• چهارشنبه / ۱۷ آذر ۱۴۰۰ / ۱۲:۱۶
  • دسته‌بندی: تولید و تجارت
  • کد خبر: 1400091713261
  • خبرنگار : 71616

مجوز افزایش قیمت‌ خودروهای داخلی صادر و قیمت‌های جدید اعلام شد

مجوز افزایش قیمت‌ خودروهای داخلی صادر و قیمت‌های جدید اعلام شد

پس از قریب به یکماه از بلاتکیفی قیمت خودروها و انتظار برای تصمیم‌گیری این حوزه، بالاخره امروز _چهارشنبه/ ۱۷ آذرماه) محصولات ایران‌خودرو و سایپا مجوز افزایش قیمت‌ محصولات خود را دریافت کرده و بر این اساس قیمت جدید محصولات بر مبنای تورم بخشی ۱۸ درصد را اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، در حالیکه چند چهارشنبه، از چهارشنبه‌هایی که وعده داده شده بود تا تکلیف قیمت‌گذاری خودرو مشخص شود، در نهایت این چهارشنبه (امروز/۱۷ آذرماه) این وعده محقق شد و قیمت‌های جدید اعلام شد. 

معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو در پی اصلاح قیمت‌ها، میزان افزایش قیمت محصولات این گروه خودروسازی را حدود ۱۸ درصد بر مبنای تورم بخشی اعلام کرد.

در گروه محصولات ایران‌خودرو، در خانواده پژوها، پژو ۲۰۶ tu۳ (با افزایش ۱۹ میلیون و ۸۸۱ هزار و ۱۶۶ تومان) به ۱۳۰ میلیون و ۳۳۲ هزار و ۸۹ تومان، پژو ۲۰۷ i (با افزایش ۲۷ میلیون و ۶۶۶ هزار و ۹۸۰ تومان) به ۱۸۱ میلیون و ۳۷۲ هزار و ۴۲۶ تومان، پژو ۲۰۷i فرمان برقی (با افزایش ۲۸ میلیون و ۵۶۷ هزار و ۹۹۱ تومان) به ۱۸۷ میلیون و ۲۷۹ هزار و ۵۵ تومان، پژو ۲۰۷ i پانوراما (با افزایش ۱۵ میلیون و ۳۹۳ هزار و ۳۳۶ تومان) به ۲۰۵ میلیون و ۴۳۴ هزار و ۵۱۱ تومان، پژو پارس XU ۷ (با افزایش ۲۱ میلیون و ۹۹۴ هزار و ۸۰۰ تومان) به ۱۴۴ میلیون و ۱۸۸ هزار و ۱۳۲ تومان، پژو پارس TU۵ (با افزایش ۲۲ میلیون و ۸۸۲ هزار و ۲۵۷ تومان) به ۱۵۰ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۹۰۸ تومان، پژو پارس دوگانه‌سوز (با افزایش ۲۲ میلیون و ۸۵۶ هزار و ۴۴۲ تومان) به ۱۴۹ میلیون و ۸۳۶ هزا و ۶۷۸ تومان و پژو ۴۰۵ دوگانه‌سوز XU۷ (با افزایش ۱۹ میلیون و ۳۸۹ هزار و ۰۲۰ تومان) به ۱۲۷ میلیون و ۱۰۵ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده‌اند. 

در گروه سمندها، سمند گازسوز EF۷ (با افزایش ۲۱ میلیون و ۸۸۱ هزار و ۱۴۳ تومان) به ۱۴۳ میلیون و ۴۴۳ هزار و ۴۷ تومان، سمند بنزینی EF۷ (با افزایش ۲۰ میلیون و ۷۷۷ هزار و ۸۰۱ تومان) به ۱۳۶ میلیون و ۲۱۰ هزار و ۲۶ تومان، سمند XU۷ (با افزایش ۲۰ میلیون و ۷۳۸ هزار و ۳۷۰ تومان) به ۱۳۵ میلیون و ۹۵۱ هزار و ۵۳۲ تومان و سورن پلاس نیز( با افزایش ۳۲ میلیون و ۲۷۷ هزار و ۸۷۷ تومان) به ۲۱۱ میلیون و ۵۹۹ هزار و ۴۱۴ تومان رسیده‌اند. 

در خانواده راناها نیز، رانا پلاس TU۵ (با افزایش ۲۸ میلیون و ۴۴۲ هزار و ۳۸۴ تومان) ۱۸۶ میلیون و ۴۵۵ هزار و ۶۳۱ تومان و راناپلاس پانوراما TU۵P(با افزایش ۳۰ میلیون و ۵۳۶ هزار و ۶۳۸ تومان) ۲۰۰ میلیون و ۱۸۴ هزار و ۶۲۷ تومان تعیین قیمت شده‌اند.

دنا معمولی (با افزایش ۲۷ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۷۳۴ تومان) ۱۷۸ میلیون و ۶۲۴ هزار و ۳۱ تومان، دنا پلاس (با افزایش ۳۰ میلیون و ۲۳۳ هزار و ۱۸۴ تومان) ۱۹۸ میلیون و ۱۹۵ هزار و ۳۱۷ تومان، دنا پلاس توروبوشارژر (با افزایش ۴۵ میلیون و ۳۱۸ هزا و ۶۰۲ تومان) ۲۹۷ میلیون و ۸۸ هزار و ۶۱۴ تومان و مدل اتواتیک آن (با افزایش سه میلیون و ۴۶۲ هزار و ۴۳۲ تومان) ۳۴۸ میلیون و ۶۵۹ هزار و ۶۰۳ تومان اصلاح قیمت‌ شده‌اند.

محصولات سایپا چقدر افزایش قیمت یافت؟

پس از اخذ مجوز افزایش قیمت محصولات گروه خودروسازی سایپا، این خودروساز نیز قیمت جدید محصولات خود را اعلام کرد.

در این گروه خودروسازی پراید وانت (سایپا ۱۵۱) که تنها بازمانده محصولات خانواده پرایدهاست، با افزایش قیمت ۲۰ میلیون و ۹۲ هزار و ۲۰۰ تومان به ۱۳۱ میلیون و ۷۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است. 

در خانواده تیباها، تیبا (با افزایش ۱۵ میلیون و ۶۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان) به ۱۰۲ میلیون و ۴۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان و تیبا ۲ (با افزایش ۱۶ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان) به ۱۰۸ میلیون و ۶۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان، افزایش قیمت یافته‌اند.

در محصولات ساینا نیز، ساینا دستی (با افزایش ۱۶ میلیون و ۲۶۹ هزار و ۶۰۰ تومان) ۱۰۶ میلیون و ۶۵۶ هزار تومان و ساینا S (با افزایش ۲۲ میلیون و ۳۵۸ هزار و ۵۰۰ تومان) ۱۴۶ میلیون و ۵۷۲ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده‌اند.

همچنین  کوییک (با افزایش ۲۲ میلیون و ۱۲۱ هزار و ۴۰۰ تومان) ۱۴۵ میلیون و ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان، کوییک S ‌(با افزایش ۲۴ میلیون و ۳۶۰ هزار و ۷۰۰ تومان) ۱۵۹ میلیون و ۶۹۸ هزار و ۲۰۰ تومان و کوییک اتوماتیک پلاس (با افزایش ۳۶ میلیون و ۹۴۳ هزار و ۴۰۰ تومان) ۲۴۲ میلیون و ۱۵۸ هزار تعیین قیمت شده‌اند.

در نهایت محصول جدید گروه خودروسازی سایپا که با نام تجاری شاهین عرضه می‌شود، مشمول افزایش قیمت ۴۶ میلیون و ۳۵۸ هزار و ۷۰۰ تومانی شده و در اصلاح قیمت‌ها، ۳۰۳ میلیون و ۹۰۷ هزار و ۲۰۰ تومان  افزایش قیمت یافته است.

لازم به یادآوری است که ۱۸ آبان ماه سال جاری بود که پس از اتمام دوره شش ماهه از آخرین قیمت‌گذاری شورای رقابت برای محصولات خودروسازان، تورم  قیمت جدید محصولات ایران خودرو و سایپا مشمول افزایش قیمت و بر این اساس قیمت‌های جدید برای نیمه دوم سال جاری اعلام شد اما دو روز، بنابر دستور رئیس جمهوری و باتوجه به اینکه اعلام شد، ستاد تنظیم بازار برای افزایش قیمت خودرو مصوبه‌ای نداشته است، وزارت صنعت، معدن و تجارت از خودروسازان خواست تا قیمت محصولات خود را که طی آن دو روز مشمول افزایش قیمت شده بودند، به قیمت‌های قبل بازگردانند و بر این اساس افزایش قیمت خودروهای داخلی منتفی شد. 

پس از آن سید رضا فاطمی امین- وزیر صنعت، معدن و تجارت، از واگذاری قیمت‌گذاری خودرو به ستاد تنظیم بازار خبر داده و گفت: بررسی قیمت‌گذاری خودروها به ستاد تنظیم بازار سپرده شده و این ستاد درباره این موضوع تصمیم‌گیری خواهد کرد. در این راستا، سازوکاری که برای قیمت‌گذاری خودرو اتخاذ شده، این است که قیمت خودروهایی که از محل افزایش تولید خودروسازان به بازار عرضه خواهد شد، با احتساب قیمت تمام شده و سود قانونی که به تأیید نهاد ناظر خواهد رسید، محاسبه خواهد شد. افزایش قیمت از محل تورم بخشی که بانک مرکزی اعلام کرده است، اعمال می‌شود.

 و از آن زمان تاکنون اظهار نظرها در این رابطه بسیار مطرح بود اما بالاخره قیمت‌های جدید مشخص شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۹-۱۷ ۱۶:۵۳

الان قیمت خودرو های مشارکت در تولید چجوری محاسبه میشه ؟ اونقدر پیچیده کردن که آدم نمیفهمه رانا پلاس ثبت نام برج 6 مشارکت در تولید قیمت پرداختی چقدر میشه ؟ کسی میدونه

avatar
۱۴۰۰-۰۹-۱۷ ۱۹:۳۵

مشخص است تمام تورم و گرانی ها دست خود غول های بزرگ سایپا و ایران خودرو هست که واقعا مردم را بدبخت کردند مطمئن باشند بعد این افزایش قیمت کرایه ها و همه چیز اون دفعه اول گرانی تو آبان گران شده بودند حالا دوباره صعود خواهند کرد و دوباره بگیر و ببند تعزیرات چند روزی و بعد عادی میشه و ولش می کنند این کار اشتباست آقای رئیس جمهور معلومه قدرت دست خودرو سازان هست .لطفا عقب نشینی نکنید

avatar
۱۴۰۰-۰۹-۱۸ ۰۱:۳۸

یه بار تو اردیبهشت گرون کردن یه بارم الان من یه کویک نوشتم 122 بود الان اول کردن145 الانم میگن 175 پدر مارو در اوردید اخه دستون رو از جیب مردم دربیارید باید تا اخر سال رو قیمت قدیم میدادن

avatar
۱۴۰۰-۰۹-۱۸ ۰۸:۳۳

برید این قیمت ها رو با حقوق وزارت کار مقایسه کنید تا ببینید چه شکافی بین درآمد و هزینه ها داره ایجاد میشه و این در درازمدت یعنی نابودی بیشتر صنعت خودرو سازی ایران کی میخواد با این قیمت ها ماشین بخره

avatar
۱۴۰۰-۰۹-۱۸ ۱۱:۱۷

چرا پیگر حقوق مردم نیستین چرا منی که مهر ماه سال 99 چهل و هفت میلون پیش پرداخت دادم به سایپا برا کوییک  چندین بار گرون شده الان که موعد تحویلم اذر بوده باید 25 میلیون اضافه بدم چرا دعوتنامه من در اذر صادر نشد و درست 3 ساعت بعد از اعلام قیمت جدید صادر شد. چرا برای  زیاده خواهی حودرو ساز ها  خبر نمیزنید چرا پیگیری نمیکنید ، الان که خودرو ساز ها تورم بخشی رو لحاظ میکنند ایا برای کارگرهای کارخونه خودشون حقوق رو طبق تورم افزایش میدن جان زهرا درج کنید و پیگیری کنید 

avatar
۱۴۰۰-۰۹-۱۸ ۱۱:۲۵

سلام به خدا انصاف نیست این 2 خودرو ساز خون مردم را تو شیشه کردن هنوز غیرت رییس جمهور که سری قبلی افزایش رو ملغی کرد از دکتر رییسی خواهش می کنیم جلوی این ظلم و بی عدالتی رو بگیرن به خدا این زیان انباشته ای که این دو خودرو ساز میگن دروغی بیش نیست دروغی که همه هم میدونن هم دولت هم مجلس و هم اونایی که از حسابرسی و حسابداری سر در میارن اینا دفاتر و سیستمهای حسابداریشونم دارن دستکاری می کنن هیچ کس هم دم بر نمیاره

avatar
۱۴۰۰-۰۹-۱۸ ۱۲:۲۸

سلام امروز برای من دعوت نامه صادر شده قیمت رانا پلاس tu5 برای من فاکتور شده 2,122,473,000 ريال .

avatar
۱۴۰۰-۰۹-۱۸ ۱۳:۴۴

مردم له شدند زیربار این گرونی ها همیشه افزایش قیمت هست. خیلی عجیبه والا

avatar
۱۴۰۰-۰۹-۱۸ ۱۹:۴۶

قیمت را که افزایش دادید، عرضه هم کهبیشتر نشده، کماکان قرعه کشی هم وجود دارد. آیا کسی که نصف مبلغ یک خودرور را حدود 100 میلیون پرداخت کرده و ده ماه منتظر بوده باید چنین افزایشی را پرداخت کند؟ به نظر شما که ایمانتان از ما بیشتر است این پول سالم است؟

avatar
۱۴۰۰-۰۹-۲۴ ۱۰:۱۱

...من از کجا بیارم 32 میلیون افزایش قیمت خودرو پرداخت کنم؟؟چرا به فکر مردم نیستید ...