• چهارشنبه / ۲۲ دی ۱۴۰۰ / ۱۴:۰۴
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: 1400102216518
  • خبرنگار : 50199

ایسنا از بالا گرفتن اختلافات بین شهرداری و تامین اجتماعی گزارش می‌دهد؛

دوئل در ساری ۲۰۲۲

دوئل در ساری ۲۰۲۲

ایسنا/مازندران سرانجام بدهی های معوقه شهرداری ساری به تامین اجتماعی مسئله ساز شد و موجب صدور حکم مصادره املاک و اموال این پارلمان و بالاگرفتن اختلافات فی ما بین در آستانه برگزاری میزبانی این شهر از رویداد بین المللی گردشگری اکو ۲۰۲۲ گردید.

بدهی ۹ ساله این پارلمان شهری به تامین اجتماعی زمانی مشکل آفرین شد که شهرداری ساری شرایط مساعدی نداشته و نیروهای مازاد و بدهکاری های مرتبط و غیرمرتبط زمینه سست شدن زیربنای شهرداری و ورشکستگی آن را فراهم کرده است.

این اختلافات در حالی به اوج خود رسیده که شهر ساری میزبانی رویداد بین المللی گردشگری اکو ۲۰۲۲ است و سازمان تامین اجتماعی مازندران بخشی از پارک صفرآباد (اکو) شهرداری ساری را بابت طلب خود توقیف و با قیمت نازل به مزایده گذاشته است.

در این رابطه معاون توسعه مدیریت و منابع شهرداری ساری به بدهی شهرداری ساری به تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: شهرداری ۴۰۰ میلیارد تومان بابت حق بیمه کارکنان از سالیان قبل به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار است.

کیا علیزاده در گفت و گو با ایسنا با یادآوری این موضوع که سازمان تأمین اجتماعی در مرحله نخست ۱۵ باب مغازه در پاساژ شهریاری را توقیف و به مزایده گذاشت، گفت: در حال حاضر سازمان تأمین اجتماعی پارک صفرآباد (اکو) شهرداری ساری را بابت طلب خود توقیف و با قیمت نازل برای مزایده قرار داده و این در حالی است که شهرداری این مکان تفریحی و گردشگری را برای میزبانی از گردشگران اکو ۲۰۲۲ آماده کرده است.

وی افزود: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، سازمان تأمین اجتماعی می ‌تواند طلب خود را به ‌صورت اقساطی از ادارات دریافت کند که این موضوع شامل حال شهرداری نیز می‌ شود. شهرداری ساری نیز بر اساس این مصوبه ماهیانه ۸ میلیارد تومان به تأمین اجتماعی پرداخت می‌ کند.

معاون توسعه مدیریت و منابع شهرداری ساری با ابراز گلایه از اینکه چرا سازمان تأمین اجتماعی در این ۱۰ سال اقدام به وصول مطالبات خود نکرده است، خاطرنشان کرد: سوال اینجاست که چرا اکنون که شهرداری علاوه بر پرداخت بدهی حق بیمه خود، میزبان رویداد بین‌المللی ساری ۲۰۲۲ است توقیف اموال شهرداری انجام شده است؟ و چرا ملکی که سال‌ ها رها شده بود و با تدبیر امروز قرار است از ظرفیت گردشگری آن استفاده شود، مد نظر قرار گرفته است؟

علیزاده به افزایش رقم بدهی شهرداری ساری به تأمین اجتماعی به دلیل تأخیر در پرداخت حق بیمه کارکنان از سال ۹۱ تا پایان سال ۹۹ اشاره و تاکید کرد: از ابتدای سال جاری به ‌رغم مشکلات مالی و معوقات معطل‌ مانده بسیار، اما حق بیمه کارکنان شهرداری با تأکید مدیریت شهری به‌روز پرداخت می‌ شود.

وی اظهار امیدواری کرد: سعی بر این است تا مشکل بیمه کارکنان شهرداری که در مدت چندین سال به دلیل تأخیر در پرداخت به سازمان تأمین اجتماعی گریبان گیر شهرداری بوده، حل شود.

علیزاده در بخش دیگری از صحبت های خود به پرداخت عوارض سالانه شهرداری اشاره و تاکید کرد: شهروندان ساروی در سه ماه پایانی سال با پرداخت عوارض ساختمانی به‌صورت نقدی از بسته تشویقی برخوردار خواهند شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع شهرداری ساری با اعلام اینکه همه پرداخت‌های عوارض شهرداری ساری در دی‌ ماه ۴۰ درصد، بهمن ۳۵ درصد و اسفند ۲۵ درصد است، افزود: شهروندان مرکز استان تا پایان اسفندماه سال جاری فرصت دارند ضمن مراجعه به شهرداری از مزایای تخفیف بهره‌ مند شوند.

شهرداری ملک جایگزین صفر اباد معرفی کند

اما سید علی اصغر محمودی، مدیرکل تامین اجتماعی مازندران، در رابطه با بدهی های معوقه شهرداری ساری در گفت و گو با ایسنا گفت: شهرداری بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان بدهی دارد و ۱۵ باب مغازه معرفی کرده است که رقم آن تنها ۲۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

محمودی در واکنش به چالش ایجاد شده جهت توقیف پارک صفرآباد و ارتباط آن به میزبانی ساری در کشورهای عضو اکو و پایتخت گردشگری، اظهارکرد: پارک صفرآباد جزئی از املاک توقیفی است، هر چند رقم کارشناسی آن هنوز مشخص نشده است اما مهم، پرداخت حق بیمه کارگران است که در وضعیت معیشتی سختی بسر می‌ برند.

مدیرکل تامین اجتماعی مازندران در پاسخ به حساسیت‌های ایجاد شده در مقوله گردشگری اکو، پارک صفر آباد و  راهکار آن، تصریح کرد: ما مکلف به اجرای قانون هستیم اما اگر شهرداری ملکی برای جایگزینی با پارک صفرآباد دارد ارائه کند چراکه منعی برای تغییر آن و آزاد سازی پارک صفر آباد وجود ندارد.

محمودی اضافه کرد: تامین اجتماعی بارها راهکار ارائه کرد اما همکاری مناسبی از سوی نهاد مطبوع دیده نشد به طوری که اکنون ۹ سال از زمان بدهی شهرداری گذشته و هر سال بر مبلغ بدهی افزوده شده است.

وی با ابراز گلایه از برخی مسئولین گفت: تامین اجتماعی همواره پیگیر مطالبات بوده اما اینکه به ما گفته می شود تامین اجتماعی ۹ سال پیش تاکنون کجا بوده است، در پاسخ باید گفت، بارها برای مسدود کردن حساب شهرداری اقدام شد اما همین مسئولین اجازه ندادند و به بهانه پرداخت حقوق کارکنان مانع از بسته شدن حساب شهرداری شدند. در حقیقت استاندار و معاون سیاسی به همراه دادستان وقت، مانع از وصول بدهی تامین اجتماعی می شدند و اکنون که رقم بدهی زیاد شده است به جای تشکر، ما را به باد انتقاد گرفته‌اند.

محمودی با تاکید بر حمایت از حقوق کارگران تصریح کرد: تامین اجتماعی مطالبات را برای سرپا ایستادن و تداوم معیشت کارگران پیگیری می‌ کند در مقابل ۹ سال دیگرانی که خود را به خواب زده بودند خبر نداشتند شهرداری پرداخت بیمه کارگران را انجام نمی‌دهد که حتی موضوع بدهکاری شهرداری بارها و بارها در روزنامه ها و رسانه ها منتشر کردیم.

وی با اشاره به نقش نیروی مازاد شهرداری در افزایش مبلغ بدهی به تامین اجتماعی، گفت: شهرداری به جای  ۲ هزار کارگر، ۵ هزار نیروی مازاد دارد و ۳ هزار کارگر آن غیرفعال هستند و در خانه نشسته و حقوق می‌ گیرند.

مدیرکل تامین اجتماعی مازندران با یادآوری اینکه در طول این ۹ سال، بارها خواستار وصول مطالبات از طریق دارایی های ملکی شهرداری بودیم اما حتی یک نامه برای معرفی املاک در ازای بدهی به تامین اجتماعی وجود ندارد گفت: شهرداری در پاسخ همواره بر فروش تمامی اموال توسط شهرداران سابق تکیه می کرد، حال حدود ۱۵۰ فقره ملک شناسایی توسط سازمان شناسایی شد که در حال حاضر مالکیت آن در حال بررسی است.

 محمودی، با تاکید بر اینکه تامین اجتماعی یک سازمان درآمد بر هزینه است، افزود: تامین اجتماعی ماهیانه ۷۰ میلیارد تومان حقوق پرداخت می‌ کند با توجه به وجود ۱۰ هزار نفر بیکار که بیمه بیکاری دریافت میکنند این سازمان ماهیانه ۶۰۰ میلیارد تومان به بازنشستگان حقوق پرداخت می کند. ما بودجه‌ی دولتی نداریم و اگر مطالبات سازمان ها را دریافت نکنیم امکان تامین منابع پرداخت حقوق را نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه شهرداری در پرداخت حقوق ماهیانه نیروها مانده است گفت: این وصول مطالبه از شهرداری حق بیمه کارگران است که چشم به بازنشستگی دارند. علاوه بر این شهرداری حق بیمه ۱۵۰۰ پیمانکار را به این بهانه که ما خودمان به تامین اجتماعی پرداخت می‌کنیم از پیمانکاران دریافت کرده اما نه تنها شهرداری این مبالغ را پرداخت نکرده بلکه آنان را نیز گرفتار کردند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.