• جمعه / ۲۴ دی ۱۴۰۰ / ۰۰:۲۸
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 1400102417449
  • خبرنگار : 71021

قوی‌ترین پاسپورت دنیا و رتبه ایران در سال ۲۰۲۲

قوی‌ترین پاسپورت دنیا و رتبه ایران در سال ۲۰۲۲

رتبه‌بندی جهانی پاسپورت‌ها در آغاز سال ۲۰۲۲ درحالی اعلام شد که آزادی سفر برای شهروندان کشورهای ثروتمند بیشتر شده، اما سویه اُمیکرون نوعی «آپارتاید سفر» را علیه کشورهای عمدتا آفریقایی راه انداخته است.

به گزارش ایسنا، شرکت مشاوره جهانی شهروندی و اقامت Henley & Partners گزارش فصلی خود از رتبه‌بندی پاسپورت‌ها در آغاز سال ۲۰۲۲ را منتشر کرد. پایه این ارزش‌گذاری، اطلاعات محرمانه و انحصاری انجمن بین‌المللی حمل و نقل جهانی (یاتا) است که مشخص می‌کند چه تعداد از ۲۷۷ نقطه سرزمینی برای ۱۹۹ پاسپورت (گذرنامه) در دسترس قرار گرفته‌اند. جایگاه گذرنامه‌ها نیز براساس شاخص‌هایی چون نیاز نداشتن به ویزا هنگام سفر، امکان دریافت ویزا در فرودگاه و مرزها و همچنین، فرایند و مدت زمان انتظار برای دریافت ویزا تعیین شده است.

قوی‌ترین پاسپورت‌های ۲۰۲۲

سی‌ان‌ان براساس نخستین گزارشی که شرکت «هنلی» در سال ۲۰۲۲ منتشر کرده‌ به این نتیجه‌گیری رسیده است که شکاف عمیقی در آزادی سفر بین کشورهای شمالی و جنوبی کره زمین وجود دارد. همچنین محدودیت‌های کرونا، بزرگترین مانع سفر را در تاریخ ۱۶ سال بررسی این شاخص و رتبه‌بندی پاسپورت‌ها ایجاد کرده است. با این وجود، در رتبه‌بندی و ارزش‌گذری اعتبار پاسپورت‌ها به این محدودیتِ موقتی توجه نشده است و بر پایه شاخص دسترسی آزاد کشورها، این نتیجه اعلام شد که شهروندان ژاپنی و سنگاپوری همانند سال‌های گذشته، مطلوب‌ترین گذرنامه را در اختیار دارند و می‌توانند بدون ویزا به ۱۹۲ مقصد سفر کنند. ضعیف‌ترین پاسپورت نیز مانند سال‌های گذشته متعلق به افغانستان است و شهروندان این کشور فقط به ۲۶ کشور دسترسی بدون ویزا دارند.

اما بررسی وضعیت سایر کشورها نشان می‌دهد کشورهای اتحادیه اروپا طبق معمول در صدر جدول قرار دارند. براساس رتبه‌بندی ابتدای سال ۲۰۲۲ شرکت «هنلی»، کره جنوبی با آلمان در رتبه دوم (با امتیاز سفر به ۱۹۰ مقصد) و فنلاند، ایتالیا، لوکزامبورگ و اسپانیا (با امتیاز سفر به ۱۸۹ مقصد) مشترکا در رتبه سوم قرار دارند.

فرانسه، هلند و سوئد با یک پله صعود، به اتریش و دانمارک در جایگاه چهارم (با امتیاز سفر به ۱۸۸ مقصد) پیوسته‌اند. ایرلند و پرتغال با امتیاز دسترسی به ۱۸۷ مقصد، در رده پنجم قرار دارند.

ایالات متحده و بریتانیا که در سال ۲۰۱۴  رتبه اول را مشترک در اختیار داشتند، اکنون در کنار چهار کشورِ سوئیس، نروژ، بلژیک و نیوزیلند که از سیاست بی‌طرفی پیروی می‌کنند، در رتبه ششم این فهرست قرار گرفته‌اند. شهروندان این کشورها به ۱۸۶ کشور دسترسی بدون ویزا دارند.

رتبه هفتم مطلب‌ترین پاسپورت‌ها نیز مشترکا به دو کشور مهاجرپذیر استرالیا و کانادا و جمهوری چک، یونان و مالت رسیده است که شهروندان این پنج کشور امتیاز دسترسی بدون ویزا به ۱۸۵ کشور را دارند.

کشورهای اروپای شرقی نیز جایگاه‌های بعدی ۱۰ پاسپورت برتر ابتدای سال ۲۰۲۲ را تصاحب کرده‌اند؛ مجارستان و لهستان (با امتیاز سفر بدون ویزا به ۱۸۳ مقصد) به رتبه هشتم صعود کرده‌اند. لیتوانی و اسلواکی (با امتیاز سفر بدون ویزا به ۱۸۲ مقصد) رتبه نهم مطلوب‌ترین پاسپورت‌ها را به‌دست آورده‌اند و استونی، لتونی و اسلوونی نیز (با امتیاز سفر به ۱۸۱ مقصد) در جایگاه دهم قرار گرفته‌اند.

پاسپورت‌های ضعیف و رتبه ایران

اما بدترین پاسپورت‌ها به کشورهایی تعلق دارد که شهروندان آن‌ها حق دسترسی به کمتر از ۴۰ کشور را دارند؛ افغانستان با حق سفر بدون ویزا به ۲۶  مقصد در رتبه ۱۱۱ و انتهای این فهرست قرار گرفته و همانند سال‌های گذشته ضعیف‌ترین پاسپورت را دارد. گذرنامه عراق نیز رتبه ۱۱۰ این جدول را به‌دست آورده، ‌ درحالی‌که شهروندان آن امکان سفر بدون ویزا به  ۲۸ مقصد را دارند.

سوریه (۲۹ مقصد بدون ویزا)، پاکستان (۳۱ مقصد)، یمن (۳۳ مقصد)، سومالی (۳۴ مقصد)، نپال و فلسطین (۳۷ مقصد) و کره شمالی (۳۹ مقصد) به ترتیب رتبه‌های انتهایی این فهرست و بعد از افغانستان و عراق را به خود اختصاص داده‌اند.

اما گذرنامه ایران مشترک با کنگو با امتیاز سفر بدون ویزا به ۴۲ کشور جایگاه ۱۰۱ جدول رتبه‌بندی پاسپورت‌ها در ابتدای سال ۲۰۲۲  را به‌دست آورده‌ است. جایگاه کنونی ایران مشابه سال ۲۰۲۰ است. ایران در نیمه اول سال ۲۰۲۱  رتبه ۹۹ را داشت. هرچند در این سال‌ها تغییر چندانی در وضعیت دسترسی یا سفر با گذرنامه ایرانی به کشورهای بیشتر ایجاد نشده است.

درحال حاضر و بدون درنظر گرفتن محدودیت‌های کرونا، با گذرنامه ایرانی می‌توان به جمهوری آذربایجان، قطر، لبنان، ترکیه، ارمنستان، گرجستان، عمان، سوریه، سریلانکا، مالدیو، ماکائو، کامبوج، مالزی، نپال، تیمور شرقی یا لسته از مستعمره‌های اندونزی، اکوادور، بولیوی، ونزوئلا، جزایر کوک، میکرونزی، نیووی، جزایر پالائو، ساموآ، تووالو، دومینیکا، هاییتی، جزایر کیپ‌ورد، جزایر کومورس، گینه بیسائو، کنیا، ماداگاسکار، موریتانی، موزامبیک، روآندا، سنگال، سیشل، سیرالئون، سومالی، تانزانیا، توگو، اوگاندا و زیمبابوه بدون روادید و یا از طریق ویزای فرودگاهی سفر کرد. هرچند بسیاری از این کشورها مقصد سفر ایرانی‌ها نبوده و پرواز مستقیم به آن‌ها وجود ندارد و امکان دسترسی نیز بسیار محدود و سخت بوده است.

معتبرترین پاسپورت خاورمیانه

اما در خاورمیانه، معتبرترین پاسپورت همچنان به امارات عربی متحده تعلق دارد. گذرنامه امارات با امتیاز سفر به ۱۷۵ کشور جایگاه پانزدهم جدول رتبه‌بندی ابتدای سال ۲۰۲۲  را به‌دست آورده است. امارات که در سال ۲۰۱۹  در جایگاه بیستم ایستاده بود، این پرش رتبه‌ای را مرهون سیاست آزادسازی مرزها برای کشورهای بیشتر است.

گذرنامه ترکیه نیز که مهاجرت ایرانی‌ها به آن در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ سه برابر شده و بر اساس اعلام سازمان آمار این کشور، ایرانی‌ها در پاییز سال ۱۴۰۰ صدرنشین خریداران خارجی مسکن در این کشور بوده‌اند، رتبه ۵۰ پاسپورت‌های معتبر ابتدای سال ۲۰۲۲ را به‌دست آورده است. شهروندان ترکیه با گذرنامه این کشور می‌توانند به ۱۱۰ کشور بدون ویزا و یا با ویزای فرودگاهی سفر کنند.  

شکاف آزادی سفر بیشتر شد

با وجود این رتبه‌بندی، اما ظهور سویه اُمیکرون، شکاف فزاینده‌ای در جابه‌جایی‌های بین‌المللی بین شهروندان کشورهای ثروتمندتر و فقیر ایجاد کرده است؛ چرا که محدودیت‌های سختگیرانه‌ای علیه کشورهای عمدتاً آفریقایی اعمال شده است، به گونه‌ای که آنتونیو گوترش ـ دبیرکل سازمان ملل متحد ـ آن‌ را به «آپارتاید سفر» توصیف می‌کند. بسیاری معتقدند کشورهای ثروتمند و تولیدکننده واکسن با محدودیتی که در دسترسی کشورهای آفریقایی ایجاد کرده‌اند عامل چنین وضعی هستند.

با این حال، شرکت «هنلی» به استناد داده‌هایش معتقد است: جدا از بیماری همه‌گیر کووید ۱۹، سطح کلی آزادی سفر در چند دهه اخیر بیشتر شده است، ‌ مثلا براساس شاخص سال ۲۰۰۶ برای یک فرد سفر به ۵۷ کشور بدون ویزا به طور میانگین امکان‌پذیر بود، اما امروز این تعداد تقریباً دوبرابر شده است. اگرچه، شهروندان اروپا، آمریکای شمالی و کشورهای ثروتمند آسیایی از این آزادی بیشتر از سایرین برخوردارند.

به جز «هنلی» که در سال دو مرتبه پاسپورت‌ها را اعتبارسنجی می‌کند، شاخص‌های دیگری برای رتبه‌بندی و ارزش‌گذاری گذرنامه‌ها وجود دارد، مثلا  شاخص پاسپورت «آرتون کاپیتال» که گذرنامه‌های ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد و شش منطقه دیگر همچون تایوان، ماکائو، هنگ‌کنگ، کوزوو، سرزمین فلسطین و واتیکان را درنظر می‌گیرد. بر این اساس، امارات با امتیاز سفر به ۱۶۰ کشور، معتبرترین و مطلوب‌ترین پاسپورت را دارد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۰۰:۵۷

اینقدر این بحث پاسپورت رو بولد مکنید که چی بشه؟!

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۲۲:۵۶

چه اشکالی داره؟

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۶ ۰۰:۱۶

ایشالا یه معجزه بشه و ارزش پاسپورت کشورها از اخر به اول بشه . اونوقت ما جزو نفرات اول میشیم.

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۰۲:۴۰

:)

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۱۸:۳۱

انشاالله به امید روزی چنین اتفاقی بیفتد جزع ده پاسپورت برتر بشه

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۰۵:۲۶

به امید روزی که پاسپورت جمهوری اسلامی ایران قویترین پاسپورنثت جهان بشه و اقایون بانک‌ها با همین پاسپورت به همه وام بدهند و کرونا هم با واکسن کوبرکت درمان بشه الهی امین

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۱۵:۱۰

بشین تا بشه😂😂😂😂

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۰۸:۰۴

چه شرم آور با کنگو در یک ردیف از عرش به فرش افتاد میهن عزیزمان

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۰۸:۲۰

باز هم افتخاری دیگری برای حضرات

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۷ ۱۵:۳۲

والا ما اگه پول داشتیم معلومه که می رفتیم

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۰۹:۰۰

بعد تازه چپ و راست هم می گویند هر کس نمی خواهد از ایران برود.از مجری تلویزیون و استاندار بگیر الا آخر. خوب کجا بریم؟

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۱۶:۵۴

حق خالص به ما پول بدید میریم

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۰۹:۰۴

ابتدا ایرانیان خارج از کشور باید قادر باشند بدون ترس به ایران سفر کنند تا اعتماد به پاسپورت ایرانی گسترش یابد که نتیجه آن افزایش اعتبار پاسپورت ایرانی خواهد بود.

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۰:۰۴

ماشاله به ایران.... یعنی حتی چین و روسیه هم نیست..... آخه چه کسی میره به این کشورهای عجیب و غریب که حتی تو نقشه هم معلوم نیستند..،،غیر از یکی دو تاش... تازه آذربایجان و قطر هم باید ویزای فرودگاهی بگیری....

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۶ ۰۸:۵۱

هر کی رفت اونجا خو میخورنش اونا آدم خور هستند

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۰:۲۰

خجالت بکشید توی لیستی که بقول خودتون ایرانی میتونه بدون ویزا مسافرت کنه چهار تا کشور دریت و حسابی بیشتر نبود بقیه کلا یا جزیره بودند یا آفریقایی که حیوان هم رغبت به رفتن به اونجا ها رو نمیکنه واقعا ...

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۱:۴۱

این به اصطلاح۴۲کشوریکه نوشتین مامیتونیم بریم تنهاده تاش قابل رفتنوکشورحساب میشه پس مابی اعتبارترین پاسپورتوداریم

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۱:۴۷

یه زمانی با پاسپورتمون میتونستیم بدون ویزا به ۱۹۶ کشور بریم!

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۱۸:۲۳

و سرباز های آمریکایی هم به ناموسمان تجاوز میکردند و بدون هیچ محاکمه ای به کشور خودشان برمیگشتند!

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۲:۲۲

تنت سالم باشه اینا چه بدرد می خوره مسول کشور

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۲:۴۵

کلا ۳ کشور درست و حسابی تو لیست ایران نیست، یه قطر و یه ترکیه هستند، اصلا کی میره جزایر کوک، میکرونزی، نیووی، جزایر پالائو، ساموآ، تووالو، دومینیکا، هاییتی، جزایر کیپ‌ورد، جزایر کومورس، گینه بیسائو، کنیا، ماداگاسکار، موریتانی، موزامبیک، روآندا، سنگال، سیشل، سیرالئون، سومالی، تانزانیا، توگو، اوگاندا و زیمبابوه؟؟؟؟؟؟؟!!!!

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۷ ۰۱:۴۰

قطر اجازه ورود به ایرانیها بدون ویزا نمیده

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۳:۰۴

ضعیف ترین پاسپورت سومالی وافغانستان واخرینشم ایرانه

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۳:۲۵

ایران شاهکار کرده رتبه101😂دربین 111کشور

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۳:۲۸

قویترین پاسپورت دنیا فقط پاسپورت ایران است که هیچ جای دنیا راهت نمیدهند !!!

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۴:۰۱

اصلا ایران کجاست خخخخخ

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۴:۲۰

مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل، مرگ بر انگلیس، مرگ بر آل سعود :) با تشکر از حکام جزایر پالائو

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۴:۳۲

درست بگید پاسپورت جمهوری اسلامی ایران،تا واکسن تولید میکنید میگید فلان واکسن جمهوری اسلامی ایران ساخت حالا روتون نمیشه بگید ضعیفترین پاسپورت مال جمهوری اسلامی ایران

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۴:۴۸

متاسفانه چ بگویم.این ازایران ازافغان کمترشدیم خدایاااا .بدبخت ترین کشور دنیا هستیم.تبریک ب همه ملت ایران

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۵:۵۳

ما چقدر خوبیم به چه کشورهای مهمی میتوانیم سفر کنیم هیچکس به خوبی ما نمی تونه

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۶:۰۱

بسمه تعالی قویترین پاسپورت های دنیا ، سر کاری دیگری از سوی ایادی آمریکاست تا کشورهای مستقل را در رتبه پایین نشان دهد .

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۷:۳۴

برای ایران برگه آ4 هسش

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۸:۲۵

عجب اعتباری. سفر به یک مشت کشور درپیتی. دریغ از اروپا

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۸:۲۸

یعنی این حجم از حقارت برای ایرانیان در کل تاریخ بی سابقه بوده.تازه این 42 کشور هم کشورهای درپیت مثل افغان، عراق، اینجور کشورهاس

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۸:۳۱

امارات تا ۵۰سال پیش واسه پرواز به ایران میومدن، مثل یع روستا بودش برپدرمادرتون لعنت کع حال روز مون شده این، که ...

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۸:۵۳

هر کشوری که پول بیشتر به سازمان ملل بده پاسپورتش اعتبار بیشتری داره..... چرا باید ایران تو این اوضاع سخت معیشت مردم پول بده سازمان ملل که اعتبار بده به پاسپورت ایران بعد با اون اعتبار پاسپورت یک عده از ما بهترون هر روز برن سفر خارج جوج بزنن....

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۱۵:۳۴

به پول چه ربطی داره این اعتبار پاسپور حاصل میزان تامل سازنده با کشورهاست که اجازه تردد ایرانی جماعت بدون ویزا رو بدن ایرانی ملت با یازده درصد ثروت کل جهان بدبختترین مردم دنیاست تازه ثروت این مملکت چهار دهم در صد از کل اروپا بیشتره منتها ا...

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۱۹:۵۸

واقعا که.....دست مریزاد

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۲۰:۲۵

تبریک

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۲۱:۵۱

واقعا متاسفم از کجا به کجا رسیدیم وقتی با نصف دنیا دشمن باشی همین میشه

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۲۲:۰۴

ایران طبق معمول داغون

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۲۲:۰۷

باعث تاسف است واقعن

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۲۲:۱۴

پاسپورت با قدرت ایران فقط به کشورهای تازه کشف شده در افریقا که تازه کاغذ و قلم برای تحصیل شروع شده...

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۲۲:۳۳

اگر وضعیت مردم خوب بشه بتونن زیاد سفر کنن پاسپورت ایران قوی میشه یک علت ضعف پاسپورت تا اونجا که من میدونم تعداد سفرهای خارجی است که شهروندان ما ندارن شهروندان ما یکم بیفکر هستند بیشتر میرن واسه اقامت انشاالله وضعیت ملت ما بهتر میشه به کمک هم

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۴ ۲۲:۵۴

سال ۵۳ ظاهرا ایران جزمعدود کشورهایی بود که میتونست بدون ویزا به ایالات متحده سفر کنه !!

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۰۰:۵۰

عالی

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۰۳:۲۳

اون کشورهایی که ایرانی ها بدون پاسپورت یا پاسپورت فرودگاهی میتونن برن اصلا کجای کره زمین هست خدایی اسم چندتاشون من نشنیده بودم

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۲۰:۳۶

آنها زمین خاکی هستن سرزمین سرخ پوست ها

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۰۸:۳۵

ایرانیان میتواند با پاسپورت ، بدون ویزا به کشورهای بسیار عقب افتاده سفر کند!!!! و این لطف بزرگی است که در حق ملت انجام داده اند!!!!!

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۰۸:۴۹

خیلی زشته کشورهای بی ارزه مثله امارات جلوی کشور ما ایستاده اون وقت ما که با ارزه هستیم با افغانستان مقایسه میشیم 😄😄😄

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۱۳:۵۶

داداش کی گفته ما با ارزه ایم

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۱۴:۴۰

عزیز با عرضه بودی اینجا نبودی

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۱۳:۰۲

به قول شهید سلیمانی عزیز:چه اهمیتی دارد پاسپورت مارا قبول بکنند یانه.مهم است این مطلب، اما مهمتر از عزت ماست؟؟؟

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۱۳:۱۲

بخدااین مطلب رومیخوندنم نمیدونستم گريه کنم یابخندم

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۱۴:۰۵

کبوتر با کبوتر گدا گشنه با گدا 😂😂😂😂ایران و ترکیه و قطر و سوریه و عراق و افغانستان و آذربایجان کی کشور حساب شدن و

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۱۵:۰۶

افرین ژاپن و سنگاپور که همیشه بهترین و افرین به ما که همیشه بدترین ایم

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۵ ۲۰:۰۹

مکر یک ایرانی را هم به کشوری راه میدن یا مکر ایران پاسپورد داره اصلا پاسپورد ایران رو قبول ندارن باز دم افغانستان کرم

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۶ ۰۲:۵۶

خارج برویم که چی بشه ایران ازنظر آب و هوای خوب ودارای جاذبه گردشگری فراوان است همین ایران را کاملاً بگردیم عمرمان میگذرد همه چیز هم درایران داریم پولهایتان را درایران خودمان خرج کنید

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۶ ۰۳:۱۶

جالب اینجا هستش چین روسیه که هم پیمان هستیم باهاشون بدون ویزا نمیشه به کشورشون سفر کردش

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۶ ۱۳:۴۹

اگر قرار باشد کشورهای پیشرفته به ما بدون ویزا اجازه سفر بدهند دیگر کسی تو ایران نمیموونه. در ضمن نژادپرستانه به کشورهایی که شاید بهتراز ما زندگی میکنند

avatar
۱۴۰۰-۱۰-۲۶ ۱۳:۵۱

در ضمن نژادپرستانه به کشورهایی که شاید بهتراز ما زندگی میکنند توهین نکنید.