• چهارشنبه / ۳۰ آذر ۱۳۸۴ / ۱۶:۰۴
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 8409-17563
  • منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران

*استيضاح وزير دفاع، درخواست استمهال نجار-‌ موافقت اقليت - خروج از دستور* سخنان حدادعادل، گفت‌وگوهاي ايسنا با افروغ و حق شناس و تذكرات واظهارات نمايندگان

استيضاح وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح از روز گذشته و حضور نجار در نشست استيضاح كنندگان وارد مرحله‌ جديدي شد و نمايندگان عضو فراكسيون اقليت كه طرح استيضاح را آماده و تقديم كرده بودند، در نامه‌اي به رييس مجلس با اشاره به پيشنهاد وزير دفاع، خواستار استمهال براي طرح استيضاح شدند كه امروز حدادعادل طرح استيضاح را از دستور كار مجلس خارج كرد.

در عين حال نمايندگان استيضاح كننده بر عدم انصراف خود از استيضاح اصرار و تاكيد مي‌داشتند كه فقط درخواست استمهال كرده‌اند كه برخي نمايندگان از جمله توكلي اين را خلاف آيين نامه دانستند.

رييس مجلس شوراي اسلامي در توضيحي گفت: عده‌اي از نمايندگان خواستار استيضاح وزير دفاع شده بودند و ما طبق قانون اساسي بايد ظرف ده روز استيضاح را در دستور كار مجلس قرار دهيم كه ما روز يكشنبه آينده را براي اين كار قرار داده بوديم.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران، دكتر غلامعلي حدادعادل، افزود: روز سه شنبه ‌عصر استيضاح كنندگان با وزير دفاع جلسه‌اي داشتند و بعد از جلسه به اين نتيجه رسيدند كه زمان استيضاح مناسب نيست و طي نامه‌اي به بنده اين مطلب را اعلام كردند. بنابراين استيضاح را از دستور كار مجلس خارج مي‌كنيم.

بيژن شهبازخاني در همين راستا در جلسه‌ي علني مجلس گفت: علت امضاي طرح استيضاح وزير دفاع از سوي تعدادي از نمايندگان روشن شدن واقعيت، پاسخ به افكار عمومي و بنا به خواست خانواده شهدا و پيشگيري از حوادثي است كه در طول چند سال اخير اتفاق افتاده، بوده است، همچنين نگراني از اينكه مبادا دوباره خلبان متهم شود.

به گزارش ايسنا، اين عضو فراكسيون اقليت مجلس در تذكري آيين‌نامه‌اي گفت: بعد از گذشت دو هفته هنوز هيچ‌كس به طور رسمي عذرخواهي نكرده و علت آن نيز مشخص نشده است.

وي با بيان اينكه طرح استيضاح وزير دفاع چهارشنبه هفته گذشته اعلام وصول شد و هم فراكسيون‌ها به نوعي پيگير موضوع بوده‌اند ادامه داد: اگر هيأت رييسه به ماده 230 عمل مي‌كرد اين تذكر داده نمي‌شد، تعدادي از دوستان ناراحت و نگران شدند كه چرا تاريخ استيضاح يكشنبه آينده مشخص شده است. اگر در جلساتي كه در حين 10 روز داشتيم، به حقيقت مي رسيديم، از استيضاح منصرف مي‌شديم. وزير دفاع و همكارانشان يك ماه از استيضاح‌كنندگان وقت خواستند براي اينكه حقيقت روشن شود.

شهبازخاني تصريح كرد: خواست استيضاح‌كنندگان، روشن شدن واقعيت بود و كار سياسي نبود. در عين حال كه در طول 10 روز اعضاي استيضاح‌كنندگان تحت فشار افكار بعضي گروهها بودند كه مي‌گفتند استيضاح سياسي است و باعجله است. و بعضي تصميم‌گيري‌ها دامن زد تا استيضاح‌كنندگان ثابت كنند در پي دستيابي به حقيقت و نگران وقايع آينده هستند و نامه‌اي به شما نوشتند و درخواست تعويق يك ماهه استيضاح را كردند كه بر اساس ماده 230 هيأت رييسه بايد ظرف 10 روز اين استيضاح را در دستور قرار مي‌داد كه 10 روز فردا و يا پس فردا منتقي مي‌شود كه اگر هيأت رييسه استيضاح را روز يكشنبه در دستور قرار دهد، 12 روز مي‌شود لذا در درجه اول توسط هيأت رييسه مر آيين‌نامه اجرا نشده و لذا خواسته ما اين بود كه اگر دو روز از 10 روز گذشته 3 يا 4 هفته هم ايرادي نخواهد داشت.

عضو فراكسيون اقليت خطاب به حدادعادل گفت: از تصميم امروز شما كه استيضاح را از دستور خارج كرديد، تشكر مي‌كنيم، ولي ما از استيضاح خود عقب ننشسته‌ايم و امضاها را پس نگرفته‌ايم. ولي با تصميم شما كه از دستور خارج كرديد موافقيم و در اين يك ماه اگر به حقيقت برسيم از استيضاح خود منصرف خواهيم شد، ولي اين به آن معنا نشود كه ما استيضاح را پس گرفته‌ايم يا با كسي معامله كرده‌ايم.

حدادعادل رييس مجلس شوراي اسلامي در جواب به تذكر شهبازخاني گفت: ملت مي‌گويند هواپيماي سقوط كرده و نمايندگان مجلس به جاي رسيدگي به اصل ماجرا، بر سر اينكه چه كسي استيضاح كند با هم دعوا مي‌كنند و اين حيرت‌آور است.

وي افزود: سقوط هواپيما باعث تأسف همه مردم شد و در آن هيچ شكلي نيست و اكثريت و اقليت ندارد. و در مجلس همه ما يك‌دل و يك‌زبان اظهار تأسف كرديم و تأكيد كرديم كه موضوع بايد پيگيري شود. وظيفه مجلس را در پيگيري و رسيدگي، هيچ نهاد ديگري ندارد. و مجلس ابزارهاي مختلف از جمله سئوال، تحقيق و تفحص و استيضاح را دارد و نمايندگان حق استفاده از همه‌ي ابزارها را دارند.

حدادعادل تصريح كرد:‌اختلاف نظر بين نمايندگان بر سر اين نبود كه بايد استيضاح انجام گيرد يا نبايد صورت گيرد، بر سر اين بود كه آيا زمان مناسبي براي طرح استيضاح بوده يا نه؟ كساني كه مخالف بودند مي‌گفتند وقتي بيش از دو، سه روز از واقعه نگذشته و هنوز رسيدگي نشده چطور ممكن است بخواهيم ظرف 10 روز وزيري كه 3 ماه بيشتر مسئوليت وزارتخانه را نداشته، استيضاح كنيم، لذا اجازه دهيد مقداري زمان بگذرد و گروههاي تحقيق به صورت فني با رسيدگي به جهات مختلف با توجه به پيچيدگي قضيه رسيدگي كنند و اگر مجلس قانع نشد، تحقيق و تفحص و استيضاح كنند و همه‌ي مسائل را بيان كنند. اين اختلاف نظر وجود داشت والا هيچ‌كس در مجلس بر سر اينكه اگر ضرورت پيدا كرد كه در اين باره استيضاح صورت گيرد، شك نداشت. و فقط سر اين بود كه آيا موقع چيدن اين ميوه از درخت رسيده يا نه.

حدادعادل تصريح كرد: عده‌اي ديگر از نمايندگان نظر ديگري داشتند و فكر كردند كه بايد استيضاح را مطرح كرد كه ما طبق وظيفه اعلام وصول كرديم و چون جلسات مجلس سه روز در هفته است و روز دهم روزي بود كه ما جلسه علني نداشتيم آن را براي يكشنبه در دستور قرار داديم كه 12 روز مي‌شود. چون اگر جمعه مي‌شد كه ما حق نداريم روز جمعه جلسه بگذاريم و اين عرفي است كه روال بوده است.

رييس مجلس گفت: ديروز نمايندگان با وزير دفاع صحبت كردند به اين نتيجه رسيدند كه زمان بيشتري لازم است. پس داستان تمام است. ما از دستور خارج كرديم و اگر شما بعد از اينكه در يك ماه بررسي كرديد، به اين نتيجه رسيديد استيضاح كنيد، مجددا تقاضاي استيضاح خود را به ما بدهيد و ما اعلام وصول مي‌كنيم. شما هر روزي مي‌توانيد تقاضاي استيضاح كنيد، بنابراين هفته آينده جلسه نخواهيم داشت و تقاضاي استمهال ديروز را به معناي خروج استيضاح از دستور مي‌گيريم و اگر مجددا نمايندگان به اين نتيجه رسيدند استيضاح‌ كنند راه باز است و ما خدمت شما هستيم. و مهم اين است كه از اين بحث‌ها بگذاريم و كاري براي ملت كنيم كه حوادث تكرار نشود.

 

هم‌چنين احمد توكلي، رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس در تذكري با استناد به مواد 227 تا 230 آيين‌نامه و هم‌چنين اصل 89 قانون اساسي كه ناظر بر استيضاح وزراء است، گفت: جمعي از نمايندگان تقاضاي استيضاح وزير دفاع را در خصوص سانحه‌ي هوايي اخير داشتند. لذا در همان زمان تعدادي از نمايندگان از جمله دكتر افروغ، دكتر نادران، دكتر كاظم جلالي سوالاتي را مطرح كردند كه بر پيچيده بودن امر تاكيد داشت.

به گفته‌ي وي تا زماني كه پاسخ سوالات اين نمايندگان از نظر نفي روشني نشود، نمي‌توان استيضاح كرد.

توكلي با تاكيد بر اين‌كه هيات رييسه بايد مر آيين‌نامه‌ي داخلي را رعايت كند، افزود: اگر استيضاح كنندگان به اين نتيجه رسيده‌اند كه هنوز موقع استيضاح نيست، لذا رسما بايد استيضاح خود را پس بگيرند.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، تصريح كرد: هيات رييسه نمي‌تواند نامه‌ي استيضاح كنندگان داير بر اين‌كه وزير از ما استمهال كرده است را به اجرا گذارد. زيرا وزير حق استمهال از نمايندگان را ندارد. ضمن اين‌كه نمايندگان هم حق مهلت دادن ندارند.

نماينده‌ي مردم تهران در خانه‌ي ملت، با تاكيد بر اين‌كه وقتي استيضاح مطرح مي‌شود، وزير 10 روز براي پاسخگويي مهلت دارد، خاطرنشان كرد: اگر استيضاح كنندگان در اين مدت منصرف نشوند، نمي‌توانيد نامه‌ي عده‌اي از نمايندگان را حمل بر انصراف بدانيد.

حدادعادل نيز در پاسخ به تذكر وي اظهار داشت: ما امروز با استيضاح كنندگان صحبت كرديم و بنده به آنها توضيح دادم كه در آيين‌نامه ما عنواني به صورت استمهال نداريم تا بخواهيم بر اساس آن عمل كنيم. لذا زماني كه ما طرح را از دستور خارج مي‌كنيم، قطعا همان‌طور كه شما مي‌گوييد شده است.

 

توكلي هم‌چنين در پاسخ به خبرنگار پارلماني ايسنا گفت: استيضاح‌كنندگان كه كتبا نوشته‌اند اطلاعات بايد كامل شود راهي جز پس گرفتن استيضاح ندارند و هيأت رييسه حق ندارد به آنها يك ماه مهلت دهد و استيضاح را قانوني تلقي كنند.

احمد توكلي نماينده تهران همچنين در جمع خبرنگاران ادامه داد: يا بايد استيضاح‌كنندگان بر استيضاح خودشان باقي بمانند يا بايد آن را پس بگيرند؛ نه در آيين‌نامه و نه در قانون اساسي حالت سومي وجود ندارد.

وي افزود: معني اين‌كه استيضاح‌كنندگان گفته‌اند مهلت مي‌دهيم اين است كه اطلاعات را كافي نمي‌دانند و استيضاح وقتي انجام مي‌شود كه استيضاح‌كننده اطلاعات كافي دارد و قضاوت مي‌كند كه وزير مقصر است و در پي استيضاح مطلب براي نمايندگان است و مي‌خواهد مجلس را روشن كند و خودش روش است.

توكلي گفت: اگر نماينده‌اي هنوز خودش اطلاعات كافي ندارد و به اين نتيجه رسيده كه بايد صبر كند شرعا و قانونا حق استيضاح از او سلب مي‌شود، و بايد جوانمردانه و با صراحت اين را بگويد كه الان اطلاعات كافي ندارم، ولي چون هنوز به اشكال ارادي يا سوء‌مديريت ظن قوي دارم، يك ماه ديگر تصميم مي‌گيرم.

وي تأكيد كرد: نه هيأت رييسه حق داشت اين استمهال را بپذيرد كه به همين دليل آن را از دستور خارج كرد و نه استيضاح‌كنندگان حق دارند بگويند هنوز پشيمان نيستيم، بايد پشيمان باشند براي اين‌كه اطلاعات كافي ندارند.

عضو فراكسيون اصولگرايان در پاسخ به ايسنا تأكيد كرد: استيضاح‌كنندگان هر روزي كه دلشان بخواهد حق دارند استيضاح‌ را دوباره تكرار كنند.

وي يادآور شد: اگر استيضاح‌كنندگان بخواهند اين كار را بكنند بايد دوباره درخواست بدهند. هيأت رييسه استيضاح را از دستور خارج كرد و طبق اعلام حدادعادل براي انجام دوباره‌ي آن بايد طرح استيضاح از نو امضاء شود كه عقل و منطق همين را اقتضاء مي‌كند.

توكلي با بيان اين‌كه به جمع استيضاح‌كنندگان رفتم، گفت: از آنها خواهش كردم كه حالا كه به نتيجه رسيده‌ايد كه اطلاعات‌تان كافي نيست بزرگورانه و اخلاقي و عاقلانه رفتار كنيد. عقل اقتضاء مي‌كند كه انسان بدون اطلاعات كافي قضاوت نكند.

توكلي خاطرنشان كرد: امضاي استيضاح يعني قضاوت براي ناكارآمدي و عدم كفايت يك وزير، و عمل استيضاح طلب روشني كردن از مجلس است نه براي امضاءكنندگان.

وي در پاسخ به اين‌كه برخي نمايندگان اقليت معتقدند رييس مجلس با اين كار مي‌خواست استيضاح‌كنندگان را مقابل مجلس قرار دهد وگرنه مي‌توانست استيضاح را در فاصله‌ي زمان 10 روز در دستور قرار دهد؟ گفت: چنين بدبيني را قبول ندارم.

توكلي از طرح استيضاح‌هاي ديگر در مجلس اظهار بي‌اطلاعي كرد.

وي خاطرنشان كرد: اصلا به اين‌كه فراكسيون اقليت بر استيضاح اصرار دارد يا ندارد كاري ندارم؛ معتقدم نماينده طبق قانون وقتي مي‌تواند وزيري را استيضاح كند كه معتقد باشد و اطلاعات كافي داشته باشد كه او كفايت ندارد و فرآيند استيضاح تلاشي است براي روشن كردن مجلس و عدم كفايت يك وزير.

توكلي افزود: به محض اين‌كه استيضاح‌كننده ترديد كند كه اطلاعات كافي دارد تا تعيين كند كه وزير بي‌كفايت است، شرعا و قانونا حق استيضاح از او سلب مي‌شود.

وي در پايان استيضاح وزير دفاع را سياسي‌كارانه دانست و گفت: معتقدم اگر سياسي كاري نبود همين روند عقلاني انجام مي‌گرفت.

 

هم‌چنين گرامي‌مقدم در اين رابطه گفت: با پيشنهاد وزير و استيضاح كنندگان مي‌توان وقت استيضاح را تعيين كرد و من به موضوعي كه در زمان استيضاح حاجي پيش آمد استناد مي‌كنم كه استيضاح 6 ماه به تعويق افتاد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، اسماعيل گرامي‌مقدم در تذكري آيين نامه‌اي گفت: با پيشنهاد وزير و استيضاح كنندگان مي‌توان وقت استيضاح را تعيين كرد و من به موضوعي كه در زمان استيضاح حاجي پيش آمد استناد مي‌كنم كه استيضاح 6 ماه به تعويق افتاد.

وي افزود: روز سه‌شنبه وزير دفاع با حضور در فراكسيون (اقليت) توضيحاتي ارايه داد كه نشان داد حتي كار ميداني استيضاح كنندگان جلوتر است استنباط شما اين است كه استيضاح كنندگان منصرف شده‌اند بايد بگويم اين گونه نيست و استيضاح كنندگان امضاهاي خود را پس نگرفته‌اند و روز يكشنبه استيضاح را در دستور كار قرار دهيد.

رييس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به تذكر گرامي‌مقدم گفت: باقي ماندن بر استيضاح يا انصراف از آن با اظهار نظر يك نفر نمي‌شود، چرا كه 21 نفر استيضاح را امضا كرده‌اند و شما يك نفر هستيد و هيچ كس از جانب بقيه نمايندگان نمايندگي ندارد.

حدادعادل تصريح كرد: براي ما فرقي نمي‌كند و آماده هستيم به استيضاح عمل كنيم.

حدادعادل گفت: در دولت قبلي در مورد استيضاح حاجي، استيضاح اعلام وصول نشده بود بلكه با نمايندگان مذاكره مي‌كرديم و اگر استيضاح اعلام وصول شود بايد ظرف ده روز در دستور كار قرار گيرد.

وي ادامه داد: اگر استيضاح كنندگان اعلام كنند كه نظرشان اين است كه استيضاح باقي باشد روز يكشنبه آن را در دستور كار قرار مي‌دهيم والا از دستور خارج مي‌كنيم و اگر تا قبل از اعلام پايان جلسه امروز استيضاح كنندگان نظر خود را بدهند تصميم مجلس را براي اين كه روز يكشنبه جلسه داشته باشيم يا نه را اعلام مي‌كنيم.

 

در همين راستا يك عضو فراكسيون اقليت مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: استمهال در آيين‌نامه وجود ندارد، اما هيات رييسه مي‌تواند با تساهل و تسامح طرح استيضاح را به هفته‌هاي بعد موكول كند.

هادي حق‌شناس، نماينده‌ي مردم بندر انزلي در خانه‌ي ملت، با بيان مطلب فوق به خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: در جلسه‌ي روز سه‌شنبه‌ي فراكسيون اقليت با وزير دفاع، فرماندهان ارتش و ستاد مشترك مهلت يك ماهه به وزير دفاع مطرح شد تا جواب‌هاي روشني در خصوص علت سقوط هواپيماي C - 130 ارائه شود.

وي افزود: فراكسيون اقليت نيز اين درخواست را به اطلاع هيات رييسه مجلس رساند تا براي روشن شدن موضوع فرصت كافي در اختيار وزير باشد.

اين عضو كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بيان اينكه هيات رييسه نمي‌تواند برخلاف قانون عمل كند، اظهار داشت: در آيين‌نامه ماده‌اي با عنوان استمهال نيامده است، لذا هيات رييسه هم نمي‌تواند خلاف آيين‌نامه عمل كند، مگر اينكه فراكسيون اقليت طرح استيضاح خود را پس بگيرد.

حق‌شناس هدف از استيضاح را روشن شدن اذهان عمومي و شناسايي عوامل اين قضيه براي جلوگيري از تكرار مجدد عنوان كرد و گفت: استيضاح كنندگان موضوع استيضاح را به تعويق انداختند، تا استيضاح در فرصت مناسب و شرايط بهتري صورت گيرد.

وي در عين حال يادآور شد: مشابه اين قضيه در خصوص آقاي حاجي هم رخ داده است پس هيات رييسه مي‌تواند با تساهل و تسامح قضيه را حل كند.

نماينده بندر انزلي تاكيد كرد: استيضاح كنندگان از نظر خود باز نخواهند گشت، اما اگر هيات رييسه اعلام كند كه نمي‌تواند استيضاح را به تعويق بياندازد، پس نمايندگان هم طرح خود را بعد از تعطيلات مجلس دوباره مطرح خواهند كرد.

 

هم‌چنين عضو ديگري از فراكسيون اقليت در جمع خبرنگاران و در پاسخ به خبرنگار ايسنا در خصوص بحث استيضاح وزير دفاع و اعلام رييس مجلس مبني بر خارج شدن استيضاح از دستور كار مجلس گفت: رييس مجلس نظر خودش را عمل كرد و نظر استيضاح‌كنندگان را عمل نكرد.

به گزارش ايسنا، قدرت‌الله عليخاني نيز در اين رابطه گفت: چون وزير دفاع از ما مهلت خواست ما به درخواست وي توجه كرديم، و نظرمان مبني بر تعويق زمان استيضاح را از طريق قمي عضو فراكسيون اقليت به هيأت رييسه اعلام كرديم.

عليخاني گفت: چون در هيأت رييسه از اول آقايان مخالف اين قصه بودند، كه از عمل‌شان معلوم مي‌شود؛ لذا بر خلاف نظر استيضاح‌كنندگان رييس مجلس اعلام مي‌كند كه استيضاح از دستور خارج شده و اضافه بر آن چون هفته آينده هفته‌ي تعطيلي مجلس است به نوعي رييس مجلس وانمود مي‌كند نمايندگان را در تقابل با استيضاح‌كنندگان قرار دهد.

وي با تأكيد بر اين‌كه از استيضاح منصرف نشده‌ايم، گفت: فقط مهلت يك ماهه به درخواست وزير دفاع بوده، ضمن اين‌كه خواستيم نمايندگان از يك هفته تعطيلي خود براي سركشي به حوزه‌هاي انتخابيه‌شان استفاده كنند.

عليخاني پاسخ حدادعادل به تذكر امروز گرامي‌مقدم مبني در دستور قرار دادن استيضاح در يكشنبه‌ي هفته‌ي آينده را جواب مناسبي ندانست و گفت: همه كه نمي‌توانند يكي يكي تذكر دهند. پاسخ حدادعادل نشان‌دهنده‌ي موضع ايشان است و استيضاح همچنان بر قوت خود باقي است.

 

دكتر عماد افروغ نيز با اشاره به قانع نشدن خود از پاسخ‌هاي وزير دفاع به سوالش كه در جلسه روز گذشته‌ي كميسيون امنيت ملي مطرح شد، گفت: طبيعي است كه اگر جواب‌هاي وزير دفاع در صحن علني قانع كننده نباشد يا با قاصران و مقصران احتمالي حادثه برخورد مناسبي صورت نگيرد، ما مسئله‌اي به نام استيضاح را براي خود محفوظ نگه مي‌داريم.

نماينده مردم تهران درگفت‌وگو با خبرنگار پارلماني ايسنا، اظهار داشت: با توجه به اينكه وزير دفاع گفت كه در مورد علت سقوط هواپيماي‌C130 ما در حال پيگيري هستيم و هنوز به نتيجه قطعي نرسيده‌ايم، لذا طبيعي بود كه ما سوال كنندگان قانع نشويم.

به گفته وي در جلسه روز سه شنبه، مسوولان مربوطه و وزير دفاع به چگونگي سقوط اشاره كرده، اما به چرايي آن اشاره نمي‌كردند.

وي افزود: هواپيما در جايي از مخروط اصلي پرواز خارج مي‌شود و بعد كادر پرواز متوجه مي‌شود كه اين چنين شده، لذا سريع برمي‌گردد اما ديگر نمي‌تواند هواپيما را كنترل كند؛ سوال اينجاست كه چرا در اين مورد به او( خلبان يا كادر پرواز) هشدار و تذكر نداده‌اند؟ چرا اصولا هواپيما از مسير پرواز خود منحرف شده است؟

به گفته وي در جلسه‌ي روز سه شنبه‌ي كميسيون امنيت مجلس مسوولان ذي‌ربط ذكر مي‌كردند كه ممكن است حادثه به خاطر استفاده گسترده از وسائل الكترونيكي در داخل هواپيما اتفاق افتاده باشد؛ اما افروغ ضمن قابل پيش بيني دانستن امكان رخ دادن حادثه در صورت استفاده از پتانسيل الكترونيكي، همچنان سئوال خود را بدون پاسخ دانسته است.

وي افزود: در عين‌حال در آن دقايقي كه وضعيت بحراني مي‌شود مسلما اين فرضيه نمي‌تواند فرض قابل قبولي باشد، چراكه در آن شرايط به ندرت كسي از اين وسايل استفاده مي‌كند.

به گفته‌ي وي البته اين امر (استفاده از وسايل الكترونيكي) از سوي وزير دفاع به عنوان يك فرضيه مطرح شد.

نماينده‌ي مردم تهران با اشاره به مطرح شدن فرضيه‌هاي گوناگون در خصوص علت رخداد حادثه گفت: وزير دفاع گفت كه فرضيه‌هاي گوناگون مطرح است و ما بايد فرصت پيگيري اين فرضيه‌ها را داشته باشيم و سرنخ‌هايي را به دست آورده و مستند جواب دهيم. ما نيز گفتيم كه انشاءالله در فرصتي كه شما براي جواب به صحن علني داريد عناصر ذي‌مدخل در اين قضيه را شناسايي و جواب سئوالات ما را نيز بدهيد.

وي با بيان اينكه اين كار بايد با جديت، صبر و حوصله و درايت هرچه بيشتر دنبال شود، تصريح كرد: طبيعي است كه اگر جواب‌هاي وزير دفاع در صحن علني قانع‌كننده نباشد يا با عوامل درگير اين قضايا (مقصران يا قاصران) برخورد مناسبي صورت نگيرد، مسأله‌اي به نام استيضاح را براي خود محفوظ نگه مي‌داريم.

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا تحقيق و تفحص را براي ادامه پيگيري در اين قضيه دنبال مي‌كنيد؟ گفت: ظاهرا تحقيق‌ و تفحص در جاي ديگر و توسط عده‌اي ديگر از نمايندگان در حال پيگيري است كه من در جريان آن نيستم، اما به هر حال ما از نتايج و دستاوردهاي تحقيق و تفحص نيز استفاده مي‌كنيم.

به اعتقاد وي بايد ريشه‌يابي حادثه به گونه‌اي صورت گيرد كه ضمن ريشه‌يابي علل اين حادثه از رخداد حوادث مشابه جلوگيري شود.

 

هم‌چنين به گفته‌ي يك عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي، درخواست استمهال استيضاح كنندگان وزير دفاع، از نظر هيات رييسه به معناي انصراف تلقي مي‌شود.

حميدرضا حاجي‌بابايي، عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اعلام اين مطلب به خبرنگار پارلماني ايسنا، گفت: طبق آيين‌نامه داخلي و قانون اساسي، مجلس نمي‌تواند به وزير و يا درخواست كنندگان استيضاح وزير مهلت بدهد. چرا كه استمهال در هيچ كدام از قوانين نيامده است.

وي با تاكيد بر اين‌كه استيضاح وزير دفاع از نظر هيات رييسه منتفي است، يادآور شد: طرح استيضاح به درخواست استيضاح‌كنندگان و با موافقت رييس‌ مجلس از دستور خارج شد.

اين عضو هيات رييسه مجلس با تاكيد بر اين‌كه هيچ يك از درخواست‌كنندگان استيضاح اعتراضي به خارج شدن طرح از دستور كار مجلس نداشتند، تصريح كرد: اگر درخواست كنندگان بخواهند، مي‌توانند بعد از تعطيلات درخواست خود را مجددا به جريان اندازند. اما از نظر هيات رييسه درخواست استمهال يعني انصراف كه ممكن است موقت و يا هميشگي باشد.

در همين راستا يك عضو فراكسيون اقليت در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال خبرگار ايسنا درخصوص اعلام از دستور خارج شدن استيضاح از سوي رييس مجلس گفت: استيضاح به معناي طلب وضوح و حق نماينده است كه در هر مشكل جامعه در رابطه با دفاع از حقوق ملت ورود كند و سوال، تذكر و يا استيضاح را در دستور كار قرار دهد.

به گزارش ايسنا، سيدرضا نوروززاده با اشاره به سقوط هواپيماي سي 130 ادامه داد: نمايندگان در راستاي دفاع از حقوق ملت در طرح استيضاح وارد شدند و چون هواپيما نظامي بود و تنها مي‌توانيم از طريق وزير دفاع، اطلاعات را به دست آوريم طرح استيضاح وي را امضا كرديم.

نوروززاده گفت: وقتي استيضاح را تقديم مجلس كرديم، هيات رييسه مي‌توانست ظرف 10 روز آن را در دستور كار قرار دهد، اما وقتي مي‌خواهد به نوعي حساسيت نمايندگان را كه هفته‌ي تعطيلي آنهاست را برانگيزد و باهنر هم صحبت كرد كه استيضاح سياسي است اين حركت و مصاحبه باهنر و دعوت براي پس گرفتن امضا نشان داد، جرياني سياسي است كه مي‌خواهد اين كار را سياسي كند.

نوروززاده با اشاره به حضور وزير دفاع، مسولان ستاد فرماندهي كل، امراي ارشد ارتش و مسوولان پي‌گيري‌كننده سانحه در جمع استيضاح‌كنندگان، گفت: براي اين‌كه وزير دفاع جواب قانع‌كننده پيدا كند درخواست كرد تا به او فرصت دهيم كه ابعاد سانحه روشن شود و چون نيت ما حفظ حقوق ملت بود با پيشنهاد ايشان موافقت كرديم تا با بررسي ابعاد قضيه موضوع بيشتر روشن شود و اگر احيانا بخواهيم استيضاح را مطرح كنيم، بتوانيم با دلايل قوي‌تر به آن ورود پيدا كنيم.

عضو فراكسيون اقليت گفت: متاسفانه علي‌رغم اين‌كه كار را به نحو احسن انجام داديم، توكلي تذكر داد كه اين تعويق به معناي پس گرفتن استيضاح است در حالي كه در مورد طرح استيضاح حاجي، وزير آموزش و پرورش دولت خاتمي، هيات رييسه تا زماني كه حاجي وزير بود اين استيضاح را در دستور قرار نداد و اگر رعايت قانون مطرح است بايد در گذشته هم رعايت مي‌شد.

 

هم‌چنين نماينده‌ي مردم لاهيجان در مجلس شوراي اسلامي، گفت: از روز اول هجمه و فشار بود كه فرصت لازم براي استيضاح ايجاد شود، استيضاح كنندگان نيز به اين درخواست تن دادند تا وقت لازم را در اختيار وزير بگذارند، اما متاسفانه اصرار بر اين بود كه يك‌شنبه استيضاح مطرح شود.

به گزارش ايسنا، ايرج نديمي در جمع خبرنگاران با مثبت ندانستن اين اصرار، گفت: اصرار بر يك‌شنبه از نظر شكلي با آيين‌نامه توافق دارد، اما اعتراض اول را بايد استيضاح كنندگان بكنند، هر چند حق استيضاح را از بين مي‌برد، اما بيش از آيين‌نامه مانع ديگري وجود دارد.

نديمي در خصوص طرح مجدد استيضاح، گفت: قضاوت به غيب نمي‌توان كرد، اما به نظر من استيضاح مطرح مي‌شود.

وي ادامه داد: سوالات در جلسه‌ي وزير دفاع با استيضاح كنندگان نشان داد كه موارد اقناع طرفين انجام نشده است، بنابراين مي‌تواند ادامه داشته باشد.

نديمي تنها ايراد طرح استيضاح را زودرس بودن آن عنوان كرد.

 

در همين رابطه سيدنظام مولاهويزه در جمع خبرنگاران پارلماني گفت: موكول كردن استيضاح وزير دفاع به بعد از تعطيلات مجلس، خلاف قانون است.

اين عضو فراكسيون اصولگرايان ادامه داد: استيضاح بعد از تعطيلات مستلزم تقديم استيضاح ديگري است، و تقديم كردن استيضاح ديگر، يعني شكست سياسي فراكسيون اقليت در اولين گام طرح استيضاح بعد از پروژه‌ي سكوت آنهاست.

نماينده‌ي دشت‌آزادگان گفت: استيضاح‌كنندگان مي‌خواستند از احساسات مردمي استفاده كنند و استيضاح را در راستاي خواسته‌ي مردم جلوه دهند، اما شتابزدگي در طرح استيضاح و عدم برنامه‌ريزي آنها موجب شد آنها دچار ترديد سياسي شوند.

وي ادامه داد: ترديد سياسي آنها نشان مي‌دهد آنها در رابطه با نحوه و لزوم استيضاح مطالعه نكرده‌اند و مي‌خواستند رضايت عموم را داشته باشند.

به اعتقاد مولاهويزه اين استيضاح شكست فاحش سياسي اقليت را نشان مي‌دهد.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.