• دوشنبه / ۲۸ آذر ۱۳۸۴ / ۱۲:۳۸
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 8409-15696

خادم: سازمان بهزيستي بدون حمايت دولت از گردونه ساماندهي كارتن‌خواب‌ها خارج مي‌شود نژادبهرام: شهرداري تهران گرمخانه آتش‌گرفته «المهدي» را راه‌اندازي نكرده است

رييس كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران با انتقاد از بي‌توجهي دولت نسبت به تخصيص اعتبارات لازم به سازمان بهزيستي براي ساماندهي كارتن‌خواب‌ها گفت: با ادامه اين روند و عدم حمايت دولت، سازمان بهزيستي تدريجا از گردونه ساماندهي كارتن‌خواب‌ها خارج مي‌شود.

رسول خادم در گفت‌وگو با خبرنگار «شهري» ايسنا، با اشاره به اين كه هم اكنون مهمترين مشكل اساسي ساماندهي كارتن‌خواب‌ها فقدان اعتبار اين امر در سازمان بهزيستي است و دولت و وزارت رفاه نيز هيچ اقدام موثري براي تخصيص اعتبارات لازم به اين سازمان انجام نداده‌اند، گفت: سازمان بهزيستي به دليل نبود اعتبارات لازم و بدهي‌هاي زياد به تشكل‌هاي غيردولتي قادر به انجام وظيفه و همكاري در كنار ساير دستگاه‌هاي اجرايي ساماندهي كارتن‌خوابها نيست.

وي با بيان اين كه بي‌توجهي دولت نسبت به تخصيص اعتبارات لازم نقش سازمان بهزيستي را در ساماندهي كارتن‌خوابها به حداقل رسانده است، افزود: پيشنهاد مي‌شود اگر بناي دولت بي‌اثر كردن نقش سازمان بهزيستي در ساماندهي كارتن‌خوابها و به تعطيلي كشاندن اين سازمان در اين زمينه است، صراحتا اين موضوع را به دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط و مديريت شهري اعلام كند.

وي به ايسنا گفت: از ابتداي آبان ماه تا كنون بيش از 386 كارتن‌خواب جمع‌آوري و به مركز نگهداري موقت اسلامشهر انتقال يافته‌اند كه از اين تعداد بايد بيش از 180 كارتن‌خواب تحت پوشش سازمان بهزيستي قرار گيرند، اما به دليل نبود اعتبارات لازم همچنان اين كارتن‌خواب‌ها مدتهاست كه بلاتكليف بوده و در مركز مذكور رسوب كرده‌اند و اين امر منجر به تكميلي ظرفيت مركز اسلامشهر شده است.

به گفته وي به دنبال تكميلي ظرفيت مركز اسلامشهر، شهرداري تهران ناچار به تبديل كردن يكي از گرمخانه‌ها به مركز نگهداري موقت شد.

خادم با تاكيد بر اين كه ادامه اين روند جمع‌آوري، كارتن‌خوابها را نيز با مشكل مواجه مي‌كند و بايد با آغاز فصل زمستان و سرما نسبت به وضعيت فعلي چاره‌انديشي شود، افزود: وزارت رفاه هيچ اقدام مؤثري براي پيگيري تخصيص اعتبارات لازم به سازمان بهزيستي صورت نداده است.

وي تصريح كرد: مدتهاست كه اين مشكل توسط شوراي شهر با ارسال نامه‌اي به رييس‌جمهوري اعلام و سازمان مديريت نيز موظف به پيگيري شده، اما هنوز اقدام مؤثري براي اختصاص اعتبارات لازم به سازمان بهزيستي جهت ساماندهي كارتن‌خواب‌ها انجام نشده است.

رييس كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران در ادامه از ارائه خدمات آموزشي، بهداشتي و درماني به كارتن‌خواب‌هاي مبتلاء به بيماري‌هاي پرخطر ايدز و هپاتيت خبر داد و گفت: روز گذشته جلسه‌اي با حضور كليه دستگاه‌هاي اجرايي مربوطه در شوراي شهر برگزار و مقرر شد شهرداري تهران براي ارايه خدمات لازم به اين دسته از كارتن‌خوابها قراردادي را با دانشگاه‌هاي علوم پزشكي منعقد كند.

وي به خبرگزاري دانشجويان ايران گفت: با توجه به اين كه طبق مصوبه شوراي عالي اداري، اعتباري براي درمان كارتن‌خواب‌هاي مبتلاء به بيماري‌هاي پرخطر در رديف بودجه وزارت بهداشت در نظر گرفته نشده است، لذا با اين قرارداد، خدمات درماني، آموزشي و بهداشتي لازم توسط دانشگاه‌هاي علوم پزشكي ارائه و پيگيري پرداخت هزينه‌هاي مربوط به آن نيز از محل ستاد ساماندهي استان انجام مي‌شود.

رييس كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران با اشاره به اين كه شمار گرمخانه‌ها با سازه ثابت شهرداري به 5 مركز افزايش يافته است، افزود: تنها گرمخانه چادري در بزرگراه آيت الله سعيدي با توجه به اتفاقات اخير بزودي برچيده مي‌شود.

وي افزود: شبانه حدود 450 تا 500 نفر از خدمات گرمخانه‌هاي شهرداري استفاده مي‌كنند و از اول آبان ماه تاكنون 115 نفر توسط مددكاران حاضر در گرمخانه‌ها ساماندهي و تحويل استان‌ها شدند كه از اين تعداد تنها 5 نفر بازگشته‌اند.

خادم در پايان يادآور شد: كميته امداد امام خميني(ره) فراتر از وظايف خود خدماتي را به كارتن‌خواب‌ها ارايه مي‌دهد و در تلاش براي پرداخت سرانه‌اي به اين مددجويان است.

مديركل امور اجتماعي استانداري تهران:

93 هزار و 665 نفر از دي ماه سال گذشته در گرمخانه‌هاي شهرداري پذيرش شدند

گرمخانه آتش گرفته «المهدي» مجدد راه‌اندازي شود

زهرا نژاد بهرام، مديركل امور اجتماعي استانداري تهران نيز در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، آمار مددجويان پذيرش شده در گرمخانه‌هاي شهرداري تهران از 7 دي ماه سال 83 تا 25 آذر امسال را 93 هزار و 665 نفر اعلام كرد و گفت: بيشترين رقم پذيرش مددجو مربوط به گرمخانه «بهمن» با 37 هزار و 296 نفر است.

وي علل مهم مراجعه افراد به گرمخانه‌ها را فوت والدين، فوت همسر، اعتياد، اختلافات خانوادگي، ترك خانواده، ورشكستگي مالي، بيكاري، جوياي كار، عدم سرپرست موثر، جدايي از همسر و .... عنوان كرد و افزود: خدمات ارائه شده در گرمخانه نيز شامل بيماريابي، ويزيت و درمان سرپايي مددجويان توسط پزشك و بهيار اعزامي به گرمخانه، انجام امور مددكاري، تنظيف مددجويان، استحمام، گندزدايي و تعويض و تحويل لباس نو و تامين يك وعده شام بوده است.

نژاد بهرام با اشاره به اين كه با حكم قاضي مستقر در مركز نگهداري موقت اسلامشهر يكهزار و 689 كارتن‌خواب طي سوم آذر ماه سال 83 تا 27 آذر ماه سال جاري پذيرش شده‌اند، به ايسنا گفت: طي اين مدت يكهزار و 398 نفر ترخيص، 166 نفر تحويل خانواده، 17 نفر تحويل اداره كل اتباع بيگانه نيروي انتظامي، 312 نفر تحويل مركز بازپروري معتادين قرچك، 6 نفر تحويل زندان قزل حصار، 366 نفر تحويل بهزيستي، 102 نفر تبرئه شده‌اند و 330 نفر نيز در مجموع به خانه‌هاي خود بازگشته‌اند.

وي افزود: همچنين طي اين مدت 34 نفر به سراي «احسان» كهريزك منتقل شده و 29 نفر متواري و 36 نفر نيز فوت كرده‌اند.

نژاد بهرام بر راه‌اندازي مجدد گرمخانه آتش‌گرفته «المهدي» تاكيد كرد و خبرگزاري دانشجويان ايران گفت: عليرغم اصرار ستاد جمع‌آوري و ساماندهي بي‌خانمان‌هاي استان به شهرداري تهران، اين مركز راه‌اندازي نشده است.

وي با اشاره به اين كه مركز گرمخانه «المهدي» از پرجمعيت‌ترين مراكز گرمخانه‌اي بوده است، اظهار داشت: اين مركز از هفته گذشته تا كنون به دليل آتش‌سوزي تعطيل شده و ستاد جمع‌آوري و ساماندهي بي‌خانمان‌هاي استان نيز طي نامه‌اي به شهردار تهران خواستار فعاليت مجدد اين مركز شده است، اما متاسفانه اين امر تا كنون از سوي شهرداري صورت نگرفته است.

مديركل امور اجتماعي استانداري تهران يادآور شد: گرمخانه بهمن فعال است، اما از كيفيت خدمات‌رساني مناسب برخوردار نيست كه اين مساله هفته آينده به اطلاع اعضاي ستاد جمع‌آوري و ساماندهي متكديان و بي‌خانمان‌هاي استان تهران مي‌رسد.

نژادبهرام در ادامه به بازديد روز گذشته ستاد از مركز نگهداري موقت لويزان و رجايي اشاره كرد و گفت: قرار بود مركز لويزان تا 15 آذر ماه جاري تحويل ستاد شود، اين در حاليست كه تنها 2 سالن نگهداري بي‌خانمان‌ها تجهيز و يك سالن آن هنوز در حال تجهيز است.

به گفته وي در مركز نگهداري موقت رجايي نيز يك سالن تجهيز شده و مورد استفاده قرار مي‌گيرد، اما يك سالن ديگر آن در حال تجهيز است.

مديركل امور اجتماعي استانداري تهران تصريح كرد: طبق توافقات انجام شده با شهرداري تهران قرار بود تا ابتداي سال جاري گرمخانه‌هاي چادري به سازه‌هاي ثابت تبديل و تحويل ستاد شود، در حالي كه تا كنون اين امر محقق نشده و شهرداري نيز دليل آن را كمبود امكانات لازم و منابع مالي عنوان كرده است.

وي به آمارهاي ضد و نقيض مراكز مسؤول از تعداد مرگ و مير كارتن‌خواب‌ها اشاره كرد و يادآور شد: اگر كسي به دليل بيماري يا اعتياد در كنار خيابان‌هاي تهران مي‌ميرد، كارتن‌خواب محسوب نمي‌شود.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.