• چهارشنبه / ۳۰ آذر ۱۳۸۴ / ۱۳:۱۸
  • دسته‌بندی: انرژی
  • کد خبر: 8409-17302

مديرعامل شركت ملي نفت: تاكنون از تكنولوژي حفاري چاه هوشمند در ايران استفاده نشده است كنترل دولت بر شركت‌هاي ملي نفت نبايد موجب از بين رفتن استقلال آنها شود

نبود يك سيستم ارزيابي براي نشان دادن نتايج اقدامات صورت گرفته به طور مشخص به وضوح احساس مي‌شود؛ چنانچه مي‌توانستيم نتايج حفاري افقي 300 حلقه چاه افقي را جمع‌آوري و پردازش كنيم مشكلات اساسي در توليد، افزايش بازيافت و حفاري‌ها برطرف مي‌شد.

به گزارش خبرنگار نفت و انرژي ايسنا، سيدمهدي ميرمعزي ـ مديرعامل شركت ملي نفت ايران ـ امروز در چهارمين همايش پژوهش و توسعه شركت ملي نفت با اشاره به شرايط جهاني صنعت نفت، افزود: نفت و گاز از 100 سال پيش سودآورترين صنعت بوده است و پيش‌بيني مي‌شود كه همچنان سودآور بماند. اين صنعت توانسته در بازار پرتلاطم نفت انعطاف‌پذير باشد و علت اصلي اين امر نيز استفاده از فناوري‌هاي جديد در بخش‌هاي مختلف آن بوده است.

ميرمعزي خاطرنشان كرد: در ربع قرن حاضر پيشي گرفتن تقاضا بر عرضه جهاني نفت علاوه بر بهبود بخش‌هاي توليد از طريق بهينه‌سازي منابع، حداكثر كردن ارزش و نيز استفاده از فناوري‌هاي روز به همراه استفاده از توانمندي نيروي انساني، موجب شده كه اين صنعت بتواند جايگاهش را حفظ كند.

وي همگرايي صنعت حفاري، راه‌آهن و تلگراف با صنعت نفت را موجب رشد اين صنعت طي دو دهه گذشته عنوان كرد.

وي در ادامه به تشريح دستاوردهاي صنعت حفاري و لرزه‌نگاري در دهه‌هاي 60، 70، 80 ميلادي و پس از آن پرداخت و افزود: تجزيه و تحليل لرزه‌نگاري با درجه وضوح بالا از ابزارهايي بوده است كه تعبير و تفسير مخازن كوچك را عملي و اقتصادي كره است.

وي با بيان اين كه در دهه 80 شاهد تغيير در فناوري حفاري بوده‌ايم كه اين پيشرفت‌ها مديون مواردي از جمله سخت‌افزارهاي ته‌چاهي بوده است، افزود: با رواج رو به رشد روش‌هاي كامپيوتري در دهه‌هاي 60، 70 و 80 ميلادي، مدل‌سازي ذخاير نفتي، توليد و سيستم‌هاي پردازش اطلاعات ممكن شد.

مير معزي به فرآيند تجاري شدن دارايي‌هاي شركت‌هاي ملي نفت اشاره كرد و افزود: اين شركت‌ها از وظيفه‌محوري به دارايي‌محوري حركت كرده‌اند و در تمامي صنايع به مهندسي مجدد پرداخته‌اند و در عين حال روي هسته اصلي قابليت‌هاي خود نيز متمركز شده‌اند. همچنين طي سال‌هاي گذشته عمليات حسابداري را به شركت‌هاي پيمانكاري منتقل كرده‌اند و به اين ترتيب در مديريت صنعت نفت پيشرفت داشته‌اند.

وي ميانگين سني كاركنان صنعت نفت جهان را بالا ارزيابي كرد و افزود: تغييرات و نوسانات قيمت نفت طي دهه‌هاي گذشته موجب شده كه استخدام در مجموعه‌ها كمتراز حد لازم باشد و مناطق اصلي توليد در جهان با كاهش بهره‌وري روبه‌رو شوند.

ميرمعزي، عامل فوق به همراه فشارهاي زيست محيطي را در بخش بالادستي نفت، عاملي خواند كه موجب شده تمايل براي توليد نفت بيشتر از مناطق پراكنده‌تر و با نيروي انساني كمتر بيشتر شود.

وي به فناوري چاه‌هاي هوشمند كه هزينه فرآوري كمتري دارد، اشاره كرد و افزود: افزايش ضريب بازيافت، كاهش تعداد چاه‌ها، تسهيل عمليات توليد، كاهش مداخلات نيروي انساني و نيز كنترل و اندازه‌گيري از جمله اهداف قابل توجه اين چاه‌هاست.

به گزارش ايسنا، مديرعامل شركت ملي نفت با بيان اين كه موفقيت شركت‌هاي جهاني صنعت نفت و گاز به دليل حمايت‌هاي دولت آنها بوده است، افزود: شركت‌هاي ملي نفت طي سال‌هاي گذشته 72 درصد از ذخاير نفت و 55 درصد ذخاير گاز جهان را در اختيار داشته‌اند و اين در حاليست كه 100 درصد سهام اين شركت‌ها در اختيار دولت‌هاست.

وي افزود: اين شركت‌ها مي‌توانند فناوري‌هاي عمومي بازار را به كار گيرند و با دستگاه‌هاي مختلف، مشاركت كنند و با استخدام شركت‌هاي صاحب صلاحيت از آنها استفاده كنند و اين شركت‌ها بايستي با مديريت منابع مالي و انساني بر روي شكاف‌هاي فناوري پل بزنند و آن را ارتقا دهند.

وي خاطرنشان كرد: ظرفيت هاي شركت‌هاي ملي نفت در سطح جهاني يكسان نيست و برخي از آنها روند تكامل تدريجي متفاوتي دارند. برخي از آنها از اكتشاف و توليد نفت و گاز در داخل فراتر مي‌روند و برخي نيز فرامرزي عمل نمي‌كنند. برخي شركت‌ها در به‌كارگيري فناوري در محيط‌ هاي تجاري عملكرد متفاوت دارند و به همين دليل نمي‌توان همه شركت‌ها را در يك گروه قرار داد.

ميرمعزي با بيان اين كه اراده كشورها در فضاي مناسب عامل ايجاد انگيزه شركت‌ها براي پژوهش و توسعه است، افزود: اراده مسوولان عالي‌رتبه كشورها براي رشد و بهره‌وري نبايد استقلال سازماني اين مجموعه‌ها را زير سوال ببرد.

وي تصريح كرد: كنترل دولت روي شركت‌هاي ملي نفت نبايد موجب از بين رفتن استقلال آنها براساس اصول تجاري شود و در عين حال بايد ماموريت محوله اين شركت‌ها و مناسبات آنها با دولت روشن شود.

وي، اين كه ماهيت دولتي در بطن خود، كارايي ندارد را رد كرد و افزود: شركت‌هاي ملي نفت مي‌توانند با استفاده از فناوري، توسعه در حيطه‌هاي مختلف و نيز جلوگيري از حضور در مداخلات سياسي زمينه كارايي را به وجود آورند.

ميرمعزي، تجاري عمل كردن شركت‌هاي ملي نفت را منوط به حفظ نقدينگي كافي آن عنوان كرد و افزود: اگر عملكرد شركت‌ها توسط سيستم مناسبي پالايش شود و مديران در سطوح مختلف، خود را متعهد بدانند مي‌توانند مانند ساير شركت‌ها در جذب فناوري‌ها اقدام كنند.

مديرعامل شركت ملي نفت در ادامه به وضعيت و عملكرد شركت ملي نفت پرداخت و افزود: در ايران استفاده از فناوري لرزه‌نگاري در ميدان‌هاي دارخوين، گنبدلي، خانگيران و در 12 ميدان خشكي و 9 ميدان دريايي آغاز شد.

وي، زمان حفر اولين چاه انحرافي را در ميدان گچساران در سال 1366 عنوان كرد و افزود: تاكنون 444 حلقه چاه انحرافي در دريا و خشكي و حدود 300 حلقه چاه افقي در دريا و خشكي حفر شده است.

وي اظهار اميدواري كرد كه با ايجاد و راه‌اندازي سامانه اطلاعات صنعت نفت مشكل كمبود اطلاعات در بالادستي نفت و گاز مرتفع شود.

ميرمعزي با بيان اين كه متاسفانه تاكنون از تكنولوژي حفاري چاه هوشمند در ميدان‌هاي ايران استفاده نشده است، بررسي مشكلات ميدان‌ها و فهرست كردن آنان، شناسايي فناوري براي برطرف كردن مشكلات، بررسي امكان دسترسي فناوري در كوتاه مدت و ميان‌مدت و امكان خريد به موقع فناوري‌ها و نيز تهيه ماتريس تامين اهداف و قابليت‌هاي دسترسي را از جمله مواردي خواند كه مي‌تواند به عنوان راهكارهاي آينده صنعت نفت و گاز در بخش پژوهش مورد استفاده قرار دهد.

وي همچنين افزود: امروز پس از سال‌ها پرداختن به پروژه‌هاي تحقيقاتي، فرهنگ‌سازي، نظامي سازي، پژوهش و توسعه، زمان انتخاب استراتژي مناسب فرا رسيده است. در اين رابطه از مجموعه واحدهاي پژوهش زيرمجموعه‌هاي صنعت نفت و گاز و مديريت پژوهش و توسعه شركت ملي نفت انتظار مي‌رود برنامه مشخصي را براي رسيدن به هدف‌ها با زمان‌بندي معين تعيين كنند.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.