• چهارشنبه / ۳۰ آذر ۱۳۸۴ / ۱۴:۱۳
  • دسته‌بندی: انرژی
  • کد خبر: 8409-17390

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس: من هم مافياي نفتي را نمي‌شناسم هنوز طرح جايگزين قراردادهاي بيع‌متقابل ارائه نشده است

تاكنون پنج فاز پارس جنوبي با ظرفيت متوسط توليد روزانه 127 ميليون مترمكعب گاز به بهره‌برداري رسيده و براساس برنامه‌ريزي‌ها اولين توليد فازهاي 6 و 7 و 8 نيز در مردادماه سال آينده محقق شده و تا سال 1386 نيز فازهاي 9 و 10 به مدار توليد وارد خواهند شد.

به گزارش خبرنگار نفت و انرژي ايسنا، مهندس اكبر تركان مديرعامل شركت نفت و گاز پارس صبح امروز و در آستانه هفتمين سالگرد تاسيس اين شركت در جمع خبرنگاران گفت: اولين بهره‌برداري ايران از ميدان مشترك گازي پارس جنوبي در سال 2001 ميلادي بوده كه با توجه به اين زمان ما 10 سال نسبت به بهره‌برداري قطر از اين ميدان عقب هستيم.

وي با اشاره به امضاي قرارداد فازهاي 12، 17 و 18 گفت: قرارداد فاز 12 معادل سه ميليارد فوت مكعب يا سه فاز پارس جنوبي است كه با اين حساب تا پايان امسال براي پنج فاز ديگر پارس جنوبي قرارداد منعقد شده داريم. همچنين كار توسعه فازهاي 15 و 16 پارس جنوبي را با ترك تشريفات مناقصه به قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء واگذار مي‌كنيم.

او ادامه داد: در مورد فاز 11 با شركت توتال و فاز 13 با شركت شل موافقت‌نامه امضا شده و كارهاي مهندسي پايه آن در حال انجام است. فازهاي 19 و 20 و 21 و 22 نيز به زودي و با تعيين سياست‌ها توسط وزير نفت وارد مرحله برگزاري مناقصه خواهند شد.

تركان در مورد توسعه فاز 14 پارس جنوبي كه براي توليد GTL در نظر گرفته شده به خبرنگار ايسنا اظهار كرد: توسعه فاز 14 و انجام بخش بالادستي آن به شركت ملي صنايع پتروشيمي واگذار شده و دو ماه پيش هيات مديره شركت ملي نفت توسعه بخش بالادستي اين فاز را توسط پتروشيمي و شركت ساسول آفريقاي جنوبي ابلاغ كرد و ما نيز MDP اين فاز را به اين شركت‌ها تحويل داده‌ايم. الان هم پتروشيمي و شركت ساسول آفريقاي جنوبي در همين رابطه مشغول مذاكره هستند كه اگر به تفاهم برسند براي عقد قرارداد پيش ما مي‌آيند. آنها نيز براي توسعه بخش بالادستي از يك شركت نفتي بين‌المللي براي انجام كار حفاري كمك خواهند گرفت.

تركان با بيان اين كه با اجراي اين برنامه‌ها توليد روزانه 28 ميليارد فوت مكعب گاز مطابق پيش‌بيني‌ها محقق خواهد شد گفت: البته قطر هم با سرعت خوبي مشغول بهره‌برداري از اين ميدان مشترك است ولي با اين وجود اميدواريم تا سال 2012 از نظر توليد با قطر برابر شويم.

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس با اشاره به توسعه واحدهاي پتروشيمي در منطقه ويژه انرژي پارس در عسلويه گفت: در حال حاضر برنامه ما توسعه صنايع انرژي‌بر مانند صنايع فولاد، آلومينيوم و سيمان در اين منطقه است كه در همين راستا تاكنون وزارت صنايع كار استقرار يك واحد 300 هزار تني توليد آلومينيوم را به مراحل اجرايي نزديك كرده و همچنين برنامه احداث يك واحد توليد كلينكر و احداث يك واحد توليد فولاد با استفاده از مزيت گاز پارس جنوبي در وزارت صنايع در حال پيگيري است.

وي در مورد به كارگيري روش بيع متقابل در توسعه ميدان پارس جنوبي يادآور شد: در حال حاضر فازهاي يك تا هشت اين ميدان به صورت بيع متقابل توسعه يافته و براي بقيه فازها نيز تركيبي از قراردادهاي فاينانس و بيع متقابل را اجرا مي‌كنيم.

او ادامه داد: بيع متقابل يك روش ابداعي ايران است كه تاكنون براي ميدان‌هاي نفتي به كار گرفته شده و اين قراردادها روز به روز نسبت به قراردادهاي قبلي بهتر شده است. در حال حاضر نيز بيع متقابل در برنامه چهارم توسعه به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده اما بهبود آن يك پروسه هميشگي است و ما در تنظيم هر قرارداد تجربيات قراردادهاي قبلي را مدنظر قرار مي‌دهيم.

تركان در مورد تغيير قراردادهاي بيع متقابل گفت: تاكنون كسي طرح يا روش جايگزيني براي روش بيع متقابل ارائه نكرده است اما از هر نظر و پيشنهادي براي بهبود قراردادها استقبال مي‌كنيم و اگر روش جديدي نيز به ما پيشنهاد شود آن را بررسي و براي تصويب به مجلس ارائه مي‌دهيم تا به يك اجازه قانوني تبديل شود.

وي در مورد انتقال ستاد مركزي اين شركت از تهران به عسلويه مطابق دستور رييس جمهور گفت: شركت نفت و گاز پارس جزو فهرست 224 شركت دولتي كه بايد از تهران خارج شوند نيست البته شركت‌هاي زير مجموعه وزارت نفت مانند اروندان، مناطق نفت‌خيز جنوب، مركز، فلات قاره در اين ليست قرار دارند.

وي در مورد فسخ يك طرفه قرارداد حفاري فاز 9 و 10 پارس جنوبي كه شركت اورينتال اويل كيش مسووليت آن را بر عهده داشت در حاليكه راي دادگاه اين شركت هنوز اعلام نشده،  گفت: قوه قضائيه به صورت كتبي اعتراف يكي از مديران اين شركت مبني بر پرداخت رشوه به سه نفر از كارمندان نفت و گاز پارس را به ما اعلام كرده كه بر اين اساس ما و مطابق قرارداد مجاز بوديم قرارداد را يك طرفه فسخ كنيم چراكه نفس عمل فسادانگيز براي فسخ قرارداد كفايت مي‌كند.

وي افزود: درحال حاضر شركت حفاري شمال جايگزين اورينتال اويل كيش براي انجام عمليات حفاري فاز 9 و 10 شده و تا زماني كه شركت حفاري شمال در موقعيت اين فازها مستقر شود با استفاده از دكل حفاري خودمان كار حفاري چاه‌هاي توصيفي و توليدي را انجام خواهيم داد.

وي در مورد انباشته توليد قطر از ميدان پارس جنوبي از سال 1991 تاكنون گفت: توليد قطر تاكنون تقريبا سه برابر توليد ما بوده به اين مفهوم كه ما از سال 2001 تاكنون 92 ميليارد مترمكعب گاز و 138 ميليون بشكه ميعانات گازي استحصال كرديم كه اين ارقام براي قطر به ترتيب 237 ميليارد مترمكعب و 334 ميليون بشكه بوده است.

تركان تصريح كرد: با توجه به اين موارد ما نمي‌توانيم توليد انباشته را جبران كنيم ولي اگر همه چيز طبق برنامه‌ها پيش برود در سال 2012 از نظر توليد با قطر برابري خواهيم كرد.

وي در مورد توسعه ميدان پارس شمالي نيز گفت: براي توسعه اين ميدان طرح كلي توسعه (MDP) تهيه شده و در فاز اول آن روزانه 1،2 ميليارد فوت مكعب و در فازهاي دو و سه نيز اين همين مقدار گاز توليد خواهد شد.

وي همچنين در مورد تاخير فاز 6 و 7 و 8 پارس جنوبي گفت: شركت استات اويل نروژ بخش حفاري دريايي و ساخت سكوها را به عهده دارد و شركت‌هاي پتروپارس، تويو، JGC و ايدرو و دايلم بخش خشكي را به عهده دارند، الان استات اويل كار حفاري دريايي را تمام كرده و دو خط لوله را نيز به ساحل رسانده است. خط سوم نيز بايد توسط شركت صدرا نصب شود كه از برنامه كمي عقب است ولي با بكارگيري بارج لوله‌گذاري كه خودش ساخته اگر موفق به انجام اين كار شود اين حسن را دارد كه اگرچه با تاخير كار را انجام داده اما يك ظرفيت جديد به لوله‌گذاري دريايي كشور اضافه كرده است.

او با اشاره پيشرفت 85 درصدي اين فازها كه تنها دو درصد از برنامه عقب‌تر است، ادامه داد: پس از پالايش گاز ترش اين فازها بايستي از طريق يك خط 512 كيلومتري 56 اينچ به ميدان نفتي آغاجاري براي تزريق فرستاده شود كه طبق برنامه‌ريزي ما شركت ملي گاز كه مسوول احداث اين خط لوله است بايستي تا مردادماه سال آينده اين كار را تمام كند تا امكان انتقال گاز واحد اول اين طرح به آغاجاري امكان‌پذير باشد در غير اين صورت كل سرمايه‌گذاري اين فازها تا زمان تكميل خط معطل خواهد ماند و از اين بابت ما كمي نگراني داريم هرچند هنوز اصل تاخير قطعي نشده و شركت ملي گاز نيز در اجراي طرح‌هاي خط لوله تجربيات خوبي دارد.

تركان در مورد طرح شيرين‌سازي گاز ترش فاز 6 و 7 و 8 به خبرنگار ايسنا گفت: شركت ملي نفت در حال حاضر با توجه به اختلاف مصرف گاز تابستان و زمستان كه بين 250 تا 470 ميليون مترمكعب در روز متغير است تصميم گرفته كه پالايشگاه شيرين‌سازي براي اين فازها احداث كند كه به همين منظور در حال حاضر شركت مهندسي مشاور لورگي آلمان بايستي ظرف شش هفته آينده كار مهندسي آن را به انجام رسانده و براي تصميم‌گيري به ما ارائه دهد.

تركان با اشاره به اين كه عمر ميدان پارس جنوبي با احتساب برنامه‌هاي توليدي فعلي تا 30 سال آينده در نظر گرفته شده، گفت: پس از سال 2031 به تدريج ميزان توليد اين ميدان كاهش پيدا كرده و توليد گاز آن كاهش خواهد يافت.

او همچنين در مورد اولويت شركت‌هايي كه در طرح توليد LNG از فازهاي پارس جنوبي با ايران همكاري مي‌كنند، در بخش بالادستي آنها گفت: شركت شل در فاز 13 كه براي توليد LNG است بخش بالادستي را به صورت عقد قرارداد بيع متقابل خودش توسعه خواهد داد و با استفاده از گاز توليدي آن LNG را در واحدهاي پايين‌دستي توليد خواهد كرد. شركت توتال نيز در فاز 11 بخش بالادستي را مي‌تواند به صورت بيع متقابل اجرا كند اما اين كارها فعلا در حد موافقتنامه است چون اين طرح‌ها FID دارند يعني پس از اين كه قيمت مناقصه مشخص شد ما مي‌توانيم براساس برآورد خودمان از قيمت انجام كار، يك بار ديگر براي واگذاري اين پروژه به آنها تجديدنظر كنيم.

وي در مورد تاخير به وجود آمده در فاز 9 و 10 پارس جنوبي گفت: اين طرح به صورت فاينانس اجرا مي‌شود، در فاينانس هم تاخير به عهده كارفرما است. در مورد اين پروژه نيز بانك‌هايي كه بايد تامين مالي پروژه را به عهده مي‌گرفتند 16 ماه تاخير كردند كه به اين ترتيب توليد ما از اين فازها 16 ماه به تاخير افتاده است كه اگر ارزش مالي هر فاز را چهار ميليون دلار در روز در نظر بگيريم ما فقط براي يك دوره 100 روزه از يك فاز 400 ميليون دلار از اين بابت متضرر شده‌ايم. حالا بايستي مشترك بودن ميدان و از دست رفتن يك ظرفيت براي برداشت را نيز محاسبه كنيم.

وي اضافه كرد: مصوبه مجمع تشخيص مصلحت نظام در مورد مجاز بودن قراردادهاي فاينانس پس از ايراد غير شرعي بودن آن كه توسط شوراي نگهبان تا هفته گذشته به دست بانك مركزي نرسيده بود كه همين موضوع نيز موجب شده قراردادهاي فاينانس پارس جنوبي حداقل با يك تاخير 10 ماهه مواجه شوند.

وي در مورد كمبود گاز در زمستان امسال و همچنين اولويت داشتن موضوع صادرات گاز نيز گفت: زمستان امسال اگر سرما شديد باشد روزانه بين 50 تا 70 ميليون مترمكعب كمبود گاز داريم كه بر همين اساس به نيروگاه‌ها ابلاغ شده كه با سوخت مايع فعاليت كنند تا گاز به مصرف منازل برسد. اگر ارزش سوخت مايع مصرفي نيروگاه‌ها را حساب كنيم حدودا 2،5 ميليارد دلار است كه بايستي اين موضوع در يك كميسيون اقتصادي بررسي شود كه تامين سوخت نيروگاه‌ها با سوخت مايع اقتصادي‌تر است يا در اختيار دادن گاز به آنها.

تركان افزود: البته يك راه منطقي براي اختلاف مصرف تابستان و زمستان مانند ساير كشورهاي مصرف كننده عمده گاز دنيا ذخيره‌گازي در گنبدهاي نمكي است كه اين طرح نيز در كشور در دست بررسي است.

وي در مورد طرح شعار مبارزه با مافياي نفتي و استقبال مردم از طرح چنين موضوعي گفت: اين كه چرا شعار مافياي نفتي مورد اقبال مردم قرار گرفت مثل اين است كه كسي بگويد من مي‌خواهم مشتي دزد كه ثروت ملي را چپاول مي‌ كنند را دستگير كنم و اين ثروت را سر سفره مردم بگذارم، خوب طبيعي است كه همه مردم از اين موضوع خوشحال مي‌شوند. ما هم خوشحال مي‌شويم. البته من اعتقاد ندارم كه خدمتگزاراني كه صادقانه و با تلاش و مخلصانه در مجموعه صنعت نفت فعاليت مي‌كنند مستحق چنين اتهاماتي باشند.

وي تصريح كرد: البته عقيده دارم مافياي نفتي آن گونه كه گفته شده در وزارت نفت وجود ندارد و من نيز آن را نمي‌شناسم.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.