• چهارشنبه / ۳۰ آذر ۱۳۸۴ / ۱۵:۳۸
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 8409-17504

سردار طلايي: دانشجويان بيشترين قشر آسيب‌ديده از تجارتهاي الكترونيكي هستند خلأ قانوني براي برخورد با جرايم شركتهاي هرمي نداريم

سردار طلايي اعلام كرد: ميل دستيابي سريع به ثروت را يكي از انگيزه‌هاي اصلي تجارتهاي الكترونيكي است كه در اين مسير دانشجويان بيشتر در معرض اين خطر قرار دارند و آنها بيشترين قشر آسيب‌ديده هستند، لذا به علت وجود اين ميل در ميان افراد جامعه، اين امر در ميان آنها نيز ديده مي‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سردار مرتضي طلايي در همايش سراسري بازاريابي شبكه‌اي موضوع اين همايش را يكي از موضوعات مهم اجتماعي عصر حاضر دانست و گفت: ما بايد به فرايند تحولات اقتصادي از آغاز تا كنون نگاه عالمانه‌اي داشته باشيم، چرا كه در ذات اقتصاد و اصل، آن موضوع پول ثروت و پيشرفت، توسعه، عمران و موفقيت وجود دارد.

وي در ادامه بيان كرد: در گذشته در تعريف طبقات اجتماعي به نقش افراد در چرخه توليد و اقتصاد (توليد علم، تفكر، انديشه و ...) توجه مي‌شد اما امروزه مصرف مبناي طبقه اجتماعي افراد است.

سردار طلايي اظهار كرد: يكي از اعضاي اين شركتهاي هرمي كه قصد داشت خود جريان هرمي مستقلي ايجاد كند، با قرض كردن پول زيادي خودروي ماكسيماي تهيه كرد تا با اين ماشين به نشستها برود و يا كشته شدن فردي در قزوين كه ساكن تهران بوده و مشخص شد يكي از اعضاي فعال اين شركتهاي هرمي بوده است از اتفاقات اين قبيل اقدامات است.

به گفته فرمانده انتظامي تهران بزرگ اگر براي دستيابي به هر فرصتي فرايند آن ناديده گرفته شود، سرانجام موفقي نخواهد داشت، از اين رو حركات ما بايد پليكاني باشد.

وي ورود شبكه‌هاي اطلاعاتي به عرصه اقتصادي كشور را يكي از اتفاقات دوران معاصر و طي سالهاي اخير دانست كه توانسته‌اند جايگاه و پايگاه مهمي در مسايل اقتصادي ايجاد كنند و بيان كرد: تجارت الكترونيك نوعي خريد و فروش اطلاعات و محصولات از طريق شبكه‌هاي كامپيوتري است كه نيازمند حجره، دفاتر چهار گانه و ... نيست و مي‌توان با يك رايانه معاملات تجاري را انجام داد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، سردار طلايي با بيان اين كه تا سال 2004 حجم مبادلات الكترونيكي 7/2 تريليون بوده و با اشاره به آسيبهاي ناشي از اين اقدامات گفت: در شرايط كنوني ما شاهد كلاهبرداري‌هاي شبكه‌اي هستيم كه بايد به عنوان امري مهم در مورد توجه قرار گيرد و نمي‌توان سوء استفاده از اين وضعيت را ناديده گرفت.

وي با بيان اين كه كلاهبرداري در هر شكل و قالبي قابل پيگيري است، اما شكل جديد بسيار پيچيده است، اظهار داشت: از اين رو اين امر نيازمند كار بيشتري براي پيشگيري است، چرا كه زمينه گسترش سوء استفاده از اين تجارت كه نوعي تجارت پنهاني است فراهم بوده و شبكه اقتصادي باز به يك جريان زيرزميني تبديل شده است.

وي ميل دستيابي سريع به ثروت را يكي از انگيزه‌هاي اصلي اين كار دانست و افزود: در اين مسير دانشجويان بيشتر در معرض اين خطر قرار دارند و آنها بيشترين قشر آسيب‌ديده هستند، لذا به علت وجود اين ميل در ميان افراد جامعه، اين امر در ميان آنها نيز ديده مي‌شود.

سردار طلايي ادامه داد: تغيير و تحولات بسترها و بر هم خوردن طبقات اجتماعي كار را به جايي رسانده كه افراد هنوز پا به عرصه جامعه نگذاشته، خواستار ثروتمندشدن و پشت ميز نشستن و انجام ندادن كارهاي يدي هستند، از اين رو از روستا به شهر آمده، در ميان شهرها بيشتر به تهران مي‌آيند و تمايل دارند بيشتر به شميرانات بروند.

به گفته فرمانده انتظامي تهران بزرگ اين امر واقعيت تلخي است كه به دليل غفلت و بي‌توجهي به حوزه‌هاي فرهنگي و جابجايي ارزشها روي مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، وي با اشاره به مواد قانوني برخورد با اين نوع جرم افزود: وجود اين مواد نشان مي‌دهد كه اين نوع جرايم خلاء قانوني ندارند و ما براي حل معضل اين شركت‌هاي هرمي از زمينه‌هاي فرهنگي و اجتماعي آن آغاز و تقاضاهاي موجود در جامعه را به سمت صحيحي هدايت كنيم.

به گفته سردار طلايي در مسير شناخت فرايند كسب ثروت، ارزشها نبايد به ارزيدن تبديل شود و بگويند كه اخلاق چند مي‌ارزد. از سوي ديگر مردم بايد بدانند حضور در اين شركت‌ها از دست دادن سرمايه‌ است.

وي بروز مشكلات خانوادگي را يكي ديگر از پيامدهاي اين امر دانست و ادامه داد: در اين قبيل فعاليت‌ها چون فعاليت به شكل بسته انجام مي‌شود، ابتدا وارد شبكه فاميلي شده و روابط و مناسبات فاميلي متاثر از اين موضوع قرار مي‌گيرد.

فرمانده انتظامي تهران بزرگ وقوع جرايم اخلاقي را يكي از پيامدهاي فعاليت پنهاني اين شركتها اعلام و بيان كرد: اين شركت‌ها در مكان‌هايي كه داراي دفتر هستند گرفتار مسايل اخلاقي‌اند، لذا هشدار داده مي‌شود كه اين امر زنگ خطريست و بايد با آن رويكرد فرهنگي ــ اجتماعي برخورد كنيم.

سردار طلايي رسانه‌ها، نظام آموزشي و خانواده را سه عنصر اصلي همكاري براي كنترل و پيشگيري از اين امر دانست و خاطرنشان كرد: خانواده از طريق انجمن اوليا و مربيان مي‌تواند در كنترل و پيشگيري نقش اساسي داشته باشد و از سوي ديگر بايد نسبت به تبيين اشكال صحيح تجارت الكترونيك فعاليت كنيم چرا كه صورت مساله‌ را نمي‌توان پاك كرد.

به گزارش ايسنا، وي با اشاره به رويكرد جدي و بنيادي پليس در سالهاي اخير در جهت علمي و حرفه‌اي كردن اعضاي خود در امور عمومي و جرايم سازماني تصريح كرد: هم اكنون ما در شرايط منحصر به فرد در حال گذار بودن، 60 درصد جمعيت جوان داشتن، انفجار اطلاعات، ارتباطات و توقعات قرار داريم، از اين رو با توجه به جابجايي مسايل از هر نسل به نسلي ديگر و وقوع تغيير، شرايط براي ما و تمام جوامع بشري و مديران امروز حساس شده است.

سردار طلايي خاطرنشان كرد: در اين شرايط به هر ميزان كه به فرصت‌هاي بي‌نظيري دست يافته مي‌شود و دسترسي به اطلاعات با چنين شتابي به وقوع مي‌پيوندد، اگر نتوان مديريت صحيحي بر آن داشته باشيم فرصت تبديل به تهديد شده، از اين رو بايد فرصت‌ها را گسترش و در اختيار مردم قرار داد تا جامعه به سمت بالندگي حركت كند.

وي با بيان اين كه ما نسل اول انقلاب هستيم و تغيير يك نسل به نسل ديگر 30 سال زمان مي‌برد، اظهار كرد: تا چند سال ديگر دوره نسل اول انقلاب به اتمام رسيده و ما بايد مجموعه‌اي از ارزشها براي موفقيت و دسترسي به آرمانهاي بشري در اختيار نسل بعد قرار دهيم تا بتوانيم از آنها توقع داشته باشيم كه چرا مثل ما عمل نمي‌كنيد؟

به گزارش ايسنا، سردار طلايي گفت: از سوي ديگر ما بايد به بازتوليد اين ارزشها به زبان و شرايط امروز بپردازيم و اگر اين كار را نكرديم، مقصر نسل سومي ما نيست، بلكه ما براي انتقال فرهنگ، ناكارآمد بوده‌ايم لذا ما كارنامه دوره اول را مي‌بنديم و به نسل سوم ارائه مي‌دهيم.

وي در پايان با بيان اين كه ما در درون مجموعه دروني خود تحولات گسترده‌اي ايجاد كرديم و با رويكرد اجتماعي به دنبال پليس تخصصي و حرفه‌اي و علمي رفته‌ايم، تصريح كرد: پليس جنايي ما كه از جنس خود شما هستند، توانايي و قابليت زيادي در تسلط و اشراف بر مسايل دارد و در مهندسي اجتماعي و امنيت نرم‌افزاري و اجتماعي رويكرد ما بيشتر اجتماعي ــ‌ فرهنگي است، لذا هر اندازه اطلاع‌رساني، آموزش و مشاركت جامعه را بالا ببريم موفقيت بيشتري كسب خواهيم كرد.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.