• چهارشنبه / ۳۰ آذر ۱۳۸۴ / ۱۶:۰۰
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 8409-17610
  • منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران

*ختم دادرسي در پرونده‌ي جهيزيه‌ي سبز اعلام شد* متهم پرونده پيشنهاداتي براي حل مشكل ارائه و عنوان كرد در صورت به توافق نرسيدن از رباخواران شكايت مي‌كند

پنجمين و آخرين جلسه‌ي دادگاه رسيدگي به پرونده‌ي جهيزيه‌ي سبز به استماع دفاعيات متهم پرونده با اتهام 2547 فقره كلاهبرداري و فرار از پرداخت دين اختصاص يافت.

به گزارش خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «امير. الف» متهم پرونده‌ي جهيزيه سبز در جلسه‌ي امروز دادگاه در شعبه‌ي 1054 مجتمع قضايي الهيه با رياست قاضي صفرپور، در دفاع از خود اظهار داشت: اگر هدف حل مشكلات مردم باشد من چند پيشنهاد دارم كه از محضر دادگاه و شكات مي‌خواهم كه نسبت به آن اقدام كنند چرا كه در غير اين صورت صدور حكم زندان من حتي اگر تا آخر عمر در زندان بمانم نه براي من نان و آب مي‌شود و نه براي مردم و مشكلات مردم هم حل نخواهد شد.

وي افزود: مي‌دانم كه در حق مردم اجحاف شده است اما چون معتقد به بهشت و جهنم هستم و همه‌ي ما در نهايت چه شاهزاده باشيم و چه گدا در يك وجب جا مي‌خوابيم، بايد مشكل مردم را حل كنيم.

متهم گفت: همين مردمي كه الان ادعا مي‌كنند كه از سر ناچاري پول‌هايشان را براي گرفتن سود و بهره به من داده‌اند، اگر گفته شود كه زلزله‌اي آمده و مردم به پول احتياج دارند، همه كيف‌هايشان را خالي مي‌كنند و به آنها كمك مي‌كنند الان هم فكر كنند كه من يك زلزله‌زده‌ يا جنگ‌زده‌ام؛ آنها كه مي‌توانند من را كمك كنند و آنهايي هم كه نمي‌توانند گذشت كنند. چون الان ما به يك خانواده‌ي بزرگ تبديل شده‌ايم و بايد خودمان مساله را به گونه‌اي كدخدامنشي حل كنيم.

وي افزود: عده‌اي هم كه واقعا مستاصل هستند دارايي كه دارم كه به مبلغ پنج ميليارد تومان است به آنها خواهم داد.

متهم در پاسخ به سوال‌هاي متعدد قاضي كه تمام دارايي شما كه از سوي دادسراي اقتصادي توقيف شده پنج ميليارد تومان است در حالي كه بدهي و ميزان كلاهبرداري چهارده ميليارد تومان است. 9 ميليارد مابقي را از كجا تامين مي‌كنيد، اظهار داشت: من حرفي ندارم. اگر مال و اموالي به اسم من پيدا كرديد متعلق به همه‌ي مردم و شكات؛ اگر وجود داشته باشد من خوشحال مي‌شوم كه آنها را بفروشيد و رضايت اين افراد را بگيريد چون بار من سبك‌تر مي‌شود.

در اين لحظه قاضي جلسه خطاب به متهم، اظهار داشت: يكي از اتهامات شما بر اساس كيفرخواست كلاهبرداري است كه مسوول آن هم خودتان هستيد كه يا رضايت مردم را بگيريد يا به گونه‌اي اين مبالغ را به آنها بدهيد. اما علاوه بر اين شما مرتكب يك‌سري جرايم عمومي نيز شده‌ايد كه تكليف آن را قانون و قاضي مشخص مي‌كند.

وي افزود: اگر شما بتوانيد رضايت شكات را بگيريد قاضي هم اين اختيار قانوني را دارد كه به شما كمك كند ولي اگر موفق به جلب رضايت شكات نشويد، دست قاضي بسته خواهد بود. الان هم نبايد توپ را به ميدان دستگاه قضايي يا به طرف شكات بياندازيد. توپ دست شماست هر گونه كه مي‌توانيد بايد رضايت مردم را جلب كنيد و همان‌طور كه پول مردم را به چنگ آورده‌ايد، همان‌طور هم بايد پس بدهيد.

متهم در بيان يكي ديگر از راه‌حل‌ها و پيشنهادهاي خود، افزود: اگر مردم رضايت دهند و سودها را كم حساب كنند در نهايت سرمايه‌اي هم براي من مي‌ماند و بعد از سال‌ها كار شبانه‌روزي مجبور نمي‌شوم كه براي تامين مخارج زندگي به عملگي بپردازم. يكي از راه‌ها هم اين است كه مغازه‌ام در خيابان دولت را بفروشيد؛ البته با فروش اين مغازه فقط كار 90 تا 100 نفر از مردم راه مي‌افتد. البته معتقدم هم‌چنان كه خداوند در اين سال‌ها از خزانه‌ي غيب خود به من كمك كرده الان هم كمك خواهد كرد.

وي افزود: در اين مدتي كه در زندان بودم دچار بيماري‌هاي مختلفي شده‌ام مانند افسردگي و امثال اين‌ها اما كتابي را خواندم در رابطه با مثبت فكر كردن كه داستاني در آن بود كه دختر خانمي قبل از ازدواج دائم در ذهنش اين گونه بود كه بعد از ازدواج شوهرش فوت مي‌كند و سياه‌بخت مي‌شود كه همين‌گونه هم شد. دختر خانمي هم فكر مي‌كرد كه زن يك شاهزاده مي‌شود كه آن هم محقق شد. الان شما هم اگر به ديد كلاهبردار به من نگاه كنيد مطمئن باشيد كه همين بلا سرتان مي‌آيد. زماني مشكل حل مي‌شود كه من به شما انرژي مثبت بدهم و شما به من.

وي ادامه داد: آن وقت كه در فروشگاه جهيزيه‌ي سبز بوديم و هيچ گونه نظارتي از سوي مراجع بالاتر صورت نمي‌گرفت خودمان توانستيم در چند سال با همديگر همكاري كنيم. الان كه قوه‌ي قضاييه حضور دارد و هوش سرشار شما كه در اين چند سال با توجه به مشكلات به دست آورده‌ايد، مي‌توانيم با اعتماد به يكديگر و دادن انرژي مثبت مشكلات را حل كنيم.

در اين لحظه همهمه فضاي دادگاه را فرا گرفت و يكي از شكات با اعتراض نسبت به اظهارات متهم اظهار داشت: من يك دختر مبتلا به MS داشتم و وقتي پولم را نزد شما سپردم گفتم كه پول هر آمپول دخترم 480 هزار تومان مي‌شود و من تمام سرمايه‌ام را به شما مي‌دهم به اين اميد كه بتوانم داروهاي دخترم را تهيه كنم و اگر يك روز اين داروها به او نرسد، مي‌ميرد اما اين اتفاق افتاد و دخترم فوت كرد. الان اگر شما به جاي چهار ميليون، چهار ميليارد هم به من بدهيد آيا دخترم زنده مي‌شود. شما زندگي من را به زمين زده‌ايد.

متهم با بيان اين‌كه از وقوع اين مساله بسيار متاسف است، گفت: من زندگي خيلي‌ها را آباد كردم چند نفر هم مثل شما دچار مشكل شده‌اند.

وي در بيان پاسخ به سوال قاضي كه آيا اتهامات مندرج در كيفرخواست را مي‌پذيرد و خود را گناهكار مي‌دانيد يا خير؟ اظهار داشت: خداوند كسي را كه توبه كند ياري مي‌كند بالاخص اگر در دادن ربا باشد. چون ربا جنگ با خداست من توبه كرده‌ام كه خداوند كه ضمن مغفرت من كمكم كند اگر ديني به مردم دارم بپردازم.

متهم ادامه داد: در گذشته رسم بر اين بود كه وقتي تاجري ورشكست مي‌شد ديگران دستش را مي‌گرفتند و او را ياري مي‌كردند حالا چگونه است كه در حكومت اسلامي كه نشات گرفته از عدل علي است كاسبي كه در اثر پرداخت بهره‌ي زياد و گرفتاري در دام رباخواران ورشكست شده است، هيچ فريادرسي پيدا نمي‌شود كه كمك كند.

وي گفت: در اين مدت كه در دو هزار دادگاه حقوقي و كيفري حاضر شدم همه‌ي دادگاه‌ها به جز آيت‌الله شاهرودي و شما از رباخواران دفاع كرده‌اند. اتهام من چك بلامحل بود كه محكوميت آن را هم گذراندم و سوالم اين است مگر يك انسان چند بار بايد قرباني شود. من در دادسراي شميران از اتهام كلاهبرداري و خيانت در امانت تبرئه شدم اما الان در حضور شما با همين اتهام محاكمه مي‌شوم و سوالم اين است كه اگر به لطف خدا و عنايت شما در اين محكمه هم تبرئه شوم چه ضمانتي وجود دارد كه اين شاكيان در محكمه‌ي ديگري مرا به همين جرم به دادگاه نكشانند؟

به گزارش خبرنگار حقوقي ايسنا، در ادامه‌ي برگزاري دادگاه پرونده‌ي جهيزيه‌ي سبز، متهم در دفاع از خود در برابر بندهاي مختلف كيفرخواست، اظهار داشت: در كيفرخواست عنوان شده بود كه من با قرعه‌كشي به مردم وعده و وعيدهايي مي‌دادم كه بايد بگويم فعاليت اقتصادي خود را از سال 61 در يك طلافروشي شروع كردم و از سال 74 در زمينه‌ي لوازم خانگي مشغول به فعاليت شدم و قرعه‌كشي را در سال 78 به دليل كسادي بازار انجام دادم.

متهم تاكيد كرد كه من به هيچ عنوان تحت اسم شركت هيچ‌گونه فعاليتي نداشتم و شركتي به نام جهيزيه‌ي سبز وجود نداشته و هيچ‌گونه قرارداد مضاربه‌اي هم نداشتم و اين فروشگاه لوازم خانگي جهيزيه‌ي سبز بوده است.

وي افزود: برخلاف كيفرخواست كه عنوان شده بود من حدود سيزده سال از پرداخت ماليات و عوارض شهرداري و امثال اين فرار كرده‌ام بايد بگويم من كليه‌ي ماليات‌هاي دولتي را پرداخته و بيمه‌ي كارگران را هم تا لحظه‌ي آخر پرداخت كرده‌ام. نظم و امنيت برايم خيلي مهم بود و به همين خاطر بعضي از كارگران را كه مشكلات اخلاقي و اعتياد داشتند اخراج كردم.

متهم در پاسخ به اين سوال قاضي كه پرسيد چرا شما تا آخرين لحظات هم پول مردم را مي‌گرفتيد؟ گفت: من واقعا شرمنده‌ي شكاتي هستم كه در روزهاي آخر به من پول دادند؛ مطمئن باشيد زماني كه شرايطي براي پرداخت فراهم شد حتما پول اين افراد را مي‌دهم و اين‌ها براي من در اولويت هستند اما بايد بگويم من يك تاجر بودم و تا لحظه‌ي آخر خريد و فروش مي‌كردم.

وي در پاسخ به سوال‌هاي متعدد شكات كه به طور پراكنده عنوان مي‌كردند كه مي‌دانيم در كجاها زمين و ملك داريد و آنها را براي فرار از دست شكات به اسم همسر و فرزندان و ساير خانواده‌ات كرده‌اي؟ گفت: من به هيچ وجه به نام كس ديگري ملكي خريد و فروش نكرده‌ام و سند صوري به اسم كسي نكرده‌ام و همين جا مي‌گويم اگر جايي ملكي به اسم من ديديد متعلق به شماست مي‌توانيد آن را بفروشيد.

وي افزود: من پول بعضي از املاكي را هم كه داشته‌ام صرف همين فروشگاه كرده‌ام و اصل پول و سود پول همين مردم را داده‌ام. مبلغ پول چهارده ميليارد تومان نبوده بلكه اين با محاسبه‌ي سود پول اين افراد در اين مدت است.

متهم ادامه داد: من در مدت فعاليت اقتصادي‌ام در بانك‌هاي مختلف حساب داشته‌ام و بعد از بيست و پنج سال فعاليت اقتصادي چك‌هايم برگشت خورد. به نظر شما اگر هدف من كلاهبرداري بود تا اين مدت مي‌توانستم در كار اقتصادي دوام بياورم و حتي يك چك هم برگشت نخورد؟

وي عنوان كرد: شايد مقصر اصلي بانك‌هاي ما باشند چرا كه اگر آنها سود خوبي به مردم مي‌دادند هيچ‌گاه اين افراد نيازمند پول‌شان را به نزد امثال من نمي‌گذاشتند. من در اين مدت بيست و پنج سال روزانه يك يا دو دسته چك مي‌گرفتم ولي يكي از اين بانك‌ها از من سوال نكرد كه اين دسته چك‌ها را براي چه مي‌خواهي و متاسفانه هيچ‌گاه اين بانك‌ها براي جذب سرمايه‌هاي مردم فكري نكردند.

وي ادامه داد: من اين پول‌ها را نه قاچاق كرده‌ام و نه مواد مخدر فروخته‌ام بلكه در همين مملكت كار كرده‌ام و حاصل كار شبانه‌روزي خودم است.

متهم هم‌چنين در برابر سوال‌هاي تعدادي از شكات كه عنوان مي‌كردند براي تحويل ماشين از آنها پول گرفته است؟ عنوان كرد: من به هيچ وجه پيش‌فروش اتومبيل نمي‌كردم و براي تحويل ماشين از كسي پول نگرفته‌ام. البته به يكي از آقايان گفتم كه ماشين مي‌دهم و ماشين لباسشويي هم بهش دادم اما قول اتومبيل به كسي نداده بودم.

وي داشتن هر گونه ملك و اموالي در قشم، كيش، نمك‌آبرود، حكيميه، لواسان و كاشانك را كه مورد سوال شاكيان و هم‌چنين قاضي پرونده بود منكر شد و گفت: هر چه پيدا كرديد متعلق به شماست.

متهم در پاسخ به اين سوال قاضي كه علت فرار چه بوده است؟ گفت: بعد از تعطيلي‌هاي اوايل سال 82، من فروشگاه را 17 خردادماه باز كردم اما به علت كسادي بازار در پنج ماه قبل كه تعطيلي‌هاي زيادي را شامل شده بود با مشكلات مالي مواجه شده بودم اما فردي مبلغ بيست ميليون تومان به من داد كه من توانستم مدتي با آن كار كنم اما چند روز بعد كه در مغازه را باز كردم مواجه با هجوم مردم شدم كه مي‌گفتند در ماهواره‌ها گفته شده آمريكا مي‌خواهد حمله كند، مملكت شلوغ مي‌شود و پول‌هاي‌مان را بايد از بانك‌ها و بخش‌هاي خصوصي و صندوق‌هاي قرض‌الحسنه بگيريم كه به خاطر همين تبليغات مسموم آمريكا چند صندوق، همزمان با من در سراسر كشور ورشكست شدند.

وي ادامه داد: شب عيد بانك‌ها هم به خاطر هجوم مردم براي پرداخت دچار مشكل مي‌شوند. من كه يك شخص عادي و هيچ پشتوانه‌اي نداشتم مشخص است كه با اين هجوم مردم دچار مشكل مي‌شوم.

متهم افزود: در 27 خرداد سال 82 به خاطر همين مشكلات مالي يكي از چك‌هاي من برگشت خورد و چون همه‌ي بانك‌هايي كه من در آنها حساب داشتند با يكديگر در ارتباط بودند سريع اين خبر در همه‌ي بانك‌ها منتشر شد كه چك من برگشت خورده است و به همين خاطر من دچار مشكل شدم.

وي گفت: در كيفرخواست مطرح شده كه غالب شكات داراي موقعيت خاص هستند؛ بهتر است قاضي دادگاه و خبرنگاران نگاهي به ظاهر اين افراد و ماشين‌هاي دم در مجتمع بياندازند تا بدانند كه اين افراد آن چنان كه عنوان مي‌شود وضع بد مالي ندارند يا گفته مي‌شود چند نفر از اين افراد به خاطر شوك ناشي از عدم پرداخت بهره، فوت كرده‌اند؟ آيا مرگ چهار نفر در طول سه سال در بين اين تعداد اتفاق عجيبي است؟ من كه با عزراييل قرارداد نبسته بودم. مرگ يك امر طبيعي است و اتفاق مي‌افتد من چه بايد بگويم كه در اين سال‌ها به خاطر هجوم شكات و جوسازي‌هاي زياد پدرم از دست رفت و مادرم دو بار سكته كرد.

متهم ادامه داد: از رسانه‌ها هم گله دارم و شايد هم از دست‌شان شكايت كنم كه در اين مدت بارها با آبرو و حيثيت من بازي كردند و آمار و ارقام واهي دادند؛ از آقاي «آ» نماينده‌ي چند نفر از شكات هم به خاطر اينكه چندين بار با جمع كردن اراذل و اوباش - با معذرت‌خواهي از حاضران در جلسه- و دادن شعارهايي كه موجب سلب آسايش من و خانواده‌ام شده‌اند تحت عنوان سلب آسايش و تشويش اذهان عمومي و متهم كردن همسرم به فساد اخلاقي و يكي از مسببان اطاله‌ي دادرسي اين پرونده و حل نشدن مشكل مردم، شكايت خواهم كرد.

به گزارش خبرنگار حقوقي ايسنا، در ادامه‌ي رسيدگي به پرونده‌ي جهيزيه‌ي سبز در شعبه‌ي 1054 مجتمع قضايي الهيه با رياست قاضي صفرپور، متهم پرونده با بيان اين‌كه كيفرخواست را رد كرده و آن‌را قبول ندارم، خطاب به قاضي دادگاه عنوان كرد: انتظار دارم با عنايت خدا و لطف جناب‌عالي و اجراي چند پيشنهادي كه مطرح كردم بتوانم در جلب رضايت شكات اقدام كنم. در صورت حل نشدن مشكل به خاطر پرداخت ربا از رباخواران در دادگاه انقلاب شكايت خواهم كرد.

در اين لحظه‌ي نماينده‌ي دادستان با بيان اين‌كه رد كيفرخواست از سوي متهم پرونده امري طبيعي است، افزود: تحقيقات بازپرس و مستندات موجود در پرونده براي متوجه كردن اين اتهام به شما كافي است اما اين‌كه مردم را متهم به گرفتن ربا مي‌كنيد بايد بگويم باب را شما باز كرديد و دام را شما گسترانيد و اينكه با اطمينان مي‌گوييد مردم رضايت بدهند و گذشت كنند بايد بگويم اين حرف كلاهبردارهاي يقه سفيد است و خيلي‌ها مي‌گويند كه مردم را آن‌قدر به دادگاه مي‌كشانيم تا از حق‌شان گذشت كنند اما با اين وجود اگر شما توانستيد رضايت شكات را بگيريد، حرفي نيست.

نماينده‌ي دادستان ادامه داد: اين كه شما مي‌گوييد شكات ماشين‌هاي مدل بالا و ظاهري آراسته دارند بايد بگويم در حال حاضر خيلي از مردم با استفاده از ليزينگ، خودروهاي مختلف مي‌گيرند و ماهي دويست و پنجاه هزار تومان قسط مي‌دهند لذا اين دليل بر اين نمي‌شود كه شما بگوييد وضع مالي خوبي دارند چرا كه اگر آنها هم ميلياردر بودند بهتر از شما مي‌توانستند از پول‌شان استفاده كنند.

نماينده‌ي دادستان خاطر نشان كرد: شما علاوه بر كلاهبرداري، اخلال در امور اقتصادي و نظم عمومي، ايجاد بدبيني در مردم نسبت به امور خيريه، دين، مقدسات و نظام كرديد و از قاضي دادگاه مي‌خواهم با صدور راي مقتضي درس عبرتي براي امثال اين افراد شود.

در ادامه‌ي رسيدگي به پرونده‌ي جهيزيه سبز، «امير. الف» متهم اين پرونده در پاسخ به سوال قاضي درباره‌ي ميزان سرمايه‌ي اوليه‌ي خود اظهار داشت: زماني كه من شروع به كار كردم، پول ارزش بيشتري داشت و شايد همين بي‌ارزش شدن پول مرا گرفتار كرد؛ من در آن زمان املاكي را كه متعلق به خودم، همسرم و پدرم بود فروختم و سرمايه‌اي حدود 30-40 ميليون تومان كه با ارزش پول در شرايط حاضر حدود 100 ميليون تومان مي‌شود كارم را شروع كردم.

وي ادامه داد: از قاضي پرونده مي‌خواهم از اين بنده‌ي حقير در مقابل 2 هزار و 500 و اندي از افراد دفاع كند و اگر از من دفاع نمي‌كند، از حكم دو مجتمع قضايي كه همكارانش و معاون دادستان آن را تاييد كرده‌اند دفاع كند.

در اين لحظه قاضي صفرپور خطاب به متهم گفت: موضوع پرونده‌هاي قبلي شما كه به گفته‌ي خودتان منتهي به صدور راي تبرئه شده، مساله‌ي ديگري بوده است. در آن پرونده‌ها بحث خيانت در امانت مطرح بوده و تعداد كمي از مردم از شما و ساير اعضاي خانواده‌تان شكايت كرده بودند ولي در اين پرونده تعداد افراد زيادي فقط از شما شكايت كرده‌اند كه اتهامتان هم طبق كيفرخواست، كلاهبرداري و فرار از پرداخت دين است.

قاضي از متهم سوال كرد: شما مدعي هستيد كه مثل يك شعبه از بانك، داد و ستد مي‌كرديد؛ چرا سي‌دي يا ديسكتي از معاملات خود نداريد يا آن را به دادگاه ارايه نكرده‌ايد؟ كه وي پاسخ داد: من از پيشتازان برنامه‌ي نرم‌افزار كامپيوتري بودم و تلاش زيادي براي مكانيزه كردن كارهايم كردم اما متاسفانه به خاطر پيچيدگي كار، چند نفر از مهندسان كامپيوتري نتوانستند برنامه‌ي كامپيوتري جهت كارم ارايه كنند؛ مطمئنا اگر من از معاملات انجام شده سي‌دي يا ديسكتي داشتم با حسن نيت كامل در اختيار شما و شكات قرار مي‌دادم و اين براي خودم هم بسيار خوب بود و مي‌توانست موثر باشد. با اين وجود به جاي كامپيوتر و سي‌دي به صورت سنتي حساب و كتاب شخصي افراد را دارم كه اگر خواستيد برايتان ارسال مي‌كنم.

وي بيان آخرين دفاع از خود را به ارايه‌ي لايحه‌اي موكول كرد كه قاضي صفرپور نيز با اين درخواست متهم موافقت و تاريخ شنبه را براي ارايه‌ي آخرين لايحه‌ي دفاعيه‌ي وي مقرر كرد.

قاضي صفرپور با اعلام ختم دادرسي اين پرونده اظهار داشت: با استعانت از خداوند متعال و اظهارات شاكيان و دفاعيات متهم و كيفرخواست صادره از سوي دادسراي امور اقتصادي، راي مقتضي و قانوني را در مهلت مقرر و پس از ارايه‌ي آخرين لايحه‌ي دفاعيه‌ي متهم صادر خواهيم كرد.

بر اساس اين گزارش، نماينده‌ي تعدادي از شاكيان نيز لايحه‌اي را ارايه كرده بود كه به صورت مكتوب در اختيار دادگاه قرار گرفت.

هم‌چنين قاضي صفرپور خطاب به شاكيان عنوان كرد كه بعد از صدور حكم، براي مطالعه‌ي آن به دفتر شعبه‌ي 1054 مجتمع الهيه مراجعه كنند.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.