• دوشنبه / ۱۰ مهر ۱۳۹۱ / ۱۲:۰۸
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 91071006566
  • خبرنگار : 71253

شركت سه ميليون دانش‌آموز در بيست‌ويكمين دوره مسابقات درس‌هايي از قرآن

درس‌هايي از قرآن

مدير موسسه ترويج فرهنگ قرآني از آغاز بيست و يكمين دوره مسابقات درس‌هايي از قرآن حجت‌الاسلام والمسلمين قرائتي براي سه ميليون دانش‌آموز تحت پوشش از اواسط مهرماه خبر داد.

به گزارش خبرنگار دين و انديشه خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمين محمد موحدي‌نژاد در نشستي خبري به مناسبت آغاز سال تحصيلي سري جديد مسابقات و فعاليت‌هاي درس‌هايي از قرآن حجت‌الاسلام و المسلمين قرائتي با تشريح فعاليت‌ها و روند برگزاري اين مسابقات خاطرنشان كرد: درس‌هايي از قرآن حجت‌الاسلام و المسلمين قرائتي وارد سي و سومين سال فعاليت خود مي‌شود و موسسه ترويج فرهنگ قرآني نيز امسال بيست و يكمين سال فعاليت خود را آغاز مي‌كند.

وي ادامه داد: سال 71 جمعي از فرهنگيان به منظور آشنايي نسل جوان با مفاهيم قرآن و فهم معارف، تفاسير و مفاهيم قرآن كريم دور هم جمع شدند و تصميم گرفتند مسابقه درس‌هايي از قرآن را تبديل به يك كلاس ميليوني براي دانش‌آموزان كنند كه اين طرح همان سال با همكاري منطقه 12 آموزش و پرورش به طور موفقيت‌آميزي برگزار شد.

مدير موسسه ترويج فرهنگ قرآني خاطرنشان كرد: روند برگزاري مسابقات به اين نحو بود كه سوالاتي از متن درس‌هايي از قرآن طراحي مي‌شد و توسط مربيان و مروجان همكار در آموزش و پرورش در اختيار دانش‌آموزان قرار مي‌گرفت و به برندگان جوايزي اهدا مي‌شد. اكنون اين طرح در تمام كشور در 25 هزار مدرسه پايگاه دارد و حدود 35 هزار فرهنگي بدون دريافت هيچ هزينه‌اي اين مسابقات را برگزار مي‌كنند.

موحدي‌نژاد با بيان اين‌كه «اين موسسه سال 80 به ثبت رسمي رسيد و اموال آن متعلق به ولي فقيه است» گفت: اين موسسه زير نظر حجت‌الاسلام و المسلمين قرائتي و با هيات موسس و هيات مديره فعاليت مي‌كند، اما بودجه‌اي از طرف دولت يا شخص آقاي قرائتي دريافت نمي‌كند بلكه بودجه آن توسط خيرين و از راه تعامل با سازمان‌ها و نهادها تامين مي‌شود.

وي همچنين يادآور شد: ما در برگزاري اين مسابقات از دانش‌آموزان هزينه‌اي دريافت نمي‌كنيم بلكه در برخي مناطق به صورت اختياري مبلغ ناچيزي براي خريد جايزه به دانش‌آموزان از كساني كه علاقه‌مند به كمك هستند دريافت مي‌شود و حضور فرهنگيان در برگزاري اين مسابقات كاملا اختياري است.

مدير موسسه ترويج فرهنگ قرآني از شركت بيش از سه ميليون دانش‌آموز در مسابقات درس‌هايي از قرآن خبر داد و گفت: بستر اصلي اين برنامه آموزش و پرورش است كه هم‌اكنون در دو مقطع راهنمايي و دبيرستان اجرا مي‌شود به طوري كه بيست هفته درسي از اواسط مهرماه هر سال آغاز مي‌شود و توسط مروجان قرآن و يك مجري در آموزش و پرورش ثبت‌نام صورت مي‌گيرد و پاسخ‌نامه‌ها به صورت تستي در اختيار دانش‌آموزان قرار مي‌گيرد كه هر هفته دانش‌آموزان به پنج سوال پاسخ مي‌دهند و بعد از بيست هفته فردي كه بالاترين امتياز را به دست آورد به منطقه معرفي مي‌شود و در آزمون كتبي كه به صورت سراسري و با سوالات محرمانه برگزار مي‌شود شركت مي‌كند و در صورت كسب بالاترين امتياز به مركز معرفي مي‌شود.

موحدي‌نژاد افزود: از سه ميليون دانش‌آموز شركت‌كننده در اين مسابقات معمولا حدود 100 هزار نفر از مرحله مدرسه به مرحله‌ منطقه‌اي راه مي‌يابند و از ميان آنها معمولا حدود 10 هزار نفر به مركز معرفي مي‌شوند كه ما از ميان آنها قرعه‌كشي مي‌كنيم و جوايزي به برندگان اهدا مي‌كنيم.

وي همچنين از طراحي جزوه كوچكي با عنوان "انس با قرآن كريم" از ميان موضوعات پيشنهادي دانش‌آموزان به درس‌هايي از قرآن استاد قرائتي اشاره كرد و گفت: در اين جزوه‌ها يك آيه قرآن با ترجمه و تفسير كوتاه طرح شده و در آخر كتاب سوالاتي مطرح گرديده كه براي شركت‌كنندگان در اين طرح نيز مسابقه جدا برگزار مي‌شود.

مدير موسسه ترويج فرهنگ قرآني در ادامه با بيان اين‌كه «در بخش آزاد و عمومي نيز مسابقه درس‌هايي از قرآن برنامه‌هاي خاصي دارد» گفت: براي استفاده از فناوري روز سايتي به نام ترويج فرهنگ قرآن راه‌اندازي شده كه اين سايت از طرف عموم مردم با استقبال روبرو شده است. اين سايت بخش‌هاي مختلفي دارد كه در يكي از اين بخش‌ها، متن 33 ساله برنامه درس‌هايي از قرآن قرار گرفته است.

موحدي‌نژاد ادامه داد: بخش ديگر پاسخ به سوالات و شبهات جوانان، بخش قرائتي تي‌وي كه حدود 400 كليپ چند دقيقه‌اي كه در بردارنده طنز و خنده قرآني همراه با حكمت است قرار داده شده است. همچنين بخش ديگر اين سايت مسابقه اينترنتي است كه متن درس‌ها در آن قرار داده شده كه اشخاص مي‌توانند وارد بخش‌ سوالات شده و با پاسخگويي به آنها در صورت رسيدن به مرز 300 امتياز در قرعه‌كشي شركت مي‌كنند و اگر برنده نشدند در مرحله 600 امتيازي، 900 امتيازي و بالاتر شركت داده مي‌شوند.

وي يادآور شد: بخش ديگر اين سايت مدرسه مجازي قرآن كريم است كه براي كاركنان دولت و ساير افراد مكتوبات و متون درس‌هايي از قرآن در اين بخش قرار داده شده كه چند مورد به صورت آزمايشي تاكنون اجرا شده است.

مدير موسسه ترويج فرهنگ قرآني ادامه داد: مسابقه پيامكي كه هر هفته پس از پخش تلويزيوني درس‌هايي از قرآن استاد قرائتي اعلام مي‌شود از بخش‌هاي ديگر اين طرح است. همچنين برنامه خلاصه‌نويسي درس‌هايي از قرآن ماه رمضان در اين سايت قرار داده شده كه هر كس 20 برنامه از 30 برنامه پخش شده در ماه رمضان را با الگوهاي ذكر شده خلاصه‌نويسي كند در صورت كسب بالاترين امتياز جوايزي دريافت مي‌كند.

موحدي‌نژاد همچنين خاطرنشان كرد: بحث‌ها، سخنراني‌ها و درس‌هاي استاد قرائتي كه به صورت تخصصي در موضوعات گوناگون تاكنون وجود داشته به صورت سي‌دي و نرم‌افزار از سوي موسسه تهيه و تدوين شده و در اختيار عموم مردم قرار گرفته است.

وي در ادامه با بيان اين‌كه «همايش اختتاميه بيستمين دوره و افتتاحيه بيست و يكمين دوره مسابقات درس‌هايي از قرآن كه هم‌اكنون بيش از سه ميليون دانش‌آموز را تحت پوشش دارد 16 مهرماه در تالار شيخ صدوق حرم حضرت عبدالعظيم حسني (ع) برگزار مي‌شود» افزود: در اين همايش شخصيت‌هاي ديني و مسوولان كشوري، حجت‌الاسلام و المسلمين قرائتي، معاون فرهنگي اجتماعي شهرداري تهران، مديركل آموزش و پرورش شهر تهران و جمعي ديگر از مسوولان حضور خواهند داشت.

مدير موسسه ترويج فرهنگ قرآني همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص راه‌اندازي سايت خنده حلال كه از سوي استاد قرائتي مطرح شده بود، گفت: شورايي از افراد مجرب در اين حوزه تشكيل شده و حدود 30 جلسه با حضور هنرمندان صداوسيما تشكيل شده است بنابراين مقدمات اين كار فراهم شده اما نظر استاد قرائتي بر اين است كه اين كار به صورت خودجوش از سوي مردم آغاز شود و ما از آن حمايت كنيم.

موحدي‌نژاد افزود: اين كار، كار بسيار حساسي است كه عنوان خنده و طنز را دارد و بايد ببينيم آيا صرفا مي‌خواهيم مردم را بخندانيم يا نكته حكيمانه‌اي را نيز در ضمن آن بيان كنيم كه نظر استاد قرائتي بر اين است كه اين كار با ظرافت خاص و با بيان نكات حكيمانه از قرآن كريم، احاديث و روايات انجام شود.

وي در پاسخ به سوالي درباره اين‌كه آيا بودجه نيم درصدي قرآني دستگاه‌ها به اين موسسه هم تخصيص داده شده است، گفت: ما هنوز از بودجه نيم درصد قرآني چيزي دريافت نكرده‌ايم هر چند مقدمات آن انجام شده و صحبت‌هايي نيز به عمل آمده اما تاكنون چيزي دريافت نكرده‌ايم.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام موحدي‌نژاد همچنين در اين نشست با بيان اين‌كه «پيشرفت و بيداري امت‌ها و ملت‌ها و قوام آن به قرآن كريم است» گفت: قرآن كريم هرگز از اهل بيت (ع) جدا نمي‌شود چرا كه هر دوي اينها امانتي است كه پيامبر (ص) به دست ما سپرده است.

وي تصريح كرد: ‌قرآن كريم و اهل بيت (ع) هر دو مايه‌ي قيام، قوام، آزادي، بيداري و پيشرفت امت‌ها و ملت‌ها است و به اين واسطه مي‌توانيم به خوبي درك كنيم كه چرا دشمنان قرآن را مي‌سوزانند و به پيامبر و مقدسات اهانت مي‌كنند.

مدير موسسه ترويج فرهنگ قرآني با بيان اين‌كه «قرآن به ما دستور داده به آنهايي كه كفر ورزيدند دشنام ندهيد» گفت: فحش و دشنام استدلال و منطقي نيست. دشمنان ما لجوجانه فكر مي‌كنند، با سوزندان قرآن و اهانت به پيامبر (ص) مي‌توانند به ريشه اسلام تيشه بزنند در حالي كه اين همواره عكس آنچه آنها خواسته‌اند جواب داده است يعني هر چه مخالفت و معاندت و لجبازي با اسلام زياد شده بهتر و بيشتر پيشرفت كرده است.

موحدي‌نژاد خاطرنشان كرد:‌ از زماني كه قرآن را سوزانند، در كشورهاي غربي خريد قرآن زياد شده است و از زماني كه به پيامبر (ص) اهانت كردند گرايش مردم براي آشنايي با رسول خدا (ص) و اهل بيت (ع) بسيار زياد شده است.

وي در پايان با محكوم كردن اين اقدام بي‌خردانه و بي‌منطق گفت: ما به دشمنان اسلام اعلام مي‌كنيم اگر شما ادعاي پيشرفت مي‌كنيد اين راه و رسم مقابله با اسلام نيست زيرا هر چه شدت پيدا كند حقيقت اسلام بيشتر جلوه خواهد كرد.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۱-۰۷-۲۱ ۲۲:۰۹

سلام، متن کتبی سخرانی و سئوالات هر هفته را در سایت بگذارید تا اگر کسی موفق به دیدن برنامه نشد، عقب نماند.