• چهارشنبه / ۱۱ بهمن ۱۳۹۱ / ۱۳:۴۴
  • دسته‌بندی: آذربایجان غربی
  • کد خبر: 91111106748
  • منبع : نمایندگی آذربایجان غربی

گزارش؛

موج‌سواری دلالان در حباب کاذب قیمت مسکن در ارومیه

موج‌سواری دلالان در حباب کاذب قیمت مسکن در ارومیه

ایسنا/آذربایجان غربی مسکن محلی است که آرامش و امنیت را برای انسان به ارمغان دارد و در واقع یکی از اسباب راحتی انسان‌ها و نهاد خانواده است، اما امروز به دلیل افزایش کاذب و رویایی، آرامش را از روان خریداران و نیازمندان واقعی خانه و خانواده‌ها گرفته و به جای آن اضطراب و استرس را هدیه داده است.

مسکن محلی است که آرامش و امنیت را برای انسان به ارمغان دارد و در واقع یکی از اسباب راحتی انسان‌ها و نهاد خانواده است، اما امروز به دلیل افزایش کاذب و رویایی، آرامش را از روان خریداران و نیازمندان واقعی خانه و خانواده‌ها گرفته و به جای آن اضطراب و استرس را هدیه داده است.

حال با تدبر در آیه 80 سوره نحل که می‌فرماید: وَاللّهُ جَعَلَ لَکُم مِّن بُیُوتِکُمْ سَکَنًا وَجَعَلَ لَکُم مِّن جُلُودِ الأَنْعَامِ بُیُوتًا تَسْتَخِفُّونَهَا یَوْمَ ظَعْنِکُمْ وَیَوْمَ إِقَامَتِکُمْ وَمِنْ أَصْوَافِهَا وَ أَوْبَارِهَا وَ أَشْعَارِهَا أَثَاثًا وَ مَتَاعًا إِلَی حِینٍ(و خدا برای شما خانه‏‌هایتان را مایه آرامش قرار داد و از پوست دام‌ها برای شما خانه‏‌هایی نهاد که آنها را در روز جابجا شدن‌تان و هنگام ماندن‌تان سبک می‏‌یابید و از پشم‌ها و کرک‌ها و موهای آنها وسایل زندگی که تا چندی مورد استفاده استقرار داد) این مساله به ذهن خطور می‌کند که در این وانفسای زندگی ماشینی و هجمه زندگی صنعتی، خانه نه تنها به عنوان محلی برای آرامش شناخته نمی‌شود بلکه مایه بهت و نگرانی و دلهره خانواده‌هاست که حتی ترس از پدیده خانه‌دار شدن مانع و سدی در راه تشکیل بنیان و نهان خانواده شده است و همین محل امروز، به جای این‌که موارد فوق را در برداشته باشد به محلی برای سودجویی افراد در دوره‌های مختلف مبدل شده است.

هرچند که دولت نهم و دهم با طرح مسکن مهر جلوی گسترش این رویه را گرفته‌اند، اما در چندماهه اخیر این بازار که منتظر شوک و یا بهتر بگوییم منتظر بهانه‌ای بوده تا دوباره به صورت کاذب رخ نمایی کند این بار افزایش قیمت مصالح ساختمانی و حتی دلار و هزار توجیه بی‌ربط و... دستاویزی برای افزایش قیمت‌های بی حد و حصر مسکن به ویژه در آذربایجان‌غربی و ارومیه شده است. هزینه‌هایی که در مقایسه با قیمت تمام شده آن رویایی است و دوباره دلالان و یا بهتر بگوییم آفت‌های اقتصادی، می‌خواهند سرمایه را از تولید به این عرصه بکشانند و به تبع آن، مالکان نیز به سهم خود بر آن دامن زده‌اند، هرچند که نباید از نقش موثر دلالان مسکن در این عرصه غافل بود، مسکنی که به هیچ عنوان نباید به محل درآمد و سود اقتصادی کاذب این چنینی تبدیل شود و به عنوان کالایی که با سود معقول بیشتر، تامین کننده نیاز مردم باشد دوباره بعد از آرامش بازار تبدیل به بازار داغ کاذب شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان غربی، یکی از بنگاهداران املاک به نام "رضا" در خصوص قیمت مسکن در روزهای اخیر می‌گوید: قیمت‌ها در چند ماه گذشته به صورت حبابی بالا رفته است، و تاکنون افزایش‌ها به این اندازه بی‌سابقه بوده است، ولی احتمالا با کوچکترین کاهش قیمت دلار، شاهد سقوط قیمت در این حوزه خواهیم بود.

وی با رد این‌که بنگاهداران، قیمت مسکن را به دلخواه خود افزایش می‌دهند، ابراز عقیده کرد: مالکان مسکن و دلالان هستند که به دلیل سود بیشتر و با انتظار کاذب و بیش از اندازه، قیمت مسکن را افزایش می‌دهند، در حالی که ما پیش از افزایش قیمت، ده برابر مدت زمان فعلی معامله می‌کردیم.

وی افزود: در چند ماه اخیر به دلیل رکود بازار مسکن، مردم رغبت خود را برای خرید مسکن از دست داده‌اند، چراکه قیمت‌ها با قیمت واقعی برابر با نرخ تورم نیز به هیچ عنوان همخوانی ندارد.

"محمد" بنگاه‌دار دیگری است که در خصوص افزایش بی‌رویه قیمت مسکن در ماه‌های اخیر می‌گوید: باید معیار و استاندارد قیمتی منطقه‌ای برای زمین‌ها و مسکن از سوی متولیان دولتی و خصوصی تعریف شود و بازار را رها نکنند، چرا که مالکان هر طور که می‌خواهند قیمت را افزایش می‌دهند و دلالان نیز چند برابر از خود مالک از این موضوع بهره‌مند می‌شوند.

وی در ادامه گفت: برای مثال آپارتمان و منزل مسکونی سراغ دارم که مالکش در چند ماه اخیر 5 مرتبه قیمتش را عوض کرده و سرپای معامله از قیمت مد‌نظرش هم فرار کرده است و در حال حاضر با دو برابر شدن قیمت نیز به دلیل توقعات و انتظارات حبابی و کاذب قیمت‌ها راضی نیست و به همین خاطر هم اکنون قیمت مسکن در شهر از میزان سقف کاذب نیز فراتر رفته است.

این بنگاهدار تاکید کرد: البته در چند هفته اخیر به دلیل رکود بازار، قیمت‌ها در حال فروکش کردن هستند اما جا برای کاهش قیمت‌ها بسیار زیاد وجود دارد و در این راستا مردم در خرید مسکن عجله نداشته باشند چون قیمت مسکن بیشتر از این حتی در آینده نیز متصور نیست.

بنگاه‌دار دیگری در منطقه رودکی در خصوص افزایش حباب گونه قیمت مسکن گفت: اتحادیه بنگاه‌داران با درجه‌بندی و هزینه‌هایی که اخذ می‌کند چه خدماتی ارائه داده است؟ حتی اگر به بنگاه‌داران نمی‌تواند خدمات ارائه کند، حداقل با مسئولان، برای تعیین قیمت معقول منطقه‌ای مشورت کرده و ایده و راهکار داشته باشد، و پس از آن این قیمت را به صورت رسمی اعلام کنند تا جلوی معاملاتی که بدون کد رهگیری و با سایر ابزار تنها مابین خود دلالان برای بالا بردن قیمت زمین صورت می‌گیرد را بگیرند، و در این راستا اگر نرخ کارشناسی زمین و زیربنای مناطق به تفکیک و به صورت رسمی اعلام شود، حداقل جلوی این حباب قیمت گرفته می‌شود و وضع خرید و فروش و صنف بنگاه‌داران بهتر از این می‌شود که از این ماجرا همه سود می‌برند.

وی گفت: اتحادیه بر اساس قانون نظام صنفی به صورت فعال وارد گود شده و نقش آفرینی کند، چنانچه شنیده‌ایم در بعضی از استان‌ها چنین اتفاقی افتاده است.

بنگاه‌دار دیگری نیز به نام وحید با تایید مطلب پیشین، گفت: در حال حاضر خرید و فروش در برخی مناطق خارج از محدوده شهری که ممنوع اعلام شده، با ابزارهای مختلف و با قیمت‌های بالا در جریان است، و طبیعتاً مردم عادی و مشتری واقعی برای خرید زمین‌ و مسکن‌ ریسک نمی‌کنند، ولی در نهایت تمام آنها از بازار کنار رفته و قیمت‌های کاذب برای مشتری واقعی و بنگاه‌داران واقعی باقی می‌ماند که به نفع هیچ کدام از این دو نیست.

"شمسعلی" بنگاه‌دار دیگری در این راستا می‌گوید: هم اکنون نباید بازار خرید مسکن را به حال خود رها کرد. درست است که مسکن مهر تاثیر بسیاری دارد و ممکن است با بهره‌برداری از آنها قیمت‌ها بشکند، اما نباید قیمت‌ها در این حد باشد و البته مردم نیز باید در خرید مسکن و زمین عجله به خرج ندهند، چون بازار مسکن در حال حاضر به صورت احساسی و حبابی بالا رفته و ملاک و معیار قیمت‌ها با نظر فروشندگان بدون هیچ گونه منطق و اصولی تعیین می‌شود، که در این صورت طبیعتاً فروشنده دوست دارد ملک خود را به قیمت بسیار بالا و کاذب بفروشد.

بنگاهدار دیگری که در منطقه سعدی فعالیت می‌کند نظر متفاوتی دارد. به عقیده وی مجوز شهرداری به بافت فرسوده جهت افزایش تراکم، باعث افزایش قیمت در این مناطق شده و به تبع آن افزایش قیمت‌ها را در سایر نقاط شهر در پی داشته است.

وی می‌گوید: مردم فکر می‌کنند بعد از عید قیمت‌ها بیشتر می‌شود و دست نگه داشته‌اند، و یا با ادعای قیمت کاذب و غیرواقعی اصلا دوست ندارند زمین بفروش برسد، در حالی که اصلا بدین شکل نیست، چراکه احتمال کاهش قیمت دلار و زمین و مصالح بسیار بیشتر از افزایش است، چراکه برای مشتری واقعی و حتی خود دلال مسکن و زمین نیز نمی‌ارزد بیشتر از این ریسک کرده و قیمت مسکن را بالا ببرند.

یک خریدار نیز که چند ماهی است که در بنگاه‌ها به دنبال خانه و به قول خودش خانه کارمندی می‌گردد، می‌گوید: پس‌انداز من و خانمم که هر دو کارمند هستیم هیچ سنخیتی با قیمت خانه‌ها ندارد، در حالی که چندین ماه پیش با همین قیمت خانه‌ای بسیار ایده آل می‌توانستیم تهیه کنیم، اما در حال حاضر به واقع از خرید منصرف شده‌ایم تا شاید با شکستن قیمت مسکن بتوانیم صاحب خانه شویم، چون هیچ خریدار واقعی حتی با افزایش قیمت مصالح و کارگر، نه حاضر است چنین پولی را برای مسکن بپردازد و نه اصلاً در توان دارد، مگر این‌که خود دلال و واسطه‌گر باشد.

وی وام‌های اندک را یکی دیگر از مشکلات خریداران اعلام می کند و می‌گوید: به عقیده من بانک مسکن اصولا باید 70 درصد قیمت مسکن را بپردازد، چون با این شرایط سخت و دست و پاگیر، در عالم واقعیت با 20 میلیون تومان که سهل است با 40 میلیون نیز نمی‌توان چنین شاهکاری کرد، بنابراین باید در اسرع وقت به افزایش وام‌ها حداقل مانند سال 84 اقدام کند.

این خریدار معتقد است:اصولاً باید متولیان با کمک صنف بنگاه‌داران به طراحی و تدوین استاندارد قیمت‌های کارشناسی منطقه‌ای اقدام کنند که در اکثر کشورهای دنیا به این شکل عمل می‌شود تا جلوی سوء استفاده دلالان و تضرر بیش از حد مردم در این بازار گرفته شود.

وی افزود: سرمایه‌هایی که به تازگی به این سمت که به حال جامعه سودی ندارد رفته است باید به سوی تولید ملی و اشتغال‌زایی جوانان سوق یابد.

وی گفت: رسانه‌ها باید با اطلاع رسانی علمی، بازار را متعادل کنند، و نظر مسئولان را برای کنترل هرچه بیشتر این بازار و تدوین راهکار مناسب جلب کنند، زیرا بی‌اطلاعی مردم موجب سوءاستفاده بیشتر دلالان می‌شود.

محمد بنگاه‌دار دیگری با تاکید بر موارد هم صنفان خود در خیابان معلم ارومیه ابراز عقیده کرد: البته شهرداری هم در افزایش بی‌رویه قیمت مسکن بی‌تقصیر نیست، چون شهرداری درصد عوارض خود را افزایش داده که این خود دستاویزی برای افزایش قیمت است که در این راستا باید به صورت مدبرانه این تصمیمات گرفته شود.

وی در ادامه افزود: با توجه به قیمت حباب وار مسکن و وضع اقتصادی مردم، قیمت‌ها در حال کاهش است، اما باید با سرازیری هرچه بیشتر قیمت‌ها سقوط کند تا به یک حد معقول برسد.

در این راستا نیز استاندار آذربایجان‌غربی از مردم خواسته تا تخلفات عمران شهری و زیست محیطی را به مراجع ذیربط اطلاع دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان غربی، جلال‌زاده معتقد است، متاسفانه برخی افراد در حوزه عمران شهری و منابع طبیعی از غفلت و کم کاری دستگاه‌های مسئول سوءاستفاده کرده و حقوق مردم و بیت المال را در این زمینه تضییع کرده‌اند.

وی با اشاره به این‌که یک اتحاد، وفاق، همدلی و یک عزم جدی برای برخورد با این متخلفان شکل گرفته است، افزود: برای برخورد جدی با متخلفان و سودجویان در حوزه‌های عمران شهری، مناطق استحفاظی و منابع طبیعی استان جلسات منظم و مستمری با سازمان مسکن و شهرسازی، شهرداری‌های استان، دادگستری و جهاد کشاورزی، اداره کل اطلاعات، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌های مربوطه برگزار شده است.

جلال‌زاده با اشاره به این که برخورد با متخلفین دانه درشت عمران شهری جزو دستور کار دستگاه‌های اجرایی در استان است، گفت: باید با برنامه‌ریزی‌های مختلف زمینه را برای وادار کردن متخلفین برای تبعیت از قانون فراهم نمود.

استاندار آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: به لحاظ وجود قوانین و اختیارات در زمینه برخورد با متخلفان حوزه شهری و خارج شهری هیچ خلاء و مشکلی وجود ندارد، و تنها باید هماهنگی‌های لازم در این زمینه میان دستگاه‌های مربوطه ایجاد شود.

وی افزود: با زحمات و تلاش‌های شبانه روزی سربازان گمنام امام زمان(عج) در منطقه گلشهر ارومیه زمینی به اعتبار 6 هزار میلیارد ریال از دست زمین خواران به بیت المال برگشت داده شد.

جلال‌زاده ادامه داد: بیشترین تخلفات حوزه‌های شهری، استحفاظی و منابع طبیعی به ترتیب در شهرهای ارومیه، خوی، مهاباد و بوکان رخ داده است که در اسرع وقت به آنها رسیدگی می‌شود.

وی گفت: به فرمانداری ارومیه دستور داده شده است که با متخلفین ساخت و ساز غیرمجاز در حاشیه شهر برخورد جدی انجام پذیرد.

هم‌چنین پرویز جلیلی رئیس شورای شهر ارومیه در خصوص علت افزایش کاذب قیمت مسکن به ایسنا گفت: دلیل اصلی افزایش کاذب قیمت مسکن می‌تواند به خریداران و میزان تقاضا برگردد، چراکه اگر مردم تقاضای چنین هزینه‌کردی را نداشته باشند طبیعتاً قیمت مسکن در ارومیه کاهش می‌یابد.

البته گفتنی است که شهردار ارومیه در گفت‌وگوی اختصاصی با ایسنا با ذکر آمار و ارقام اعلام کرده بود که به طور قطع و یقین هیچ‌گونه نیاز و کمبودی برای زمین و مسکن در ارومیه وجود ندارد و افزایش قیمت به هیچ عنوان ناشی از بحث عرضه و تقاضا نیست.

جلیلی در ادامه گفت‌وگوی خود با اشاره به این‌که مساله قیمت مسکن بدون دلیل افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: مسکن صرفا برای نیاز است و وقتی به تجارت تبدیل شود طبیعتاً دلال سود می‌برد که در این راستا با عکس العمل صحیح خریداران و نیازمندان واقعی به عدم پرداخت هزینه‌های حبابی و عدم تعجیل در خرید خانه و زمین، مخصوصاً بدون نیاز، بازار آرامش پیدا کرده و به قیمت واقعی نزدیک و در نتیجه قیمت مسکن کاهش می‌یابد.

رئیس شورای شهر ارومیه تاکید کرد: مردم اگر واقعا مجبور و نیازمند مسکن نیستند، توصیه می‌شود که در این شرایط خرید نکنند، چون در این صورت قیمت‌ها کاهش یافته و به حد واقعی خود نزدیک می‌شود چراکه در حد اشباع است.

وی گفت: قیمت‌ها در صورت خرید زمین و خانه زمانی که بازار کاذب است باعث آشفتگی می‌شود و مردم ضرر می‌کنند، اما در صورت نخریدن زمین و خانه به قیمت کاذب، طبیعتاً دلال ضرر خواهد دید و مجبور است خانه و قیمت را به نرخ واقعی و پایین‌تر بفروشد.

جلیلی، قیمت‌گذاری منطقه‌ای واقعی را در راستای کاهش قیمت‌های کاذب و نزدیک شدن به قیمت‌های حقیقی، طرحی مناسب و مستلزم اجرای سراسری موضوع ذکر کرد و یادآور شد: خریداران نباید عجولانه، اقدام به خرید زمین و مسکن کنند تا بازار غیرملتهب، آنان را متضرر سازد.

علیزاده یک معمار آپارتمان‌ساز در ارومیه نیز تصریح کرد: قیمت تمام شده آپارتمان مناسب با افزایش هزینه‌های مصالح ساختمانی جدید و کارگر و...، با نرخ جدید به غیر از هزینه زمین، حداکثر متری 450 تا 550 هزار تومان تمام می‌شود که قیمت زمین نیز به کل واحدهای مستقر تقسیم و افزوده می‌شود، اما در حال حاضر در مناطق گران قیمت شهر، قیمت متوسط آپارتمان، متری تا بیشتر از یک میلیون تومان در حد بسیار زیاد افزایش یافته، در حالی که چند ماه پیش، قیمت تمام شده در مناطق خوب شهر، حداکثر 600 تا 700 هزار تومان بود که با این نرخ، تحویل خریدار واقعی و اصلی داده می‌شد.

این آپارتمان‌ ساز با اشاره به این‌که قیمت‌های آپارتمان‌ها را بیش از اندازه افزایش داده‌اند و امکان سقوط قیمت در هر لحظه وجود دارد، خاطرنشان کرد: قیمت آپارتمان هم اکنون در بالاترین حد خود است و در این راستا مردم برای خرید نباید عجله به خرج دهند، بلکه باید معقولانه و در زمان مناسب بر اساس نیاز واقعی اقدام به خرید مسکن کنند.

یک دکترای اقتصاد نیز در این رابطه گفت: علت افزایش قیمت در بازار مسکن، به غیر از سایر دلایل از بعد اقتصادی می‌تواند کاهش ارزش پول نیز باشد.

دکتر فعالجو افزود: در حالت سراسری به دنبال کاهش ارزش پول ملی، مردم خواهان سرمایه گذاری در بخش‌هایی مانند طلا و مسکن و... هستند که این عمل باعث افزایش حباب وار و بیش از اندازه قیمت‌ها در این بخش‌ها شده است و با از بین رفتن موضوع، طبیعتاً قیمت‌ها نیز کاهش می‌یابد.

عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه هم‌چنین در رابطه با تاثیرگذاری مسکن مهر در قیمت‌های مسکن، اذعان کرد: طرح مسکن مهر، نقش بسیار موثری در کاهش قیمت‌ها می‌تواند ایفا کند ولی این طرح باید کارشناسانه‌تر اجرا می‌شد، به طوری که مدت زمان طولانی در اتمام این پروژه‌ها، اثر مثبت این طرح را خنثی می‌کند، و باید این زمان را هرچه سریع‌تر کاهش داد تا شاهد کاهش قیمت‌ها و شکستن این حباب قیمت باشیم.

هم‌چنین نماینده مردم ارومیه در خانه ملت گفت: عده‌ای سودجو در افزایش قیمت‌های مسکن نقش دارند.

عابد فتاحی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: طی سال جاری قیمت‌های مسکن در ارومیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، در برخی مناطق نزدیک به 100 درصد افزایش یافته که این افزایش قیمت‌ها حقیقی نیست، بلکه نشات گرفته از سوء استفاده برخی افراد فرصت طلب است، لذا مردم باید با تصمیم درست اقتصادی و خرید در موقع مناسب و مسئولان با ارایه راهکارهایی جلوی این موضوع را سریع‌تر بگیرند تا عده‌ای متضرر نشوند.

نماینده مردم ارومیه با بیان این‌که، فرهنگ حاکم بر مردم نیز در افزایش قیمت‌ها نقش بسزایی دارد، اظهار کرد: در تمامی کشور‌های دنیا، وقتی قیمت کالایی افزایش می‌یابد، آن کالا با کاهش تقاضا رو به رو می‌شود که در نهایت منجر به کاهش قیمت‌ها می‌شود، ولی متاسفانه در کشور ما، هر وقت قیمت کالایی افزایش یابد با افزایش تقاضا رو به رو می‌شود که نتیجه بالعکس دارد، هر چند که این یکی از دلایل می‌تواند باشد و یقیناً در ارومیه افراد سودجو بسیار تاثیرگذار بوده‌اند.

وی معتقد است: این فرهنگ نادرست حاکم بر جامعه و عدم نظارت و کنترل قیمت‌ها از سوی دولت، راه را برای فرصت‌طلبی دلالان هموار می‌سازد.

شهردار ارومیه نیز در این رابطه به ایسنا گفت: قیمت‌های زمین به صورت کاذب و رویایی از طرف دلالان در ارومیه افزایش یافته است، لذا مردم نباید به هیچ عنوان وارد بازار مسکن و زمین شوند، چون یقینا فقط خود مردم متضرر می‌شوند و در این میان دلالان سود خواهند برد و قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

حضرت‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این‌که، شهر ارومیه به هیچ عنوان کمبود زمین ندارد، گفت: شهرداری ارومیه آماده است تا برای هرگونه نیاز مردم پاسخ دهد، و مردم می‌توانند با مراجعه به سازمان املاک شهرداری ارومیه درخواست خود را برای رفع نیازهایشان در خصوص زمین و تامین آن و ساخت مسکن ارائه دهند.

وی گفت: شهرداری ارومیه حاضر است برای رفع نیاز واقعی مردم هزار قطعه زمین به قیمت کارشناسی در اختیار آنها قرار دهد.

شهردار ارومیه با اشاره به این‌که دلالان قیمت زمین را به آخرین حد اشباع بالا برده و یقیناً این قیمت‌ها در هفته‌های آتی به صورت سرسام آوری کاهش پیدا می‌کند، گفت: مردم وارد آشفته بازار مسکن در ارومیه نشوند و با خرید خانه و زمین با چنین قیمت کاذب و حباب واری خود را متضرر نکنند، چون با کاهش قیمت‌ها مردم بسیار متضرر خواهند شد.

وی گفت: قیمت مسکن و زمین در ارومیه به هیچ عنوان روال طبیعی خود را طی نکرده و حتی افزایش بر اساس عرضه و تقاضا هم نبوده، و فقط دلالان مسکن برای سوءاستفاده از مردم و احساس کاذب سود بیشتر در این حوزه به صورت روانی قیمت‌ها را بالا برده‌اند، و در حال حاضر چون قیمت‌ها اشباع شده و نمی‌توان بیشتر از این میزان قیمت و خرید و فروش را بالا برد آماده کنار کشیدن هستند، لذا مردم باید مواظب بوده و در این حباب بسیار کاذب قیمت‌ها، خرید نکنند.

شهردار ارومیه تاکید کرد: شهر ارومیه کمبود مسکن و زمین ندارد که قیمت‌های آن بدین شکل تصاعدی بالا رفته است، چراکه شهر ارومیه با 8 هزار و 200 هکتار محدوده قانونی 1000 هکتار فضای خالی دارد، و این نشان می‌دهد قیمت‌ها باید کاهش یابد، و این امر اتفاق خواهد افتاد. فقط مردم باید در این مقطع وارد این بازار نشوند

در این میان نماینده مردم ارومیه در خانه ملت نظری بر خلاف دیگران دارد و معتقد است هرگونه دخالت در قیمت‌گذاری از سوی متولیان نادرست است.

جهانگیرزاده افزود: فرهنگ حاکم بر اکثر خانواده‌های ارومیه‌ای سکونت در خانه‌های ویلایی است و رغبتی به سکونت در خانه‌های آپارتمانی ندارند.

وی ادامه داد: با توجه به روند افزایش تقاضای خانواده‌های جوان از سمت خانه‌های ویلایی به خانه‌های آپارتمانی، افزایش قیمت در ارومیه در حد طبیعی بوده و نمی‌توان تمامی افزایش قیمت را به صورت کاذب مطرح کرد لذا تنها بخشی از افزایش قیمت مسکن در ارومیه کاذب است.

جهانگیرزاده ابراز عقیده کرد، کسانی که ادعای کاذب بودن قیمت‌ها را مطرح می‌کنند، هیچ اطلاعی از بازار فعلی ارومیه ندارند.

وی افزایش قیمت مسکن ارومیه را یک روند طبیعی عنوان کرد و افزود: این افزایش تابع نوسانات ارز و طلا و سایر مسایل اقتصادی قرار گرفته است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس با اشاره به عوامل مختلف و دخیل در افزایش قیمت مسکن در ارومیه اظهار کرد: عوامل مختلفی از جمله افزایش ساخت و سازها و آپارتمان سازی، افزایش مهاجرت به ارومیه، افزایش قیمت مصالح و تجهیزات ساختمانی، انباشت سرمایه‌ها و ثروت غیرقابل استفاده، افزایش نرخ کارگر و نرخ‌های فنی مهندسی مربوطه باعث افزایش قیمت مسکن در ارومیه شده است که افزایش تقاضا نیز مکمل این امر بوده است.

وی با اشاره به نقش دولت در کنترل قیمت‌ها اظهار کرد: دولت تنها می‌تواند به عنوان نقش نظارتی در بعضی از موارد از جمله واگذاری و تفکیک زمین ایفای نقش کند.

هم‌چنین سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: رسانه‌ها و مطبوعات می‌توانند با شفاف سازی و روشن ساختن ابعاد مختلف افزایش حبابی قیمت‌های مسکن نقش مهمی در رسیدن این قیمت‌های کاذب به قیمت‌های واقعی خود ایفا کنند.

محمد علیپور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی، افزود: نحوه پرداخت رسانه‌ها به افزایش قیمت‌های مسکن، می‌تواند تاثیر منفی و یا مثبت در این حوزه داشته باشد.

عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: رسانه‌ها متاسفانه در برخی مواقع با وجود حسن نیت، موجب بحرانی‌تر شدن موضوع می‌شوند، لذا باید در این مواقع از ابعاد مختلف و از منظر اشخاص خصوصی و دولتی و همه جانبه به موضوع نگریست تا تاثیر واقعی داشته باشد.

وی نقش رسانه‌ها در بحث کاهش قیمت‌های مسکن را بسیار تاثیرگذار دانست و تصریح کرد: رسانه‌ها و مطبوعات می‌توانند با شفاف سازی و روشن ساختن ابعاد مختلف افزایش حبابی قیمت‌های مسکن به ویژه در استان که بیشتر از میانگین کشوری است، نقش مهمی در رسیدن این قیمت‌های کاذب به قیمت‌های واقعی خود ایفا کنند.

نماینده مردم ماکو و چالدران در خانه ملت، فرصت طلبی برخی افراد سودجو از شرایط اقتصادی را عامل اصلی افزایش قیمت‌ها در حوزه مسکن عنوان کرد و افزود: افزایش نقدینگی راه را برای فعالیت سوداگران اقتصادی هموار می‌کند. لذا دلالان با انجام معاملات صوری، نقش بسزایی در افزایش قیمت‌ها دارند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این‌که، کنترل بازار ارز و طلا، بررسی مراحل اجرای هدفمندی یارانه‌ها و رسیدگی به مسائل مالیاتی، از اولویت‌های اصلی کمیسیون اقتصادی مجلس است، اظهار کرد: بحث کنترل قیمت‌های مسکن در اولویت‌های بعدی قرار دارد، چراکه معتقدیم افزایش قیمت‌ها در این حوزه به صورت توهمی و حباب‌وار است و کنترل سایر حوزه‌ها مانند بازار ارز، خود نقش قابل توجهی در کاهش قیمت‌ مسکن خواهد داشت.

علیپور در رابطه با تاثیر مسکن مهر در قیمت‌های بازار مسکن، اذعان کرد: طرح مسکن مهر، یکی از طرح‌های پر افتخار دولت به شمار می‌رود که انصافاً طی چند سال گذشته تاثیر مثبتی در کنترل قیمت‌های مسکن داشته، ولی به نظر می‌رسد توجه و اختصاص اعتبار بیش از حد به این حوزه، از سایر حوزه‌ها به خصوص بخش تولید و صنعت غفلت شود.

وی با بیان این‌که، هم اکنون طبق آمارهای رسمی، بیش از یک میلیون و 600 هزار واحد مسکن خالی در سطح کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌های اتخاذ شده در کنترل بازار ارز، قیمت مسکن طی روزهای آینده کاهش قابل توجهی خواهد داشت.

متاسفانه با وجود پیگیری‌های مکرر ایسنا، رییس اتحادیه مشاوران املاک ارومیه از انجام مصاحبه در مورد علل افزایش قیمت مسکن و زمین و اقدامات صورت گرفته خودداری کرد.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام مرکز آمار ایران متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل 32.3 درصد افزایش داشته است اما با محاسبه سرانگشتی می توان به آسانی به این نتیجه رسید که افزایش قیمت مسکن در شهر ارومیه در مقایسه با تهران(به عنوان پایتخت سیاسی و اقتصادی کشور) نزدیک به 100 درصد افزایش داشته است و این در حالی است که ارومیه هنوز در تکاپوی ملحق شدن به لیست کلان شهرهای ایران است و در این وادی به ذهن هر شهروند ارومیه‌ای این سئوال خطور می‌کند که علت این‌که ارومیه شهر کوچکی با یک دهم جمعیت تهران، گوی سبقت را در افزایش قیمت مسکن از پایتخت کشور ربوده است چه توجیه و مفهومی دارد؟

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۱-۱۱-۱۱ ۲۲:۵۹

وقتی پنیر 250گرمی قیمتش سه برابر بشه انتظارقیمت سه برابری برای همه چیز وجودداره وشده