• دوشنبه / ۲۸ آذر ۱۳۸۴ / ۱۲:۰۵
  • دسته‌بندی: سیاسی2
  • کد خبر: 8409-15748
  • خبرنگار : 71038

سخنگوي دولت:/1/ مذاكرات هسته‌يي بايد در چارچوب تأمين حق ايران بدون پيش‌شرط باشد رييس‌جمهور سه‌شنبه به نخجوان مي‌رود

غلامحسين الهام، سخنگوي دولت، صبح روز دوشنبه در دومين جلسه‌ي هفتگي خود با رسانه‌هاي گروهي خبر داد كه رييس‌جمهور روز سه‌شنبه سفر يك روزه‌اي به نخجوان خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) دكتر غلامحسين الهام سخنگوي دولت، در اين جلسه اظهار داشت كه اين سفر به منظور افتتاح پروژه‌ي انتقال خط گاز و بررسي موضوع تفاهم‌نامه‌ي مشترك بين دو كشور ايران و آذربايجان در رابطه با مسأله‌ي انرژي انجام مي‌شود.

وي افزود: سعي بر اين است كه ظرف امروز و فردا اين تفاهم‌نامه‌ي مشترك نهايي شود و در سفر رييس‌جمهور اين سند مشترك امضا شود.

الهام در ادامه با بيان اين‌كه در ارتباط با سفر استاني رييس‌جمهور هنوز تصميم قطعي گرفته نشده، گفت: دو استان در اين ارتباط در نظر گرفته شده‌اند كه ظرف امروز يا فردا نهايي مي‌شود دكتر احمدي‌نژاد به كدام استان سفر خواهد كرد. قطعا روز سه‌شنبه استاني كه رييس جمهور به آن سفر مي‌كند اعلام خواهد شد و اگر گزارش‌هايي تا كنون در ارتباط با سفر آينده‌ي ايشان ارائه ‌شده، رسمي نيست.

سخنگوي دولت در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به سفر رييس‌جمهور به زاهدان و امضاي مصوباتي در ارتباط با رفع مشكلات اين استان در جلسه‌ي هيأت دولت روز پنج‌شنبه در زاهدان گفت: اتفاقي در اين سفر موجب تأثر شديد شد. اشرار به چند نفر از برادران پاسدار كه در اين سفر در حال انجام مأموريت بودند و از سراوان به چابهار مي‌رفتند، حمله كردند. اين اشرار معمولا از سارقان مسلح هستند و براي اهداف كثيف و پليد مادي امنيت منطقه را به خطر مي‌اندازند. در اين حادثه يكي از برادران پاسدار به شهادت رسيد و راننده‌ي وسليه‌ي نقليه كه از افراد بومي و بلوچ بود و آشنايي كافي به منطقه داشت و در شبكه‌ي بهداشت منطقه فعاليت مي‌كرد نيز به شهادت رسيد. يكي ديگر از برادران پاسدار نيز مجروح شد كه البته مشكل جدي نداشت و از بيمارستان ترخيص شد.

الهام گفت: در اين درگيري يك نفر از اشرار نيز در همان موقع كشته شد و وقتي كه نيروي انتظامي و مأموران امنيتي اقدام كردند تعداد ديگري از اشرار دستگير شده و يك نفر ديگر نيز در درگيري با مأموران كشته شد.

وي تصريح كرد كه اين اشرار شناسايي و دستگير شده‌اند.

الهام گفت: اين حادثه نشان مي‌دهد كه مسأله‌ي امنيت، بومي، غيربومي، سني، شيعه، بلوچ و غيربلوچ نمي‌شناسد و كساني كه مخالف امنيت هستند همه را مورد هجوم خود قرار مي‌دهند. در مسأله‌ي امنيت، خون بلوچ و غيربلوچ با هم آميخته مي‌شود و هر دو براي ايجاد امنيت در كنار هم جان مي‌دهند كه اين امر نشان‌دهنده‌ي پيوند بين مردم و بيانگر وحدت است.

وي گفت: من به خانواده‌ي آنها اين مسأله را تبريك و تسليت مي‌گويم و به آنها اداي احترام مي‌كنم.

الهام در اين راستا از خبرنگاران خواست تا براي آمرزش آنها صلوات بفرستند.

به گزارش خبرنگار ايسنا بعد از تشريح مصوبات هيأت دولت در روز پنج‌شنبه و يكشنبه از سوي دكتر الهام وي به سوالات خبرنگاران در ارتباط با مسائل مختلف پاسخ داد.

بنابراين گزارش، خبرنگار خبرگزاري فارس از الهام در ارتباط با قطعنامه سازمان ملل متحد با موضوع با نقض حقوق بشر در ايران پرسيد و گفت: اعلام شده است كه اين بيانيه با استناد به اخبار يك خبرگزاري داخلي منتشر شده. آيا شما قصد نداريد با چنين خبرگزاري برخورد كنيد؟

الهام گفت: دولت هيچ‌گاه درصدد تحميل و سانسوري براي رسانه‌ها و مطبوعات نبوده و نيست. دقت در اطلاع‌رساني، حفظ منافع و مصالح ملي يك مسووليت است كه باور دارم رسانه‌ها به آن توجه دارند و هيچ نيازي نيست كه ما متذكر آنها شويم. ما به رسانه‌ها اعتماد داريم و معتقديم كه آنها به دنبال وحدت و همگرايي هستند و به منافع ملي توجه دارند.

وي افزود: نهادهاي بين‌المللي نيز بايد به اين امر توجه داشته باشند كه ارزش و اعتبارات مدارك حقوقي نبايد به هيچ‌وجه متزلزل باشد و چنين مدارك متزلزلي را نبايد ارائه كنند و براي هر ادعاي خود استناد قابل قبولي داشته باشند.

خبرنگار ديگري از الهام در ارتباط با مذاكرات 30 آذر و تأثير سخنان رييس‌جمهور در مورد رژيم صهيونيستي بر روند مذاكرات سوال كرد كه وي جواب داد: دولت جمهوري اسلامي ايران بر اين موضع تأكيد دارد كه مذاكرات بايد در چارچوب تأمين حق ايران در جهت برخورداري از فناوري هسته‌اي و چرخه‌ي سوخت باشد؛ بدون هيچ پيش‌شرطي. اين موضع رسمي ماست و مطمئنا چنين مواردي هيچ‌گونه اثرگذاري بر روند پي‌گيري دولت ايران در جهت حقوق ملت ندارد.

وي افزود: موضع ما در سطح جهاني موضع خوبي است. ما در سطح جهاني و در چارچوب قواعد بين‌المللي قادر هستيم شركاي اقتصادي و سياسي خود را در سطح جهان انتخاب كنيم.

سخنگوي دولت گفت: موضع ما در مورد اسرائيل موضع تازه‌اي نيست، از گذشته وجود داشته و طبق همان اصول بيان ‌شده است. رييس جمهور غرب را در برابر يك پرسش نسبت به رفتارهايي كه در گذشته داشته‌، قرار داده، آنها اصرار دارند كه در گذشته به يهوديان ظلم كرده و تعدادي از آنها را كشته‌اند. من هيچ حادثه تاريخي را سراغ ندارم كه نسبت به آن تأكيد و اغراق شده باشد. رييس جمهور خطاب به آنها گفته‌اند اگر اين ادعايتان را منطقي و حقوقي مي‌دانيد هر جنايتي كه انجام شده است آثار بعدي آن به آمران آن برمي‌گردد و آمران آن بايد اين خسارت را جبران كنند.

خبرنگار ديگري از الهام در ارتباط با جذب سرمايه‌ خارجي پرسيد و گفت: اخباري در سطح كشور منتشر مي‌شود كه بيانگر آن است كه سرمايه‌ها از كشور خارج شده و زمينه براي سرمايه‌گذاري خارجي وجود ندارد. وي هم‌چنين از الهام پرسيد يكي از سياست‌هايي كه دولت اعلام كرده خروج شركتهاي دولتي از مركز است، آيا فكر نمي‌كنيد اين خروج هزينه‌بر است؟

الهام پاسخ داد: خروج شركتهاي دولتي ممكن است درآمدزا نيز باشد و لزوما به معناي هزينه‌آفريني نيست. وقتي تشكيلاتي زائد باشد هزينه‌هايي بر آن مترتب مي‌شود. فكر مي‌كنم اقداماتي كه دولت در اين زمينه مي‌خواهد انجام دهد صرفه‌جويي در هزينه‌هاست.

الهام در مورد خروج سرمايه از كشور هم گفت: اخباري كه در اين ارتباط منتشر مي‌شود، درست نيست. تردد سرمايه هميشه به معناي خروج سرمايه نيست. بخشي از سرمايه‌داران داخلي در خارج از كشور سرمايه‌گذاري مي‌كنند ولي سود آن را به كشور بازمي‌گردانند كه اين خود درآمدزا و سرمايه‌گذاري مثبت است. ما در داخل زمينه را براي سرمايه‌گذاري فراهم كرده‌ايم و با كشورهاي منطقه نيز در اين ارتباط صحبت‌هايي شده كه سرمايه‌گذاران ايراني بتوانند در آنجا نيز سرمايه‌گذاري كنند. سياست كلي ما در جهت حمايت از بخش خصوصي و ايجاد زمينه براي سرمايه‌گذاري است و در اين عرصه جدي هستيم. اين از جمله موضوعاتي است كه دولت نسبت به آن اهتمام جدي دارد. دولت سعي مي‌كند امنيت سرمايه‌گذاري را ايجاد كند. دولت برنامه جدي براي واگذاري امور به بخش خصوصي بر اساس سياست‌هاي علمي و عملي دارد و آثار آن نيز در جاهايي ديده مي‌شود. البته در اين راستا نيز گزارش‌هايي ارائه شده كه ريسك سرمايه‌گذاري در ايران كاهش يافته است.

به گزارش ايسنا وي ادامه داد: مبارزه‌ي دولت با فساد اداري نيز داراي تأثيرات خوبي بوده و شرايط را براي سرمايه‌گذاري و جلب سرمايه ‌ملي و بين‌المللي فراهم كرده است. گزارش‌هايي كه در اين ارتباط يعني خروج سرمايه ارائه مي‌شود، گزارش‌هاي دقيقي نيست و براي ايجاد ناامني است. صاحبان صنايع خود امور را دقيق‌تر مورد رصد قرار داده و بهتر مي‌توانند تصميم‌گيري كنند.

ادامه دارد . . .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.