• دوشنبه / ۲۸ آذر ۱۳۸۴ / ۱۱:۴۰
  • دسته‌بندی: انرژی
  • کد خبر: 8409-15012

مدير امور اكتشاف شركت ملي نفت: حفاري بلوك مهر به دليل مشكلات فني با چند ماه تاخير انجام مي‌شود ميزان ذخيره نفت بلوك زواره و كاشان تا سه ماه ديگر اعلام مي‌شود

مذاكرات در خصوص بلوك راز با شركت OMV اتريش به كندي پيش مي‌رود و خبر كناره‌گيري اين شركت از مذاكرات صحت ندارد. ضمن اين كه عمليات حفاري اين شركت در بلوك مهر نيز به دليل مشكلات فني حدود 4ماه به تاخير خواهد افتاد.

سيدمحمود محدث ـ مدير امور اكتشاف شركت ملي نفت ـ در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص وضعيت شركت OMV در بلوك مهر اظهار كرد: اين شركت يك چاه را در طاقديس كرخه حفاري كرد و موفق شد نفت را در لايه ايلام تست كند، اما در چاه دوم كه روي طاقديس مشتاق حفاري كرد با مشكلات فني روبه‌رو شد و نتوانست حفاري را كامل كند و پيش از رسيدن به مخزن مجبور به رها كردن چاه دوم شد.

وي با بيان اين كه شركت OMV تعهد چاه‌ ديگري را در اين بلوك دارد افزود: اين شركت پيش‌بيني چنين مشكلي را نكرده بود و موقعيت چاه سوم نيز آماده نشده است؛ به همين دليل از ما خواستند كه دكل‌شان را به مدت چهار تا پنج ماه ترخيص كنند تا پس از آماده شدن محل چاه كار را ادامه دهند.

محدث خاطرنشان كرد كه اين تاخير در مورد حفاري بلوك مهر است و در اين مدت كارهاي مطالعاتي و مذاكرات ادامه خواهد داشت.

مدير امور اكتشاف شركت ملي نفت همچنين در خصوص بلوك زواره و كاشان كه شركت چيني ساينوپك در آن عمليات اكتشاف را انجام مي‌دهد نيز افزود: قرار بود شركت ساينوپك در مرحله اول، حفاري دو حلقه چاه را انجام دهد، اما در يكي از چاه‌ها موفق به كشف نفت سبك شديم. لذا اين شركت درخواست كار تكميلي بر روي ميدان را با سرمايه خود به هيات مديره شركت ملي نفت داد و قرار شد كه دو حلقه چاه ديگر با هزينه اين شركت حفاري شود.

محدث ادامه داد: اين شركت عمليات 180 كيلومتر مربع لرزه‌نگاري سه بعدي و 120 كيلومتر مربع لرزه‌نگاري دو بعدي را نيز انجام داد و بر اساس نتيجه اين لرزه‌نگاري‌ها اقدام به حفاري يك حلقه چاه ديگر كرد.

وي با بيان اين كه ساينوپك حفاري چاه چهارم را به تازگي آغاز كرده و تا عمق 1700 متري را نيز با موفقيت انجام داده است، افزود: پيش‌بيني عمق نهايي چاه سه هزار و 500 متر است كه طبق برنامه تا سه ماه ديگر ادامه خواهد داشت.

وي ميزان ذخيره اين بلوك را منوط به پايان حفاري‌ها و تفسير نهايي چاه‌ها عنوان كرد.

به گزارش ايسنا ، گفته مي‌شود شركت نفتي OMV اتريش عمليات حفاري خود در بلوك مهر را براي شش ماه به تعويق انداخته است.

نشريه UP Stream در تازه‌ترين شماره خود به نقل از برخي منابع خبري اعلام كرده‌است كه اين تعويق عمليات شركت OMV با ابتكار عمل شركت ملي نفت ايران (NIOC) صورت گرفته و به نظر مي‌رسد كه دليل آن توافق نداشتن دو طرف در خصوص چگونگي حفاري‌هاي بعدي و ديگر فعاليت‌ها بوده باشد.

گفتني است، بازپرداخت هزينه‌هاي حفاري نيز از ديگر دلايل اصلي تعويق شش ماهه عمليات حفاري OMV در اين بلوك است.

تعويق عمليات OMV با هدف رفع مشكلات تخصصي در زمينه برنامه حفاري صورت گرفته است و به دو طرف امكان خواهد داد تا مذاكرات گسترده‌اي در خصوص بازپرداخت و بودجه‌ها انجام دهند.

كلاوس انگرر، مدير شركت OMV در ايران تعويق عمليات حفاري اين شركت را تاييد، اما از بيان جزئيات بيشتر خودداري كرده است.

يك منبع خبري گفت: به نظر مي‌رسد تعويق عمليات حفاري OMV به دلايل تخصصي بوده، اما مسائل اداري و بودجه‌اي بيشتر از چيزي كه به نظر مي‌رسد در اين امر موثر بوده است.

OMV همچنان علاقمند به مشاركت در بلوك مهر است كه ذخاير تثبيت شده آن 400 ميليون بشكه برآورد شده است.

به گزارش ايسنا اين تعويق به معناي تاخير دست كم 9 تا 10 ماهه در عمليات حفاري است.

پيش از اين و در بهمن ماه سال گذشته نماينده بجنورد، جاجرم، مانه و سلمقان در مجلس شوراي اسلامي در مورد حضور يك شركت اتريشي در يك بلوك اكتشافي با وجودي كه هنوز نيز به گفته مسئولان شركت ملي نفت اين مذاكرات به كندي پيش مي‌رود، گفته بود: عمليات اكتشاف نفت در بلوك “راز” در ‌خراسان شمالي به زودي آغاز خواهد شد.

موسي‌ ثروتي افزوده بود: شركت OMV اتريش در مناقصه اكتشاف نفت و گاز در بلوك “راز” برنده شده است و بزودي عمليات اكتشاف نفت در اين منطقه آغاز خواهد شد.

به گزارش ايسنا، شركت اتريشي OMV از چهار سال پيش و با عقد يك قرارداد به ارزش 42 ميليون دلار در بلوك نفتي مهر سرگرم اكتشاف بوده و پس از حفر اولين چاه در عمق چهار هزار و 148 متري به نفت رسيده و روزانه به طور ميانگين توليد اوليه نفت اين ميدان را هزار و 40 بشكه نفت در روز اعلام كرد كه پس از اين موضوع قرار شد براي تشخيص تجاري بودن اين ميدان نفتي دو چاه ديگر نيز حفر شود.

بلوك نفتي مهر 2500 كيلومتر مربع وسعت دارد و از شمال غرب اهواز تا منطقه بستان را در بر مي گيرد.

اواخر دي ماه سال گذشته ( 1383) نيز خبرگزاري رويتر اعلام كرده بود كه شركت نفت و گاز اتريش ”OMV“ به اولين اكتشاف نفتي‌ خود در مناطق غربي زاگرس دست يافته است.

سيدمحمود محدث در آن زمان با ارائه توضيحات بيشتر در اين باره به خبرنگار ايسنا گفته بود: خوشبختانه اولين كار اكتشافي در بلوك مهر با موفقيت روبه‌رو بوده و منجر به كشف نفت شده است.

وي در مورد موفقيت‌آميز بودن عمليات اكتشاف در بلوك مهر توسط شركت OMV اتريش گفته بود: اجراي عمليات اكتشافي در بلوك مهر در راستاي توسعه فعاليت‌هاي اكتشافي در كشور از حدود چهار سال و نيم پيش طي قراردادي به شركت OMV اتريش واگذار شد كه تاكنون كارهاي لرزه‌نگاري و مطالعات زمين‌شناسي آن كامل شده و از حدود هشت ماه پيش نيز عمليات حفاري در آن آغاز شده است.

مدير امور اكتشاف شركت ملي نفت، با اشاره به اين كه حفاري در بلوك مهر تا عمق 4500 متري انجام شده است، خاطرنشان كرده بود: خوشبختانه اين شركت با اين متراژ حفاري در يكي از لايه‌هاي بلوك مهر موفق به كشف نفت شده است، ولي ميزان، نوع و حجم آن هنوز معلوم نيست و پس از تكميل مطالعات به طور رسمي از سوي وزير نفت يا مديرعامل شركت ملي نفت ايران اعلام خواهد شد.

محدث با بيان اين كه بلوك مهر در شمال‌غرب، اهواز تا حدود بستان را در بر مي‌گيرد، اظهار كرده بود: كار اكتشافي براي اولين بار است كه در اين منطقه انجام شده و قرار است دو حلقه چاه اكتشافي ديگر نيز در اين بلوك حفر شود و اميدواريم كه در اين اكتشافات نيز به ذخاير جديد نفت و گاز دست پيدا كنيم كه پس از اين مرحله در مورد كارهاي تكميلي و توصيفي و توسعه تصميم‌گيري خواهد شد.

عضو هيات مديره شركت ملي نفت با تاييد موفقيت‌آميز بودن عمليات اكتشاف ذخاير جديد هيدروكربوري در منطقه زاگرس يادآور شده بود : اطلاعات شركت OMV اتريش از جزئيات اكتشاف نفت انجام شده شامل نوع، حجم و شرايط آن ظرف دو ماه آينده ( يعني حداكثر تا فروردين‌ماه امسال ) تكميل و پس از تاييد شركت ملي نفت ايران به طور رسمي منتشر خواهد شد.

شركت «OMV» اتريش، «رپسول» اسپانيا و «سي پترول» شيلي در عمليات اكتشاف در اين بلوك حضور دارند.

به گزارش ايسنا، بهمن ماه سال 1382 نيز شركت ملي نفت ايران با برگزاري همايشي در لاهه هلند، از 90 شركت خارجي دعوت كرد تا در اكتشاف 16 بلوك نفتي كه در مناطق مغان، كوهدشت، خرم آباد، كرمانشاه، بيجار، مكران شرقي و غربي، زابل، جازموريان شرقي، سراوان، طبس، گرمسار، ساوه، راز و مراوه تپه مشاركت كنند.

پس از معرفي اين بلوك‌ها ، تاكنون انجام عمليات اكتشاف در بلوك ساوه و كوهدشت به شركت تايلندي PTPP واگذار شده و مذاكرات در بلوك خرم‌آباد با شركت هيدرو نروژ و در بلوك گرمسار نيز با شركت ساينوپك چين و در بلوك راز با شركت OMV اتريش در حال انجام است.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.