• چهارشنبه / ۳۰ آذر ۱۳۸۴ / ۱۲:۱۱
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 8409-17205

* تذكرات نمايندگان* توجه وزير رفاه به ثبات مديريتي/ ضرورت ايجاد توازن دروظايف نمايدگان تسريع در معرفي استاندار همدان/ارايه گزارش تحقيق از سازمان مديريت

تعدادي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه‌ روز چهارشنبه‌ي مجلس تذكراتي كتبي و شفاهي به مسولان اجرايي كشور دادند.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) تذكرات نمايندگان بدين شرح است:

نعمت‌زاده: كميته‌اي براي حفظ توازن و اولويت‌هاي كاري مجلس تشكيل دهيد.

نماينده‌ي مردم قائم‌شهر، سوادكوه و جويبار در خانه‌ي ملت، طي اخطار قانون اساسي و با استناد به اصل 67 قانون اساسي، اظهار داشت: هدف ما نمايندگان انجام وكالت است و اصول 71 تا 89 نيز در خصوص اختيارات و صلاحيت مجلس شوراي اسلامي تاكيد دارد.

به اعتقاد اين عضو كميسيون كشاورزي مجلس شوراي اسلامي، با خلل و مشكل بسيار بزرگي روبروست كه متاسفانه به صورت قانون نانوشته درآمده و مسير طبيعي مجلس را دچار اشكال كرده است.

نعمت‌زاده با اشاره به اين اعتقاد خود، يادآور شد: وقت بسياري از نمايندگان براي پرداختن به مطالبات مردم به عنوان مامور وصول به اداره‌ها و بانك‌هاي مختلف گرفته مي‌شود و متاسفانه در اين پيگيري به عنوان هيات دولت سيار عمل مي‌كند و وقتي براي وكالت ندارند.

وي با بيان اينكه ماده‌ي 63 آيين‌نامه به حدي پررنگ شده كه اصول اصلي قانون اساسي و بحث وكالت را تحت پوشش قرار داده است، تاكيد كرد كه مجلس بايد فكري در اين مورد كند و كميته‌اي براي در مسير قرار گرفتن مجلس در مباحث نظارت و وكالت تشكيل دهد.

نعمت‌زاده با واجب دانستن بحث وكالت هم‌چون نماز و روزه، پرداختن به باقي مسائل مردم كه دستگاه‌هاي خاصي مامور آن هستند را مستحب دانست و گفت: متاسفانه بحث مستحبات به قدري زياد شده كه ما از واجبات باز مانده‌ايم لذا درخواست مي‌كنم تا به اين مسئله رسيدگي شود.

حداد عادل رييس مجلس شوراي اسلامي نيز تذكر نعمت‌زاده را مهم تلقي كرد و گفت: اين مسئله علاوه بر اينكه از جانب ديگر نمايندگان هم مطرح شده است، بنده نيز در طول نمايندگي به اين نكته رسيده‌ام.

وي با بيان اينكه از مركز پژوهش‌ها درخواست تحقيق داشته‌ام، افزود: با گزارش مركز پژوهش‌ها مي‌توانيم به راه‌حل مطلوب برسيم. ضمن اينكه شما و نمايندگان نيز مي‌توانيد راه‌حل خود را براي ايجاد توازن در ميان وظايف مختلف نمايندگي و هم‌چنين حفظ اولويت‌ها با هيات رييسه در ميان گذاريد.

 

ابطحي: چرا سوال يك سال و نيم قبل از وزير اقتصاد هم‌چنان بي‌پاسخ مانده است؟ سيد محمود ابطحي، نماينده‌ي مردم خميني‌شهر در خانه‌ي ملت، با استناد به مواد 193، 194 و 195 آيين‌نامه‌ي داخلي مجلس، گفت: حدود يك سال و نيم قبل سوالي از وزير سابق اقتصاد و امور دارايي در خصوص فاجعه‌ي صندوق‌هاي قرض‌الحسنه محمد رسول‌الله (ص) اصفهان كه به دليل زيان بالاي اطمينان مردم استان به نظارت صحيح و منطقي بانك مركزي در بازار پولي و سپردن منابع مالي جزيي و كوچك به صندوق‌هاي قرض‌الحسنه محمد رسول‌الله و حركت ناگهاني و برخورد غير منطقي گروهي كه سبب شد دو سال منابع مردم دچار بدترين وضعيت شود، مطرح كردم.

وي افزود: به خاطر قانع كننده نبودن پاسخ وزير جهت بررسي اظهارنظر به كميسيون تخصصي ارجاع و طبق ماده‌ي 195 آيين‌نامه‌ي داخلي كميسيون اقتصادي مكلف شد تا از تاريخ ارجاع سوال بدون فوت وقت و ظرف پانزده روز براي روشن شدن مطلب موضوع را بررسي و گزارشي را به صحن علني تقديم كند، اما پاسخ كميسيون هنوز واصل نشده است.

اين عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي، در سوالي بيان كرد كه تا چه زماني بايد منتظر عدم پاسخگويي كميسيون مربوطه به وظايف قانوني باشيم؟

 حدادعادل نيز با بيان اينكه براي دعوت وزراء جهت پاسخ به سوال نمايندگان، مشكل كثرت سوالات را داريم، خاطر نشان كرد: علاوه بر موضوع تغيير دولت در چند ماه اخير كه مزيد بر علت شده احتمالا هيات رييسه و اداره‌ي كل قوانين هم با توجه به تغيير وزير دارايي، منتظر بوده‌اند تا ارتباط سوال را با وزير جديد هم بررسي كنند.

رييس مجلس شوراي اسلامي، خطاب به ابطحي اظهار داشت: اگر درخواست خود را براي وزير جديد هم داريد، به اداره‌ي كل قوانين و دفتر هيات رييسه بگوييم كه سوال شما را در دستور قرار دهند.

حدادعادل هم‌چنين يادآور شد: نظير آقاي ابطحي بسيار هستند، اما ما مامور به اجراي آيين‌نامه هستيم و در عين حال موضوع صندوق‌هاي قرض‌الحسنه را مهم مي‌دانيم. وي خاطر نشان كرد: هيات رييسه مصوبه‌اي دارد كه با تغيير دولت سوالات نمايندگان از وزراي قبلي منتفي شود، مگر اينكه نمايندگان بر سوالات خود از وزير جديد اصرار بورزند.

حدادعادل هم‌چنين از رييس كميسيون اقتصادي درخواست كرد تا گزارش مربوط به سوال از وزير اقتصاد را اعلام كند تا در صحن قرائت شود. زيرا اين سوال ربطي به تغيير دولت ندارد و بنده توضيح خود را تصحيح مي‌كنم.

رييس مجلس شوراي اسلامي، در پايان تذكرات به يادداشت حسيني نايب رييس كميسيون اقتصادي نيز اشاره كرد و گفت: در اين يادداشت آمده است كه كميسيون اقتصاد در دولت قبلي چند جلسه را با حضور رييس بانك مركزي و دستگاه‌هاي ذيربط در حضور نماينده‌ي اصفهان آقاي كامران براي حل بحران قرض‌الحسنه آن استان تشكيل داده و تا حدودي حل و فصل شده است.

حداد عادل نيز اظهار داشت: نظر سوال كننده اين است كه گزارش كميسيون طبق آيين‌نامه در صحن خوانده شود. چرا كه اين مسئله حق نماينده است و خوب است كه كميسيون گزارش خود را در اين رابطه به هيات رييسه تسليم كند.

بهرامي: چرا گزارش هيات تحقيق و تفحص از سازمان مديريت ارايه نمي‌شود

محمدباقر بهرامي نماينده‌ي مردم اسدآباد در خانه‌ي ملت، با استناد به ماده‌ي 199 آيين‌نامه‌ي داخلي، گفت: تحقيق و تفحص از سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور در تاريخ 83/8/8 در مجلس به تصويب رسيد و حكم اعضاء نيز در 83/8/10 صادر گرديد. لذا اين اعضاء از تاريخ 83/9/24 شروع به كار كردند و تحقيق و تفحص شش ماه تمديد شده است. در صورتي كه مهلت انجام تحقيق و تفحص به مدت شش ماه است و تنها در صورت ضرورت و درخواست هيات تحقيق و تفحص و تصويب هيات رييسه حداكثر تا شش ماه ديگر قابل تمديد است.

به گفته‌ي بهرامي 84/9/24 حداكثر مهلت هيات تحقيق و تفحص از سازمان مديريت به اتمام رسيده، اما هيات گزارش خود را به كميسيون اجتماعي و صحن علني نداده است.

اين عضو كميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي، با تاكيد بر اينكه تحقيق و تفحص از سازمان مديريت و برنامه‌ريزي به لحاظ آيين‌نامه و قانون از حيض انتقاع افتاده است، از هيات درخواست كرد تا اقدام لازم صورت گيرد.

حدادعادل نيز با بيان اينكه موضوع در هيات رييسه بررسي خواهد شد، افزود: طبق آيين‌نامه عمل خواهيم كرد.

گفتني است صنعتي نماينده‌ي سراب، مرحبا نماينده‌ي بندر آستارا و حاجي بابايي نماينده‌ي همدان نيز در ليست تذكر دهندگان بودند كه از تذكر خود منصرف شدند.

در جلسه علني روز چهارشنبه‌ي مجلس همچنين تذكرات كتبي نمايندگان قرائت شد.

به گزارش ايسنا امير حسن‌خاني نماينده فردوس و طبس در تذكري كتبي به وزير راه و ترابري بر توجه مديران اين وزارتخانه به نظر كارشناسان و دقت در اجراي امور و حفظ بيت‌المال و منافع ملي و كاهش هزينه‌ها تأكيد كرد.

همچنين وي به وزير رفاه و تأمين اجتماعي، در خصوص توجه كافي به ثبات مديريت در كشور و اختيارات قانوني مديران و تعويض شتاب‌زده مديريت سازمان تأمين اجتماعي تذكر داد.

عسگري نماينده مشهد، تمدن نماينده بروجرد، سبحاني‌نيا نماينده نيشابور، سوداني نماينده اهواز به وزير امور خارجه در مورد اعلام علت عدم پيشگيري از توليد و توزيع مواد مخدر افغانستان از سوي مجامع بين‌المللي به ويژه كشورهاي اروپايي تذكر دادند.

رزميان‌مقدم، نماينده درگز، هدايت‌خواه نماينده بويراحمد، عبادي نماينده بيرجند و يحيي‌زاده نماينده تفت و ميبد در تذكري به وزير راه و ترابري بر ضرورت تنظيم زمان پروازهاي داخلي و خارجي به ويژه حج براي انجام به موقع فريضه نماز تأكيد كردند.

 شاهي عربلو نماينده رباط كريم به وزير آموزش و پرورش در مورد تسريع در توزيع سرانه دانش‌آموزي مصوب اخير مجلس تذكر داد.

يحيي‌زاده نماينده‌ي تفت و ميبد به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در خصوص ممانعت جدي از شرح و توصيف اخبار و حوادثي كه موجب انتشار و اشاعه فحشا و منكرات مي‌شود توسط برخي نشريات و روزنامه‌ها تذكر داد.

زماني نماينده ملاير نيز در تذكري كتبي خطاب به رييس جمهور خواستار تسريع در معرفي استاندار همدان با عنايت به مشكلات اين استان و درخواست مردم شد.

همچنين 14 نفر از نمايندگان تسريع در صدور مجوز يك بار پذيرش چند رشته به 28 مركز آموزش مصوب شوراي گسترش با توجه به بلاتكليفي آنها به وزير علوم تذكر دادند.

ثروتي نماينده بجنورد و رستمي نماينده قوچان نيز در تذكري به رييس جمهور رسيدگي به وضعيت نابسمان اداري و عدم جذب اعتبارات و بهم‌ريختگي وضعيت عمومي سازمانها و خاتمه دادن به مناقشات گروههاي سياسي و مردم در رابطه با مديريت استان را خواستار شدند.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.