• چهارشنبه / ۳ خرداد ۱۳۹۱ / ۰۹:۵۵
  • دسته‌بندی: انرژی هسته‎‌ای
  • کد خبر: 91030301843
  • خبرنگار : 71362

گزارش كامل خبرنگار ايسنا از مذاكرات بغداد

اظهارات جليلي و اشتون و توافق براي ادامه دادن مذاكرات در مسكو

اظهارات جليلي و اشتون و توافق براي ادامه دادن مذاكرات در مسكو

دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان پنج‌شنبه شب بعد از انجام سه دور مذاكرات با گروه 1+5 در يك نشست خبري در بغداد در جمع خبرنگاران حضور پيدا كرد و گفت: در اين گفت‌وگوها شاهد فضاي خوبي بوديم و دو طرف گفت‌وگو مسائل خود را به صورت شفاف و صريح بيان كردند.

دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان پنج‌شنبه شب بعد از انجام سه دور مذاكرات با گروه 1+5 در يك نشست خبري در بغداد در جمع خبرنگاران حضور پيدا كرد و گفت: در اين گفت‌وگوها شاهد فضاي خوبي بوديم و دو طرف گفت‌وگو مسائل خود را به صورت شفاف و صريح بيان كردند.

به گزارش خبرنگار انرژي هسته‌يي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اعزامي به بغداد، سعيد جليلي در ابتداي سخنان خود با تشكر از دولت و ملت عراق به خاطر ميزباني اين اجلاس گفت: بسيار خوشحال هستيم كه امروز كشور عراق بعد از سقوط ديكتاتوري صدام و خروج نيروهاي بيگانه در سايه‌ي وحدت و انسجام ملي كه دارد در روند سياسي دموكراتيك خود از جمله درخصوص تامين امنيت داخلي خود آن‌گونه موفق بوده كه اكنون عراق داراي جايگاه ارزشمند در منطقه و بين‌الملل است و بدون شك برگزاري اين‌گونه اجلاس‌ها در عراق بيانگر اهميت كشور عراق است و اين‌كه عراق مي‌تواند در صحنه‌هاي بين‌المللي ايفاگر نقش‌هاي مهمي باشد و ما عميقا براي دولت و ملت عراق آرزوي موفقيت‌هاي بيش‌تر داريم.

وي در ادامه به مذاكرات صورت گرفته بين ايران و گروه 1+5 از روز گذشته تا به امروز اشاره و تصريح كرد: اين گفت‌وگوها فشرده و طولاني بود و از ظهر ديروز شروع شد و تا اكنون ادامه داشته و در اكثر ساعات اين گفت‌وگوها برگزار شده است. همان‌طور كه گفتم اين گفت‌وگوها بسيار مفصل بود ولي ناتمام ماند. هر دو طرف در اين گفت‌وگوها داراي ديدگاه‌ها و پيشنهادات بودند.

جليلي با بيان اين‌كه در اين گفت‌وگوها شاهد فضاي خوبي بوديم و دو طرف گفت‌وگو مسائل خود را به صورت شفاف و صريح بيان كردند، افزود: نتيجه‌ي اين گفت‌وگوها اين بود كه دو طرف با ديدگاه‌هاي هم بهتر و بيش‌تر آشنا شدند.

دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران با اشاره به ارايه‌ي بسته‌ي پيشنهادي از سوي ايران در سه سال پيش گفت: در آن بسته‌ي پيشنهادي موضوعاتي براي گفت‌وگو بيان شده بود و ما معتقديم كه ظرفيت گفت‌وگوها فرصتي است براي اين‌كه در مورد عرصه‌هاي مختلف كه مي‌تواند منجر به صلح و امنيت بيشتر شود با هم گفت‌وگو كنيم.

او ادامه داد: در گفت‌وگوهاي استانبول دو طرف بر دو محور موضوعات براي گفت‌وگو توافق كردند؛ يكي مباحث هسته‌يي و ديگري در مورد مباحث غيرهسته‌يي كه مورد علاقه‌ي دو طرف است و مي‌تواند موضوع گفت‌وگو قرار گيرد.

جليلي در ادامه تصريح كرد: ما در بسته‌ي پيشنهادي خود در سه سال پيش بيان كرده بوديم كه با استفاده از مفهوم مردم‌سالاري و احترام به حقوق ملت‌ها و آراي آن‌ها مي‌توان براي بسياري از موضوعات منطقه‌يي گفت‌وگو و پيشنهادي ارايه داد و يكي از اين پيشنهادات در مورد بحرين و احترام به حقوق مردم آن‌ها و اهميت دموكراسي در اين ارتباط و برخورداري همه‌ي مردم از حق راي بود. آن‌ها نيز در زمينه‌ي غيرهسته‌يي دو پيشنهاد را داشتند از جمله مقابله با دزدان دريايي و امنيت آب‌هاي دريايي و دوم مبارزه با مواد مخدر بود كه جمهوري اسلامي ايران در ارتباط با هر دو موضوع پيشنهادات خود را ارايه داد.

دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران اظهار كرد: در مورد محور هسته‌يي نيز همان‌طور كه گفتم بحث‌هاي طولاني و جدي و اساسي بين دو طرف انجام شد و ما در موضوع همكاري براي برنامه‌ي هسته‌يي ايران پيشنهادات جدي داشتيم و آن‌چه كه اهميت دارد در اين گفت‌وگوها به‌خصوص در مورد مسائل هسته‌يي و همكاري‌هاي هسته‌يي با جمهوري اسلامي ايران و بايد مورد اهميت و توجه قرار بگيرد توجه به حقوق ملت‌ها از جمله حقوق ملت ايران است. ما معتقديم كه دستيابي به انرژي صلح‌آميز هسته‌يي حق تمام اعضاي ان‌پي‌تي است و شعار ما "انرژي صلح‌آميز هسته‌يي براي همه، سلاح هسته‌يي براي هيچ‌كس" است.

او با تاكيد بر اين‌كه جمهوري اسلامي ايران طبق ان‌پي‌تي به وظايف خود عمل مي‌كند و يك عضو فعال ان‌پي‌تي و مدعي براي خلع سلاح است، افزود: ما مي‌گوييم كه دستيابي به انرژي صلح‌آميز براي تمام اعضاي ان‌پي‌تي و استفاده از آن يك حق است و بايد به آن احترام گذاشت.

يكي از مباحث مهم در استفاده از انرژي صلح‌آميز هسته‌يي و دستيابي به اين انرژي، داشتن چرخه‌ي سوخت و غني‌سازي است و تاكيد داريم كه اين حق مسلم ماست و ما طبق ان‌پي‌تي حق داشتن انرژي صلح‌آميز و حق غني‌سازي اورانيوم را دارا هستيم و بر همين مبنا هرگونه همكاري و بحث در زمينه‌ي همكاري‌هاي هسته‌يي را قابل قبول مي‌دانيم.

جليلي گفت: يكي از مباحث مهم در استفاده از انرژي صلح‌آميز هسته‌يي و دستيابي به اين انرژي، داشتن چرخه‌ي سوخت و غني‌سازي است و تاكيد داريم كه اين حق مسلم ماست و ما طبق ان‌پي‌تي حق داشتن انرژي صلح‌آميز و حق غني‌سازي اورانيوم را دارا هستيم و بر همين مبنا هرگونه همكاري و بحث در زمينه‌ي همكاري‌هاي هسته‌يي را قابل قبول مي‌دانيم.

مسير گفت‌وگو براي همكاري‌ها وقتي مي‌تواند موفق و رو به جلو باشد كه مسيرهاي تخريبي به موازات آن نباشد و اين يك مقوله‌ي جدي براي ماست.

دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران، يكي ديگر از موضوعات مهم در اين زمينه را بحث جلب اعتماد مردم ايران عنوان و تصريح كرد: مسير گفت‌وگو براي همكاري‌ها وقتي مي‌تواند موفق و رو به جلو باشد كه مسيرهاي تخريبي به موازات آن نباشد و اين يك مقوله‌ي جدي براي ماست.

به گزارش خبرنگار ايسنا در ادامه‌ي اين كنفرانس خبري، سعيد جليلي با اشاره به گفت‌وگوهاي ميان ايران و 1+5 اظهار كرد: در اين گفت‌وگوها دو طرف ديدگاه‌هاي خود را مطرح كردند اما اين گفت‌وگوها هنوز تمام نشده است و كم‌تر از يك ماه ديگر در مسكو اجلاس ديگري را خواهيم داشت.

او افزود: قرار است كارشناسان در مورد مسائل مورد نظر گفت‌وگو كنند و زمينه را براي گفت‌وگوهاي مسكو آماده كنند. اميدواريم با مسير گفت‌وگو براي همكاري كه تنها مسير براي حركت‌هاي اين‌چنيني است گفت‌وگوهاي موفق و روبه جلوي بيش‌تر از قبل را شاهد باشيم.

جليلي در ادامه در پاسخ به خبرنگار شبكه خبر مبني بر اين‌كه هيات‌هاي مذاكره‌كننده از سوي 1+5 در سطح معاونان شركت كرده‌اند و قدرت تصميم‌گيري ندارند، آيا اين تاثيري در روند مذاكرات داشته است يا نه؟ گفت: اين‌كه گفت‌وگوها طولاني شد به دليل وجود ايده‌ها و موضوعات مختلف بود كه دو طرف به صراحت آن‌ها را مطرح كردند و اين نشانگر جدي بودن گفت‌وگوهاست.

دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران تصريح كرد: نگاه 1+5 به اين گفت‌وگوها به اين صورت است كه اين مذاكرات رو به جلو باشد و ما همواره اين موضوع را اعلام كرده‌ايم و حاضريم هم‌اكنون نيز مذاكرات را ادامه دهيم و آمادگي خود را براي ادامه‌ي مذاكرات در فردا نيز اعلام مي‌كنيم. حال اين مذاكرات مي‌تواند در زمينه‌ي هسته‌يي و غيرهسته‌يي باشد كه ما براي آن آماده‌ايم.

در ادامه‌ي كنفرانس، جليلي در پاسخ به خبرنگار العراقيه نيز گفت: اين‌كه طرف مذاكره چه مسائلي را در مذاكرات مطرح كردند بايد از خودشان بپرسيد. تمام طرف‌هاي مذاكره با يكديگر همكاري داشتند و درباره‌ي مسائل مطرح شده صحبت كرديم.

وي در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري درباره‌ي نقش عراق اظهار كرد: نقش عراق بسيار مثبت و ايجابي بود و امروز دولت عراق يك دولت ممتاز در صحنه‌ي بين‌المللي است كه اجلاس هفت كشور در آن يكي از اين نمونه‌هاست. دولت عراق امروز مورد احترام و اعتماد همه‌ي هفت كشور بود.

دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران ادامه داد: اين‌كه در مورد حقوق هسته‌يي ايران چه تضميني وجود دارد بايد بگويم كه ما معتقديم خود ان‌پي‌تي و آژانس بايد به عنوان نهادهاي قانوني و بين‌المللي تقويت شوند و تقويت اين‌ها به اين صورت ممكن است كه بين تكاليف و حقوق اعضا توازن برقرار باشد و اعضا به همان ميزان كه به وظايف خود عمل مي‌كنند از حقوق برخوردار باشند و اين مي‌تواند يك مبناي قوي براي استفاده‌ي اعضا از حقوق هسته‌يي خودشان باشد.

جليلي در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره‌ي گفت‌وگوهاي استانبول يادآور شد: در گفت‌وگوي استانبول دو طرف توافق‌هايي روي چند موضوع داشتند؛ يكي اين‌كه گفت‌وگو براي همكاري باشد و به صورت يك فرآيند داراي يك مسير باشد و بر اساس عمل متقابل و گام متقابل صورت گيرد. در مذاكرات بغداد نيز ما بر روي اين موضوعات تاكيد كرديم.

او در پاسخ به سوال ديگري نيز گفت: يكي از بحث‌هاي اساسي در اين گفت‌وگوها پيشنهادهاي مختلفي بود كه حتي در زمينه‌هاي هسته‌يي مطرح شد و هم‌چنين بحث‌ها و گفت‌وگوهايي پيرامون مباحث غيرهسته‌يي مورد بحث قرار گرفت و قرار شد در هر دو زمينه كارشناسان به بحث و بررسي بپردازند.

دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران با اشاره به مساله‌ي غني‌سازي اورانيوم خاطرنشان كرد: ما بارها بيان كرده‌ايم و در اين گفت‌وگوها نيز اين مساله را مطرح كرديم كه غني‌سازي اورانيوم جزو حقوق مسلم اعضاي ان‌پي‌تي است و اين موضوعي است كه هم در ان‌پي‌تي و هم در بازنگري آن در نيويورك وبا اجماع اعضا مورد تاييد قرار گرفت.

جليلي خاطرنشان كرد: جمهوري اسلامي ايران بر حق خود براي استفاده‌ي صلح‌آميز و به‌خصوص غني‌سازي اورانيوم تاكيد دارد.

وي تصريح كرد: آن‌چه جمهوري اسلامي به دنبال آن است بحث استفاده‌ي صلح‌آميز از انرژي هسته‌يي است. بيش از دو سال پيش ما براي استفاده‌ي صلح‌آميز به غني‌سازي اورانيوم با غناي 20 درصد نياز داشتيم. رآكتور تهران كه يك رآكتور تحقيقاتي بود و توليدات آن مصارف دارويي و درماني داشت و بيش از يك ميليون بيمار از اين داروها استفاده مي‌كردند، ما براي سوخت رآكتور به غني‌سازي 20 درصد نياز داشتيم. لذا نامه‌اي به مديركل وقت آژانس يعني آقاي البرادعي نوشتيم و خواستيم كه اين سوخت را در اختيار ايران قرار دهد.

طبق اساسنامه، آژانس وظيفه دارد دسترسي به انرژي صلح‌آميز هسته‌يي را براي اعضا تسهيل كند اما اين مساله كه صرفا مصارف درماني داشت با كارشكني‌هايي مواجه شد و اورانيوم غني شده 20 درصد را به ما ندادند و اين در حالي بود كه ما خود دو سال پيش اين پيشنهاد را مطرح كرديم كه اين سوخت را به ما بفروشيد ولي آن‌ها امتناع كردند.

دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران ادامه داد: طبق اساسنامه، آژانس وظيفه دارد دسترسي به انرژي صلح‌آميز هسته‌يي را براي اعضا تسهيل كند اما اين مساله كه صرفا مصارف درماني داشت با كارشكني‌هايي مواجه شد و اورانيوم غني شده 20 درصد را به ما ندادند و اين در حالي بود كه ما خود دو سال پيش اين پيشنهاد را مطرح كرديم كه اين سوخت را به ما بفروشيد ولي آن‌ها امتناع كردند.

جليلي افزود: بر اين مبنا سعي كرديم كه با ظرفيت بومي خودمان سوخت توليد كنيم و اين سوخت را به بركت تلاش دانشمندان ايراني كه متوسط سن آن‌ها برابر با سن انقلاب از زمان پيروزي آن است توانستيم تا 20 درصد غني‌سازي كرده و به تبديل آن به مجتمع سوخت دسترسي پيدا كنيم و امروز نيز از اين موضوع بيش از يك ميليون بيمار استفاده مي‌كنند و كاملا صلح‌آميز و تحت نظارت آژانس است.

او تاكيد كرد: در همه‌ي گفت‌وگوها دو طرف مذاكره نيز تاكيد داشتند كه استفاده‌ي صلح‌آميز از انرژي هسته‌يي حق ايران است و قابل انكار نيست و ما گفته‌ايم كه در اين چارچوب مي‌توانيم گفت‌وگوها را ادامه دهيم.

سعيد جليلي در ادامه‌ي گفت‌وگوي خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌كه خانم اشتون اعلام كرده ايران راجع به گفت‌وگو در مورد غني‌سازي 20 درصد و مسائل مرتبط با آن اعلام آمادگي كرده است، گفت: همان‌طور كه گفتم ما معتقديم غني‌سازي براي مصارف صلح‌آميز هسته‌يي جزو حقوق مسلم ايران است.

وي هم‌چنين در پاسخ به اين سوال كه با توجه به اين‌كه دور بعدي مذاكرات ايران و 1+5 در مسكو و در تاريخ 18 و 19 ژوئن خواهد بود و آيا احتمال مي‌دهيد و اين انتظار وجود ندارد كه تحريم‌هاي يكجانبه‌ي برخي از كشورهاي عضو اين گروه برداشته شود با توجه به اين‌كه شما تاكيد كرده‌ايد گفت‌وگوها در صورتي مي‌تواند رو به جلو باشد كه مسير تخريب به موازات آن نباشد؟ اظهار كرد: من قبل از آغاز گفت‌وگوها در تهران به صراحت بيان كردم كه آن‌چه كه امروز به پايان رسيده مسير فشار عليه ملت ايران است و اين مسير، مسيري بن‌بست و بي‌نتيجه است و آن‌چه كه مي‌تواند موفقيت را تضمين كند بحث گفت‌وگو و همكاري است و ما توصيه مي‌كنيم براي اين‌كه گفت‌وگوها موفق رو به جلو باشد در راهبرد گفت‌وگو و همكاري عمل شود.

دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري مبني بر اين‌كه آيا در مورد مسائل اقتصادي نيز بحث و گفت‌وگويي صورت گرفت؟ يادآور شد: همان‌طور كه اشاره كردم در سه سال پيش در بسته‌ي پيشنهادي ما سه محور براي همكاري و گفت‌وگو مطرح بود كه از جمله همكاري‌هاي اقتصادي به‌خصوص در زمينه‌ي تامين و امنيت انرژي بود.

جليلي با اشاره به ظرفيت اقتصادي جمهوري اسلامي ايران به‌خصوص در زمينه‌ي انرژي و غير قابل انكار بودن اين ظرفيت‌ها، تصريح كرد: اين يكي از موضوعاتي است كه در اجلاس آينده مي‌تواند مورد توجه قرار بگيرد و در مورد آن گفت‌وگو شود. البته تمام اين بحث‌ها همان‌طور كه اشاره كردم بايد در راهبرد گفت‌وگو و همكاري باشد و راهبرد فشار به پايان خود رسيده است.

1+5 نيز در گفت‌وگوها بيان كردند كه فتواي مقام معظم رهبري در مورد حرمت سلاح‌هاي كشتارجمعي يك ظرفيت بزرگ را براي خلع سلاح ايجاد مي‌كند

او در ادامه با بيان اين‌كه در اين گفت‌وگوها چند بحث اساسي داشتيم، خاطرنشان كرد: مباحثي كه ما مطرح كرديم فقط مربوط به فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران نيست. ما در ارتباط با بحث خلع سلاح و محكوم كردن سلاح‌هاي كشتار جمعي تاكيد كرديم؛ چرا كه جمهوري اسلامي ايران در اين زمينه يكي از مدعيان خلع سلاح است و دو سال پيش نيز در همين راستا اجلاس خلع سلاح را در تهران برگزار كرديم و خود آن‌ها نيز در اين گفت‌وگوها بيان كردند كه فتواي مقام معظم رهبري در مورد حرمت سلاح‌هاي كشتارجمعي يك ظرفيت بزرگ را براي خلع سلاح ايجاد مي‌كند كه فقط محدود به ايران نيست بلكه يك نظريه‌ي ديني است و مي‌توان از آن به عنوان يك فرصت در بحث خلع سلاح استفاده شود.

دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران گفت: ما هم‌چنين در مورد حقوق اعضاي عضو ان‌پي‌تي نيز تاكيد داشتيم كه غني‌سازي اورانيوم براي مصارف صلح‌آميز حق كشورهاي عضو ان‌پي‌تي است و اين حق بايد مورد احترام باشد. در ان‌پي‌تي براي كشورهاي عضو يك حقوق و تكاليفي تعريف شده است و نبايد به گونه‌اي عمل كرد كه براي هيچ‌يك از اعضا اين‌گونه باشد كه مثلا تكليفش بيش‌تر و از حق خود كم‌تر بتواند استفاده كند.

وي با بيان اين‌كه در عرصه‌ي همكاري‌هاي هسته‌يي عرصه‌هاي مختلفي وجود دارد كه ناظر بر مصارف انساني،‌دارويي و صلح‌آميز است و اين همكاري‌ها مي‌تواند بستري را براي همكاري بين كشورها شكل دهد.

جليلي هم‌چنين در بخش ديگري از اين نشست خبري با بيان اين‌كه بعد از گفت‌وگوهاي استانبول آن‌ها براي حركت در مسير گفت‌وگو براي همكاري در عرصه‌هاي مختلف علاقه نشان دادند و ما نيز استقبال كرديم، اظهار كرد: ما تاكيد داريم كه راهبرد فشار و گفت‌وگو به پايان رسيده و در اين دو روز نيز بحث‌هاي مختلفي انجام شد و بايد كمك كنيم كه راهبرد گفت‌وگو و همكاري روز به روز تقويت شود.

دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران با بيان اين‌كه در بسته‌ي پيشنهادي ما كه سه سال پيش ارايه داديم سه محور براي گفت‌وگو پيشنهاد شد از جمله مسائل امنيتي بين‌المللي، سياسي منطقه‌يي و اقتصادي، خاطرنشان كرد: قبل از گفت‌وگوهاي استانبول، در مكاتباتي كه بين ما و خانم اشتون صورت گرفت، خانم اشتون در نامه‌اي اعلام كرد كه حاضريم در كنار موضوع هسته‌يي ايران، در مورد موضوعات ديگر نيز گفت‌وگو كنيم و اين اعلام آمادگي مبنا قرار گرفت و در نشست استانبول نيز اين مسير دنبال شد و ما در دو موضوع و آن‌ها نيز در دو موضوع پيشنهاداتي را مطرح كردند كه يكي مبارزه با دزدان دريايي و امنيت درياها و ديگري مبارزه با مواد مخدر بود.

او هم‌چنين در ادامه در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌كه ايران در چه شرايطي غني‌سازي 20 درصد را متوقف مي‌كند؟ توضيح داد: همان‌طور كه گفتم ما در اين ارتباط تاكيد داريم كه در ان‌پي‌تي و مصوبه بازنگري آن حق غني‌سازي اورانيوم براي اعضا وجود دارد و در واقع حق آن‌هاست و در واقع بر اين موضوع تاكيد شده كه غني‌سازي براي مصارف صلح‌آميز هسته‌يي حق همه‌ي اعضاست و اين چيزي است كه ما در اين گفت‌وگوها بر روي آن تاكيد داريم و در اين مورد اگر موضوع همكاري و يا موضوعاتي براي همكاري پيدا شود ما از آن استقبال مي‌كنيم.

دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران در ادامه‌ي اين گفت‌وگوي خبري با بيان اين‌كه طرف مقابل بسته‌ي پيشنهادي ارائه نداد و وقتي كه اين موضوع نيز مطرح شد مورد تعجب قرار گرفت كه چرا اعلام شده بسته‌ي پيشنهادي و در حقيقت آن‌ها يك پيشنهاد داشتند در مورد همين غني‌سازي اورانيوم و ما نيز ديدگاه خود را مطرح كرديم و موضوع اساسي اين است كه هرگونه همكاري در اين زمينه‌ها مبتني بر اين است كه ما قائل باشيم بر حق غني‌سازي اورانيوم در مورد اعضاي ان‌پي‌تي.

جليلي در ادامه با اشاره به ظرفيت‌هاي دفاعي جمهوري اسلامي ايران اظهار كرد: همه با ظرفيت جمهوري اسلامي ايران در حفظ امنيت و حقوق خود و دفاع از حقوق خود آگاهند و كساني كه در مقام دشمني جمهوري اسلامي ايران هستند در مسير زوال و سقوط قرار دارند.

جليلي در پايان سخنان خود بار ديگر از دولت و ملت عراق براي برگزاري اين اجلاس تشكر و قدرداني كرد.

پيش از جليلي رییس هیات مذاکره کنندگان 1+5 گفت: «طرف 1+5 محكم، روشن و متحد است در پي‌گيري يك راه حل اساسي سريع درباره‌ي نگراني‌هاي جامعه‌ي بين‌المللي كه برنامه‌ي هسته‌يي ايران كاملا صلح‌آميز باشد و براساس ان‌پي‌تي و قطعنامه شوراي امنيت و قطعنامه شوراي حكام مورد بررسي قرار گيرد». به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به بغداد، كاترين اشتون در بيانيه‌ي خود در پايان دو روز مذاكره با ايران در بغداد افزود: «انتظار داريم ايران اقدامات عملي و قطعي براي اين‌كه نگراني‌هاي جامعه‌ي بين‌الملل را لحاظ كند، به شكل فوري انجام دهد تا اعتمادسازي ايجاد شود و ايران به تعهدات بين‌المللي‌اش عمل كند».

اشتون با اشاره به مذاكرات دو روزه‌اش با ايران تصريح كرد: «ما (3+3) با همتايان ايراني خود گفت‌وگو كرديم و گفت‌وگوهاي فشرده و با جزييات زياد بود و در راستاي توافق‌ها در استانبول پيشنهادهاي روشني را در مورد موضوع هسته‌يي ايران و به‌ويژه تمام جوانب غني‌سازي 20 درصد مطرح كرديم. ما هم‌چنان ايده‌هايي را روي ميز گذاشتيم و درباره‌ي اقدامات دوطرفه به اقدامات متقابل كه آمادگي داريم انجام دهيم گفت‌وگو كرديم».

نماينده 1+5 در مذاكرات با ايران ادامه داد: «ايران آمادگي خودش را براي اين‌كه موضوع غني‌سازي 20 درصد را بررسي كند اعلام كرد و در يك طرح پنج ماده‌اي كه شامل به رسميت شناختن حق غني‌سازي براي ايران از سوي ماست، تاكيد كرد».

او ادامه داد: «پس از برگزاري مذاكرات عميق با طرف ايراني در دو روز گذشته كه به طور گروهي و دوجانبه برگزار شد، خيلي روشن مشخص است كه هر دو طرف خواستار پيشرفت در مذاكرات هستند و زمينه‌هاي مشترك براي همكاري وجود دارد. در عين حال اختلافات گسترده پابرجاست».

اشتون اظهار كرد: «ما موافقيم كه نياز براي گفت‌وگوهاي بيش‌تر براي اين‌كه زمينه‌هاي مشترك در بين‌مان بيش‌تر ايجاد شود وجود دارد. ما به پايتخت‌هاي خود بازمي‌گرديم كه مشورت كنيم و ارتباطات گسترده را با همتايان ايراني خود براي آماده كردن يك ديدار بيش‌تر در مسكو كه 17 ژوئن به آن‌جا وارد مي‌شويم و مذاكرات به طور رسمي 18 و 19 ژوئن برگزار خواهد شد، حفظ مي‌كنيم».

رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا افزود: «گفت‌وگوها بر اساس ديدگاه گام به گام و نگاه دوجانبه خواهد بود. ما مصمم هستيم كه اين مشكل را حل كنيم. اين مشكل را در آينده‌ي نزديك از طريق مذاكرات حل كنيم و به گفت‌وگوهاي خود ادامه مي‌دهيم».

او در پاسخ به سوال خبرنگاري اظهار كرد: «گفت‌وگوهاي ما در يك پروسه‌ي گام به گام مهم است و اميدواريم در اين پروسه، اعتماد و اميد به وجود آيد كه مسائل را به شكل درست و واضح حل كنيم. فكر مي‌كنيم دلايل مشترك زيادي وجود دارد كه به مذاكرات ادامه دهيم».

اشتون گفت: «البته ما ديدگاه‌هاي متفاوت داريم. با اين حال تاريخ مذاكرات بعدي را مشخص كرديم و با آمادگي كامل در اين مذاكرات حاضر مي‌شويم».

رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اين‌كه واكنش ايران به پيشنهادات شما چه بود؟ بيان كرد: «ما پيشنهادات واضحي را مطرح كرديم و در رابطه با غني‌سازي 20 درصد صحبت كرديم اما از من انتظار نداشته باشيد كه اين‌جا وارد جزييات شوم. هم‌چنين در اين مذاكرات مسائل ديگري مطرح شد و من فكر مي‌كنم براي ادامه‌ي كار وجوه مشترك خوبي داريم».

يك عضو مذاكره كننده‌ي هيات ايراني تاكيد كرد: نبايد اقداماتي به طور موازي از سوي 1+5 خلاف رويكرد همكاري انجام شود.

به گزارش خبرنگار انرژي هسته‌يي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، علي باقري، معاون دبير شوراي عالي امنيت ملي كه در مذاكرات دو روز گذشته‌ي ايران با 1+5 در بغداد حضور داشته است، با اشاره به پيشنهادات دو طرف اظهار كرد: دو طرف چند پيشنهاد در اين مذاكرات مطرح كردند و بحث‌ها در اين دو روز صورت گرفت اما پيشنهادات نهايي نشدند و قرار شد در جلسه‌ي معاونان كه با حضور كارشناشان برگزار مي‌شود، موضوعات بررسي شود و چارچوبي براي بحث در مسكو آماده شود.

او گفت: موضوعات مورد نظر دو طرف در مذاكرات بغداد به بحث‌هاي حساس و جدي نزديك شده است.

وي درباره‌ي موضوع غني‌سازي اورانيوم 20 درصد كه 1+5 در مذاكرات به آن پرداخته است، خاطرنشان كرد: غني‌سازي يك حق مسلم طبق ان‌پي‌تي است و در استانبول، طرف مقابل تاكيد كرد كه حقوق هسته‌يي ايران را در چارچوب ان‌پي‌تي به رسميت مي‌شناسد. اين موضوع از نظر ما در چارچوب همكاري‌هاي هسته‌يي مي‌تواند مورد بحث قرار گيرد.

معاون جليلي ادامه داد: نيازهاي هسته‌يي ايران و تامين واقعي آن‌ها مورد بحث است و قرار است درباره‌ي جزييات اين موضوع در نشست مسكو بحث شود.

اين عضو هيات مذاكره كننده‌ي ايران با 1+5 تاكيد كرد: اين مساله از موضوعاتي است كه بايد در نشست كارشناسي مورد بررسي قرار گيرد.

باقري با اشاره به نشست كارشناسان و معاونان جليلي و اشتون گفت: مهم‌ترين كاري كه در اين نشست‌ها انجام مي‌شود، نزديك كردن ديدگاه‌هاي دو طرف به يكديگر است.

او در پاسخ به سوال ايسنا مبني بر اين‌كه پيشنهاد مسكو براي ميزباني مذاكرات از طرف كدام‌يك از دو طرف مطرح شد، اظهار كرد: براي ميزباني مذاكرات چند پيشنهاد مطرح شد ولي در اين ميان مسكو مورد پذيرش دو طرف قرار گرفت.

باقري در پاسخ به سوال ديگر ايسنا مبني بر اين‌كه موضوع به رسميت شناخته شدن حق ايران در مذاكرات استانبول و بغداد از سوي 1+5 به طور شفاف و رسمي اعلام نشده است و هم‌چنان اين موضوع در ابهام است، توضيح داد: اين مساله در چارچوب پيشنهاداتي كه دو طرف به‌ويژه طرف ايراني مطرح كرد آمده است و بنا شد اين موضوع و ديگر موضوعات در نشست كارشناسي پخته و نهايي شود.

معاون دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران در عين حال تاكيد كرد: حق ايران طبق ان‌پي‌تي امري مسلم و شناخته شده است.

وي در پاسخ به سوال ديگر ايسنا مبني بر اين‌كه چرا دو طرف در مذاكرات دو روزه‌ي بغداد نتوانستند در مراحل اوليه به چارچوبي مشخص و توافق براي ادامه‌ي مذاكرات برسند و اين موضوع به دور سوم مذاكرات در پايان روز پنج‌شنبه موكول شد؟ گفت: دو طرف در اين مذاكرات به اين توافق رسيدند كه به يكديگر فرصت دهند تا ديدگاه‌ها مبتني بر پيشنهادات مطرح شده به يكديگر نزديك شود.

باقري با رو به جلو خواندن مذاكرات، تصريح كرد: ديدگاه‌ها در اين مذاكرات درباره‌ي موضوعات مختلف متفاوت بود. با وجود آن‌كه در استانبول به توافقات كلي دست پيدا كرده بودند و با توجه به اختلاف نظرها قرار شد تا بحث‌هاي كارشناسي انجام شود.

معاون جليلي در پاسخ به سوال ديگر ايسنا مبني بر اين‌كه ايران ادامه‌ي مذاكرات در آينده را منوط به دريافت پاسخ 1+5 درباره‌ي پيشنهادش كرده است، گفت: اصراري در كار نبود. ما معتقديم مذاكره بايد دوطرفه باشد. اگر قرار باشد يك نفر نظرش اعمال شود ديگر مذاكره نيست.

او در پاسخ به سوالي ديگر مبني بر اين‌كه نشست‌هاي كارشناسي پيش از نشست بغداد برگزار شد اما در اين مذاكرات نتيجه‌ي ملموسي به دست نيامد، يادآور شد: در استانبول ما درباره‌ي مسائل كلي صحبت كرديم اما بحث اصلي در بغداد مطرح شد. اما وقتي دو طرف ديدند درباره‌ي پيشنهادات اختلاف نظر دارند و نمي‌توانند در طي دو روز به نتيجه برسند، توافق كردند اين مذاكرات ادامه يابد.

باقري يك‌بار ديگر درباره‌ي موضوع غني‌سازي 20 درصد كه از سوي ايران اعلام شده است مي‌تواند موضوعي براي همكاري باشد، خاطرنشان كرد: آن‌ها ايده‌هايي در اين‌باره دارند و قرار شد در نشست كارشناسي درباره‌ي آن‌ها بحث شود. ما در اين زمينه ايده‌اي نداشتيم.

معاون دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران در پاسخ به سوالي ديگر كه اگر تحريم‌هاي نفتي و بانكي عليه ايران اعمال شود واكنش ايران چه خواهد بود؟ گفت: دكتر جليلي در كنفرانس خبري و ديدارهايش با كاترين اشتون بر اين مساله تاكيد كردند كه مسائل بايد به گونه‌اي كه دو طرف در استانبول توافق كردند جلو رود و با رويكرد همكاري وارد شوند و اين مساله در عمل بايد نشان داده شود.

اين عضو مذاكره كننده‌ي هيات ايراني تاكيد كرد: نبايد اقداماتي به طور موازي از سوي 1+5 خلاف رويكرد همكاري انجام شود.

وي هم‌چنين گفت: ما صرفا براي گفت‌وگو مذاكره نمي‌كنيم و اين رويكرد را قبول داريم. مذاكرات بايد نتايج ملموس داشته باشد و طرف مقابل هم بر اين نكته تاكيد كرده است كه دنبال نتايج جدي است.

سعيد جليلي با هيات همراه امشب راهي كربلا مي‌شود.

نمايندگان ايران و 1+5 در مذاكرات بغداد توافق كردند كه دور بعدي مذاكرات در مسكو برگزار شود.

به گزارش خبرنگار انرژي هسته‌يي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بر اساس توافق انجام شده، تاريخ مذاكرات بعدي ايران و 1+5، 18 و 19 ژوئن (29 و 30 خردادماه) اعلام شده است.

در حال حاضر تمامي نمايندگان 1+5 به همراه كاترين اشتون، رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا به محل كنفرانس خبري آمده‌اند.

در دورهاي گذشته كاترين اشتون به تنهايي براي پاسخ به سوالات خبرنگاران در سالن كنفرانس حضور پيدا مي‌كرد.

دور سوم مذاكرات بغداد دقايقي پيش با تاخير آغاز شد.

به گزارش خبرنگار انرژي هسته‌يي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اعزامي به بغداد، قرار بود كه مذاكرات بغداد در دو دور برگزار شود كه به درخواست گروه 1+5 و به‌منظور تامين نظر ايران اين مذاكرات به دور سوم كشيده شد.

قرار بود دور سوم مذاكرات بغداد در ساعت 18 به وقت محلي (19:30 به وقت تهران) برگزار شود.

مذاكرات ايران و 1+5 در بغداد به دور سوم كشيده شد.

به گزارش خبرنگار انرژي هسته‌يي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اعزامي به بغداد، پس از نشست مشترك دكتر سعيد جليلي، مذاكره كننده ارشد ايران با نمايندگان چين و روسيه، قرار شد دور سوم مذاكرات بغداد در ساعت 18 به وقت بغداد (19:30 به وقت تهران) برگزار شود.

سعيد جليلي پس از سومين دور مذاكراتش با كاترين اشتون، دقايقي پيش با ما ژآئو شو، معاون وزیر خارجه چین و سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه به طور مشترك ديدار و گفت‌وگو كرد.

پس از اين نشست در حالي كه خبرنگاران آماده نشست خبري پايان اجلاس بودند اعلام شد دور سوم مذاكرات بغداد تا دقايقي ديگر برگزار مي‌شود.

در حال حاضر نمايندگان 1+5 در حال گفت‌وگو با يكديگر هستند و درخواست برگزاري دور سوم مذاكرات را مطرح كرده‌اند.

به گفته منابع مطلع، درخواست دور سوم مذاكرات از سوي 1+5، براي تامين نظر ايران برگزار مي‌شود.

به عقيده برخي كارشناسان سياسي، نحوه مواجهه باراك اوباما، رييس‌جمهور آمريكا با مذاكرات ايران و 1+5 مي‌تواند تداعي‌گر وقايعي باشد كه سال‌ها پيش كارتر را بازنده بزرگ دور دوم انتخابات آمريكا كرد.

به نظر مي‌رسد برخي كشورهاي غربي به ‌خصوص آمريكا كارشكني‌هايي در مذاكرات انجام مي‌دهند كه مانع توافق مي‌شود.

به عقيده برخي كارشناسان سياسي، نحوه مواجهه باراك اوباما، رييس‌جمهور آمريكا با مذاكرات ايران و 1+5 مي‌تواند تداعي‌گر وقايعي باشد كه سال‌ها پيش كارتر را بازنده بزرگ دور دوم انتخابات آمريكا كرد.

مذاکرات ایران و 1+5 به احتمال قوی در آینده نزديك ادامه می‌یابد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌یی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به بغداد، ایران جمع بندی 1+5 از بسته پیشنهادیش که روز گذشته در دور اول مذاکرات دربغداد ارایه کرده بود را دریافت کرد.

بنا بر این گزارش مقامات ایرانی در جریان مذاکرات اعلام کرده بودند که اصرار دارند 1+5 جمع‌بندی و ارزیابی‌اش را از بسته پیشنهادی ایران که در پنج محور موضوعات هسته یی و غیر هسته یی تنظیم شده است تا پایان مذاکرات بغداد ارایه کند.

ایران ادامه مذاکرات در آینده را به مشخص شدن دیدگاه 1+5 درباره بسته پیشنهادیش منوط کرده بود.

یکی از موضوعات مورد اشاره وتاکید ایران به رسمیت شناخته شدن حق غنی‌سازی اورانیوم از سوی 1+5 بوده است.

از این رو انتظار می‌رود مذاکرات ایران و 1+5 در ادامه مذاکرات استانبول و بغداد ادامه پیدا کند.

به گزارش خبرنگار ايسنا، مایکل مان، سخنگوی اشتون در جمع خبرنگاران از پیشرفت در مذاکرات خبر داد.

مان هم‌چنین مذاکرات بغداد را فشرده و سخت عنوان کرد و جزییات به دست آمده از نتایج مذاکرات را به کنفرانس خبری اشتون و جلیلی منوط کرد.

رایزنی‌ها و پیش‌بینی‌ها درباره مکان و زمان مذاکرات در میان رسانه‌های گروهی در جریان است اما هنوز زمان و مکان مذاکرات بعدی مشخص نیست.

هم‌چنین گفته می‌شود پس از درخواست استراحت کاترین اشتون در میان دور دوم مذاکرات که صبح امروز آغاز شد، دو طرف تاکنون که مذاکرات دو جانبه اشتون و جلیلی در جریان است به میز مذاکره بازنگشته‌اند.

دكتر سعيد جليلي و كاترين اشتون براي بار سوم در بغداد با يكديگر ديدار كردند، هم‌چنين معاونان جلیلی و اشتون در حال مذاكره درباره زمان و مکان گفت‌وگوهاي بعدي بين ايران و 1+5 هستند.

به گزارش خبرنگار انرژي هسته‌يي خبرگزاري دانشجويان ايران (ایسنا) اعزامي به بغداد، علی باقری و هلگا اشمیت بعد از صرف ناهار بر سر برخی مسایل و نیز گفت‌وگو درباره زمان و مکان احتمالی مذاکرات بعدی گفت‌وگو کردند.

قرار است کنفرانس خبری جلیلی و اشتون در انتهای رایزنی‌ها و توافقات برگزار شود.

مذاكرات روز دوم و پایانی ایران و 1+5 در محل دارالضیافه نخست وزیر عراق ظهر امروز (پنج‌شنبه) پايان يافت.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌یی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به بغداد، مذاکرات محتوایی بین ایران و 1+5 پایان یافته است و قرار است پیش از کنفرانس خبری، دو طرف درباره زمان و مکان مذاکرات بعدی در صورت تفاهم، جمع‌بندی‌شان را اعلام کنند.

تا اين لحظه 1+5 جمع بندی از بسته پیشنهادی ایران که هیات ایرانی تمایل دارد آن را در بغداد بشنود ارایه نکرده است.

پس از رایزنی هلگا اشمیت، معاون اشتون با نمایندگان 1+5 و در اختیار گذاشتن پاسخ‌های ایران به آنها درباره ابهاماتشان درباره بسته پیشنهادی ایران، به نظر می‌آید 1+5 تصمیمی برای ارایه جمع بندی‌اش درباره بسته ایران در بغداد ندارد.

با وجود دو دور گفت وگوی سعید جلیلی و کاترین اشتون به طور دوجانبه و رد و بدل نظرات و پیشنهادات اما 1+5 هنوز حرف جدیدی برای ایران ندارد.

ایران تاکید دارد با توجه به این که ارزیابی‌اش از بسته آنها را ارایه کرده است، جمع بندی 1+5 را درباره بسته‌اش در بغداد بشنود، اما به نظر می‌آید غرب به ویژه آمریکا تمایلی برای ارایه جمع بندی یا نظرش درباره بسته ایران در بغداد ندارد.

دیپلمات‌های ایرانی نزدیک به مذاکرات معتقدند که رویکرد 1+5 در استانبول مثبت‌تر و امیدوارکننده‌تر از آن چیزی است که در بغداد دیده می‌شود.

به نظر می‌آید 1+5 در بغداد چندان پایبند به اصل عمل متقابل که در استانبول بر روی آن توافق کردند، نیست.

در این میان نمایندگان چین و روسیه رویکرد سازنده و همکاری جویانه‌شان را برای رسیدن به راه حلی مسالمت‌آمیز دنبال می‌کنند و هم‌چنان بر تشدید نکردن تحریم‌های یک جانبه علیه ایران تاکید دارند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد به نظر مي‌رسد ايران براي موافقت با گام‌هاي مشخص براي پايان دادن به مناقشات درباره‌ برنامه هسته‌يي‌اش آماده است، اما هشدار داد كه تحريم‌هاي اضافي آمريكا مي‌تواند تلاش‌ها را تضعيف كند.

لاوروف گفت: ما از ارتباطات مقدماتي با ایران اين برداشت واضح و مبرهن را داشتيم كه طرف ايراني براي دستيابي به توافق درباره‌ گام‌هاي ملموس در چارچوب رويكردي مبتني بر گام‌هاي تدريجي و دوجانبه آماده است.

ایران و 1+5 در برداشتن گام های متقابل تاکنون در حد ارایه بسته های پیشنهادی که ظاهرا محتوای آنها چندان متقابل و مورد پذیرش دو طرف نیست بیشتر حرکت کرده‌اند.

در حالی که انتظار می‌رفت روز چهارشنبه شاهد دو دور مذاکرات در صبح و عصر باشیم، اما به خاطر تاخیر در ورود هیات‌های 1+5 به بغداد این مذاکرات ظهر آغاز و سه ساعت به طول انجامید و با وجود رایزنی‌های مذاکراتی و برگزاری مذاکرات دوجانبه عملا مذاکرات در نوبت صبح به پایان رسید و به روز پنجشنبه موکول شد.

در حالی که پیش و پس از مذاکرات ایران و 1+5 در استانبول فضای مثبتی از احتمال تعامل و تفاهم مشترک میان دو طرف وجود داشت و تا پیش از بغداد هم ادامه داشت، اما به نظر می‌آید فضای این مذاکرات مثل هوای مملو از گرد و غبار رفته رفته مبهم و تیره می‌شود.

دو طرف هم چنان با اختلاف‌ها و بی‌اعتمادی شدید نسبت به هم دست و پنجه نرم می‌کنند. ایران بسته 1+5 را که از سوی آنها "جدید" خوانده می‌شود، "جزیی‌نگر" و "نامتوازن "می‌داند و بسته خود را جامع.

ایران معتقد است 1+5 سعی دارد با مسایل سطحی و گام‌های کوتاه با پیشنهادها و درخواست‌های ایران برخورد کند که در این صورت ایران گام هایش محتاط تر خواهد بود و همکاری متقابل و جدی صورت نخواهد گرفت.

در عین حال مقامات غربی در ادامه رویکردشان از قبل مذاکرات استانبول خواستار ادامه مذاکرات در آینده است و به هر نحوی سعی دارند برای مذاکرات بعدی در بغداد توافق صورت گیرد. اما ایران می‌گوید که باید برای ادامه مذاکرات ابتدا به مشترکات مشخص و گام‌های تضمین شده برسیم.

به نظر می‌آید اصرار ایران برای شنیدن پاسخ 1+5 درباره بسته‌اش در جهت روشن شدن نیت و اهداف آنهاست.

باید منتظر ماند و دید که ایران حاضر به ادامه مذاکرات در شرایط مبهمی که از سوی غرب در مذاکرات دوره جدید دنبال می شود است یا نه.

به گزارش ایسنا، مذاکرات امروز (پنجشنبه) در حالی آغاز شد که گرد و غبار در هوای بغداد نسبت به دیروز بسیار افزایش یافته است.

روز دوم و پایانی مذاکرات ایران و 1+5 در محل دارالضیافه نخست وزیر عراق صبح امروز (پنجشنبه) در حالی آغاز به کار کرد که سعید جلیلی و کاترین اشتون پیش از مذاکرات امروز با یکدیگر گفت‌وگویی دوجانبه داشتند.

مذاکرات ایران و 1+5 ظهر روز چهارشنبه با ارایه بسته‌های پیشنهادی متقابل از سوی دو طرف انجام شد، اما دو طرف نتوانستند تا پایان دور اول به جمع بندی نهایی برسند.

سعید جلیلی شب گذشته مذاکراتی طولانی و جدی با کاترین اشتون داشت که در آن طرف ایرانی جمع بندی خود را از بسته پیشنهادی 1+5 که به طور شفاهی ارایه شده بود و در مذاکرات قبلی معاونان دو طرف درباره آن بحث شده بود به طرف مقابل ارایه کرد. اما نماینده 1+5 در گفت‌وگو با ایران جمع بندی از بسته پیشنهادی ایران از سوی 1+5 ارایه نکرد.

با توجه به پیشنهادهای ارایه شده از سوی دو طرف در مذاکرات روز چهارشنبه و جدی شدن فضای حاکم بر مذاکرات، دیدار اشتون و جلیلی مهم و جدی ارزیابی می‌شود.

چهارشنبه شب پس از پايان دور اول مذاكرات ايران و 1+5 و ارايه بسته پيشنهادي جديد ايران به طرف مقابل و اصرارش براي دريافت پاسخ و جمع‌بندي اين شش كشور، نمايندگان اين كشورها با يكديگر جلسه داشته و برخي ابهامات و سوالات را مطرح كردند.

از اين رو هلگا اشميت، معاون كاترين اشتون، ابهامات و سوالات 1+5 را در ديدار با معاون جليلي مطرح و نقطه‌نظرات ايران درباره‌ي اين ابهامات را دريافت كرده است.

بنابراين گزارش، معاون اشتون در نشستي با 1+5 در محل مذاكرات درباره ابهامات و سوالات طرح شده گفت‌وگو كردند.

برخي از تناقض‌ها در ميان كشورهاي عضو گروه 1+5 درباره‌ي تحريم‌هاي يكجانبه مطرح شده است، از جمله يكي از اعضاي تيم مذاكره آمريكا گفته است كه تحريم‌ها درباره‌ي ايران ادامه دارد، اما نماينده‌ي روسيه با اعمال تحريم‌هاي يكجانبه مخالفت كرده است.

هم‌چنين گفته مي‌شود نماينده‌ي روسيه درخواست ملاقات با هيات ايراني در مذاكرات را دارد.

ایران روز چهارشنبه بسته‌ای از پیشنهادات را به طور شفاهی در مذاکرات با 1+5 ارایه کرد که شامل پنج محور هسته‌یی و غیرهسته‌یی است.

از سویی 1+5 برای ایران پیشنهادهایی "جدید" ارایه دادند.

مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات با 1+5 پس از پایان دور اول گفت‌وگوها در روز چهارشنبه با نماینده کشورهای 1+5 در مذاکرات با ایران دیدار کرد.

دیدارهای دو جانبه اشتون و جلیلی در مذاکرات قبلی معمولا پیش از شروع مذاکرات برگزار می شد اما این بار این دیدار در پایان روز اول مذاکرات دو طرف برگزار می شود .

بنابراين گزارش، با توجه به اين‌كه پيشنهادات 1+5 قبلا در مذاكرات معاونان جليلي و اشتون مورد بحث قرار گرفته است و نقطه‌نظرات ايران ارايه شده است، در مذاكرات روز چهارشنبه بسته‌ي ايران براي 1+5 كه به طور شفاهي به آنها ارايه شد مورد بحث قرار گرفت.

در عين حال 1+5 بسته‌ي ارايه شده از ايران را قابل مذاكره عنوان كردند.

با توجه به علاقه غرب به ادامه مذاکره مقامات ایران معتقدند که اگر بنا باشد توافقی اساسی و مستمر صورت گیرد باید بستر برای این مساله فراهم باشد و دو طرف بتوانند به مشترکات کافی برای برگزاری یک دور دیگر از مذاکرات برسند .بنابراین در بغداد باید این مشترکات به دست آید.

اما به نظر می آید طرف مقابل هم چنان رویکرد مذاکره برای مذاکره را دنبال می کند و چندان به مذاکراتی روشن و شفاف توام با خواست طرفین اعتنایی ندارد.

با توجه به فضای مثبت پیش از مذاکرات بغداد در رسانه‌های غربی و برخی مواضع این کشورها پیش بینی می‌شد در این مذاکرات زمان و مکان مذاکرات بعدی نیز تعیین شود، از این رو برخی کشورها روز چهارشنبه پیشنهاد برگزاری دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 را در کشورشان مطرح کردند.

در عین حال مقامات ایرانی بر این نظرند که با وجود کم اهمیت بودن مکان مذاکرات برای ایران، اما کشور میزبان باید بی‌طرف باشد و حداقل از اجراکنندگان تحریم‌های یک‌جانبه نباشد.

پيش از اين نماینده چین در گروه 1+5 با معاون سعید جلیلی پیش از شروع دور دوم مذاکرات دیدار کرد.

علی باقری، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به درخواست ما ژآئو شو، معاون وزیر خارجه چین و نماینده چین در مذاکرات با ایران با وي دیدار کرد.

هم چنین رایزنی‌ها میان معاونان اشتون و جلیلی برای ادامه مذاکرات دور دوم در جریان است. در همین راستا پیش از دیدار دو جانبه باقری و نماینده چین، هلگا اشمیت معاون اشتون با علی باقری دیدار کرد و نقطه نظرات ایران را در گفت‌وگو با نمایندگان 1+5 به آن‌ها منتقل کرد.

ايران در بسته خود كه به طور گام به گام تدوين شده است گام‌هاي عملي مشخصي را به 1+5 پيشنهاد كرده است.

هيات مذاكره كننده ايران تاكيد داشته است كه تمايل دارد درباره محتواي اين بسته كه به طور شفاهي به 1+5 ارائه شده است، در ادامه مذاكرات روز چهارشنبه، پاسخ طرف مقابل را بشنود.

همچنين 1+5 در دور اول مذاكرات، بسته پيشنهادي خود را به طور شفاهي به ايران ارائه كرده است، اما ظاهرا از ديدگاه ايران اين بسته متوازن نيست.

مقامات ايراني معتقدند كه تفاوت بسته ايران با بسته 1+5 اين است كه بسته ارائه شده از سوي ايران جامع است، اما 1+5 در پيشنهاداتش جزيي نگري كرده است.

در فضای رسانه‌های غربی موضوع به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی ایران تا سه و نیم درصد مطرح است اما در فضای غیر رسانه‌يی و اظهارات و مواضع کشورهای 1+5 چنین رویکردی دیده نمی‌شود.

ايران معتقد است پيشنهادات ارائه شده‌اش در قالب پنج محور براساس اصول توافق شده مذاكرات استانبول يعني ادامه مذاكرات بر مبناي ان‌پي‌تي و همكاري متقابل متوازن است.

همچنين قرار است دو طرف در ادامه مذاكرات عصر امروز، درباره آنچه در مذاكرات دور اول طرح شده است، گفت‌وگو كنند. گفته مي‌شود بسته ارائه شده از سوي ايران، حاوي موضوعات هسته‌يي و غيرهسته‌يي است.

مقامات ايران معتقدند پيشنهادات ارائه شده از سوي ايران آنقدر شفاف و عملياتي است كه طرف مقابل مي‌تواند درباره آن در مذاكرات عصر پاسخ دهد.

به گزارش ایسنا، با وجود این که بسته پیشنهادی 1+5 برای ایران راضی کننده نیست، اما ایران این بسته و آنچه درباره آن در مذاکرات گفته شد را به عنوان حرف پایانی 1+5 نمی‌داند.

5+1 در دور اول مذاکرات سه الی چهار پیشنهاد مشخص را به ایران ارایه کرده است که به نظر می آید مطلوب ایران نیست.

از سویی هم چنان در مواضع 1+5 درباره به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران وجود دارد و مشخص نیست در برداشتن گام های متقابل تا چه اندازه قابل اطمینان هستند.

در فضای رسانه‌های غربی موضوع به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی ایران تا سه و نیم درصد مطرح است اما در فضای غیر رسانه‌يی و اظهارات و مواضع کشورهای 1+5 چنین رویکردی دیده نمی‌شود.

ایران پیشنهاد جدید 1+5 را که به طور شفاهی ارایه شده است نه مکتوب دارای تضمین لازم که گام‌هایشان غیرقابل بازگشت باشد نمی‌داند و این گونه وارد بحث شدن را نیز نمی‌پذیرد.

1+5 در دور اول مذاكرات، بسته پيشنهادي خود را به طور شفاهي به ايران ارائه كرده است، اما ظاهرا از ديدگاه ايران اين بسته متوازن نيست."

به گزارش خبرنگار ايسنا، فضاي دور اول مذاكرات كه از ظهر روز چهارشنبه به وقت بغداد آغاز شد، جدي و صريح اعلام شده است و به نظر مي‌آيد و گفته مي‌شود بحث‌ها آنقدر جدي بوده است كه اين مذاكرات در آينده نيز ادامه پيدا خواهد كرد.

دور اول مذاکرات ایران و 1+5 که در محل دارالضیافه نخست وزیری عراق آغاز شده بود عصر روز چهارشنبه پایان یافت.

مایکل مان، یکی از سخنگویان کاترین اشتون بعد از شروع مذاکرات در پاسخ به سوال ایسنا، از ارایه بسته پیشنهادی 1+5 به ایران در این مذاکرات خبر داد، با این حال وی به جزییات آن اشاره نکرد.

مایکل مان در جمع خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات ایران و 1+5 در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این که آيا 1+5 بسته جدیدی در این مذاکرات به ایران ارایه خواهد کرد، گفت: 1+5 بسته جدیدی در این مذاکرات برای ایران دارد.

سخنگوی اشتون در پاسخ به این سوال که این بسته متفاوت از بسته قبلی است که کشورهای اروپایی به ایران ارایه کرده بودند تاکید کرد: این بسته پیشنهادهای جدیدی برای ایران دارد.

وی به محتوا و جزییات بیشتر از این بسته جدید اشاره نکرد و گفت: نمی‌توانم چیز بیشتری بگویم، اما طیفی از مسایل و موضوعات مختلف را شامل می‌شود، مثلا يشنهادهايي درباره غني‌سازي 20 درصد در اين بسته وجود دارد.

مذاکرات ایران و 1+5 روز چهارشنبه ـ سوم خرداد ـ با يك ساعت و نيم تاخير در محل دارالضیافه نخست‌وزیری عراق (محل برگزاری کنفرانس‌ها وهمایش‌های بین‌المللی عراق) آغاز شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ايسنا به بغداد از بامداد روز چهارشنبه از گرد و غبار (ریزگردها) در آسمان بغداد که روز گذشته هوای عراق را در حالت اضطرار قرار داده بود، کاسته شده است.

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد ایران با 1+5 دوشنبه شب در راس هیاتی وارد بغداد شد. هیات ایرانی اولین هیات مذاکره کننده بوده است که از دو رو قبل وارد بغداد شده است.

ایران پیشنهاد جدید 1+5 را که به طور شفاهی ارایه شده است نه مکتوب دارای تضمین لازم که گام‌هایشان غیرقابل بازگشت باشد نمی‌داند و این گونه وارد بحث شدن را نیز نمی‌پذیرد.

جلیلی روز سه‌شنبه در دیدارهای جداگانه با نخست وزیر، رییس جمهور، رییس مجلس اعلای اسلامی عراق، مشاور نخست وزیر گفت‌وگو کرد.

وی هم چنین در مدت حضورش در بغداد به زیارت حرمین شریفین امام موسی کاظم (ع) و امام جواد (ع) رفت.

تمامی هیات‌های دیپلماتیک 1+5 از صبح روز چهارشنبه وارد بغداد شدند. این هیات‌ها از شیکاگو به بغداد می‌آیند. در مذاکرات استانبول نیز تمامی هیات‌های 1+5 از آمریکا به استانبول آمدند.

با وجود فضای مثبت حاکم بر رسانه‌های خارجی و وجود پالس‌های مثبت از ارایه پیشنهاد جدید 1+5 برای ایران و مذاکرات مثبت و رو به جلو از سوي آمانو در تهران که به نظر می‌آید توافقی در زمینه همکاری‌های ایران و آژانس را به زودی در بر داشته باشد، هم‌چنان رویکرد 1+5 در این مذاکرات در قبال موضوع هسته‌یی ایران و پذیرش حق ایران در غنی سازی اورانیوم مبهم است.

به گزارش ایسنا، این دور از مذاکرات ایران و 1+5 درحالی امروز ـ سوم خرداد ـ در عراق برگزار می‌شود که انتخاب عراق به عنوان محل مذاکره موافقت‌ها و مخالفت‌هایی در سطح منطقه‌اي و بین‌المللی به همراه داشت. برخی کشورهای عرب منطقه از این که ایران تلاش دارد به عراق وجهه منطقه‌ای و بین المللی دهد خشنود نیستند. این کشورهای از این که یک دولت شیعه در عراق حاکم است راضی نیستند و هرگونه بهبود پرستیژ عراق در این چارچوب را برنمی‌تابند.

هم چنین همزمان با برگزاری مذاکرات سیاسی ایران و 1+5 در بغداد، تحولات مهم دیگر از جمله انتخابات ریاست جمهوری مصر انجام می‌شود.

مذاکرات ایران و 1+5 همزمان با سالروز فتح خرمشهر توسط رزمندگان ایران در روز سوم خرداد 1361 برگزار می‌شود. در سوم خرداد 1361 پس از 578 روز اشغال شهر خرمشهر از سوی رژیم صدام، این شهر توسط رزمندگان ایران آزاد شد و فتحی تاریخی را برای ایران رقم زد. در عین حال فتح خرمشهر بیش از 6000 کشته و مجروح در ایران بر جای گذاشت.

مردم ایران هر ساله روز سوم خرداد را به نشانه این فتح بزرگ که امام خمینی (ره) برای آن عبارت "خرمشهر را خدا آزاد کرد" استفاده کردند را گرامی می‌دارند تا يادآور شوند كه ايرانيان از حق خود چشم پوشي نمي‌كنند.

با وجود سال‌ها جنگ و درگیری میان ایران و عراق در زمان رژیم صدام، اما امروز روابط میان ایران و عراق با تغییر حکومت و سقوط صدام در شرایط بسیار مطلوبی قرار دارد که بي‌سابقه است. ایران و عراق دو کشور همسایه با سابقه طولانی فرهنگی، مذهبی و تاریخی هستند و مقامات عالی رتبه دوکشور بر بهبود روابط در سطوح مختلف تاکید دارند.

اما بهبود روابط باعث نمی‌شود که ملت‌ها خاطرات تلخ و شیرينشان را فراموش کنند. در این میان پاک شدن خاطرات تلخ و سخت مثل جنگ به ویژه جنگی ناخواسته و تحمیلی به زمانی طولانی و اقدامات فرهنگی نیاز دارد، نه اقداماتی سیاسی.

برگزاری مذاکرات ایران و 1+5 در بغداد به پیشنهاد ایران بوده است و 1+5 علاوه بر نگرانی از برگزاری مذاکرات در بعداد به خاطر شرایط امنیتی این کشور، توان عراق برای میزبانی چنین نشست‌هایی را به بوته آزمايش گذاشته است، اما بعد از برگزاری اجلاس موفق سران اتحادیه عرب در بغداد که در سطح جهان عرب مورد توجه قرار گرفت، نگرانی‌ها نسبت به برگزاری اجلاسی بین المللی، مهم و حساس کاسته شد.

مقامات ايراني معتقدند كه تفاوت بسته ايران با بسته 1+5 اين است كه بسته ارائه شده از سوي ايران جامع است، اما 1+5 در پيشنهاداتش جزيي نگري كرده است.

از سویی برگزاری مذاکرات در عراق که همسایه ایران و دارای روابط خوب نسبت به دیگر کشورهای مذاکره کننده است موقعیت بغداد را در این مذاکرات ارتفا می‌دهد. اين موقعيت نتيجه تغييري است كه در اين كشور رخ داده است.

سوم خرداد در بغداد مي‌تواند به 1+5 يادآور شود كه در صورت تغيير رويكرد قبلي و در پيش گرفتن نگاهي واقع‌بينانه مي‌تواند مانند عراق وجهه از دست رفته خود را بار ديگر در افكار عمومي جهان بازيابد.

اشغال عراق توسط آمریکا و ساقط شدن رژیم دیکتاتوري صدام حسین اقدامی قابل توجه بود، اما اشغال‌گری آمریکایی‌ها طولانی شد و مشکلات بسیاری برای مردم عراق به وجود آمد که خاطره حضور آمریکایی‌ها در این کشور را تلخ کرد و امروز بعد از خروج آن‌ها از عراق دیدگاه مثبتی نسبت به آنها وجود ندارد و عراق در آینده از آسیب‌های حضور اشغال گران رنج خواهد برد.

بیش از 200 خبرنگار و عکاس رسانه گروهی بین‌المللی این مذاکرات را پوشش می‌دهند. تمامی خبرنگاران و رسانه‌های گروهی مختلف در تنها هتلي در منطقه سبز ـ هتل الرشید ـ به خاطر شرایط امنیتی مستقر هستند.

منطقه سبز پس از اشغال عراق توسط آمریکایی‌ها به عنوان محیطی امن و دیپلماتیک تعیین شد و با دیوارهای بتنی از هر سو مسدود شده است و این دیوار ها هنوز پا برجاست. در عین حال منطقه سبز یکی آرام ترین مناطق بغداد به لحاظ امنیتی است.

آخرین بار که به عراق سفر کردم، چهار سال پیش برای مذاکرات ایران، عراق و آمریکا و در زمان حضور نظامی آمریکا در عراق بود و در هر گوشه کناری نیروهای آمریکایی مشاهده می شدند، اما الان در هیچ کجای بغداد و منطقه سبز آنها دیده نمی شوند و نیروهای عراقی جایگزین شده اند. هم چنین منطقه سبز نیز تحت کنترل نیروهای عراقی است.

با این حال سگ‌های آموزش دیده برای یافتن مواد منفجره و هر چیزی که خطر محسوب شود، هم چنان حضور پررنگ دارند و دیگر از گیت‌های متعدد و تفتیش‌های وقت گیر و سرسختانه خبری نیست.

هیات ایران را علاوه بر دكتر سعيد جليلي، دبير شوراي عالي امنيت ملي، علی باقری، معاون سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، سيد عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه، حمیدرضا عسگری، مشاور وزير امور خارجه و مصطفی دولت‌یار تشکیل می‌دهند.

هم چنین ما ژائوژو، معاون وزیر امور خارجه چین، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، جفری آدامز، معاون مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه بریتانیا و هانس دیتر لوکاس، معاون وزیر امور خارجه آلمان، اعضای هیات مذاکره کننده 1+5 هستند.

مقامات ايران معتقدند پيشنهادات ارائه شده از سوي ايران آنقدر شفاف و عملياتي است كه طرف مقابل مي‌تواند درباره آن در مذاكرات عصر پاسخ دهد.

مذاكره كننده ارشد ايران از رييس دولت عراق به دليل ميزباني شايسته گفت‌وگوهاي ايران و 1+5 تقدير كرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر سعيد جليلي سه‌شنبه شب با حضور در ضيافت شام جلال طالباني، رييس‌جمهور عراق گفت: علاوه بر اهميت مذاكرات 1+5 اصل برگزاري اين گفت‌وگوها در بغداد داراي اهميت ويژه و قابل توجه است.

رييس جمهور عراق نيز ابراز اميدواري كرد كه مذاكرات روز چهارشنبه ايران و 1+5 ايران در بغداد مثبت و موفق باشد.

جلال طالباني به روابط راهبردي ايران و عراق اشاره كرد و خواستار توسعه هرچه بيش‌تر آن شد.

هم‌چنين رييس‌جمهور عراق به طور خاص به روابط اقتصادي تهران ـ بغداد اشاره كرد و گفت كه زمينه‌ها و بسترهاي لازم براي گسترش بيش از پيش اين روابط وجود دارد.

سعید جليلي ابراز اميدواري كرد مذاكرات بغداد نقطه آغازي براي كنار گذاشته شدن برخي راهبردهاي بي نتيجه از جانب ۱+۵ باشد.

دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران عصر روز سه‌شنبه در محل مجلس اعلاي اسلامي عراق با سيد عمار حكيم، رييس و جمعي ديگر از اعضاي اين مجلس ملاقات كرد.

وی در این دیدار تأكيد كرد: ما حس مي‌كنيم اكنون غربي‌ها خودشان هم دريافته‌اند كه زمان براي راهبرد فشار به پايان رسيده است، چرا كه در تمام سال‌هاي كذشته كاري نمانده كه آنها بتوانند عليه ملت ايران انجام دهند و از انجام آن خودداري كرده باشند.

جليلي با اشاره به برگزاري مذاكرات ايران و ١+٥ در بغداد، اين امر را نشانه قرار گرفتن عراق در مرحله‌اي كاملا جديد دانست كه در این مرحله اين كشور مي‌تواند نقشي مهم در حل مسایل منطقه‌اي و بين‌المللي ايفا كند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دستور كار مذاكرات با ١+٥ را "گفت و گو براي همكاري" اعلام كرد و گفت: از آنجا كه بناي اين گفت‌وگوها بر همكاري است مذاكرات هفت كشور موضوعات منطقه‌اي، بين المللي و هسته‌یی را در برخواهد گرفت و اميدواريم شروعي براي يك دوره جديد باشد.

كشورهاي عضو 1+5 نيز مي‌توانند با درس گرفتن از تجارب شكست خورده گذشته خود در قبال ايران و كنار گذاشتن اين رويكرد، رفتاري متفاوت را در پيش گيرند و با كمك ايران اعتبار از دست رفته خود را در عرصه بين‌المللي و افكار عمومي جهان باز يابند.

سوم خرداد، بغداد، مذاكرات 1+5 و ايران

به گزارش ايسنا، سوم خرداد براي ايرانيان و كساني كه شاهد بودند ايرانيان چگونه خرمشهر را با ياد خدا آزاد كردند يك روز نمادين است. ايرانيان هر ساله اين روز را به خود و جهانيان يادآور مي‌شوند.

اكنون بغداد كه زماني براي ايرانيان متجاوز بود به پيشنهاد خود تهران ميزبان مذاكرات ايران و 1+5 است. اين پيشنهاد ايراني از آن سو انجام شده كه به 1+5 يادآور شود كه دولتي كه زماني ديكتاتور بود اكنون تغيير كرده و روابط خوبي با ايران در پيش گرفته و ايرانيان نيز كه هماره به بخشندگي و صلح‌طلبي در جهان شناخته مي‌شوند، بغداد را انتخاب مي‌كنند و در راستاي رشد و پيشرفت آن در عرصه بين‌المللي حركت مي‌كنند. ايران تجاوز هشت ساله رژيم بغداد را با سربلندي به پايان رساند و امروز در سالروز تاريخي سوم خرداد پايتخت كشور عراق نيز براي دفاع از حقوق ملت به مذاكره پرداخته است.

كشورهاي عضو 1+5 نيز مي‌توانند با درس گرفتن از تجارب شكست خورده گذشته خود در قبال ايران و كنار گذاشتن اين رويكرد، رفتاري متفاوت را در پيش گيرند و با كمك ايران اعتبار از دست رفته خود را در عرصه بين‌المللي و افكار عمومي جهان باز يابند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.