• شنبه / ۱۴ بهمن ۱۳۹۱ / ۱۲:۴۲
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 91111408159

آیین پایانی جایزه‌ی کتاب سال

وزیر ارشاد، دولت احمدی‌نژاد را رکورددار چاپ کتاب دانست

وزیر ارشاد، دولت احمدی‌نژاد را رکورددار چاپ کتاب دانست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین پایانی جایزه کتاب سال با اشاره به تعداد آثار منتشرشده در دو دولت اخیر، گفت: بیش‌ترین کتاب بعد از انقلاب در دو دولت اخیر منتشر شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین پایانی جایزه کتاب سال با اشاره به تعداد آثار منتشرشده در دو دولت اخیر، گفت: بیش‌ترین کتاب بعد از انقلاب در دو دولت اخیر منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیین پایانی سی‌امین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیستمین دوره جایزه جهانی کتاب سال صبح امروز (شنبه، 14 بهمن‌ماه) با حضور محمود احمدی‌نژاد در تالار وحدت برگزار شد.

در این مراسم، سیدمحمد حسینی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - با گرامی داشتن یاد امام خمینی (ره) عنوان کرد: امام خمینی (ره) نویسنده‌ای توانا بودند که در سن 27 سالگی شرح دعای سحر را نوشتند و همچنین کتاب‌های دیگری را به یادگار گذاشتند که همه ارزنده هستند. ایشان در سال 47 درس‌های ولایت فقیه را می‌نویسند که پایه‌گذار جمهوری اسلامی می‌شود. در این دوره از جایزه جهانی کتاب سال، تفسیر سوره حمد از امام (ره) به زبان روسی ترجمه شده و جزو کتاب‌های برگزیده است.

او افزود: رهبر فرزانه انقلاب هم همواره اهل قلم را تشویق می‌کنند و در این زمینه نقش برجسته‌ای دارند تا پرچمی را که امام (ره) برافراشتند، امروز همچنان نگه دارند.

حسینی تأکید کرد: بعد از پیروزی انقلاب، از سال 1358 تا سال 1390، 756 هزار عنوان کتاب در جمهوری اسلامی منتشر شده است. از این تعداد، 415 عنوان متعلق به دو دوره اخیر ریاست‌جمهوری است، یعنی از سال 58 تا سال 84 ، 340 عنوان کتاب چاپ شده و در هشت سال ریاست جمهوری اخیر 415 عنوان کتاب چاپ شده است، یعنی در این دو دولت بیش از سایر دولت‌ها شاهد چاپ کتاب بوده‌ایم.

وزیر ارشاد افزود: در سال 90، 69 هزار عنوان کتاب چاپ شده که از این تعداد 39 هزار عنوان چاپ اول بوده است. در این جایزه بیش از 25 هزار و 500 عنوان کتاب ارزیابی شده است که امروز برگزیدگان و شایستگان تقدیر آن معرفی می‌شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به حوزه بین‌الملل در جایزه کتاب سال گفت: در حوزه بین‌الملل در حوزه مطالعاتی ایران و اسلام، کتاب‌ها مورد بررسی قرار گرفتند و این دو عرصه موضوعاتی است که ما در آن مورد هجمه هستیم. اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی دو موضوعی است که غرب درباره آن تلاش می‌کند و نویسندگانی در این‌باره می‌نویسند و ما هم باید نویسندگانی را که برای ایران و اسلام می‌نویسند، مورد توجه و حمایت قرار دهیم.

سیدمحمد حسینی همچنین گفت: امسال بخش ویژه کتاب سال به تفسیر قرآن اختصاص دارد که در آن دو اثر تألیفی و دو اثر تصحیح مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

وزیر ارشاد با اشاره به اهمیت برگزاری جایزه کتاب سال گفت: این جایزه سنت حسنه‌ای است که از آغاز انقلاب شروع شده و 30 سال است که ادامه می‌یابد. در دوره دفاع مقدس هم وقفه‌ای در این جایزه ایجاد نشده است.

او افزود: این روزها کتاب‌سازی بسیار آسان است، اما مهم این است که کتاب چه گره‌ای را باز کرده است و چه کمکی می‌کند و این موضوعی است که داوران در این جایزه ارزیابی می‌کنند و بر اساس آن آثار برجسته را انتخاب می‌کنند.

حسینی در ادامه با یادی از حسن حبیبی گفت: حبیبی از نویسندگان زبردست و اهل تحقیق و چهره‌ای فرهنگی بود. او به مسائل ایران انس و علاقه داشت و تا روزهای پایان عمر در بنیاد ایران‌شناسی خدمت کرد.

در این مراسم همچنین مجید حمیدزاده، دبیر سی‌امین جایزه کتاب سال، با اشاره به روند برگزاری این جایزه گفت: ما در هر سال کتاب‌های چاپ‌شده در سال قبل را بررسی می‌کنیم و امسال کتاب‌های سال 90 بررسی شده است. در این دوره 25 هزار و 498 عنوان کتاب به دبیرخانه رسید. البته کتاب‌های چاپ اول امسال 39 هزار عنوان کتاب است، اما کتاب‌های افست و کمک‌آموزشی از دایره داوری خارج شده‌اند.

او ادامه داد: این آثار در گروه‌های ده‌گانه و گروه کودک و نوجوان بررسی می‌شوند. در مرحله اول، کتاب‌ها به وسیله سه داور بررسی می‌شود که از این میان 197 اثر به مرحله دوم رسیده و در پایان 126 اثر برگزیده شده است که از این میان چهار اثر برگزیده و 22 اثر به عنوان شایسته تقدیر انتخاب شده‌اند.

حمیدی افزود: در کنار جایزه کتاب سال، ‌بیستمین دوره بین‌المللی کتاب سال در دو حوزه مطالعات اسلام و مطالعات ایران برگزار می‌شود که در این جایزه هم 2000 اثر هم مورد ارزیابی قرار گرفته که از این میان، 20 اثر به عنوان آثار برگزیده انتخاب شده و یک پژوهشگر هم به عنوان پژوهشگر برتر معرفی می‌شود.

او گفت: امسال در جایزه کتاب سال بخش ویژه مربوط به تفسیر قرآن است که تفاسیر کامل قرآن که پس از انقلاب منتشر شده‌، بررسی شده که شامل 45 اثر است و از میان آن‌ها چهار تفسیر انتخاب شده است.

در ادامه این مراسم، سیدمحمد حسینی، ‌علی اسماعیلی (سرپرست معاونت فرهنگی ارشاد)، ‌مجید حمیدزاده و تقی‌زاده جوایز شایستگان تقدیر را که شامل 10 سکه طلا و لوح تقدیر بود، به آن‌ها تقدیم کردند.

علی‌ اسماعیلی - سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت کتاب در اسلام گفت: اسلام دین اندیشه و معرفت و معنویت است و آیین آسمانی ما پرچمدار کتاب و کتاب‌خوانی در زمین است. افتخار ما این است که فرهنگ دینی ما بر مبنای ارزش نگارش و دانش است و خداوند معجزه آخرین فرستاده‌اش را کتاب قرار داده است.

او ادامه داد: پیشینه ایران اسلامی در پدید آوردن آثار ارزشمند جهانی هم ناظر بر اهمیت کتاب‌خوانی است. کتاب میراثی ماندگار، پدیده‌ای باارزش و عنصری روشنگر است و نویسندگی یکی از هنرهای فاخر و ارزشمندی است که با ایجاد ارتباط با جان‌ها و دل‌ها و با امکان پرواز دادن اندیشه‌ها و ارتباط با دل‌ها و جان‌ها، می‌تواند زمینه‌ساز تحولات بسیاری باشد. هر نویسنده‌ای که بتواند آثارش را با جوهره معنا بیافریند، کتاب‌هایش ماندگار می‌شود و مورد استفاده همه قرار می‌گیرد و چنین آثار ارزشمند و نویسندگان آن‌ها به راستی شایسته تقدیرند.

او همچنین اظهار کرد: جایزه کتاب سال پدیده‌ای است که در جهت اهمیت دادن به کتاب معنا پیدا می‌کند و به فرمایش رهبر انقلاب، تقدیر از برگزیدگان کتاب سال از بهترین و مثبت‌ترین کارهایی بوده که در جمهوری اسلامی اتفاق افتاده است، چون تقدیر از علم از نظر اسلام، تقدیر از نظامی است که خود بر مبنای علم شکل گرفته است. تأکید رهبر فرزانه انقلاب بر برگزاری جایزه کتاب سال و حضور عالی‌ترین مقام اجرایی کشور تلاش برای درک اهمیت این موضوع برای همگان است.

اسماعیلی همچنین تأکید کرد: پاره‌ای از کتاب‌ها از لحاظ اهمیت موضوع به گونه‌ای والا هستند که آن‌ها را می‌توان هسته‌ی اصلی کتاب‌های دیگر به شمار آورد.

او همچنین گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای فعالیت‌های خود تجلیل از مؤلفان را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده است.

سرپرست معاونت فرهنگی ارشاد در ادامه اظهار کرد: امید است که بتوانیم کتاب‌های اسلامی را از متفکران اسلامی به فارسی منتقل کنیم و کتاب‌های اسلامی مؤلفان داخل را به زبان‌های دیگر برگردانیم.

در این مراسم همچنین علی الموسوی، نویسنده و مترجم لبنانی که برگزیده جایزه جهانی کتاب سال شده است، به اهمیت ترجمه آثار فارسی اشاره کرد و گفت: پیشرفت ایران در دوره جمهوری اسلامی چشم‌گیر بوده و توانسته در مقابل جبهه لاییک بایستد. ایران ثابت کرده است که اسلام مانع پیشرفت نیست. البته باید حقیقت اسلام را درک کرد، اما این مباحث نباید تنها در ایران و زبان فارسی محدود شود و باید به جهان منتقل شود.

او افزود: این پرسش مطرح است که آن‌چه در ایران تولید شده، ترجمه و منتشر هم شده است؟ امروزه جهان تلاش زیادی برای ترجمه فرهنگ و علم خود به زبان‌های دیگر می‌کند و این سؤال باقی است که سهم ایران در این میان چقدرا ست؟

در ادامه این مراسم کلیپی پخش شد که با آواز علیرضا قربانی، تنظیم فرهاد فخرالدینی و شعری از محمدرضا شفیعی کدکنی بود.

در پایان این مراسم، با حضور محمود احمدی‌نژاد، سیدمحمد حسینی، ‌علی اسماعیلی و مجید حمیدزاده از برگزیدگان جایزه کتاب سال و جایزه جهانی کتاب سال تقدیر شد که جوایز آن‌ها شامل 50 سکه طلا و لوح تقدیر بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.