• چهارشنبه / ۳۰ شهریور ۱۳۹۰ / ۱۱:۳۸
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 9006-20367.184307
  • خبرنگار : 71191

آيين بزرگداشت دكتر حسين كريمان برگزار شد

«آيين بزرگداشت دكتر حسين كريمان (طهران‌شناس)» شب گذشته (سه‌شنبه، 29 شهريورماه) با حضور تعدادي از ايران‌شناسان، تهران‌شناسان، استادان دانشگاه شهيد بهشتي و شاگردان و همكاران او توسط شهرداري منطقه 12 تهران در سالن اجتماعات موزه‌ي ملي ايران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بخش ايران‌شناسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين مراسم، نخست مهدي محقق ـ نويسنده و پژوهشگر ـ با اشاره به هم‌زماني دوران تحصيل و كارش با مرحوم دكتر حسين كريمان، اظهار كرد: متاسفانه در فرهنگ ما نهادينه شده تا زماني كه يك دانشمند در قيد حيات است، از او قدرداني و تشكر نشود؛ ولي وقتي از دنيا رفت، همه مي‌گويند چه گوهر گرانبهايي از دست رفت.

او با بيان اين نكته كه منطقه‌ي 12 تهران از گذشته مركز علما و دانشمندان بوده است، ادامه داد: مرحوم دكتر حسين كريمان به جاه و رياست پشت پا زد و معتقد بود وظيفه‌اش تاليف و فعاليت در حوزه‌ي ادبيات و ايران‌شناسي است؛ به همين دليل به كار خود در اين زمينه ادامه داد. در واقع او فرشته‌اي به صورت بشري بود. او از هوش و فراست زيادي برخوردار بود؛ ‌به همين دليل مرحوم بديع‌الزمان فروزانفر از وي براي تصحيح كتابش استفاده كرد.

به گزارش ايسنا، عبدالكريم بابارضا - فرماندار سابق شهرستان ري - نيز در اين مراسم اظهار كرد: حدود 22 سال پيش با كار بزرگ دكتر كريمان و آثار وي آشنا شدم، ‌در آن زمان من دنبال بحث‌هاي ري‌شناسي بودم و اين توفيق را داشتم كه به عنوان نخستين مدير مركز تهران‌شناسي شهرستان تهران فعاليت كنم.

او ادامه داد: اميدوارم شهرداري تهران در روند توسعه‌ي فضاها و فرصت‌هاي فرهنگي براي اين‌گونه رويدادها فعاليت بيش‌تري داشته باشد. تكريم اصحاب معرفت و اهل علم و ادب يك ضرورت است و اگر مي‌خواهيم تكريم بزرگان در جامعه توسط نهادهاي دولتي صورت گيرد، بايد در روح يك ملت دميده شود.

همچنين رضا شعباني ـ محقق و صاحب‌نظر در حوزه‌ي تاريخ ـ  در سخناني گفت: زماني كه در سال 42 مي‌خواستم جاي تازه‌اي براي خدمت پيدا كنم، به سمت دانشگاه ملي ايران كشيده شدم. در آن زمان زياد طول نكشيد كه به اطرافم نگاه كنم و متوجه وجود يك چهره‌ي انساني، ‌آزاده، بزرگوار و با فضل و فضيلت به نام دكتر حسين كريمان شوم.

اين چهره‌ي ماندگار در سال 89 ادامه داد: افتخار مي‌كنم كه حدود 9 سال اتاقم در نزديكي اتاق دكتر كريمان بود. او به دانشش بحق به فراواني ستوده مي‌شد. شاگرد مرحوم فروزانفر بود و بخشي از داستان‌هاي مثنوي را در خدمت وي تقرير مي‌كرد. خدمات وي در حوزه‌ي تاريخ محلي ايران بسيار حائز اهميت است. او دو جلد كتاب و يك ضميمه از ري باستان تدوين و چاپ كرده است.

وي افزود: دكتر حسين كريمان فوق‌العاده دقيق و منضبط بود و در كلاس‌هايش براي اين‌كه بتواند همه چيز را به دانشجويانش بياموزد، بيش‌تر متكلم وحده بود. او بسيار سخت‌گير بود و هميشه سعي مي‌كرد آن‌چه را كه بايد دانشجويانش بدانند، به آن‌ها فرادهد. وي با صرافت نظر و دقت خود مشكلات دانشجويانش را مي‌ديد و سعي در برطرف كردن آن‌ها داشت. او مردي مسلمان و معتقد بود و هميشه نكات شرعي را با دقت رعايت مي‌كرد.

شعباني دكتر مرحوم حسين كريمان را مردي دانست كه در يادها ماندني است و افزود: كريمان دلسوز جامعه‌اش بود؛ به همين دليل است كه بايد از او تجليل‌هاي مكرر شود تا نسل‌هاي ما بدانند ايران چگونه نام‌دار شده است. اين مكتب متعلق به همه‌ي كساني است كه مانند دكتر كريمان براي پايداري ايران كوشيده‌اند.

او با اشاره به اين نكته كه ما به تاريخ بشريت مديونيم، گفت: مطمئنم كه اگر او باز هم امكان تدريس داشت، شاگردان خود را تربيت مي‌كرد. من هنوز نديده‌ام كه كسي در هيچ‌يك از شهرهاي ايران كاري مانند دكتر كريمان انجام داده باشد. او يك نمونه كامل و ممتاز در سطح بين‌المللي است. ايران براي تجليل از شخصيت‌هايي مانند كريمان بايد تلاش‌هاي زيادي انجام دهد و يك روز براي بزرگداشت چنين اشخاصي كافي نيست.

به گزارش ايسنا، علي محسني - شاگرد مرحوم دكتر حسين كريمان - هم با اشاره به اين نكته كه او در دروس حوزوي با بزرگان ديني رفت و آمد داشت، گفت: خوشحالم كه اين مراسم بزرگداشت براي كسي است كه در دوران نوجواني شاگردش بودم.

بنيان‌گذار انجمن دانش‌آموختگان حكيم نظامي قم با ذكر چند خاطره از كريمان، گفت: او با قدم و وجب خود نقشه‌ي قم را به طور دستي كشيد كه اكنون به كتابخانه آيت‌الله مرعشي در قم تقديم شده و به عنوان نقشه‌ي مادر در استان قم استفاده مي‌شود.

همچنين سيدعلي محمدسجادي ـ استاد نمونه‌ي كشوري در سال‌هاي 80 و 81 ـ درباره‌ي حسين كريمان اظهار كرد: او ايران‌دوست و اسلام‌خواه بود و در همه‌ي آثارش خلوص نيت داشت و جز براي خدمت به ايران و احياي نام ايران، چيزي در سر نمي‌پروراند.

او با بيان اين نكته كه با كريمان كارها دشوار نيست، ادامه داد: در مراسم هفتم مرحوم دكتر كريمان از خانواده‌اش خواستيم كتابخانه او را كه يك كتابخانه مرجع در حوزه‌ي علم و ادب فارسي است، به دانشگاه شهيد بهشتي بدهند و آن‌ها در همان روز با روي گشاده قبول كردند و اكنون در اين دانشگاه يك كتابخانه‌ي مرجع در دانشكده‌ي ادبيات شهيد بهشتي وجود دارد.

در ادامه اين مراسم چند نفر از اعضاي خانواده مرحوم دكتر حسين كريمان به ارائه‌ي سخناني درباره‌ي زندگي وي و خدمات ارزنده‌اش در ايران پرداختند و در پايان از آن‌ها توسط شهردار منطقه 12 تهران تجليل شد.

به گزارش ايسنا، ‌مرحوم دكتر حسين كريمان شانزدهم آذرماه 1292 هجري شمسي در رودبار قصران در شهرستان شميرانات به دنيا آمد. او تحصيلات ابتدايي خود را در دبستان علامه گذراند و با گذراندن دوره‌ي دبيرستان در سال 1319 موفق به اخذ ديپلم در رشته ادبيات شد. در سال 1322 از دانشسراي عالي در رشته‌ي ادبيات فارسي ليسانس گرفت و در سال 1324 براي فراگيري علوم قرآني، ديني، معارف اسلامي و زبان عربي به شهر قم رفت و در حوزه‌ي علميه نزد كساني مانند آيت‌الله بروجردي، آيت‌الله سيدمحمد كوه كمره‌اي و آيت‌الله خوانساري علوم ديني را فراگرفت. وي هنگامي كه از قم به تهران منتقل شد، در سال 1329 به درجه اجتهاد رسيد و در همان سال در دوره‌ي دكتري ادبيات فارسي دانشگاه تهران ادامه تحصيل داد و سال 1335 موفق به گرفتن دكترا شد.

مرحوم دكتر حسين كريمان پس از گرفتن دكترا ضمن تدريس در دانشگاه‌هاي تهران و شهيد بهشتي به كارهاي تحقيقي و ادبي خود ادامه داد و چندين كتاب از جمله «طبرسي و مجمع البيان»، «فرهنگ‌نويسي در ايران و فرهنگ‌هايي كه تا كنون منتشر شده است»، «قم را بشناسيد»، «تهران در گذشته و حال»، «ري باستان (مباحث جغرافيايي شهرري)»، «قصران (كوهسران)، مباحث تاريخي، جغرافيايي، اجتماعي، مذهبي، وصف آتشگاه منطقه كوهستاني ري باستان و تهران كنوني» و «پژوهشي بر شاهنامه» را تأليف كرد.

او پس از 60 سال خدمات فرهنگي و تدريس در سطوح مختلف و تربيت شاگردان برجسته، سي‌ام آذرماه سال 72 ديده از جهان فروبست و در وادي السلام قم به خاك سپرده شد.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.