• دوشنبه / ۲۸ آذر ۱۳۸۴ / ۱۶:۱۶
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 8409-16034
  • خبرنگار : 71293

معاون وزير نيرو: مركز تلفني پاسخ به شكايات راه اندازي مي‌شود حل مشكل خوزستان جزو اولويت‌هاي اول است وزارت نيرو در تمدن‌سازي كشور موثر است

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت نيرو در يك نشست مطبوعاتي با خبرنگاران پارلماني رسانه‌ها، شهادت جمعي از اصحاب رسانه را تسليت گفت و تصريح كرد: وقتي خبر شهادت صياد شيرازي را شنيدم، اولين مطلبي كه ذهنم رسيد اين بود كه اگر صياد‌شيرازي شهيد نمي‌شد، حقي از ايشان ضايع مي‌شد.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، علي يوسف‌پور ادامه داد: وقتي به وزارت نيرو آمدم خيلي افراد گفتند روزنامه‌نگاري چه ربطي به وزارت نيرو دارد، ولي من كار روزنامه و رسانه را رها نكرده‌ام.

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت نيرو، تصريح كرد: معتقدم عصر ما عصر آغاز تمدن‌سازي ملت ايران است و ملت ايران از معدود ملت‌هايي است كه در طول تاريخ چند هزار ساله خود تمدن درخشاني را به دنيا تقديم مي‌كند.

يوسف‌پور نقش وزارت نيرو را در آباداني كشور كليدي و اساسي عنوان و خاطر نشان كرد: اگر وزارت نيرو بتواند در هر نقطه‌اي از كشور سد بسازد، تمدن ساخته مي‌شود و وزارت نيرو در تمدن‌سازي كه در آستانه‌ي آن قرار داريم، موثر است.

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت نيرو، با تاكيد بر نقش وزارت نيرو در مهار آب‌ها، آب‌رساني (كشاورزي، آشاميدني) و برق، اين اقدام را موثر در تمدن فعلي كشور دانست.

وي با بيان اينكه تمدن جديد به آب و برق وابسته است، تصريح كرد: بايد با كمك دوستان رسانه‌اي اين اقدامات را انجام دهيم.

يوسف‌پور ادامه داد: قسمت اعظم مطالبات مردم در بحث عدالت، رسيدگي به مناطق محروم توسط وزارت نيرو پاسخ داده مي‌شود؛ چرا كه اگر شهر يا روستايي آب آشاميدني نداشته باشد، از اولين امكان حيات محروم مي‌شوند، لذا حق دارند ناراضي باشند.

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت نيرو، در پاسخ به پرسش خبرنگاري در خصوص سياست وزارت نيرو براي تعرفه‌هاي آب و برق در سال آينده، گفت: وزارت نيرو، كميته‌اي تشكيل داده كه اين كميته تعرفه‌ها را بررسي مي‌كند، ولي تعرفه‌ها بايد به گونه‌اي باشد كه از درآمدهاي شركت توانير و سازمان آب كم نكند. به هر حال سياست كلي وزارت نيرو اين است از اقشاري كه مصرف كمتري دارند كمترين تعرفه و از اقشاري كه اقتصادي هستند و مصرف بالايي دارند، تعرفه بالايي گرفته ‌شود.

وي در پاسخ به پرسشي در خصوص اينكه شنيده شده عده‌اي در مجلس دنبال استيضاح وزير نيرو هستند، متذكر شد: روز يكشنبه كه در مجلس بودم، نوعي ابراز نارضايتي را از نمايندگان ديدم، ولي در هر حال حق قانوني مجلس است كه از وزرا سوال كند، تذكر دهد و استيضاح كند. وزارت نيرو نيز از تذكرات، سوالات و استيضاح استقبال مي‌كند، منتهي استيضاح بايد در محدوده‌هاي قانوني وزارتخانه باشد و اگر وزيري قصور كرده بايد مورد سوال قرار گيرد.

يوسف‌پور در پاسخ به اينكه نمايندگان خوزستان دنبال اين استيضاح هستند؟ گفت: وزارت نيرو براي حل مشكلات خوزستان، آب‌رساني به شهرها و فاضلاب جلسات ويژه‌اي گذاشته است. رييس جمهور نيز تاكيد ويژه‌اي براي حل مشكل اين استان داشته و حل مشكل خوزستان جزو اولويت‌هاي اول وزارت نيرو است.

معاون امور حقوقي و امور مجلس وزارت نيرو، ادامه داد: زمينه‌ي اجرايي را براي استيضاح وزير نيرو نمي‌بينيم.

وي در پاسخ به خبرنگاري مبني بر برنامه‌ي وزارت نيرو براي بهينه‌سازي مصرف آب و برق، اظهار داشت: فرهنگ‌سازي براي مصرف بهينه، از برنامه‌هاي اساسي وزارت نيرو است كه اجرا مي‌شود. البته اين كم و بيش وجود داشته، ولي با قدرت ادامه مي‌يابد، مثلا وزارت نيرو بايد كاري كند تا استفاده از لامپ‌هاي كم مصرف تسري پيدا كند. حتي اگر پنج درصد در مصرف برق صرفه‌جويي شود، اين صرفه‌جويي به اندازه‌ي ساخت نيروگاه دو هزار مگاواتي است.

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت نيرو، با تاكيد بر اينكه بايد در ابداع شيوه‌هاي استفاده از انرژي نو تلاش شود، ادامه داد: در ساختار نويي كه براي وزارت نيرو نوشته مي‌شود، فرهنگ‌سازي در مصرف و استفاده از انرژي نو لحاظ مي‌شود.

به گفته‌ي يوسف‌پور خصوصي‌سازي و سپردن توليد به مردم نيز در اين ساختار ديده مي‌شود.

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت نيرو، در خصوص نقش رسانه‌ها براي بهينه‌سازي مصرف برق و آب، گفت: رسانه‌هاي مكتوب شايد نسبت به رسانه صدا و سيما مخاطب كمتري داشته باشند، ولي اثرگذاري بيشتري دارند و مي‌توانند از شعارهاي صرفه‌جويي در مصرف استفاده كنند و شيوه‌هايي كه كشورهاي ديگر به كار برده‌اند را مي‌توانند گوشزد كنند. هم‌چنين مي‌توان از ارتباط ائمه جمعه و جماعات با مردم براي تبلغيات در زمينه‌ي بهينه‌سازي مصرف آب و برق استفاده كرد.

وي در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه آيا وزارت نيرو مجوز آبگيري سد سيوند را صادر كرده يا نه؟ گفت: در توافق وزارت نيرو با سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري قرار شده تا آب‌گيري سد تا اسفندماه عقب افتد و اگر به نظر منطقي رسيديم، آب‌گيري شروع شود و كميسيون فرهنگي مجلس نيز به عنوان ناظر عمل مي‌كند و با توافقات انجام شده مشكلي به وجود نمي‌آيد.

يوسف‌پور در خصوص انتقال آب كارون به رفسنجان، گفت: سياست رييس جمهور اين است كه ابتدا مسايل و مشكلات مناطقي كه سرچشمه آب هستند حل شود، سپس اگر آب اضافه‌اي بود به حوزه‌هاي ديگر كه نيازمند هستند، منتقل شود.

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت نيرو، ادامه داد: استان خوزستان، بيش از يك سوم آب كشور را دارا مي‌باشد و تامين آب آشاميدني آن در اولويت قرار دارد، اگر آبي اضافه آمد بايد منتقل شود.

وي در خصوص موافقت‌نامه فروش آب شرب ايران به كويت، اظهار داشت: در شرايط فعلي موافقت‌نامه راكد است و بايد به مجلس رود و بررسي شود.

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت نيرو، در خصوص كسري بودجه وزارت نيرو، گفت: قسمت اعظم كسري بودجه‌ي امسال كه بالاي 1000 ميليارد تومان بود، توسط نمايندگان تامين شد. هم‌چنين نمايندگان مجلس در نامه‌اي به رييس جمهور تقاضاي افزايش 11 هزار ميليارد توماني بودجه وزارت نيرو را داشتند. لذا اميدواريم بودجه‌ي جهشي براي وزارت نيرو در نظر گرفته شود، در غير اين صورت مشكل پروژه‌هاي آب و فاضلاب به سرعت قابل حل نيست.

يوسف‌پور يادآور شد: وزارت نيرو هر ساله توان انجام پانزده هزار ميليارد كار در بخش آب و برق و انرژي نو را دارد.

وي تصريح كرد: بايد اهميت رسانه‌ها را بين مسوولان جا اندازيم و مسوولين به رسانه‌ها اهميت دهند. چرا كه با رسانه‌ها، آگاهي مردم افزايش مي‌يابد، مطالبات مردم منعكس مي‌شود، هم‌چنين مي‌توانيم در بعد بين‌المللي از خود دفاع كنيم.

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت نيرو، به تقاضاي وزارت نيروي عراق از ايران براي تامين بخش اعظمي از برق اين كشور اشاره كرد و گفت: كشورهاي يمن، سوريه و تاجيكستان نيز خواستار خريد خدمات آب و برق از ايران هستند.

وي در پاسخ به پرسشي در خصوص چگونگي رسيدگي به شكايات مردم و مشكلاتي كه مردم با آن مواجه مي‌شوند، تصريح كرد: در حال حاضر هر كس مشكل دارد به ادارات مراجعه مي‌كند، ولي قرار است در استان‌ها و تهران تلفن‌هاي مركزي داير ‌شود كه شبيه كار پليس110 است كه مردم و شاكيان به جاي مراجعه مستقيم به ادارات با اين تلفن تماس مي‌گيرند كه اين مراكز به واحد خدماتي دستور مي‌دهند تا كار شاكي را انجام دهند، سپس بازرسي مي‌شود كه آيا كار انجام شده يا نه؟

يوسف‌پور گفت: طراحي اين كار انجام شده و اميدواريم در آينده اجرا شود.

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت نيرو، در پاسخ به اينكه نمايندگان از اينكه وزارت نيرو جواب نامه‌هاي آنها را با تاخير مي‌دهد گلايه دارند؟ افزود: ما تاخير را قبول داريم، ولي طراحي ما اين است كه با انتقال ساختمان وزارت نيرو به جاي ديگر، با سيستم‌هاي الكترونيكي اين كار انجام مي‌شود و كار سريع‌تر انجام مي‌گيرد.

وي در پاسخ به اينكه آيا ساختمان فعلي را مي‌فروشيد؟ گفت: نه؛ اين ساختمان را در اختيار معاونت آب وزارت نيرو كه در تهران پراكنده است، مي‌گذاريم.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.