• شنبه / ۱۵ آبان ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۹
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 1400081511072
  • خبرنگار : 30057

معرفی برترین‌های جشنواره فن آفرینی شیخ بهایی در ۲۷ آبان/آنلاین با طرح‌های کارآفرینی آشنا شوید

معرفی برترین‌های جشنواره فن آفرینی شیخ بهایی در ۲۷ آبان/آنلاین با طرح‌های کارآفرینی آشنا شوید

دبیر شانزدهمین جشنواه فن آفرینی و کارآفرینی شیخ بهایی از برگزاری این جشنواره در روزهای ۲۶ و ۲۷ آبان ماه همزمان با هفته جهانی کارآفرینی خبر داد و گفت: مراسم اختتامیه و معرفی برترین های بخش های مختلف این رویداد در روز ۲۷ آبان ماه به صورت حضوری و پخش زنده برگزار می شود.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا کبیری سامانی در نشست خبری جشنواره شیخ بهایی که امروز به صورت مجازی برگزار شد، این رویداد را یکی از قدیمی ترین رویدادها در حوزه فن آفرینی و کارآفرینی توصیف کرد و گفت: این رویداد نه تنها یک رویداد فرهنگ ساز بلکه یک جشنواره مکتب ساز است؛ از این رو این جشنواره از ویژگی هایی چون آینده نگری و توجه به فناوری های نوپدید و نوظهور، پویایی، خلاقیت و تغییر ساختار ماموریت به اقتضای زمان و نیازهای روز و پیشرو در تبیین مفاهیم کارآفرینی و کسب و کار و نوآوری برخوردار است.

وی ماموریت جشنواره های اول تا ششم شیخ بهایی را ترویج فرهنگ کارآفرینی عنوان کرد و با بیان اینکه در دوره هفتم تا یازدهم این جشنواره حمایت و تقدیر از کارآفرینان برتر بوده است، اظهار کرد: در دوره شانزدهم این جشنواره تمرکز آن بیشتر بر "رونق و اثربخشی کسب و کارهای دانش بنیان"، گسترش بازار محصولات و خدمات فناورانه و دانش بنیان"، "برگزاری جلسات مشترک دو جانبه"، "برقراری ارتباط بین فن آفرینان و سرمایه گذاران"، "حمایت و تشویق شرکت های دانش بنیان در حل مسائل " و "جذب حمایت مالی و تسهیلاتی بخش های دولتی و خصوصی" بوده است.

کبیری با بیان اینکه در جشنواره شانزدهم شیخ بهایی چندین زمینه چالشی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: این زمینه‌ها که با همکاری بخش صنعتی احساس شده است، شامل "فناوری های صنعت ساز"، "رفع نیاز صنعت در دوران تحریم"، "خشکسالی و سیلاب"، "بازیافت پسماند به خصوص در کلانشهرها"، "محیط زیست، آلودگی هوا، آب و خاک"، "نیازهای صنعت دارو"، "مسائل اقتصادی و صنعتی"، "مسائل اجتماعی"، "زیست فناوری" و "صنایع IT و ICT و هوش مصنوعی" است.

دبیر شانزدهمین جشنواره شیخ بهایی مخاطبان این رویداد را شرکت‌های فناور و دانش بنیان، شرکت های رشد یافته مستقر در پارک های علم وفناوری، شرکت های نوپا و در حال رشد مستقر در مراکز رشد و شرکت های صنعتی و سرمایه گذاران نام برد و افزود: این جشنواره در بخش های مسابقه ای و غیر مسابقه ای برگزار می شود.

بخش مسابقه ای رویداد شیخ بهایی

کبیری به بخش مسابقه ای این رویداد اشاره کرد و با بیان اینکه این بخش در دو بخش "طراحان کسب و کار" و "فن آفرینی و تجاری سازی فناوری در دو حوزه نوپا و رشد یافته برگزار می شود، خاطر نشان کرد: در بخش طراحان کسب و کار طرح های استارت‌آپ ها، شرکت های نوپا و یا واحدهای تحقیق و توسعه شرکت ها و صنایع که تبدیل به محصول و یا خدمات قابل ارائه شده باشند، پذیرش شدند.

وی قابلیت تجاری سازی و آمادگی ارائه و جذب حمایت از سرمایه گذاران را از شرایط راهیابی این طرحها به مرحله نهایی داوری این رویداد دانست و ادامه داد: هدف بخش فن آفرینی و تجاری سازی فناوری این رویداد، توسعه شرکت های دانش بنیان و صنعت ساز است و در داوری طرح های این بخش، شاخص هایی چون مدیریتی، فناوری، مالی، قابلیت تجاری سازی و آمادگی برای جذب سرمایه گذار در نظر گرفته می شود.

به گفته وی، طرح های ارائه شده در این بخش باید دارای نوآوری و فناوری در محصول باشند و محصول باید به مرحله تولید و تجاری سازی رسیده باشد، ضمن آنکه حداقل ۵۱ درصد از سهام محصول متعلق به بخش خصوصی باشد.

کبیری اضافه کرد: در شرکت های نوپا که محصول آنها کمتر از ۳ سال به بازار عرضه شده باشد و شرکت های رشد یافته بیشتر از ۳ سال محصول خود را به بازار ارائه داده باشند، می توانند در این بخش حضور یابند.

اعطای جایزه ویژه به برترین طرح ها

دبیر شانزدهمین جشنواره فن آفرینی و کارآفرینی شیخ بهایی از اعطای جایزه ویژه بخش مسابقه ای فن آفرینی و تجاری سازی فناوری در این جشنواره خبر داد و در این باره توضیح داد: به منظور گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم دکتر محمود شیخ زین الدین، معاون فقید نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این جایزه به برترین طرح‌های فناورانه اعطا می شود.

وی اضافه کرد: این جایزه به طرح‌هایی که به مرحله تولید انبوه رسیده و بر اساس آن خط تولید یا کارخانه ایجاد شده باشد، اعطا خواهد شد.

به گفته وی، این جایزه از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بنیان گذاری شده است.

آخرین آمارهای ثبت نام کنندگان در بزرگترین رویداد کارآفرینی

کبیری با بیان اینکه در شانزدهمین دوره جشنواره شیخ بهایی ۳۶۸ طرح در ثبت نام اولیه عرضه شده است، گفت: تعداد ۱۲۱ طرح در ثبت نام اولیه در بخش فن آفرینی و تجاری سازی و ۲۴۷ طرح در بخش طراحان کسب و کار عرضه شده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن تعداد ۱۲۱ شرکت ثبت نام اولیه در بخش فن آفرینی و تجاری سازی را تکمیل کردند و از این تعداد ۱۹ شرکت برای راهیابی به مرحله نیمه نهایی و نهایی این بخش انتخاب شدند. از این ۱۹ شرکت، ۹ شرکت در بخش فن آفرین نوپا و ۱۰ شرکت در بخش فن آفرین رشد یافته بوده اند.

دبیر شانزدهمین دوره جشنواره شیخ بهایی با تاکید بر اینکه ۵ شرکت کاندیدای جایزه فناوری صنعت ساز دکتر محمود شیخ زین الدین هستند، اضافه کرد: تعداد کاندیداهای راه یافته به مرحله نهایی این بخش ۱۳ شرکت بودند که از این تعداد ۶ شرکت نوپا و ۷ شرکت رشد یافته بوده و در نهایت دو شرکت کاندیدای جایزه فناوری صنعت ساز دکتر محمود شیخ زین الدین هستند.

وی با اشاره به آمارهای ثبت نامی در بخش طراحان کسب و کار، گفت: ۲۴۷ طرح در بخش ثبت نام اولیه ارائه شد که از این تعداد ۴۲ طرح کاندیدای راهیابی به مرحله نیمه نهایی این بخش شناخته شدند.

وی افزود: از این تعداد ۱۰ طرح به عنوان کاندیدا برای راهیابی به مرحله نهایی بخش طراحان کسب و کار انتخاب شدند.

جزئیات بخش غیر مسابقه ای شیخ بهایی

دبیر شانزدهمین جشنواره فن آفرینی و کارآفرینی شیخ بهایی، "کافه سرمایه" و "برنامه پل" را از بخش های این حوزه از جشنواره شیخ بهایی نام برد و اظهار کرد: این دو برنامه در راستای زمینه سازی برای ایجاد فرصت های سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار در نظر گرفته شده است. از دوره پانزدهم تاکنون بیش از ۱۵۰ مذاکره دو جانبه میان شرکت ها با سرمایه گذاران برگزار شده است.

وی "نشست های تخصصی" و "نمایشگاه مجازی" را از دیگر بخش های غیر مسابقه ای جشنواره شیخ بهایی ذکر کرد و ادامه داد: تا کنون ۱۴ سرمایه گذار از استان‌های "اصفهان"، "تهران"، "خراسان رضوی" بر روی ۱۸ طرح فناورانه سرمایه گذاری کردند.

وی با تاکید بر اینکه در مجموع سرمایه جذب شده در جشنواره پانزدهم شیخ بهایی ۱۶۰ میلیارد ریال بوده است، گفت: در این دوره از جشنواره نمایشگاهی از دستاوردهای فن آفرینان به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

برگزاری اختتامیه جشنواره همزمان با هفته جهانی کارآفرینی

کبیری با اشاره به زمان و نحوه برگزاری شانزدهمین دوره جشنواره شیخ  بهایی، گفت: با توجه به ادامه روند شیوع و همه گیری بیماری کرونا و لزوم رعایت شیوه نامه های بهداشتی، مشابه جشنواره گذشته، این دوره از جشنواره ملی شیخ بهایی در روزهای ۲۶ و ۲۷ آبان ماه همزمان با هفته جهانی کارآفرینی به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: مراسم اختتامیه و معرفی برترین های بخش های مختلف این رویداد در روز ۲۷ آبان ماه به صورت حضوری و پخش زنده برگزار می شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.