• چهارشنبه / ۱۰ آذر ۱۴۰۰ / ۱۵:۰۹
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 1400091008075
  • خبرنگار : 50031

آغاز دهمین کنفرانس بین‌المللی سلامت زنان در شیراز

لنکرانی: بکوشیم کاستی‌های حوزه سلامت زنان جبران شود

لنکرانی: بکوشیم کاستی‌های حوزه سلامت زنان جبران شود

ایسنا/فارس رئیس دهمین کنفرانس بین‌المللی سلامت زنان با اشاره به تاثیرگذاری سلامت زنان در ارتقاء سلامت خانواده و جامعه، تاکید کرد که باید برای جبران کاستی‌های تاریخی در این حوزه کوشش کرد.

دکتر کامران باقری‌لنکرانی چهارشنبه ۱۰ آذر در آئین گشایش این رویداد علمی با اشاره به تداوم برگزاری این برنامه طی ۱۰ سال متوالی و به همت مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت، گفت: در این رویداد علمی تلاش شده تا نگاه جامع تری به موضوع سلامت بانوان جامعه داشته باشیم و فراتر از نگاه پزشکی، با رویکردی بین بخشی به این موضوع بپردازیم.

باقری‌لنکرانی، سلامت بانوان را محور سلامت خانواده دانست و افزود: این محوریت نه تنها به دلیل اختصاص نیمی از جامعه به جمعیت بانوان، بلکه به دلیل تاثیرپذیری سلامت تمامی جامعه از سلامت بانوان است و لازم است بکوشیم کاستی های تاریخی در این زمینه را با اهتمام و نگاهی عمیق جبران کنیم.

ضرورت توجه به سلامت بانوان شاغل در نظام سلامت کشور

او انتخاب موضوع سلامت بانوان در دوران کرونا را تلاشی در این راستا برشمرد و افزود: ۷۰درصد از ارائه دهندگان خدمات سلامت در دنیا و بیش از ۶۰ درصد کارکنان نظام سلامت در کشور را بانوان تشکیل می دهند که در دوران کرونا مسوولیت مراقبت از بیماران کووید۱۹ را بر عهده داشته و حتی گروهی به خیل شهدای مدافع سلامت پیوستند.

باقری لنکرانی فرسودگی شغلی در بانوان شاغل را دیگر ضرورت اهمیت پرداختن به موضوع سلامت بانوان برشمرد که در این کنفرانس بین المللی نیز مورد توجه قرار گرفته و ادامه داد: همچنین آثار کووید۱۹ از نظر اقتصادی نیز در بانوان بیشتر شاهد آن بودیم و در این زمینه آسیب پذیری بیشتری داشتند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تاثیر کرونا بر سلامت روان بانوان، علاوه بر سلامت جسمی آنان را نیز به عنوان دیگر محور برگزاری این رویداد علمی عنوان کرد و گفت: فراتحلیل ها از مناطق مدیترانه و آفریقا نشان دهنده افزایش موارد افسردگی و اضطراب در بانوان بوده؛ اما می توان کرونا را به فرصتی برای بازسازی روانی و افزایش تاب آوری در برابر آسیب های روانی تبدیل کرد.

رئیس این کنفرانس بین المللی تاثیر دوران کرونا بر کاهش میزان مراقبت از سلامت بانوان، به ویژه در دوران هایی نظیر بارداری و شیردهی را نیز دیگر چالشی برشمرد که طی این دو روز مورد توجه قرار می گیرد و اظهار کرد: این مشکل می تواند پیامدهای بعدی برای سلامت آینده جامعه به همراه داشته باشد و لازم است مورد توجه قرار گیرد.

به گفته باقری لنکرانی، بر اساس اعلام سازمان ملل متحد اگرچه همه گیری کرونا نشان داد که در دنیا پیشرفت های بسیاری خوبی داشته ایم و در بازه زمانی کوتاهی، مجامع علمی دنیا به تولید واکسن دست یافتند، اما در کنار آن با برخی بی اخلاقی ها و رفتارهای خودخواهانه دولت ها نیز مواجه بودیم که با ایجاد برخی محدودیت ها در دسترسی بین المللی، همه ارکان دنیا را متاثر ساخت.

کرونا، ویروسی چالاک که نیازمند مواجهه فعالانه است

او کرونا را ویروسی چالاک خواند که در طی حدود دو سال گذشته، به اشکال مختلفی مردم دنیا را درگیر کرده است و همین امر لزوم مواجهه ای پویا و فعالانه در برابر این بحران را ضروری ساخته است.

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به تزریق بیش از یکصد میلیون دُز واکسن کرونا در کشور و واکسینه شدن جمعیت بالایی از کشور، وجود برخی واکسن هراسی ها در سطح دنیا و کشور را یکی از چالش های کنونی نظام سلامت برشمرد که به نظر می رسد بانوان، بیشتر تحت تاثیر آن بوده اند؛ در حالی که فراتحلیل ها نشان دهنده اثرگذاری واکسن در افزایش ایمنی در برابر این بیماری بوده است.

باقری لنکرانی در بخش دیگری از صحبت های خود به تجربه کشورهای مختلف در برابر این پاندمی اشاره کرد و گفت: در این پاندمی کشورهایی موفق تر بوده اند که به دو محور رعایت بهداشت و واکسیناسیون در کنار هم توجه داشته اند، اما در حال حاضر با کاهش سطح توجه عمومی نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی مواجه هستیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن ابراز امیدواری نسبت به عبور از این بحران با آگاهی بخشی در سطح جامعه، گفت: در این رویداد علمی نیز می کوشیم در یک فضای تعاملی، به نحو عمیق تری به موضوع سلامت بانوان بپردازیم.

طرح چالش های سلامت بانوان در کنار ارائه راهکار

دبیر علمی این کنفرانس بین المللی نیز با اشاره به تلاش های مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای تداوم برگزاری این کنگره طی ۱۰ دوره متوالی، گفت: با توجه به دریافت دیدگاه های متعدد، موضوع سلامت بانوان در دوران کرونا برای این دوره انتخاب شد؛ چرا که بانوان جامعه علاوه بر مسوولیت مادری، محوریت مراقبت در خانواده را نیز بر عهده دارند که موجب شده بار بسیاری از چالش های کرونا بر بانوان تحمیل شود.

دکتر نجمه مهارلوئی حضور بانوان به عنوان کادر بهداشت و درمان درگیر با کرونا را دیگر چالش سلامت بانوان در دوران کرونا برشمرد و افزود: از سویی دیگر علاوه بر افزایش آسیب های روانی بانوان، مطالعات نشان دهنده افزایش بار خشونت علیه بانوان در این ایام بوده است.

این عضو مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت علوم پزشکی شیراز گفت: در این کنفرانس تلاش شده تا علاوه بر طرح این چالش ها، به ارائه راهکارهای حل آن ها نیز پرداخته شود.

مهارلوئی در ادامه به همکاری های مشترک دانشگاه های علوم پزشکی و دانشگاه های مجموعه وزارت علوم در ارائه سخنرانی های این کنفرانس و طرح چالش ها اشاره کرده و ابراز امیدواری کرد دستاورد این برنامه، ارتقای سلامت بانوان جامعه باشد.

نامگذاری سال ۲۰۲۱ میلادی به عنوان سال زنان از سوی سازمان آیسسکو

دیگر سخنران آئین گشایش این کنفرانس بین المللی، دکتر عباس صدری نماینده آیسسکو در خاورمیانه بود که به نمایندگی از دکتر «سالم بن محمد المالک»، مدیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام (آیسسکو) از از برگزارکنندگان این رویداد بین المللی تقدیر کرد.

او تداوم برگزاری چنین کنفرانسی با موضوع سلامت زنان که امروز دهمین دوره آن در حال برگزاری است را حاکی از اهمیت این کنفرانس در حوزه­ های مرتبط با سلامت زنان به ویژه در دوران کرونا دانست و گفت: سازمان آیسسکو برگزاری این کنفرانس را گامی ارزشمند و رویدادی خلاق برای ایجاد ظرفیت، مشارکت در تولید دانش در حوزه سلامت و دستیابی به سازوکارهایی برای ارائه خدمات پزشکی با کارایی و اثربخشی می‌ داند. در این راستا، آیسسکو بر اساس چشم ­انداز و ماموریت جدید خود تلاش می ­کند تا با مشارکت در برگزاری چنین رویدادهایی حداکثر بهره­ برداری را از یافته ­های آن داشته باشد.

صدری افزود: آیسسکو بر این باور است که موضوع سلامت زنان به عنوان یکی از ستون ­های کلیدی، نقش مهمی در سلامت خانواده و جامعه ایفا می کند و بر این اساس، تاکید بر موارد مسئله ­ساز مربوط به سلامت زنان می تواند به عنوان یک اصل راهنما برای ارتقای کیفیت زندگی در جامعه تلقی شود. بنابراین، برگزاری چنین همایشی نشان از حساسیت جامعه علمی و پزشکی نسبت به این موارد مسئله­ساز در حوزه سلامت زنان دارد.

او خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت نقش و جایگاه زنان در جامعه، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام (آیسسکو) در یک رویداد بین ­المللی، سال ۲۰۲۱ میلادی را به عنوان «سال زنان» نامگذاری کرده است.

نماینده آیسسکو در خاورمیانه ضمن قدردانی از تلاش ها و خدمات خیرخواهانه و فداکارانه نخبگان و دانشمندان حوزه علوم پزشکی و مجموعه سلامت از زمان آغاز همه ­گیری ویروس کرونا ادامه داد: در راستای کمک به تلاش ­های روزافزون جامعه پزشکی و یافتن روش ­ها و ابزارهای علمی برای مقابله با ویروس کرونا، سازمان آیسسکو با جمع ­آوری، تجزیه و تحلیل، تفسیر و ارائه گزارش یافته­های علمی- تحقیقاتی در مقابله با چنین ویروسی به ویژه در کشورهای اسلامی سهیم شده است و اطمینان دارد که یافته ­های این کنفرانس می­تواند در ارتقای سطح سلامت زنان در کشورهای اسلامی به ویژه در دوران همه­گیری کویید ۱۹، بسیار موثر باشد.

به گزارش ایسنا، دهمین کنفرانس بین المللی سلامت زنان صبح امروز دهم آذر ۱۴۰۰، به میزبانی مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با حضور دکتر «سید وحید حسینی» سرپرست دانشگاه، به صورت آنلاین آغاز به کار کرد و تا فردا ادامه دارد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.