• یکشنبه / ۷ آذر ۱۴۰۰ / ۱۳:۲۵
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 1400090705127
  • خبرنگار : 71381

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۷ آذر

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۷ آذر

رای اعتماد مجلس به یوسف نوری برای تصدی وزرات آموزش و پرورش، تصمیمات مجلس درباره حق ثبت اختراع، بیمه کشاورزی، چگونگی صدور پروانه وکالت برای قضات و... از جمله مهمترین اخبار امروز (یکشنبه) هفتم آذر ماه ۱۴۰۰ مجلس است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمد باقر قالیباف برگزار شد و بررسی برنامه ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، طرح تعیین تکلیف کارشناسان بیمه کشاورزی و... در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

در این جلسه محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور به منظور دفاع از وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش حضور یافت.

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۷ آذر

محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود (۷ آذرماه) روز نیروی دریایی ارتش و هفته بسیج را تبریک گفت و افزود که رییس جمهوری به دلیل سفر و شرکت در اجلاس اکو در جلسه امروز مجلس برای بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش حضور ندارد.

رضا حاجی پور هم ضمن اعلام نظر کمیسیون آموزش و پروش درباره وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت که کمیسیون آموزش بعد از بررسی دقیق برنامه ها و دیدگاه های یوسف نوری با پیشنهاد تصدی ایشان برای پست وزارت آموزش و پرورش موافقت کرده است.

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۷ آذر

موافقان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

برنامه‌ها و سوابق "نوری" درخشان است

در جریان این جلسه، موسی غضنفرآبادی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی ضمن موافقت با صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، سوابق و برنامه‌های وی را برای تصدی مدیریت این وزارتخانه مناسب عنوان کرد و افزود: با توجه به سوابق درخشان و برنامه‌هایی که گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش دارد معتقدم که وی می‌تواند این جایگاه را به خوبی مدیریت کند.

مدارک «نوری» با اسناد بالادستی مطابقت دارد

همچنین حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی با بیان اینکه برنامه ها و مدارک تحصیلی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش مطابق با اسناد بالادستی و اهداف این وزارتخانه است، تصریح کرد: در برنامه های او مطالبات گوناگونی مانند طبقه بندی معلمان، احترام بخشی به معلمان، دانش آموزان و اولیا، ارتقاء فعالیت های آموزش و پرورش، بازنگری در ساختار و محتوای دانشگاه فرهنگیان، ارتقای معیشت، منزلت و کرامت معلمان، اجرای دقیق رتبه بندی معلمان، ایجاد مدرسه محوری و مهارت آموزی دانش آموزان، توجه به منابع مالی وزارتخانه و تعامل سازنده با مجلس وجود دارد.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش مرد روزهای خوف و خطر است

از دیگر موافقان وزیر پیشنهادی آموزش، علی اکبر بسطامی، نماینده مردم ایلام بود که معتقد است: وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش مرد روزهای خوف و خطر است. او محور وحدت نیروهای انقلاب، خط شکن زمان جنگ و معلم ارزنده دوران های خوف و خطر در جبهه ها بود و به لطف دولت آیت الله رئیسی بعد از چهل و اندی سال به عنوان وزیر انقلابی در بزرگترین وزارتخانه کشور از خطه ایلام انتخاب شده است.

وزیر آموزش و پرورش باید اقتصاد آموزش و پرورش را بشناسد

محسن زنگنه، نماینده مردم تربت حیدریه هم با تاکید بر اینکه امروز کسی را در مسند آموزش و پرورش می خواهیم که اقتصاد آموزش و پرورش را بشناسد، کسی که با عدد و رقم و با تامین منابع مالی و نظام های برنامه و بودجه آشنا باشد، بیان کرد: الحمدلله آقای نوری از جنس آموزش و پرورش هستند و سال های متمادی را از مدارس ابتدایی و... تا تربیت معلم و دانشسراها و حدود ۶ سال در خود وزارت آموزش و پرورش خدمت کردند که نکته قوت است. آما آنچه که بنده را به عنوان موافق ایشان مجاب کرد مساله اقتصاد آموزش و پرورش است.

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۷ آذر

مخالفان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

برای حذف اژدهای چند سر کنکور چه برنامه‌ای دارید؟

در ادامه بررسی صلاحیت وزیر پیشهادی آموزش، جواد نیک‌بین، نماینده مردم کاشمر به عنوان مخالف یوسف نوری گفت: درست است ایشان در بدنه آموزش و پرورش رشد کرده و برنامه‌هایی ارائه کرده اما من در چند بخش سوال جدی دارم، یکی این‌که برای حذف مافیای کنکور و این اژدهای چند سر که سالانه چند برابر بودجه آموزش و پرورش پول می‌خورد و هزینه مالی پدر و مادرها را چند برابر کرده چه برنامه‌ای دارید و برنامه‌تان برای چاپ کتب درسی و حذف مافیای کتب درسی چیست؟ برای تعارض منافع و پساشغلی در آموزش و پرورش چه برنامه‌ای دارید؟

برنامه‌های وزیر پیشنهادی عملیاتی نیست

هاجر چنارانی، نماینده مردم نیشابور از دیگر مخالفان نوری تاکید کرد: از وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش می خواهم که صراحتا اعلام کند گه چگونه قرار است لایحه رتبه بندی معلمان را اجرایی کند؟

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۷ آذر

یوسف نوری در جلسه رأی اعتمادش در صحن علنی مجلس گفت: از اولین و ضروری ترین اقداماتی که پیگیری خواهم کرد، کارآمدی شورای عالی آموزش و پرورش است. این شورا در خصوص سند ۲۰۳۰ کاملا منفعل عمل کرد و حتی معدودی از اعضای آن با آن سند موافق بودند. بدون هیچ گونه رودربایستی اعلام می‌کنم که سرکردگان سند آموزشی ۲۰۳۰ جایی در نظام آموزش و پرورش نخواهند داشت.

بعد از دفاعیات نوری، محمد باقر قالیباف ضمن تشکر از معاون اول رییس جمهوری برای حضور در مجلس، از وزرای دولت خواست که مجلس را ترک کنند تا کارت‌ها برای اعلام رای بین نمایندگان تقسیم شود.

در نهایت نمایندگان، با ۱۹۴ رای موافق، ۵۷ رای مخالف و ۱۷ رای ممتنع از مجموع ۲۶۸ رای مأخوذه به یوسف نوری گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش اعتماد کردند.

پیش از این رئیس جمهوری، حسین باغ گلی و مسعود فیاضی را به عنوان گزینه های تصدی وزارت آموزش و پرورش به مجلس معرفی کرده بود که آن ها نتوانستند از مجلس رای اعتماد بگیرند.

نوری، سومین گزینه رییس جمهوری برای وزارت آموزش و پرورش است که توانست رای اعتماد مجلس را بدست آورد.

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۷ آذر

در جریان بررسی های جلسه علنی امروز مجلس، با تصویب ماده ای از طرح حمایت از مالکیت صنعتی مشخص شد که چه اشخاصی حق تقاضای ثبت اختراع را داشته باشند.

همچنین نمایندگان به منظور تامین نظر شورای نگهبان طرح تعیین تکلیف کارشناسان بیمه کشاورزی را اصلاح کردند.

براساس اصلاحات انجام شده در ماده واحده این طرح؛ دولت مکلف است از تاریخ تصویب این قانون، کارشناسان بیمه کشاورزی را به صورت قرارداد کار معین ساماندهی کند.

به منظور رفع ایرادات شورای نگهبان در طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار نیز موافقت شد که ماده مربوط به جایگزینی آزمون وکالت برای قضات به کمیسیون مربوطه ارجاع شود.

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۷ آذر

معاونت پژوهش های زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش های مجلس هم طی گزارشی به بررسی رویکردهای مختلف در زمینه توسعه صنعت پتروپالایشگاهی در کشور پرداخت.

در این گزارش تصریح شده است که هدف از این گزارش بررسی رویکردهای توسعه ای نسبت به صنعت پتروپالایشگاهی در ایران است. باید فرصت ها و چالش های پیش روی کشور در این حوزه شناسایی شود و بهترین رویکرد را برای توسعه صنعت پتروپالایشگاهی در افق ۲۵ سال آینده، برای کشور ترسیم کرد.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس

قالیباف در پاسخ به نوروزی: معلمان نگران نباشند؛ لایحه رتبه بندی تصویب می شود

مصری در پاسخ به وحیدی: مجلس یکپارچه از اجرای رتبه‌بندی معلمان حمایت می‌کند

نماینده جیرفت خطاب به وزیر ارتباطات: پایتان را از روی سیم بردارید

انتقاد نماینده سمنان از وزیر نیرو به خاطر توقف اجرای سد سینسک

درخواست نماینده تفرش از وزیر راه برای اعزام هیاتی به منظور رفع مشکلات این حوزه

سعیدی: تقسیم استان سیستان و بلوچستان غیرکارشناسی است

یوسفی: میزان سرقت در استان خوزستان افزایش یافته است

تذکر نماینده کهنوج به وزیر صمت

انتقاد خضریان از «تعطیلی» حرم بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ایران

فروردین: جانبازان و ایثارگران فریب دشمنان را نخورند

کریمی فیروزجائی: اولویت وزیر آموزش و پرورش تامین اعتبار طرح رتبه بندی باشد

بابایی کارنامی: رأی اعتماد به "یوسف نوری" به خاطر همراهی با رئیس‌جمهور بود

رضازاده: وزیر صمت دلیل عدم تحویل آرد به عشایر را رسیدگی کند

نقدعلی: فیلم سینمایی شهر گربه ها احساسات متدینین را جریحه دار کرده است

تبریک نماینده چناران به مناسبت روز نیروی دریایی و هفته بسیج

تذکر یک نماینده مجلس به وزارت نیرو برای جبران خسارت خشکسالی کشاورزان اصفهان

***

سید نظام الدین موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس در حاشیه جلسه علنی در جمع خبرنگاران از برگزاری نشست خبری رئیس مجلس در آستانه دهم آذر و روز مجلس به منظور تشریح عملکرد مجلس یازدهم و پاسخ به سوالات خبرنگاران به مناسبت روز مجلس در هفته آتی خبر داد.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس هم در پایان جلسه اعلام کرد نشست مشترک مجلس و قوه قضاییه عصر امروز در صحن مجلس شورای اسلامی با حضور رئیس قوه قضاییه و مسوولان این دستگاه برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۹-۰۷ ۱۴:۰۵

مجلس معافیت دوبرادری را تصویب کند

avatar
۱۴۰۰-۰۹-۰۷ ۱۷:۰۸

باسلام لطفا يه فكرى هم براى امهال وام هاى كشاورزى كشاورزان در سال جارى ١٤٠٠كه ٦ماه پيش قول شو داده بودن بكنيد لطفا به گوش مسعولين برسونيد.