• دوشنبه / ۲۸ آذر ۱۳۸۴ / ۱۵:۱۴
  • دسته‌بندی: تولید و تجارت
  • کد خبر: 8409-15522

*پايان نشست سازمان جهاني تجارت* گزارشي از مذاکرات بازرگاني در هنگ‌کنگ هيات ايراني امشب به تهران بازمي‌گردد

وزيران اقتصادي 149 كشور عضو سازمان جهاني تجارت (WTO) روز گذشته به توافق رسيدند كه دور مذاكرات تجاري دوحه را تا پايان سال 2006 به نتيجه برسانند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مذاكره‌كنندگان اين كشورها در آخرين ساعات نشست خود در هنگ كنگ، در زمينه قطع تعرفه‌هاي گمركي صادرات زراعي و ساير موانع تجاري به توافق رسيدند كه اين امر گام مهمي براي رسيدن به توافق تجارت جهاني تا اواخر سال 2006 به شمار مي‌رود.

در پايان ششمين كنفرانس وزيران كشورهاي عضو سازمان تجارت جهاني، وزيران كشورهاي عضو با صدور بيانيه‌اي اعلام كردند: "بار ديگر بر تصميم خود مبني بر تكميل برنامه مذاكرات دور دوحه و نتيجه‌گيري موفق از مذاكرات دوحه سال 2006 تاكيد مي‌كنيم."

بر اساس اين بيانيه وزيران اين كشورها افزوده‌اند: ما بر اهميت توسعه همه جانبه برنامه كاري دوحه تاكيد داريم و بار ديگر خود را موظف مي‌دانيم كه اين امر را به يك واقعيت تبديل كنيم.

وزيران كشورهاي عضو كه از روز سه‌شنبه نشست خود را در ميان اعتراض‌هاي شديد مردمي آغاز كرده بودند توجه ويژه خود را به بن‌بست در زمينه قطع تعرفه‌هاي گمركي بر واردات زراعي كه باعث متضرر شدن بيشتر كشاورزان فقير مي‌شود، متمركز كرده بودند.

مذاكرات دور دوحه كه در سال 2001 در پايتخت قطر آغاز شد، هدف اصلي خود را بر رفع موانع تجارت و كاهش فقر در كشورهاي در حال توسعه متمركز كرده است.

بر اساس اين گزارش هيات ايراني شركت كننده كه براي نخستين بار توانست به عنوان عضو ناظر در جلسات آن شركت كند به رياست وزير بازرگاني امشب به تهران باز خواهد گشت.

وزير بازرگاني در حاشيه نشست سازمان جهاني تجارت ديدارهاي متعددي برگزر كرد. وي پس از ورود به هنگ‌كنگ در روز پنجشنبه گذشته در نخستين برنامه كاري خود با سوپاچي پانيچپاكدي ـ دبيركل سابق سازمان جهاني تجارت و دبيركل فعلي آنكتاد ـ ديدار كرد.

در اين ملاقات كه در حاشيه اجلاس وزيران سازمان جهاني تجارت در هنگ‌كنگ انجام شد، زمينه‌هاي مختلف همكاري و كمك‌هاي فني در زمينه الحاق ايران به سازمان جهاني تجارت مورد بررسي قرار گرفت.

ميركاظمي با اشاره به نيازمندي‌هاي موجود از جمله ارائه آموزش‌هاي كاربردي و پيشرفته به كارآفرينان بخش بازرگاني و صادراتي، ارائه كمك‌هاي لازم براي بررسي بازار محصولات صنايع غذايي و منسوجات را خواستار شد.

وزير بازرگاني همچنين در جمع وزيران عضو سازمان تجارت جهاني در هنگ‌كنگ سخن گفت و در سخنانش به اصلاحات عمده اقتصادي و سياست تجاري در چند سال گذشته اشاره كرد و افزود:« دولت جمهوري اسلامي ايران اصلاحات عمده‌اي را با هدف ارتقاي كارآمدي، اثربخشي و ايجاد محيط تجاري رقابتي براي بنگاه‌هاي عمومي و خصوصي خود به انجام رسانده است. »

وزير بازرگاني با اعلام آمادگي ايران به دبيرخانه سازمان جهاني تجارت، در جريان مذاكرات الحاق، خواستار همكاري اين سازمان براي ارائه كمك‌هاي فني به ايران شد.

ميركاظمي هم‌چنين درخصوص موضوعات مذاكراتي دور جاري گفت:« وضعيت فعلي قواعد حاكم بر تجارت جهاني محصولات كشاورزي، هم‌چنان فاصله زيادي با وضعيت مطلوبي كه بنيان‌گذاران نظام تجاري چندجانبه ترسيم كرده‌اند دارد.»

به گزارش ايسنا، وزير بازرگاني كشورمان با وزراي بازرگاني تركيه، سريلانكا، عربستان، پاكستان، عراق، بنگلادش، مراكش، اندونزي، افغانستان و وزير اقتصاد و انرژي بلغارستان در حاشيه اين نشست ديدار و گفت‌وگو كرد.

وي در سومين روز از حضورش در هنگ‌كنگ در ديدارهاي جداگانه‌اي با وزراي بازرگاني تركيه و سريلانكا به گفت‌وگو درباره مسائل اقتصادي و بازرگاني پرداخت.

ميركاظمي در ديدار با همتاي ترك خود محدوديت‌هايي كه اين كشور براي واردات كالاهاي ايراني ايجاد مي‌كند را مطرح كرد و خواستار حل برخي مشكلات و رفع محدوديت صادرات كالاهاي كشاورزي ايران به تركيه شد.

وي همچنين بر لزوم اجراي موافقت‌نامه‌هاي قبلي دو كشور تاكيد كرد و گفت كه براي توسعه روابط دو كشور بايد در جهت فعال كردن قراردادهاي تعرفه تجاري در مرزهاي دو كشور تلاش كنند.

در ادامه اين ديدارها، دكتر ميركاظمي با وزير بازرگاني سريلانكا نيز ديدار و گفت‌وگو كرد.

طرف سريلانكا پيشنهاد كرد كه حاضر است در صورت علاقه‌مندي ايران چاي‌هاي انبار شده ايراني را خريداري و با تغيير كيفيت آن را مجددا قابل مصرف مي‌كند.

وزير بازرگاني كشورمان نيز در برابر اين پيشنهاد گفت كه اين پيشنهاد به بررسي بيشتري نياز دارد و لذا لازم است تا يك هيات فني از سريلانكا عازم ايران شود تا توافقنامه‌هاي قبلي في‌مابين نيز بررسي مجدد شود و راهكارهاي اجرايي پيشنهاد نيز مورد ارزيابي قرار گيرد.

همچنين وزير بازرگاني سريلانكا پيشنهاد كرد كه سريلانكا علاقه‌مند به خريد گاز طبيعي، LNG و گاز مايع ايران است.

وزير بازرگاني كشورمان در ديدار با وزير بازرگاني عربستان كاهش سود بازرگاني و ايجاد تسهيلات بيشتر براي صادرات كالاهاي كشاورزي از ايران به عربستان را خواستار شد و مشكلات و موانع موجود بر سر راه گسترش روابط اقتصادي دو كشور را مطرح كرد.

وزير بازرگاني عربستان نيز نسبت به انتقال تجربيات كشور مطبوعش در خصوص الحاق به سازمان جهاني تجارت به ايران استقبال كرد و گفت كه كشورش درباره مسائل شرعي به ويژه دريافت زكات و ساير موارد با اين سازمان به توافق رسيده است كه ايران نيز مي‌تواند از اين تجربيات براي تسريع در روند الحاق خود استفاده كند.

وزير بازرگاني عربستان نيز در مقابل اين درخواست خبر داد كه از اين پس عربستان بر اساس قوانين پذيرفته شده خود در WTO با كالاهاي ايراني نيز برخورد خواهد كرد.

در چهارمين روز نشست وزيران سازمان جهاني تجارت در هنگ‌كنگ وزير بازرگاني كشورمان در دومين روز حضورش در اين كشور با وزيران بازرگاني كشورهاي پاكستان، عراق و مسوول بخش الحاق سازمان جهاني تجارت ديدار و گفت‌وگو كرد.

ميركاظمي به عضويت پاكستان در سازمان جهاني تجارت اشاره كرد و خواستار همكاري‌هاي فني در زمينه پيوستن ايران به سازمان جهاني تجارت با پاكستان و جدي‌تر شدن همكاري‌هاي كشورهاي منطقه در قالب اكو و اجرايي شدن توافق‌ها و كاهش تعرفه‌هاي كالايي بين كشورهاي عضو اكو شد.

به گزارش ايسنا ميركاظمي با وزير بازرگاني عراق (عبدالباسط) ديدار و در خصوص گسترش روابط دو جانبه بحث و تبادل نظر كرد.

وزير بازرگاني كشورمان نيز با اعلام آمادگي ايران براي همكاري در همه زمينه‌هاي اقتصادي و بازرگاني با عراق و با اشاره به توان فني و مهندسي موجود در ايران همكاري وسيع در زمينه‌هاي مختلف خدمات فني و مهندسي را امكان‌پذير دانست.

وزير همچنين در جمع وزراي بازرگاني كشورهاي در حال توسعه از مواضع اين كشورها در برابر مسائل مختلف اقتصادي در WTO حمايت كرد.

وزير بازرگاني با حمايت از مواضع اقتصادي كشورهاي در حال توسعه در برابر ساير اعضاي سازمان جهاني تجارت اعلام كرد كه اعضا بايد عدالت و برابري را مبناي دستيابي به بازارهاي همديگر قرار دهند.

وزير بازرگاني ايران روز پنجشنبه در حاشيه ششمين اجلاس وزيران سازمان تجارت جهاني در هنگ كنگ با وزيران بازرگاني بنگلادش و مراكش ديدار و درخصوص همكاري‌هاي دوجانبه و تقويت مناسبات تجاري في مابين مذاكره و تبادل نظر كرد.

وزير در ادامه ملاقات‌هايش با مشاورارشد رييس جمهوري و وزير تجارت افغانستان نيز ديدار و گفت وگو كرد.

ميركاظمي در اين ديدار خواستار توسعه ‌فعاليت‌هاي شركت‌هاي فني، مهندسي و خدماتي ايران در افغانستان شد و تسهيل امور گمركي را براي گسترش همكاري‌هاي دو كشور ضروري دانست.

وزير بازرگاني در ديدار با وزير تجارت اندونزي، راههاي توسعه همكاري‌هاي ميان دو كشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

در اين ديدار ميركاظمي خواستار اجرايي‌شدن يادداشت تفاهم همياري و مشاركت جامع اقتصادي و بازرگاني ايران و اندونزي شد.

وي همچنين در اين ديدار با درخواست براي ارايه تسهيلات بيشتر جهت صدور رواديد به‌بازرگانان ايراني، آمادگي ايران را براي همكاري در زمينه‌هاي فني‌ومهندسي بويژه درطرحهاي گاز طبيعي مايع (ال.ان.جي) و طرحهاي مرتبط با آن را با اندونزي اعلام كرد.

او همچنين با وزير اقتصاد و انرژي بلغارستان ديدار و بر تبادل بيشتر هيات‌هاي تجاري، بازرگاني و اقتصادي بين دو كشور به‌ منظور آشناشدن با ظرفيت‌هاي دو كشور تاكيد كردند.

وزير بازرگاني ايران گفت كه بلغارستان و كشورهاي آسيايي و آسياي ميانه مي‌توانند از خدمات فني و مهندسي ايران بهره مند شوند.

معاون وزير بازرگاني نيز در حاشيه پنجمين نشست وزراي سازمان جهاني تجارت با رييس مركز تجارت بين‌المللي ITC ديدار و گفت‌وگو كرد.

به گزارش خبرنگار ايسنا، دكتر مهدي غضنفري در اين ديدار خواستار همكاري بيشتر دو طرفه سازمان توسعه تجارت با اين مركز شد كه در مقابل رييس Itc نيز نسبت به در اختيار قراردادن مطالب آموزشي توسعه تجارت ابراز علاقه‌مندي كرد.

بر اساس اين گزارش هيات ايراني با عارف حسين ـ مسوول بخش الحاق سازمان جهاني تجارت ـ ديدار كرد و درباره مسائل مربوط به الحاق ايران به سازمان جهاني تجارت تبادل نظر كردند.

عبدلحسين وهاجي ـ معاون امور بين‌الملل وزارت بازرگاني ـ در اين ديدار برخورداري از كمك‌هاي فني در ارتباط با الحاق كشورمان به اين سازمان را خواستار شد.

به گزارش ايسنا، در اين هيات نمايندگي از سازمان مديريت، وزارت بازرگاني، مجلس شوراي اسلامي، وزارت كشاورزي، وزارت امور خارجه، دفتر نمايندگي وزارت امور خارجه در ژنو،‌ كارشناسان دفتر نمايندگي تام‌الاختيار تجاري و نماينده مديركل‌هاي روابط دو جانبه حضور داشتند.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.