• یکشنبه / ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ / ۱۳:۰۸
  • دسته‌بندی: تجسمی و موسیقی
  • کد خبر: 92022214981
  • خبرنگار : 71410

در نشست خبری مطرح شد:

هشتمین جشنواره موسیقی نواحی بین‌المللی نیست

موسيقي نواحي

مدیر اجرایی هشتمین جشنواره بین المللی موسیقی نواحی ایران گفت: جشنواره امسال به دلیل کمبود بودجه در سطح ملی برگزار می‌شود و با حضور نداشتن کشورهای همجوار، جشنواره امسال بین‌المللی نیست.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محسن رفیعی همچنین گفت: اولین قدمی که برای جشنواره هشتم برداشتیم، تشکیل شورای سیاست‌گذاری بود. آئین‌نامه جشنواره تصویب شد و قرار شد بخش‌های اصلی و بخش‌های جنبی در کنار هم اجرا شوند.

او ادامه داد: مقام‌خوانی گروهی، مقام‌خوانی انفرادی، گروه نوازی و تکخوانی بخش‌های اصلی جشنواره هستند و بخش جنبی پیشکسوتان که شامل حال اساتید پیشکسوت در عرصه موسیقی نواحی و مقامی می‌شود، یعنی کسانی که در این عرصه زحمات زیادی متحمل شده‌اند، اما مهجور مانده‌اند.

او گفت: نزدیک 9 نفر از این اساتید پیشکسوت در مراسم پایانی که در تالار رودکی برگزار خواهد شد، تجلیل می‌شوند و بخش آوای رهپویان نیز از دیگر بخش‌های جنبی جشنواره است که شامل هنرمندان فعال در عرصه موسیقی نواحی و زیر 18 سال است.

محسن رفیعی همچنین گفت: ما از گروه‌های فعال زیر 18 سال برای این بخش دعوت کردیم و استقبال زیادی از این موضوع شد اما متاسفانه جشنواره همزمان با فصل امتحانات شرکت کنندگان شد و بنابراین مجبور شدیم دوباره گلچینی از این میان انجام دهیم.

دبیر اجرایی جشنواره در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: با زمان کوتاهی که پس از انتشار فراخوان داشته‌ایم شاهد حضور سی و یک گروه مقام‌نوازی‌، تکخوانی و گروه‌نوازی هستیم که 48 اجرا در تالار وحدت، تالار رودکی و تالار سوره حوزه هنری را شامل خواهد شد.

وی افزود: 13 گروه اصلی، 9 پیشکسوت،‌ 9 تکنواز و تکخوان و سه گروه توسط دبیرخانه انتخاب شده و جهت اجرا به کرمان فرستاده می‌شوند.

او درباره آثار رسیده به دبیرخانه نیز توضیح داد: بیشترین آثار از استان‌های کرمانشاه، خراسان رضوی‌، گلستان‌ و موسیقی ترکمنی بوده است و در حالی که 25 گروه دعوت ما را به جشنواره را پذیرفتند، 21 استان برای اجرای صحنه‌ای انتخاب شدند.

رفیعی با بیان اینکه جشنواره در تهران و کرمان بصورت همزمان برگزار خواهد شد‌، افزود: 14 سانس اجرا در تهران خواهیم داشت که 29 و 30 اردیبهشت دو سانس در تالار رودکی‌، 29 ‌، 30 و 31 اردیبهشت یک سانس در تالار وحدت و هفت سانس در حوزه هنری خواهیم داشت. همچنین مراسم اختتامیه 31 اردیبهشت ماه در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

دبیر اجرایی جشنواره اضافه کرد: آئین افتتاحیه 29 اردیبهشت ماه در کرمان برگزار خواهد شد.

او درباره اجراهای کرمان نیز توضیح داد: شش سانس کنسرت نیز در کرمان برگزار می‌شود‌ و به تمامی هنرمندانی که امسال در جشنواره حضور پیدا کرده‌اند لوح تقدیر اهدا خواهد شد و از 9 پیشکسوت نیز تجلیل ویژه می‌شود.

وی افزود: سید یادگاری (کرمانشاهان) ‌، رسول زنگ‌شاهی(سیستان)، شیخ مراد (ترکمن)، صمد حبیبی(تالش)، سهراب محمدی(خراسان شمالی)،‌ علی شرفی(بوشهر)،‌ سید قدم‌یار حسین و ... از جمله هنرمندان پیشکسوتی هستند که تجلیل خواهند شد.

رفیعی درباره حذف پیشوند بین‌المللی از جشنواره موسیقی نواحی ایران توضیح داد: امسال با توجه به کمبود وقت و کمبود بودجه تصمیم گرفتیم، جشنواره صرفا ملی باشد‌.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تکلیف ضبط و انتشار آثار جشنواره چه می‌شود‌، گفت: با لطف پیروز ارجمند‌، رئیس مرکز موسیقی حوزه هنری تعاملی در این زمینه انجام گرفته و ضبط آثار توسط ایشان انجام می‌گیرد. اما اینکه کارها انتشار پیدا کند یا خیر‌، به سیاست دفتر موسیقی بر می‌گردد و قرار داد ما تا پایان جشنواره است و نمی‌توانیم تا سال آینده در دبیرخانه بنشینیم و کار توزیع آثار را انجام دهیم.

به گزارش ایسنا‌، در نشست خبری که صبح امروز 22 اردیبهشت ماه جهت تشریح جزئیات هشتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران برگزار شده بود،‌ هادی منتظری‌ گفت: هیات انتخاب پس از بررسی آثار واصل شده با حضور 24 داور ،1211 اثر را در قالب 191 پرونده و 917 هنرمند انتخاب کردند.

دبیر علمی جشنواره افزود: هیات انتخاب متشکل از بنده ‌، هنگامه اخوان‌، هوشنگ جاوید و ... بود و در این راستا بیشتر به دنبال آثار موسیقی دست نخورده بودیم.

وی افزود: متاسفانه دردی که این روزها گریبان‌گیر موسیقی شده اضافه کردن پرده‌هاست که نفس این قضیه برای ما قابل پذیرش نیست و در این راستا هیچ گونه مصالحه‌ای صورت نگرفته و خیلی‌ها می‌گویند که حقشان بوده در این جشنواره انتخاب شوند.

او با تاکید بر اینکه در انتخاب آثار بیشتر به بکر بودن پرداخته شده‌، گفت: با توجه به اینکه امسال سال حماسه‌ای سیاسی و حماسه اقتصادی است تصمیم گرفتیم بخشی را با عنوان موسیقی حماسی بومی در جشنواره بگنجانیم.

بهمن کاظمی هم که اسفند سال گذشته حکم دبیری خود را دریافت کرده است درباره برنامه‌های خود درباره هشتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران گفت: وقتی دوستان از دفتر موسیقی با بنده تماس گرفتند و پیشنهاد دبیری جشنواره را دادند بیان کردم که من برای فعالیت‌هایم چارچوب قائل هستم .

او ادامه داد: با محدودیت‌های زمانی که وجود داشت، سعی کردیم در این جشنواره اصالت موسیقی مناطق را نشان دهیم و نگاه‌های ما نسبت به آثار واقع بینانه بود. همینطور با بررسی دوره‌های قبلی سعی کردیم نگاه عادلانه‌ای به انتخاب گروه‌ها داشته باشیم.

دبیر جشنواره با بیان اینکه پس از انتشار فراخوان 200 پرونده به دبیرخانه واصل شد گفت: گروه‌هایی بودند که در کنار سازهای سنتی از سازهای الکترونیک هم استفاده می‌کردند که این موضوع مورد قبول ما نبود نه اینکه این موسیقی‌ها ارزشمند نباشند بلکه ما در این جشنواره تعاریف دیگری داریم.

کاظمی درباره کم‌وکیف جشنواره هشتم گفت: در مورد سیاست‌های پی‌ریزی‌ شده باید بگویم اگر شش دوره با یک سیاست خاص پی‌ریزی شده اما در دوره هفتم سیاست‌ها تغییر پیدا کرده ، قرار نیست ما سیاست تغییر کرده را دنبال کنیم. ما گروه‌ها را شناسایی کردیم و با همه آنها تماس گرفتیم.

وی افزود:طی انتخاب من به عنوان دبیر، اسفند گذشته با من تماس گرفتند و گفتند: بودجه کاهش پیدا کرده و براساس وضع موجود باید کیفیت را به گونه‌ای دیگر تعبیر می‌کردیم. در این جشنواره به اصالت‌ها توجه می‌کنیم و سعی می‌کنیم ارتباط علمی جشنواره را با دانشگاه‌ها برقرار کنیم که بخشی از مخاطبان ما دانشجویان باشند.

او تعامل بین سازمان‌ها و ادارات را در این جشنواره مثبت ارزیابی کرد و گفت: پیروز ارجمند در این راستا به ما لطف کرده و سالن سوره حوزه هنری را برای جشنواره در اختیار ما قرار داده است و میراث فرهنگی هم به ما کمک‌هایی کرده است.

او همچنین گفت: در این جشنواره ساز‌هایی را معرفی می‌کنیم که پیش از این به صورت جدی به آنها پرداخته نشده است البته باید بگویم وظیفه یک جشنواره ترمیم کردن مشکلات بنیادین، که از سال‌های گذشته وجود داشته نیست.

کاظمی تاکید کرد: من در این جشنواره نگاه متفاوتی داشتم و برای انتخاب گروه‌ها پنجه‌های شهری در نوازندگی را نپذیرفتم. بلکه پنجه‌هایی که اصیل‌تر بوده و هویت بومی را داشته پذیرفتم .

به گزارش ایسنا‌، علیرضا پاشایی سرپرست دفتر موسیقی در این نشست خبری حضور پیدا نکرد و هیچ توضیحی در مورد حضور نداشتن او از سوی روابط عمومی دفتر موسیقی ارائه نشد، بنابراین تعدادی از پرسش‌های خبرنگاران درباره جشنواره بی‌پاسخ ماند که یکی از آنها دلیل تغییر دبیر جشنواره از محمدرضا درویشی به بهمن کاظمی بود.

با این حال کاظمی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر چگونگی دبیر شدنش توضیح داد: بنده به شخصه آدم جشنواره‌ای نیستم و شاید تا کنون پنج میلیارد در زمینه موسیقی هزینه شخصی کرده‌ام. به‌رقم اینکه آدم بدخلقی هم نیستم، پاسخ دفتر موسیقی برای دبیری جشنواره را با دلسردی دادم.

او ادامه داد: چند ماه پیش آقای پاشایی با من تماس گرفتند و گفتند ما سه جلسه با آقای درویشی داشتیم و او گفته است که باید گروه‌های بین‌المللی به جشنواره دعوت شوند و شش ماه زمان احتیاج است و ما با توانایی‌های مالی که داریم، انجام معیارهای درویشی برایمان امکان پذیر نیست. آنها به من گفتند فکر می‌کنی با این زمان کم شما چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ من هم گفتم من چارچوب‌های خودم را برای جشنواره دارم. گفتم باید مبنایی بگذاریم که کار گروهی شکل بگیرد .

کاظمی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایسنا مبنی بر عدم توجه جشنواره نواحی به هنرمندان پیشکسوت که به شدت در بستر بیماری هستند گفت: در زمینه پرداخت به این هنرمندان لیستی را مورد بررسی قرار دادیم تا آنها هم بتوانند در کنار ما حضور داشته باشند و بنابراین تعدادی از آنها جهت تجلیل در جشنواره حضور پیدا می‌کنند.

به گزارش ایسنا،‌ هشتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از 29 تا 31 اردیبهشت ماه به صورت همزمان در تهران و کرمان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.