• یکشنبه / ۲۷ اسفند ۱۳۹۱ / ۱۲:۳۱
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 91122717470
  • منبع : نمایندگی کردستان

مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری و اماکن دیدنی شهرستان سنندج

مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری و اماکن دیدنی شهرستان سنندج

ایسنا/کردستان شهر سنندج به علت وضعیت خاص توپوگرافی یکی از شهرهای زیبای ایران است به‌طوری‌که پیرامون این شهر از کوه‌های زیبا و بلند و داخل شهر به صورت تپه ماهور از تپه‌های متعددی تشکیل شده است و برفراز هر تپه‌ای منظره‌ای زیبا از شهر نمایان است، شماری از این تپه‌ها مانند توس‌نوذر، تپه‌روسی، تپه شرف‌الملک و .. به لحاظ تاریخی و مذهبی با اهمیت هستند.

شهر سنندج به علت وضعیت خاص توپوگرافی یکی از شهرهای زیبای ایران است به‌طوری‌که پیرامون این شهر از کوه‌های زیبا و بلند و داخل شهر به صورت تپه ماهور از تپه‌های متعددی تشکیل شده است و برفراز هر تپه‌ای منظره‌ای زیبا از شهر نمایان است، شماری از این تپه‌ها مانند توس‌نوذر، تپه‌روسی، تپه شرف‌الملک و .. به لحاظ تاریخی و مذهبی با اهمیت هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کردستان، بر اساس گفته‌های کارشناسان گردشگری استان کردستان و به‌ویژه شهر سنندج با توجه به وضعیت جغرافیایی و طبیعت سرشار از زیبایی توانایی تبدیل شدن به یکی از قطب‌های گردشگری کشور را دارد.

کوه زیبای آبیدر و کوه کوچکه‌رش(سنگ سیاه) در دو طرف شهر، زیبایی خاصی به این شهر داده‌اند، هم‌چنین جاری بودن رودخانه قشلاق در حاشیه‌ی شرقی شهر بر زیبائی هر چه بیشتر شهر افزوده است، از این‌رو به گردشگران و مسافران نوروزی می‌گوییم دیدنی‌های سنندج را در طول سفرهای نوروزی خود از یاد نبرید.

*موقعیت جغرافیایی سنندج

شهر سنندج مرکز استان کردستان در فاصله‌ی 512 کیلومتری جنوب غربی تهران قرار گرفته و ارتفاع این شهر از سطح دریا یک هزار و 480 متر است.

شهر سنندج در سال 1046ه‍.ق در زمان حکومت سلسله‌ی صفویه و در دوران شاه صفی و توسط سلیمان خان اردلان بنا نهاده شد، نام سنندج معرب «سنه‌دژ» است، که هم‌اکنون نیز مردم مناطق کردنشین، سنندج را سنه می‌نامند، «سنه‌» در فرهنگ لغات اوستایی به معنای شاهین و عقاب است هرچند که در مورد واژة سنه تعاریف دیگری نیز وجود دارد.

سنندج به علت مرکزیت در گذشته، دارای مساجد، ابنیه و عمارات و بازار قدیمی است، که هم‌اکنون بیشترین تعداد جاذبه‌های این شهر را تشکیل می‌دهد.

مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری و اماکن دیدنی شهرستان سنندج

*مسجد جامع سنندج

این مسجد در ضلع شمالی خیابان امام خمینی(ره) قرار گرفته است.

براساس مدارک موجود، زمان احداث مسجد مربوط به دوره‌ی قاجار بوده و به دستور امان‌الله خان والی کردستان در سال 1228 هجری قمری ساخته شده است.

این مسجد دو ایوانی است با یک حیاط مرکزی که در پیرامون آن 12 حجره برای طلاب علوم دینی ساخته شده است.

مسجد، شبستانی بزرگ با 24 ستون دارد و اطراف شبستان و سر ستون‌ها با آیات کلام‌الله مجید مزین شده است.

برای تزیین دیوارهای مسجد از کاشی‌های هفت‌رنگ استفاده شده و در ازاره‌های آن سنگ مرمر به کار رفته است.

*مجموعه پارک تفریحی آبیدر

این مجموعه در غرب سنندج و در انتهای خیابان آبیدر قرار دارد.

شهر سنندج از فراز این پارک چشم‌انداز بسیار زیبایی دارد.

چندین باغ و چشمه‌ی طبیعی در این پارک وجود دارد، یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های این مجموعه باغ امیریه است و بزرگ‌ترین سینمای روباز (تابستانی) کشور و خاورمیانه در این باغ جا گرفته است.

این مجموعه از قدیم‌الایام تفریح‌گاه مردم سنندج بوده و کوه آبیدر، محبوبیت خاصی در میان مردم دارد.

*بازار سنندج

این بازار در دو طرف خیابان انقلاب قرار گرفته و در سال 1046ه‍.ق هم‌زمان با مرکزیت یافتن شهر سنندج به عنوان مرکز حکومت اردلان‌ها ساخته شده است. پلان این بازار به صورت مستطیل بزرگی است که بر اثر خیابان‌کشی دوران حکومت پهلوی به دو بخش تقسیم شده و بخش شمالی آن بازار سنندجی و بخش جنوبی آن بازار آصف نام گرفته است.

با وجود مراکز خرید جدید، این بازار هم‌چنان موقعیت و ارزش خود را به لحاظ تجاری حفظ کرده است.

*خانه کرد(عمارت آصف)

خانه کرد، موزه‌ی مردم‌شناسی مناطق کردنشین و بزرگترین موزه‌ی مردم‌شناسی مربوط به یک قوم در کشور ایران است، که در خیابان امام خمینی(ره) شهر سنندج واقع شده است.

این موزه در عمارت آصف دایر شده و این عمارت یکی از بزرگترین عمارت‌های اعیانی شهر سنندج است، که ارزش‌های ویژه‌ی معماری به لحاظ آجرکاری و گچ‌بری و اروسی‌سازی دارد و حمام آن زیباترین حمام خصوصی بین حمام‌های سنندج است.

بنای اولیه این عمارت مربوط به دوره‌ی صفویه بوده و در دوره‌های قاجار و پهلوی تکمیل‌تر شده است.

*موزه‌ی سنندج

این موزه در خیابان امام، کوچه حبیبی و در بخش بیرونی عمارت ملا لطف‌الله شیخ‌الاسلام (که امروزه به خانه سالار سعید مشهور است) قرار دارد و در آن آثار و اشیاء تاریخی کشف شده از استان و دیگر نقاط ایران به نمایش گذاشته شده است.

اروسی موزه‌ی سنندج یکی از نمونه‌های بی‌نظیر هنر اروسی‌سازی و کار استادکاران سنندجی است. عمارت ملا لطف‌الله از بناهای باقی‌مانده دوره‌ی قاجار است.

*چهار باغ و عمارت خسروآباد

یکی از زیباترین چهار باغ‌هایی که در ایران پس از چهار باغ اصفهان ساخته شد، چهار باغ سنندج در شمال بازار بود، این چهار باغ در دوره قاجار به محله‌ی مسکونی چهار باغ تبدیل شد البته تاثیر سبک معماری اصفهان در دوره‌ی زندیه و قاجاریه هم تداوم یافت و چهار باغ و عمارت خسروآباد که یکی از چهار باغ‌های زیبای ایران است، در جنوب غرب سنندج ساخته شد که اکنون عمارت خسروآباد و بخشی از چهار باغ آن باقی‌مانده‌ است.

این عمارت در بلوار خسروآباد (شبلی) قرار دارد.

عمارت در نوع خود بی‌نظیر بوده و سال‌ها مرکز حکومت حکام اردلان به ویژه خسروخان بوده است.

مجموعه‌ی عمارت و باغ آن افزون بر دو بخش اصلی یعنی قصر سلطنتی با ورودی ستون‌دار در بخش غربی و ساختمان‌های شرقی با غلام گردش‌ها و ایوان ستون‌دار مشرف بر صحن عمارت و فضای بیرونی بنا دارای فضاهای دیگری چون حمام، اتاق قاپ‌چیان و خدمت‌کاران است.

تزیینات معماری این بنا شامل گچ‌بری، آجرکاری، اروسی‌های زیبا و حوض چلیپا شکل داخل عمارت است.

*عمارت وکیل

این مجموعه بزرگ در خیابان کشاورز واقع شده است و شامل سه حیاط با عمارت‌های مربوطه و یک حمام خصوصی در داخل مجموعه و یک حمام عمومی در خارج آن است.

بخش اصلی عمارت وکیل در دوران زندیه ساخته شده و بخش‌های دیگران متعلق به دوره‌های قاجار است.

مجموعه، دارای تزییناتی چون آجرکاری‌های زیبا و اروسی‌های پرکار است و حیاط مرکزی دارای سقف شیروانی با طرح کلاه‌فرنگی است.

*عمارت مشیر دیوان

این عمارت در خیابان شهدا قرار دارد و شامل هفت حیاط با فضاهای مرتبط است و یک حمام خصوصی در داخل مجموعه دارد.

هریک از حیاط‌ها نیز آبنما دارند. عمارت توسط میرزا یوسف مشیردیوان در دوره‌ی قاجار ساخته شده است و زیباترین ایوان با طرح کلاه‌فرنگ در سنندج متعلق به این بنا است.

در این عمارت نیز از اروسی‌های پرکار، تزیینات آجری، کاربندی‌ها و گچ‌بری برای تزیین استفاده شده است.

*حمام خان

این حمام در ضلع شمالی بازار قدیمی سنندج در خیابان انقلاب واقع است. تزیینات آهک‌بری داخل حمام و نقوش موجود بر روی دیوار آن در نوع خود بی‌نظیر و جالب است.

حمام در سال 1220 هجری قمری به دستور امان‌الله خان اردلان ساخته شده و بین حمام‌های باقی‌مانده از گذشته بزرگترین و زیباترین حمام شهر است.

*امام‌زاده هاجر خاتون

این امام‌زاده در خیابان صلاح‌الدین ایوبی در محله‌ی قدیمی سرتپوله واقع است. براساس روایات موجود این امام‌زاده شریفه، خواهر امام رضا(ع) است که در سفر آن بزرگوار به خراسان، در کردستان رحلت کرده و در این مکان به خاک سپرده شده است.

در مجاور این امامزاده، مسجد و آرامگاه مشایخ و بزرگان سنندج نیز قرار دارد.

*امام‌زاده پیرعمر

این امام‌زاده در ضلع جنوبی خیابان امام خمینی واقع شده و تاریخ ساخت آن 1046ه‍.ق است.

امامزاده پیرعمر را پسر بلافصل حضرت علی(ع) می‌دانند.

بنای آرامگاه شامل تزیینات آجری، گچبری و اروسی‌های زیبا است.

*امام‌زاده پیرمحمد

این بقعه در میدان نبوت سنندج بر بالای تپه‌ای که قبرستان قدیمی شهر واقع شده است قرار دارد.

این بنا محل دفن امام‌زاده محمد بن یحیی مشهور به پیرمحمد است.

*قرآن نگل

در 65 کیلومتری غرب سنندج در مسیر جاده‌ی سنندج - مریوان، در داخل مسجد روستای نگل، قرآنی خطی از دوران گذشته وجود دارد که بنا به اعتقادات مردم یکی از چهار قرآن خطی است که در زمان خلیفه‌ی سوم به رشته‌ی تحریر درآمده و به چهار اقلیم دنیا فرستاده شده است.

قطع قرآن رحلی بزرگ، جلد آن چرمی و صفحات کاغذی ضخیم آن به علت تشابهی که با پوست دارد بین مردم به پوست آهو شهرت یافته است.

خط قرآن کوفی و دارای نقطه و اعراب و در قسمتی از شماره‌ی آیات طلاکاری شده و مزین به نقوش گیاهی است. تاریخ تحریر قرآن با توجه به شیوه خط و تزیینات مربوط به اواخر قرن چهارم هجری است.

این قرآن در بین مردم جایگاه والایی داشته و همه روزه عده کثیری از نقاط دوردست برای زیارت آن به این روستا می‌آیند.

*دریاچه‌ی سد قشلاق

در فاصله‌ی 20 کیلومتری شمال سنندج در مسیر جاده‌ی سقز به روی رودخانه قشلاق، سد مخزنی قشلاق احداث شده است.

دریاچه پشت این سد 11 کیلومتر طول دارد و وسعتی معادل 934 هکتار را در بر می‌گیرد این دریاچه محل مناسبی برای ورزش‌های آبی است و جزو جاذبه‌های طبیعی سنندج بشمار می‌رود.

*قلل مرتفع

به علت کوهستانی بودن منطقه و امنیت حاکم بر آنها هر سال تعداد بسیاری از کوهنوردان به قلل مرتفع و مشهور سنندج صعود می‌کنند.

مهم‌ترین قلل این شهرستان عبارتند از آبیدر، سلطان سراج‌الدین، آوالان در جنوب سنندج، شاه‌نشین در ژاوه‌رود، کوه کوچک سارد و کوه چره‌لان در جنوب غربی سنندج.

شیرینی و سوغات

کردستان نیز همانند سایر مناطق کشور دارای شیرینی‌های خاص و سایر خوراکی‌هایی که مجموعاً سوغات استان را تشکیل می‌دهند.

مهم‌ترین شیرینی که خاص شهر سنندج است، شیرینی کنجد می‌باشد.

این شیرینی در دو نوع شکری و گزانگبین(کنجی گزو) در محل‌های فروش عرضه می‌شود.

از دیگر شیرینی‌ها می‌توان به نان برنجی، بادام سوخته و نوعی باسلوق اشاره کرد که معمولاً توسط گردشگران به عنوان سوغاتی خریده می‌شود.

مرکز خرید شیرینی و سوغات استان در شهر سنندج عمدتاً در خیابان فردوسی روبروی سینما بهمن قرار گرفته است.

صنایع‌دستی

صنایع‌دستی به عنوان بخشی از میراث فرهنگی و به عنوان نمادی از نوع زندگی و فرهنگی یک جامعه همواره مورد توجه گردشگران معمولاً بخش پایانی سفر گردشگران است.

خوشبختانه به علت ویژگی زندگی سنتی در بسیاری از نقاط استان کردستان و عدم استیلای بخش صنعتی، هنوز صنایع‌دستی استان به لحاظ کیفیت و گستردگی در سطح کشور مطرح بوده، به‌گونه‌ای که فرش و گلیم کردستان به همراه محصولات نازک‌کاری چوب مانند تخته‌نرد و شطرنج شهرت جهانی یافته است.

بیشتر مسافران و گردشگرانی که به کردستان سفر می‌کنند، حتماً از محصولات نازک‌کاری و فرش و گلیم کردستان خرید می‌کنند.

*قالی و گلیم: استفاده از رنگ گیاهی، خامه‌ی طبیعی، ترکیب نقش و اصالت طرح، سبب برتری کیفیت قالی و گلیم استان کردستان شده است.

شهر سنندج و بیجار مهم‌ترین مراکز تولید گلیم و قالی هستند، به‌طوری‌که شهرت جهانی فرش سنندج و اعتبار آن میان بازار جهانی سبب شده، که در دایره‌المعارف بریتانیکا که از معتبرترین دایره‌المعارف‌های بین‌المللی است، واژه‌ی «سنه» یا همان سنندج را به نام نوعی قالی معروف ترجمه کرده‌اند.

*محصولات نازک‌کاری: کردستان مهم‌ترین استان کشور به لحاظ تولید محصولات نازک‌کاری است.

هنر نازک‌کاری ترکیب قطعات بسیار کوچک از انواع چوب‌های پرداخت‌شده‌ طبیعی است، که با ظرافت خاصی در کنار هم قرار گرفته و سبب به وجود آمدن آثار بسیار ظریف چوبی همانند تخته‌نرد، قلمدان و سایر محصولات می‌شود، علاوه بر نازک‌کاری، اروسی‌سازی، منبت و معرق سنندج نیز از شهرت و اعتبار برخوردار است.

براساس این گزارش، آثار نفیس نازک‌کاری زنده‌یاد دکتر علی‌اکبر بهزادیان هم‌اکنون در موزه‌ی مردم‌شناسی خانه‌ی کرد سنندج نگهداری و مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرد.

*کلاش: در مناطق کردنشین نوعی گیوه به نام «کلاش» تولید می‌شود، که هماهنگی زیبا و قابل توجهی با لباس کردی دارد.

رویه‌ی این کفش از نخ پنبه‌ای بافته و زیره‌ی آن از پارچه‌ی فشرده شده است، از همین‌رو کلاش کفشی سبک، نرم، قابل انعطاف و متناسب با محیط کوهستانی است.

تولید کلاش در اصل مختص به اورامان بوده اما اکنون نه تنها در تمام شهرهای استان تولید می‌شود، بلکه به سوی تولید کلاش ضدآب نیز به پیش می‌رود.

*ساخت ابزار و آلات موسیقی

پیشرفت ساخت صنایع‌دستی چوبی به علت وجود چوب درختان جنگلی مرغوب و استعداد فراوان در زمینه‌ی تعلیم و یادگیری موسیقی سبب تبدیل شدن استان کردستان به یکی از مناطق عرضه‌ی وسایل موسیقی به ویژه موسیقی سنتی شده، ساخت دف، دیوان، تار، سه‌تار، ویلن، قانون و سنتور از نمونه بارز این وسایل است.

زرگری سنتی، سفالگری، ساخت مصنوعات چرمی و خراطی نیز از صنایع‌دستی این استان است و مرکز خرید محصولات صنایع‌دستی استان در شهر سنندج عمدتاً در خیابان شهدای جنوبی جنب پارک شهدا قرار گرفته است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۱ ۰۹:۵۴

اگر مطالب همراه عکس بود بهتر مي‌شد