• چهارشنبه / ۳۰ آذر ۱۳۸۴ / ۱۵:۵۰
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 8409-17547
  • خبرنگار : 71293

شافعي ازپاسخ‌هاي دانش‌جعفري قانع نشد شافعي:ايرانيان چقدرامسال دربورس امارات سرمايه‌گذاري كردند؟ دانش‌جعفري:اين صحبت‌ها را راديوهاي خارجي بيان مي‌كنند

در جلسه‌ي علني امروز مجلس شوراي اسلامي، داوود دانش‌جعفري وزير امور اقتصادي و دارايي به سئوال كريم شافعي نماينده‌ي مردم مرند و جلفا پاسخ داد كه شافعي از توضيحات وزير قانع نشد.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، كريم شافعي در بيان سئوال خود تصريح كرد: بورس از شاخص‌هاي مهم اقتصادي است و متأسفانه در ماه‌هاي گذشته با تنش‌هاي شديدي مواجه شده و شاخص كل قيمت بورس از 13596 به 10014 نزول يافته و امروز با هم تصميمات دولت به 10290 افزايش يافته و تقريبا شرايط كاذبي در اصلاح وضعيت بورس ايجاد شده است.

وي ادامه داد: علت آشفتگي بازار بورس چيست؟ رابطه افزايش عرضه سهام و كاهش شديد تقاضا با سياست‌هاي اقتصادي دولت چيست؟ دلايل افت شديد قيمت سهام و برنامه‌هاي فوري و كوتاه‌مدت و بلندمدت وزارت اقتصاد براي ساماندهي بازار بورس چيست؟ ميزان سهام خريداري‌شده در 6 ماهه اول سال جاري در بازار بورس امارات توسط سهامداران عمده بازار بورس ايران و برنامه‌هاي دولت جهت جلوگيري از خروج ارز و فرار سرمايه چيست؟

دانش جعفري در پاسخ به شافعي گفت: سئوال آقاي شافعي اين بود كه دلايل آشفتگي بورس چيست؟ كه منظور از آشفتگي براي ما معلوم نيست و اگر منظور اين باشد كه چرا كاهش قيمت‌هاي زيادي در سال‌هاي گذشته داشته‌ايم بايد گفت 2 دسته عامل كه خارجي و بيروني هستند در اين كاهش قيمت‌ها مؤثر بوده است.

وي ادامه داد: افزايش حباب‌گونه قيمت‌ها از سال 1382 تا اواسط سال 1383 يكي از عوامل كاهش شاخص است؛ ديگر اين‌كه در سال 1382، با توجه به ركود بخش مسكن، بسياري از سرمايه‌ها متوجه بورس شد و تقاضا را براي خريد سهام بالا برد، در حالي كه بورس قابليت عرضه سهام بيشتر را نداشت.

وزير امور اقتصادي و دارايي تغييرات قيمت شاخص سهام را در تمام كشورها پديده رايجي دانست و گفت: اين‌طور نيست كه آقاي شافعي تصور كند بورس خوب، بورسي است كه در آن نوسان نباشد.

وي به افت شاخص سهام در بازار بورس استانبول و آمريكا به عنوان نمونه‌اي از مطالب فوق اشاره كرد.

دانش‌جعفري ادامه داد: بورس ما نسبت به اتفاقاتي كه بيرون مرزها مي‌افتد حساسيت دارد، مثلا حمله آمريكا به افغانستان و عراق و مذاكرات هسته‌اي از جمله عوامل بيروني هستند كه در كاهش شاخص سهام مؤثر بوده‌اند.

وي با بيان اين‌كه بازار بورس به تصميمات دولت و مجلس عكس‌العمل نشان مي‌دهد، افزود: بازار بورس به طرح تثبيت قيمت‌ها كه از اواسط سال 1382 مطرح شد واكنش منفي نشان داد.

طرح كاهش نرخ تسهيلات بانكي ديگر موضوعي بود كه بازار بورس به آن واكنش نشان داد، چراكه اين تصور به‌وجود آمد با كاهش نرخ سود بانكي، بسياري از سرمايه‌هاي بانك متوجه بورس مي‌شوند؛ ولي چون بانك‌ها، شركت‌هاي سرمايه‌گذاري بزرگي دارند، هرگونه كاهش سود بانك‌ها ممكن است سودآوري شركت‌هاي سرمايه‌گذاري متعلق به بانك‌ها را كم كند و اين تصور بوجود آمد.

وي انتخابات سال 1372، 1376 و 1380 و 1384 را در عاملي در كاهش افت شاخص سهام ذكر و تصريح كرد: در انتخابات سال 1372 (دور دوم رياست‌جمهوري آقاي هاشمي) شاخص بورس از 418 به 381 رسيد، در انتخابات سال 1376 (دوره اول خاتمي) شاخص 2/14 درصد كاهش يافت؛ در سال 1380 (دوره دوم خاتمي) 5/3 درصد كاهش يافت و در سال 1384 شاخص سهام، 1/16 درصد كاهش نشان داد و اين به خاطر حساسيت عمومي است كه مردم نسبت به انتخابات دارند و در تمام انتخابات‌ها با اين پديده مواجه بوده‌ايم.

وزير امور اقتصادي و دارايي تصريح كرد: با قانون جديد مجلس، بعضي از نارسايي‌ها را از بين برديم، هم‌چنين هر چه سياست‌گذار براي سهام شناور آزاد را بيشتر كنيم، كاهش شاخص سهام را كنترل مي‌كند.

دانش جعفري، سرمايه‌گذاري سرمايه‌گذاران غيرحرفه‌اي در بورس را تأثيرگذار بر كاهش شاخص سهام دانست.

وي در پاسخ به پرسش ديگر شافعي كه برنامه‌هاي فوري و يا بلندمدت شما براي خروج از اين بحران چيست؟ گفت: شاخص سهام از 14 آذر 1383 كاهش يافت و به عملكرد دولت جديد مربوط نمي‌شود. اما كار ما در يك ماه اخير اين بود كه با وضعيت ذهني و رواني بازار بورس مبارزه كرديم و به مردم و سهامداران جزء اميدواري داديم كه سهام خود را با قيمت پايين عرضه نكنند و اين اميد مؤثر واقع شد.

وي ادامه داد: بخشي از نارسايي‌ها كه براي عرضه سهام وجود داشت را ساماندهي كرديم تا شاخص سهام بيش از اين كاهش نيابد.

به گزارش ايسنا، كريم شافعي پس از اين توضيحات گفت: چند نكته از اين توضيحات داراي ايراد است. اصطلاح افزايش حباب‌گونه از اصطلاحات جديد است و اصطلاح خانواده بورس نيست؛ افزايش شاخص سهام زماني ايجاد مي‌شود كه عوامل غيرمؤثر در اقتصاد، بورس را به هم زند، و لذا آنچه در بهم‌ريختگي بورس مؤثر بوده است تصميمات دولت بوده است.

به گزارش ايسنا، شافعي خطاب به وزير اقتصاد گفت: شما عنوان كرديد قسمتي از سقوط بورس طبيعي است، يعني بايد ما در آينده نيز شاهد سقوط‌هاي مكرر باشيم.

نماينده‌ي مردم مرند تصريح كرد: سقوط قيمت سهام غيرطبيعي است، و اگر در كشوري سوء مديريت باعث سقوط قيمت سهام مي‌شود نبايد براي ما امري طبيعي تلقي شود.

شافعي ادامه داد: مديريت درست دولت و مسوولان بورس بايد نوسانات بازار بورس را به نحوي ساماندهي كنند كه شاهد افت شاخص سهام نباشيم و قيمت‌ها حباب‌گونه افزايش نيابد.

وي توضيحات، دانش‌جعفري يعني تاثيرگذاري انتخابات بر كاهش شاخص سهام را قابل قبول ندانست و اظهار داشت: در سال جاري حدود 200 ميليارد دلار از منابع داخلي به بازار امارات و ديگر بازارها رفته كه دليلش در سياست‌هاي غلط اقتصادي دولت است.

وي قسمت اخير صحبت‌هاي دانش‌جعفري يعني كاهش نرخ سود بانكي در افت شاخص سهام را غيرقابل قبول خواند و گفت: اگر سود بانك‌ها كاهش يابد، مردم پول خود را به بازار سرمايه و بورس هدايت مي‌كنند، نه اين‌كه از بورس خارج كنند.

عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس خاطرنشان كرد: وقتي آقايان شب مي‌خوابند و صبح هفت تا از مديران عامل بانك‌ها را تغيير مي‌دهند، ثبات بازار و امنيت سرمايه‌گذاري را متزلزل مي‌كنند.

وي با تاكيد بر اين‌كه سياست‌هاي غلط اقتصادي دولت باعث ركود سرمايه‌گذاري و كاهش قيمت سهام شده، ادامه داد: وقتي دولت اعلام مي‌كند ديگر سرمايه‌گذاري نمي‌كنم و بانك‌ها را مكلف كرده كه در سرمايه‌گذاري‌هاي كلان پول نگذارند، نتيجه اين مي‌شود كه ثبات اقتصادي در بازار بورس متزلزل شود و وقتي عوامل دولت، بورس را به قماربازي تشبيه مي‌كنند، نبايد انتظار سرمايه‌گذاري مردم را در بورس داشت.

نماينده‌ي مردم مرند و جلفا با بيان اين‌كه تاثير انتخابات را در كاهش ارزش سهام نمي‌پذيرم، گفت: اگر دولت بلافاصله بعد از انتخابات مواضعي اتخاذ مي‌كرد كه ملت احساس امنيت كنند و مردم نسبت به اصل و سود سرمايه‌شان اميدوار شوند، هرگز بورس ساقط و اقتصاد آشفته نخواهد شد و 200 ميليارد دلار سرمايه به خارج نخواهد رفت.

شافعي افزود: اميدوارم سوال من نه تنها باعث كاهش سرمايه‌گذاري نشود بلكه توضيحات وزير، امنيت را به بورس برگرداند و مردم مطمئن باشند كه همه پشتيبان آنها هستند.

به گزارش ايسنا، پس از صحبت‌هاي شافعي، داوود دانش‌جعفري كه چند دقيقه ديگر براي توضيح به نماينده سوال كننده فرصت داشت، گفت: برداشت من اين است كه صحبت‌هاي آقاي شافعي، اقتصادي و علمي نيست و سياسي است، و آقاي شافعي نكاتي را مطرح كرد كه ربطي به موضوع ندارد. اصطلاح افزايش حباب‌گونه قيمت‌ها، علمي و در بورس به كار برده مي‌شود و اگر آقاي شافعي آشنايي ندارند مي‌توانند مراجعه كنند و اين اصطلاح را ببينند.

دانش‌جعفري گفت: مصداق اين‌كه مي‌گويم صحبت‌هاي آقاي شافعي غيرعلمي است اين است كه چند بار مطرح شد كه 200 ميليارد دلار سرمايه از كشور بيرون رفته،‌ شما خبر را از كجا آورده‌ايد؟ وقتي صحبت‌هاي بي‌اساس مطرح مي‌كنيد امنيت اقتصادي به هم مي‌خورد، اين صحبت‌ها را راديوهاي خارجي بيان مي‌كنند و شما نبايد طرح كنيد. وقتي درآمد نفتي به 40 ميليارد دلار مي‌رسد چه‌طور ممكن است كه 200 ميليارد دلار به خارج برود. پس شما اين اطلاعات را از كجا بيان مي‌كنيد؟

وي با بيان اين‌كه در طول يك ماهه گذشته، شاخص بورس 20 درصد بالا رفته، ادامه داد: استدعا دارم اين سوالات بي‌پايه در مجلس مطرح نشود.

وزير اقتصاد خطاب به شافعي گفت: اصطلاح اين‌كه بورس را شبيه قماربازي مي‌دانند، از كجا آمده؟ چه كسي گفته؟ اگر مي‌خواهيد با طرح سوالات سياسي، امنيت اقتصادي را زير سوال بريد، جاي سوال دارد.

دانش‌جعفري در پايان گفت: خواهش مي‌كنم اين سوال در كميسيون تخصصي بررسي شود و اتهامي كه آقاي شافعي وارد كرد مورد رسيدگي قرار گيرد؛ چون مسايل بي‌پايه و غيرمستند در وضعيت بورس اثر منفي دارد.

شافعي در پايان اعلام كرد كه از توضيحات وزير قانع نشدم كه حدادعادل اعلام كرد سوال براي بررسي بيشتر به كميسيون تخصصي مي‌رود.

پس از پايان اين توضيحات، شافعي تذكري داد و گفت: وزير به جاي جواب سوال من، با گردن كلفتي به جلسه مجلس اهانت مي‌كند. وزير محترم سوال چهارم من اين است كه ميزان سهام خريداري شده در 6 ماهه سال جاري در بازار بورس امارات توسط سهامداران ايران چه‌قدر بوده است؟ چرا جواب من را نداديد. مي‌گوييد راديوهاي خارجي اين مسايل را مي‌گويند.

وي تصريح كرد: آقاي وزير اگر شما به مطبوعات مراجعه نمي‌كنيد شما مشكل داريد. شما به جاي پاسخ، اتهام وارد مي‌كنيد.

حدادعادل در جواب تذكر شافعي گفت: در جلسه‌ي مجلس صحبت‌ها و ارايه آمار و ارقام بايد مستند باشد.

بعد از اين حدادعادل اعلام كرد كه آقاي دانش‌جعفري نامه‌اي به من داد و گفت: منظور من از بي‌اساس و لامنطق بودن، آمار 200 ميليارد دلار بوده و نسبت به اصل سوال آقاي شافعي قصد اهانتي نداشته‌ام.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.