• سه‌شنبه / ۳۰ خرداد ۱۳۹۱ / ۱۰:۳۵
  • دسته‌بندی: انرژی هسته‎‌ای
  • کد خبر: 91033016970
  • خبرنگار : 71049

گزارش لحظه به لحظه خبرنگار ایسنا از مسکو

مذاكرات مسكو پايان يافت

دومین روز مذاکرات مسکو

مذاكرات ايران و 1+5 در مسكو پايان يافت.

به گزارش خبرنگار انرژي هسته‌يي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اعزامي به مسكو، دو روز مذاكره بين ايران و 1+5 در مسكو به پايان رسيد.

تا دقايقي ديگر كنفرانس خبري كاترين اشتون آغاز مي‌شود و در حال حاضر تمامی نمایندگان 1+5 در کنفرانس خبری حضور دارند.

در حاشیه این گفت‌وگوها سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد کشورمان با 1+5 با کاترین اشتون، نماینده 1+5 و سرگی ریابکوف، نماینده روسیه در مذاکرات دیدار کرد.

اولين ديدار دوجانبه رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا و دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران در حاشيه نشست مسكو در فاصله زماني تنفس دور چهارم اين مذاكرات مسكو انجام شد.

پس از آن معاونان اشتون و جلیلی گفت‌وگویی کوتاه داشتند و به دنبال آن دو طرف یک‌بار دیگر به میز مذاکره بازگشتند.

کنفرانس خبری کاترین اشتون و سعید جلیلی پس از پایان گفت‌وگوها انجام می‌شود.

دور چهارم مذاكرات ايران و 1+5 ساعت 16 به وقت تهران در مسكو آغاز شد.

مذاکرات ایران و 1+5 در دور سوم كه ظهر امروز آغاز شده بود، حدود ساعت 15 به وقت تهران پایان یافت.

اين مذاكرات روز دوشنبه در دو دور و در مسكو آغاز شد.

یک عضو هیات ایرانی مذاکره کننده با 1+5 با اشاره به این که ایران روز دوشنبه جزییات کاملی از نظرات و پیشنهاداتش را به 1+5 ارایه کرد ه است، گفت که سرنوشت مذاکرات مسکو به گفت‌وگوهای امروز (سه‌شنبه) بستگی دارد.

در حالی که کشورهای 1+5 بر در خواست‌هایشان از ایران مبنی بر تعلیق غنی‌سازی اورانیوم تا غنای 20 درصد و تعلیق فعالیت‌های غنی‌سازی سایت فردو و خروج اورانیوم 20 درصد تولید شده از ایران بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت تاکید دارند، ایران تاکید دارد قطعنامه‌های شورای امنیت غیرقانونی است و نمی‌تواند مبنای مذاکرات قرار گیرد.

1+5 در گفت‌وگوهای استانبول 2 بر استمرار مذاکرات بر مبنای ان پی تی تاکید کرد، اما در گفت وگوهای بغداد رویکرد خود را تغییر داد و یک بار دیگر بر قطعنامه های شورای امنیت و شورای حکام به عنوان مبنای کار تاکید کرد.

یک عضو هیات ایرانی مذاکره کننده با 1+5 به ایسنا گفت که "باید دورنمای درخواست‌های 1+5 روشن شود یعنی ما از ابتدا بدانیم آنها در انتها چه می خواهند، این به دلیل بی اعتمادی ایران به 1+5 برای پایبندی به تعهداتش است."

وی ادامه داد: " لازمه اصل "عمل متقابل" این است که گام های دو طرف از قبل مشخص باشد."

وي گفت: " اگر قرار باشد دوره‌ای از همکاری متقابل شروع شود چه تضمینی وجود دارد که این همکاری‌ها به سرنوشت همکاری‌های قبلی ایران دچار نشود. ما به دنبال آن هستیم که پاسخ متوازن و مناسب از 1+5 دریافت کنیم."

این عضو هیات ایرانی مذاکره کننده با 1+5 درباره مواضع کشور میزبان گفت‌وگوها گفت: "روس‌ها فعالیت و تلاش دارند ایده‌های سازنده ارایه کنند و 1+5 را با مبانی مدنظرشان همراه سازند. در عین حال ایران از این ایده‌ها استقبال می‌کند."

دور اول مذاکرات ایران و 1+5 در روز دوم، ظهر امروز آغاز شد.

گفت‌وگوها میان ایران و 1+5 امروز (سه‌شنبه)در حالی از سر گرفته شد که ایران منتظر است پاسخ 1+5 به پیشنهادها و نقدهایش درباره درخواست شش کشور را بشنود.

علی باقری، معاون مذاکره‌کننده ارشد ایران با 1+5 روز دوشنبه پس از پایان گفت‌وگوها در روز نخست که در دو نوبت صبح و عصر انجام شد در جمع خبرنگاران گفت: ما مستدل، حقوقی و فنی و بر اساس واقعیت‌ها پاسخ جامعی را به پیشنهاد 1+5 که در بغداد ارایه شده بود داشتیم.

به نظر می آید روز دوشنبه این ایران بوده است که نقطه نظرات و پیشنهادهایش را مطرح کرده و امروز نوبت 1+5 است که ارزیابی و یا به گفته مقامات ایران پاسخ‌اش را به آن چه ایران مفصل مطرح کرده است و شامل درخواست‌های آن ها نیز می شود، ارایه کند.

باقری گفت‌وگوهای روز دوشنبه را جدی و سازنده خواند و گفت: ایران در نشست عصر روز دوشنبه بر اساس اساسنامه آژانس و منشور ملل متحد غیرقانونی بودن ارجاع موضوع فعالیت‌های هسته‌یی ایران از شورای حکام به شورای امنیت و صدور قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران را تبیین کرد.

به گفته معاون جلیلی، قرار است کاترین اشتون نماینده کشورهای 1+5 (فرانسه، انگلیس، آمریکا، روسیه و چین) به علاوه آلمان در گفت وگوهای روز سه شنبه درباره پیشنهاد های ایران پاسخ دهند.

یک دیپلمات ایرانی گفت که با توجه به مذاکرات ناتمام بغداد، ایران منتظر شنیدن پاسخ های دقیق 1+5 است. 1+5 در بغداد هیچ پاسخ محتوایی به پیشنهادهای ایران نداد.

وی گفت: هر راهی که آنها (1+5) انتخاب کنند ایران متناسب با آن راه خود را انتخاب خواهد کرد.

گفت‌وگوهای ایران و 1+5 برای اولین بار در پایتخت روسیه ـ مسکو ـ یکی از کشورهای طرف مذاکره برگزار می‌شود.

روسیه در تلاش است تا از سخت شدن دیدگاه ها و مواضع دو طرف بکاهد.

دیدار امروز سرگئی ریابکوف و علی باقری در راستای هماهنگی بیشتر و جلب نظر ایران برای ادامه مذاکرات در دور دیگر انجام شد.

پس از ديدار نماينده روسيه با باقري، ريابكوف با ديگر نمايندگان 1+5 در مذاكرات ديدار كرد.

سعيد جليلي و كاترين اشتون امروز (سه‌شنبه) با يكديگر ديدار مي‌كنند.

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد ایران و کاترین اشتون، نماینده 1+5 در مذاکره با ایران، امروز بعد از دور اول مذاكرات، با یکدیگر دیدار ديدار و گفت‌وگو كنند.

نماينده روسيه در گروه 1+5 پيش از آغاز روز دوم مذاكرات با معاون مذاكره‌كننده ارشد ايران و 1+5 ديدار كرد.

به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به مسكو، سرگئي ريابكوف، معاون وزير امور خارجه روسيه و نماينده اين كشور در گروه 1+5 در مذاكره با ايران پيش از آغاز مذاكرات در روز دوم با علي باقري، معاون دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان در محل برگزاري مذاكرات (هتل حلقه طلايي) ديدار كرد.

مذاكرات ايران و گروه 1+5 ساعت 12 امروز (سه‌شنبه)به وقت محلي در مسكو ادامه مي‌يابد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) مذاكرات ايران و گروه 1+5 روز دوشنبه در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد.

علي باقري، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان اظهار اميدواري كرده است در نشست امروز ايران پاسخ طرف مقابل را در هر دو عرصه پیشنهادات ایران و نقد پیشنهادهای 1+5 که از سوی ایران در مذاکرات ارایه شده است را دریافت کند.

دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان شب گذشته با معاون همتای روس خود دیدار کرد.

سعید جلیلی دوشنبه شب در ضیافت شام معاون سرگئی پاتروشف، رییس امنیت ملی روسیه شرکت کرد.

در این دیدار آینده همکاری‌های ایران و روسیه در مسايل مختلف مورد توجه قرار گرفت.

اين گزارش در حال تكميل شدن است.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.