• پنجشنبه / ۲۶ مرداد ۱۳۹۱ / ۱۱:۵۱
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 91052616472
  • خبرنگار : 71342

پيكر ناديا دلدار گلچين در ميان بغض و اندوه پدر و مادرش به قطعه هنرمندان بدرقه شد

پيكر ناديا دلدار گلچين در ميان بغض و اندوه پدر و مادرش به قطعه هنرمندان بدرقه شد

پيكر ناديا دلدار گلچين در ميان اندوه خانواده و همكارانش به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) بدرقه شد.

پيكر ناديا دلدار گلچين در ميان اندوه خانواده و همكارانش به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) بدرقه شد.

به گزارش خبرنگار سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در مراسم خاكسپاري اين هنرمند كه امروز 26 مرداد ماه از مقابل تالار وحدت برگزار شد، نادر گلچين، پدر ناديا دلدار گلچين كه در عرصه‌ي موسيقي فعال بوده است، در شرايطي كه به سختي سخن مي‌گفت يادداشت كوتاهي را درباره‌ي دخترش خواند.

او گفت: در اين گونه مواقع، صحبت‌ كردن براي پدري كه عزيزش را از دست داده خيلي مشكل است پس چون بداهه گويي دشوار بود يادداشتي را براي معرفي دخترم نوشتم.

نادر گلچين در اين يادداشت با تشكر از حاضران و هنرمندان تئاتر‌، سينما و تلويزيون كشور، خطاب به حاضران ادامه داد: از شما سپاسگزارم كه براي خاك‌سپاري شاخه گلي كه دختر من است به اين مكان آمده‌ايد. دختري مهربان و خانواده دوست كه كينه در دلش راهي نداشت با اينكه دختر عموهايش همكار او بودند، هرگز بغض و حسدي نسبت به آنها نداشت. ناديا دور از جنجال و هياهو مردانه روي پاي خود ايستاد و همه را دوست مي‌داشت، او هميشه قانع بود.

پدر ناديا دلدار گلچين در بخش پاياني سخنانش گفت: تا نفس باقي است جايگاهش در سينه تنگ من است. ناديا با ما نيست ولي در هرگوشه و كناري خاطرات تلخ و شيرينش را به ياد مي آورم.

منيژه دلدار گلچين ـ دختر عموي ناديا ـ كه دوست و همبازي او بوده اجراي اين برنامه را برعهده داشت.

منيژه گلچين به ياد دخترعمويش چندين قطعه شعر خواند و گفت: ناديا در بين ما حضور دارد، در دل شما حضور دارد و بابت اين همه دلهاي عاشق خداوند را شاكرم.

وي ادامه داد: مي‌گويند ايستادگي را از سرو آموخت. ناديا از سرو ايستاده‌تر بود، در تحمل كردن سختي‌ها بي‌نظير بود، او سرو ايستاده ما بود. پاره‌اي از تن ما بود كه رفت، ما دلمان برايش خيلي تنگ مي‌شود.

سپس مرجانه گلچين ديگر دخترعموي ناديا دلدارگلچين و بازيگر تئاتر سينما و تلويزيون در سخنان كوتاهي گفت: ناديا به دليل بيماري‌اش در سال‌هاي گذشته درد و رنج فراواني را تحمل كرد و هرگز اميدش را از دست نداد، نگاهش به فرداهاي روشن بود.

وي ادامه داد: از همه همراهان خانواده و كساني كه او را ترك نكردند قدرداني مي‌كنم. خداوند اين توفيق را بدهد كه در نبود ما هم اين چنين برايمان سوگواري كنند.

در ادامه‌ي مراسم تشييع، داريوش اسدزاده ديگر هنرمند با سابقه تئاتر سينما و تلويزيون كه چندين همكاري با ناديا گلچين داشته است در سخنان كوتاهي گفت: توان گفتارم نيست. نه توان جسمي دارم و نه روحي زيرا يكي از هنرمندان و عزيزانمان را از دست داده‌ايم. ناديا خانمي با وقار،‌متين و استوار بود. درگذشت او را به خانواده‌اش تسليت مي‌گويم.

در بخش ديگري از اين مراسم سيد احمد مير علائي ـ مدير عامل بنياد سينمايي فارابي ـ با تسليت گويي براي درگذشت ناديا دلدار گلچين گفت: اتفاقي كه امروز به دليل آن جمع شده‌ايم، براي تك تك ما مي‌افتد. مهم اين است كه زندگي همين جا نيست و همين جا تمام نمي‌شود. خوش به‌حال كساني كه در ميسر زندگي‌شان زندگي كردن را تجربه مي‌كنند و نه فقط زنده بودن را و خانم گلچين از جمله اين افراد بود.

وي با يادآوري بيماري طولاني مدت ناديا گلچين ادامه داد: هرچند مدت‌ها دچار بيماري بود ولي هرگز گلايه‌اي نكرد. همه اندوخته‌هايش را هزينه درمان كرد اما با مناعت طبع و آبروداري زندگي كرد.

ميرعلائي ادامه داد: ائمه مي‌گويند به حساب خود برسيد، پيش از اينكه به حسابتان برسند. خانم گلچين انشاء الله جزو آمرزيده شدگان درگاه خداوند است. به ويژه اينكه در اين ماه عزيز كه ماه مهماني خدا است، از دنيا رفتند.

مديرعامل بنياد سينمايي فارابي حج واجب و بستر بيماري را دو عامل آمرزيده شدن افراد دانست و اضافه كرد: ما اينجا جمع نشده‌ايم كه خودنمايي كنيم، جمع شده‌ايم هنرمند خوب بزرگ و انساني را بدرقه كنيم. مسير هنرمندانه اين نيست كه همكار هنرمندان را در بيمارستان چشم به راه بگذاريم برايش شماره حساب معين كنيم و ديگران را تشويق كنيم كه برايش پول بريزند.

وي با انتقاد از عملكرد بعضي از هنرمندان براي تامين هزينه درمان همكاران بيمارشان افزود: پيگيري براي تامين هزينه‌هاي درمان خيلي مهم است اما شرايط بايد تغيير كند تا كساني كه با آبرو زندگي مي‌كنند، بي‌اعتبار نشوند. بايد چند تا از سردمداران هنرمند و مسئول ما مرده باشند كه ما براي هنرمندي در حد و اندازه‌ي خانم گلچين شماره حساب بدهيم. اينها براي خودنمايي است، واي بر ما!

ميرعلايي يادآور شد: ممكن است اين بيماري براي تك تك ما پيش بيايد ما هم بايد مسيري مثل خانم گلچين طي كنيم. او جهاد كرد و تمام زندگي‌اش را خرج بيماري‌اش كرد، اگر مي‌خواهيم براي يكديگر كاري كنيم بايد آبرومند باشد.

احمد ميرعلائي در پايان صحبتش از طرف وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و جواد شمقدري معاون امور سينمايي و شجاعي مدير صندوق حمايت از هنرمندان، درگذشت ناديا دلدارگلچين را تسليت گفت و ادامه داد: خانم گلچين در ماه مهماني خدا از دنيا رفتند و ان شاء الله قرين رحمت هستند. هميشه بايد براي عاقبت به خيري همه دعا كنيم.

در ادامه فاضل جمشيدي هنرمند موسيقي به نمايندگي از خانه موسيقي ضمن تشريح آشنايي‌اش با ناديا دلدار گلچين گفت: از زماني كه نهادهاي مدني تشكيل شده‌اند تا كنون دريافته‌ايم يكي از معضلات مهم هنرمندان ما كه اين همه درباره‌اش صحبت مي‌كنيم، بحث خدمات درماني و اجتماعي است.

او با يادآوري شرايط دشوار ناديا دلدار گلچين در طول دوران درمانش خاطرنشان كرد: در اين شرايط بود كه فهميدم معضلات بسيار بزرگي داريم كه بدون كمك دولت و نهادهاي مدني حل نمي‌شود.

جمشيدي با تاكيد بر لزوم افزايش كف بيمه هنرمندان متذكر شد: كف بيمه هنرمندان بسيار پايين است و دولت و مجلس بايد آن را دست كم سه برابر افزايش دهند كه اميدوارم نهادهاي مدني اين مطالبات را از دولت بگيرند.

او با اشاره به تلاش‌هاي ايرج راد مديرعامل خانه تئاتر براي حل مشكلات درمان هنرمندان بيمار ادامه داد: شاهد بودم آقاي راد شخصا پشت در اتاق مسئولان نشست و سنوات ناديا دلدار گلچين را گرفت، اينها لازم است اما كافي نيست. نظام تامين اجتماعي درمورد هنرمندان بايد تغيير كند. اگر نتوانيم اين تغييرات ايجاد كنيم همچنان دچار مشكلاتي مشابه مي‌مانيم.

به گزارش ايسنا،‌ بعد از سخنان فاضل جمشيدي، خانواده ناديا دلدارگلچين بر تابوت اين هنرمند گردهم آمدند و با او وداع كردند.

سپس پيكر اين هنرمند در ميان اشك‌هاي پدر و مادر، دو دختر و دخترعموهايش به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشييع شد.

آخرين بيت شعري كه منيژه گلچين در بدرقه دختر عمويش خواند اين بود:

شرح اين هجران و اين خونه جگر اين زمان بگذار تا وقت دگر

به گزارش ايسنا، مجلس يادبود ناديا دلدار گلچين روز شنبه 28 مرداد ماه از ساعت 16 تا 17 و30 دقيقه در مسجد نور واقع در ميدان فاطمي برگزار مي‌شود.

ايرج نوذري ‌، يدااله صمدي، حبيب دهقان‌نسب،اكرم محمدي‌، فلور نظري‌، فريده صابري‌، شكرخدا گودرزي‌، فاضل جمشيدي،‌ سارا اسكندري‌، داريوش اسدزاده‌ و ... از جمله هنرمنداني بودند كه در مراسم خاكسپاري ناديا دلدار گلچين حضور داشتند.

مراسم تشییع پیکر مرحوم نادیا دلدار گلچین - بازیگر

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.