• سه‌شنبه / ۱۶ آذر ۱۴۰۰ / ۱۳:۴۵
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 1400091612430
  • خبرنگار : 71381

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۶ آذر

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۶ آذر

بررسی عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات/ بررسی طرح شفافیت آرای نمایندگان و... از جمله مهمترین اخبار امروز (سه شنبه) شانزدهم آذرماه ۱۴۰۰ مجلس است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص تکالیف مقرر در قانون و برنامه های کلان و تعهدات مربوطه در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

پیش از آغاز جلسه علنی هم نمایندگان در نشست غیر علنی به بررسی طرح شفافیت آرای نمایندگان پرداختند.

در این نشست محمدباقر قالیباف رییس مجلس و حسین زاده بحرینی رییس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی به ارائه توضیحاتی پیرامون طرح شفافیت آرای نمایندگان پرداخته و تعدادی از نمایندگان نیز درباره این طرح صحبت کردند.

سید نظام الدین موسوی سخنگوی هیات رئیسه هم خبر داد که با توجه به این که نمایندگان بر این امر معتقد بودند طرح شفافیت پس از تصویب در مجلس به دیگر نهادها نیز تعمیم پیدا کند، در جلسه غیر علنی امروز مقرر شد که ما به جای این کار طرح جامع تری را در نظر بگیریم که نهادها و تمامی دستگاه‌ها را تعمیم بدهد.

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۶ آذر

محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی با تبریک فرا رسیدن روز دانشجو به تمامی دانشجویان بیان کرد: با گذشت بیش از چهار دهه از وقوع انقلاب اسلامی، مطالبات دانشجویان ما فارغ از جناح بندی های سیاسی منطبق بر آرمان های اصیل انقلاب اسلامی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، افزود: این وزارتخانه هم در حوزه زیرساختی و هم در حوزه محتوایی بار سنگینی بر دوش دارد که البته کمیسیون فرهنگی و دیگر کمیسیون‌ها می‌توانند به مباحث محتوایی این حوزه توجه داشته باشند.

وی در خصوص وظایف محتوایی و زیرساختی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: تحولی که در حکمرانی در مجلس مورد نظر ما می‌باشد که چالش اصلی امروز کشور هم هست تحول در همین وزارتخانه ارتباطات می‌باشد.

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۶ آذر

با استفاده از فضای مجازی می‌توان دروغ، فساد و رانت را از جهان کنار زد

پس از قرائت گزارش عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، لطف‌الله سیاهکلی نماینده مردم قزوین تاکید کرد: با استفاده از فضای مجازی می‌توان دروغ، فساد، رانت، خودکامگی و استبداد را از جهان کنار زد و حکومت مبتنی بر عدالت را پابرجا ساخت. فضای مجازی یک ابزار برای حکمرانی عدالت است.

۴۳ درصد روستاها فاقد اینترنت ثابت هستند

همچنین حجت الاسلام سید کاظم موسوی نماینده مردم اردبیل با انتقاد از عدم دسترسی دانش آموزان در استان‌های محروم به آموزش مجازی خواستار ورود جدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شدند. امروز ۴۳ درصد روستاها فاقد اینترنت ثابت هستند و در اکثر استان‌های محروم دانش آموزان در دسترسی به کلاس‌های مجازی با مشکل روبه‌رو بودند، چه کسی پاسخگوی این موضوع می‌باشد؟

وزارت ارتباطات موضوع تولید محتوا را مدیریت کند

در جریان بررسی این گزارش، مصطفی طاهری عضو کمیسیون صنایع و معادن ضمن برشمردن خلأ‌های موجود در حوزه عملکردی وزارت ارتباطات در این وزارتخانه خواست که به تامین منابع مالی پیگیری و تقسیم کار حوزه تولید محتوا توجه کند.

وزارت ارتباطات به وظایف خود در برنامه ششم عمل نکرده است

حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی هم با بیان اینکه وزارت ارتباطات به وظایف خود در برنامه ششم عمل نکرده است، گفت: مواردی همچون پیشرفت پهنای باند اینترنتی، حمایت از بخش خصوصی و استارت‌آپ‌های بومی مورد غفلت قرار گرفته است.

وزیر ارتباطات به حوزه ترانزیت داده توجه جدی داشته باشد

در ادامه سید محسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خواست به دلیل ارزآوری و اهمیت موضوع ترانزیت داده به این حوزه توجه جدی داشته باشد.

وزارت ارتباطات تکلیف قراردادهای این وزارت خانه را مشخص کند

فرهاد بشیری نماینده پاکدشت نیز با اشاره به گزارش کمیسیون صنایع و معادن در خصوص عملکرد وزارت ارتباطات، گفت که توجه به نیروها و سرمایه های انسانی در وزارت ارتباطات موضوعات مهم این وزارتخانه است. افرادی در این وزارتخانه کار می کنند که در طول سال های گذشته وضعیت قرارداد آن ها مشخص نشده و بلاتکلیف هستند.

به نخبگان فضایی کشور باید توجه شود

همچنین عزت الله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن تاکید کرد: متاسفانه امروز شاهد پراکندگی نخبگان فضایی کشور بوده که باید برای ساماندهی این وضع اقدام عاجل صورت گیرد.

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۶ آذر

در ادامه این جلسه، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در صحن علنی تاکید کرد: وزارت ارتباطات در این دوره وزارت توسعه شبکه ملی اطلاعات خواهد بود و تمام بخش‌ها باید وظایف خود را تحت توسعه این شبکه دیده و بنده شخصا مسئولیت این موضوع را برعهده گرفته ام.

در جمع بندی از مباحث مطرح شده و بعد از صحبت‌های وزیر ارتباطات، رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که مجلس به دنبال حمایت از کسب‌وکارهای خرد در بستر اینترنت است، گفت که نباید پروژه‌های نیمه‌تمام در حوزه دیجیتالی باب شود که ظلمی غیرقابل جبران خواهد بود.

در نهایت نمایندگان  با ۱۳۶ رای موافق با یک فوریت طرح حمایت از شرکت‌ها و موسسات خلاق و تجاری‌سازی فناوری‌های نرم موافقت کردند.

ناطقین مجلس

کوهساری: در بودجه ۱۴۰۱ به استان ها و نقاط کم برخوردار بیشتر توجه شود

راستینه: تجمعات سازمان یافته آب باید متوقف شود

لطفی: دولتی فربه‌تر از دولت به هیچ احدالناسی پاسخگو نیست

پورابراهیمی: محورهای اصلاح ساختار بودجه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ دیده نشده است

رضاحسینی: مراقب شکل‌گیری «مشایی‌ها و فریدون‌ها» باشید

***

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۶ آذر

در جلسه علنی امروز، گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در خصوص طرح دو فوریتی الحاق یک تبصره به ماده (۶۳) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران را بررسی کرده و به منظور تامین نظر شورای نگهبان با اصلاحات صورت گرفته در آن موافقت کردند.

بر این اساس مقرر شد که آرای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در خصوص صلاحیت نامزدها و تایید یا ابطال انتخابات حداکثر ظرف ۴۸ ساعت قابل شکایت به دیوان عدالت اداری است.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس

زنگنه: ارز فردایی از دیگر معضلات بازار شده است

محمدنژاد: تاکنون عدد دقیقی درباره نرخ تورم به مجلس ارائه نشده است

موسوی لارگانی: وزیر نیرو و دولت تصمیم‌گیری غلط در استان اصفهان نداشته باشند

پاشایی: جلوگیری از صادرات محصولات تجاری و کشاورزی موجب خسارت میلیون دلاری می شود

سعادتی : وزیر اقتصاد مراقب برخی کارشناسان نفوذی باشد

تاکید نماینده اهواز بر افزایش اختیارات معاونان پارلمانی وزارتخانه ها

دشتی اردکانی: فکری به حال حقوق بدنه آموزش و پرورش کنید

***

در جریان جلسه علنی، سید محسن دهنوی هم بیانیه ۱۶۵ نفر از نمایندگان مجلس خطاب به رئیس جمهور درخصوص موضوع افزایش ظرفیت رشته های پزشکی را قرائت کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.