• دوشنبه / ۱۵ آذر ۱۴۰۰ / ۰۸:۵۷
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 1400091511151
  • خبرنگار : 50028

یک مسئول:

مسافرپذیری، نقش مهمی بر افزایش شیوع کرونا در طبس دارد

مسافرپذیری، نقش مهمی بر افزایش شیوع کرونا در طبس دارد

ایسنا/خراسان جنوبی سرپرست فرمانداری ویژه طبس گفت: قرار گرفتن طبس در نقطه اتصال پنج استان بزرگ کشور و مسیر تردد بالای زائر و گردشگر، نقش موثری در شیوع کرونا در این شهرستان دارد.

مهدی الاهی، روز گذشته ۱۴ آذر در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا که به ریاست استاندار خراسان جنوبی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد، افزود: علیرغم اینکه هفته گذشته روند بستری کرونا کاهشی بود اما از ابتدای هفته جاری وضعیت شهرستان قرمز شد.

به گزارش ایسنا، وی گفت: سالانه در شهرستان طبس ۶ میلیون زائر، مسافر و گردشگر داریم و هر هفته ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر به جمعیت در شهرستان اضافه می‌شود.

سرپرست معاونت استانداری و فرمانداری ویژه طبس اظهار کرد: هر هفته به‌طور میانگین هزار و ۸۵۰ خودرو با پلاک غیربومی در اطراف آستان امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع) طبس پارک می‌شود.

وی گفت: علاوه بر تکمیل سوئیت‌های امامزاده بیش از ۸۰۰ چادر مسافرتی در اطراف آستان مبارک برپا می‌شود همچنین نزدیک به ۶ هزار کارگر غیربومی در شهرستان طبس داریم که همه این عوامل در افزایش روند ابتلا به بیماری تاثیرگذار است.

الاهی تصریح کرد: پذیرش مسافر در سوئیت‌های امامزاده طبس در حال حاضر ممنوع است و فقط مسافران می‌توانند زیارت کنند لذا همه تلاش خود را به‌کار گرفته‌ایم که با اقدامات مختلف وضعیت شهرستان را تغییر دهیم.

وی افزود: علی رغم تبلیغات گسترده درباره مزایای واکسن کرونا، اما هنوز ۲۰ درصد جمعیت شهرستان طبس برای دریافت واکسن اقدام نکرده‌اند و در راستای افزایش سطح پوشش واکسیناسیون تیم سیار واکسیناسیون را به روستاها و مناطق دوردست اعزام کردیم.

سرپرست فرمانداری طبس گفت: نبود پزشک متخصص عفونی و داخلی و نبود مراکز شبانه‌روزی بستری بیماران در شهرهای دیهوک و عشق‌آباد از جمله مشکلاتی است که می‌تواند از عوامل سیر افزایشی کرونا در این شهرستان باشد.

ناصر خوش خبر، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: قرمز شدن رنگ شهرها، تهدید جدی برای استان و سلامت مردم است.

وی با بیان اینکه کرونا موضوع تک بعدی نیست که بتوان آن را در یک حوزه مورد نقد و بررسی قرار داد و مدیریت کرد؛ مدیریت هرچه بهتر بیماری، استفاده از همه ظرفیت‌ها و تریبون‌ها را می‌طلبد، انسجام و تعامل نیاز دارد و همه حوزه‌ها باید حرف واحد بزنند تا منجر به افزایش ضریب سلامت در استان شود، افزود: نارنجی و قرمز، بدترین رنگ‌ها برای سلامت استان به شمار می‌روند، نارنجی هم رنگ خوبی نیست که دو شهرستان‌ استان در این وضعیت قرار دارند و باید با اقدامات عملی به گونه‌ای رفتار شود که شهرها به رنگ قرمز تغییر نکنند.

وی بیان کرد: آمارهایی که در جلسه ارائه شد، گویای وضعیت مطلوب اغلب شهرستان‌های استان به لحاظ میزان استقبال مردم از واکسن کرونا است؛ ما نباید به راحتی از افرادی که واکسیناسیون را جدی نمی‌گیرند، بگذریم بلکه باید با استفاده از ظرفیت شوراها، شهرداری‌ها، تریبون‌ها، رسانه‌ها و متنفذین و حتی به‌صورت چهره به چهره این فرهنگ‌سازی را انجام دهیم و افراد را برای تزریق واکسن ترغیب کنیم.

خوش‌خبر گفت: سامانه مدیریت هوشمند کرونا به‌صورت پایلوت در سه استان کردستان، آذربایجان غربی و قزوین اجرایی شده و خروجی قابل قبولی داشته است که از هفته آینده در خراسان جنوبی هم اجرا می‌شود و اجرای دقیق و بدون نقص آن همراهی همه دستگاه‌ها را می‌طلبد.

محمدعلی واقعی، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی نیز گفت: بیش از ۸۰ درصد دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال استان و ۹۵ درصد معلمان و همکاران فرهنگی واکسینه شده‌اند.

وی افزود: رعایت پروتکل‌ها در مدارس استان ۸۸ درصد اعلام شده و از ورود دانش‌آموز یا همکار مشکوک به کرونا به مدارس خودداری می‌شود و غربالگری معلمان و دانش‌آموزان در هزار و ۶۵۰ مدرسه استان انجام شده است.

وی وضعیت مدارس استان را با ثبات دانست و گفت: با توجه به بازگشایی مدارس از ابتدای آذر ماه فوت ناشی از کرونا در دانش‌آموزان نداشتیم اما متاسفانه یک نفر از همکاران فرهنگی ما بر اثر کرونا فوت کرده است.

ناصر نبی زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی نیز گفت: نودمین جلسه کمیته اطلاع‌رسانی ستاد استانی مدیریت کرونا را هفته گذشته برگزار کردیم و در این کمیته افزایش ضریب پوشش واکسیناسیون، جلوگیری از عادی‌انگاری و افزایش حساسیت‌ها، تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه در مدارس و روستاها با توجه به فصل برداشت برخی محصولات را مورد توجه داریم.

وی افزود: از ظرفیت‌های ۷۶۰ کانون فرهنگی و هنری مساجد استان برای اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی استفاده کرده‌ایم و طی دو هفته گذشته ۴۰۱ خبر در فضای رسانه‌ای در مباحث مختلف حوزه کرونا منتشر شد همچنین ۲۵ محتوا در قالب کلیپ و پوستر در این مدت تولید و در فضاهای مجازی منتشر شده است.

مجید بیکی، فرماندار نهبندان که این شهرستان در هفته جاری از زرد به نارنجی تغییر رنگ داد، گفت: روند بیماری در آذر ماه نسبت به ماه قبل نزولی بوده است اما ۳۰ درصد افراد بستری در این شهرستان افرادی هستند که در مجموعه‌های اداری و برخی نهادها مشغول به فعالیت هستند.

وی افزود: اورژانس بیمارستان شهید آتشدست نهبندان فضای محدودی برای بستری بیماران دارد لذا تقاضا داریم تجهیز اورژانس جدید بیمارستان هرچه سریعتر انجام شود تا روند خدمات‌دهی به مردم مطلوب‌تر شود.

وی بیان کرد: شهرستان نهبندان فاصله دوری از مراکز درمانی مرکز استان و سایر شهرستان‌ها دارد که این موضوع مشکلاتی را برای بیماران ایجاد می‌کند.

حمید حلاج‌مقدم، فرماندار فردوس نیز گفت: یکی از دلایلی که این شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارد این است که در آبان‌ ماه فصل برداشت محصول زعفران و انار بود و دورهمی‌ها موقع برداشت محصول در زمینه شیوع بیماری تاثیرگذار است، اما روند بیماری در حال کنترل است و تعداد بستری کرونا در هفته گذشته از ۱۳ نفر به پنج نفر کاهش یافته است.

وی بیان کرد: مردم فردوس در زمینه تزریق واکسن کرونا در استان پیشتاز هستند و ۹۲ درصد دز اول و ۸۳.۵ درصد دز دوم کرونا را دریافت کردند که برای افزایش پوشش واکسیناسیون حتی مراجعه حضوری به منازل با استفاده از تیم‌های سیار را نیز داشته‌ایم.

هاشم هیهات، مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی هم در ستاد استانی مدیریت کرونا گفت: طرح شهید سلیمانی از ابتدای کار طی پنج موج شیوع کرونا در کنار دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بوده است و در ادامه این طرح نیز اعلام آمادگی می‌کنیم.

وی افزود: در شهرستان‌های بیرجند، طبس و نهبندان واکسیناسیون سیار را با استفاده از ظرفیت بسیجیان فعال کردیم و اقدامات اقناع‌سازی درخصوص افزایش پوشش واکسیناسیون از طریق واحد فضای مجازی سپاه استان در حال انجام است.

وی تصریح کرد: در راستای طرح شهید سلیمانی در استان آمادگی مراکز بیشتری برای واکسیناسیون را داشتیم اما به دلیل پاسخگو بودن نیاز استان این مراکز راه‌اندازی نشد.

علی تهوری، معاون بازرسی و حمایت از مصرف‌کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز گفت: اصناف خراسان جنوبی طی چهار مرحله و با تصمیم ستاد ملی کرونا برای کنترل بیماری و در اجرای محدودیت‌ها تعطیل شدند و اصناف در این طرح‌ها بیشترین همراهی را داشتند.

وی افزود: خراسان جنوبی یکی از موفق‌ترین استان‌ها در مورد رعایت محدودیت‌ها توسط اصناف بوده و رعایت پروتکل‌ها و استفاده از ماسک بین اصناف خوب و قابل قبول است؛ چهار واحد تولیدی ماسک در استان داریم و در این خصوص ذخیره‌سازی لازم انجام شده و در زمینه تولید و تامین مواد ضدعفونی کننده هم مشکلی نداریم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.