• دوشنبه / ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ / ۲۱:۱۹
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 92032011723

غرضی: نه اصول‌گرا و نه اصلاح‌طلبم

غرضی: نه اصول‌گرا و نه اصلاح‌طلبم

سید محمد غرضی در پاسخ به این سوال که آیا در تشکیل کابینه فقط از نیروهای همسو و همفکر استفاده می‌کنید، گفت: من نه اصول‌گرا و نه اصلاح‌طلبم. من از متن انقلاب هستم و این یعنی تمام استعداد کشور. آنهایی که دنبال این عناوین هستند به دنبال مسلط شدن بر متن انقلاب هستند.

سید محمد غرضی در پاسخ به این سوال که آیا در تشکیل کابینه فقط از نیروهای همسو و همفکر استفاده می‌کنید، گفت: من نه اصول‌گرا و نه اصلاح‌طلبم. من از متن انقلاب هستم و این یعنی تمام استعداد کشور. آنهایی که دنبال این عناوین هستند به دنبال مسلط شدن بر متن انقلاب هستند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سید محمد غرضی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری امروز دوشنبه در برنامه تلویزیونی «به انتخاب شما» و در پاسخ به سوالات مختلف جوانان در عرصه‌های مختلف خاطرنشان کرد: دوران جوانی ما به سه مرحله و کار بزرگ یعنی انقلاب، جنگ و سازندگی سپری شد. ما حکومت را در بعد سخت‌افزاری آماده کردیم و شما جوانان باید کار نرم‌افزاری کنید. دوره‌های سخت تشکیل حکومت اسلامی گذشته است و امروز ما نیروی عظیم جوانان را در اختیار داریم و این جوانان می‌توانند جهان را تغییر دهند.

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با اهمیت تعامل قوای سه‌گانه با یکدیگر افزود: هر توفیقی که در گذشته و در مسئولیت‌های گوناگون به دست آورده‌ام در تعامل بین قوا و تعامل قوا با مردم و مردم با مردم حاصل شده است. من بیش از پنجاه مرتبه از مجلس رای گرفته‌ام و هرگز با رای منفی مجلس روبرو نشدم.

غرضی با بیان این‌که در دوره من تشکیلات بسیار وسیع نظام مهندسی به وجود آمد که در غرب آسیا در هیچ کشوری وجود ندارد، گفت: این تشکیلات 500 هزار عضو دارد و جوانان بسیار زیادی در آن مشارکت دارند و امروز کشور می‌تواند از این موهبت الهی استفاده کند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که رئیس‌جمهور به عنوان دومین‌ شخصیت در کشور ما مطرح است، آیا این جایگاه می‌تواند برای او مصونیت ایجاد کند، گفت: در نظام اسلامی هرکس بتواند اجماع ایجاد کند خوب است آن وقت او موفق می‌شود اما اگر رئیس‌بازی باشد توفیق چندانی نصیب او نمی شود. یکی از مزایای مردم‌سالاری نسبت به دموکراسی درایران این است که مردم‌سالاری اجماع را می‌پسندد، اما دموکراسی اختلاف را.

وی ادامه داد: در نظام اسلامی صحبت از همکاری داریم نه رقابت ووقتی اجماع حاصل شود کارها به نتیجه می‌رسد.

غرضی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که اگر در کابینه خود با قوای دیگر اختلاف داشتید چگونه با آن برخورد می‌کنید، اظهار کرد: ما مامور ادار کشور هستیم و باید منافع ملی را حفظ و امنیت مردم را تامین کنیم. روشهای اداره کشور روشن است ما باید دراختلافات رای ملت را در نظر بگیریم. اگر اختلافات بر سر تعاریف باشد باعث دگرگونی منافع می‌شود اماباید توجه کنیم که در این کشور اجماع بسیار زودتر از اختلاف انجام می‌شود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به یکی از سوالات جوانان درباره بنگاه‌های زودبازده اقتصادی که در دولت‌های گذشته مطرح شده است، پاسخ داد: از اول که این بحث مطرح شد خلاف فطرت و کار و سرمایه و اداره کشور بود زیرا هیچ‌چیز زودبازده نیست. سرمایه می‌بایست به سمت تخصص برود در حالی که در این طرح سرمایه به سمتی رفت که تخصص وجود نداشت و افراد وام گرفتند و به جای تولید ماشین و زمین خریدند یا این سرمایه به سمت ربای بازار و بانک رفت. بنابراین برای اینکه تولید را به نتیجه برسانیم باید در راستای یک سیر منظم تعریف شده باشد و تخصص در آن لحاظ شود.

وی خاطرنشان کرد: در طرح‌ بنگاه‌های زودبازده این کار انجام نشد و به جای زودبازده شدن تبدیل به تورم گردید به طوری که سکه 92هزارتومانی به 190هزارتومان رسید و زودبازده‌ها به هیچ وجه موفق نشدند. و دل من به حال جوانانی می سوزد که این پول در اختیارشان بود اما توان تولید نداشتند.

وی درباره نگاه خود به سند چشم‌انداز و اصل 44 نیز توضیح داد: اصل 44 بسیار مهم مترقی است، ولی نوع برخوردها با آن متفاوت است. متاسفانه این نوع خصوصی‌سازی در کشور ما تنها به مزایده گذاشتن بود آن هم بدون هیچ شرطی که یک عده سفته باز در مزایده‌ها برنده شدند و پس از مدتی کارشان متوقف شد. بنابراین اگر بخواهیم این اصل درست اجرا شود بایدابتدا تورم پایین بیاید.

وی ادامه داد: در مورد سند چشم‌انداز نیز آنچه وضع شده توسط دولت‌ها بوده و خود دولت‌ها در این پنجاه سال در اجرای وظایف و برنامه‌ها با شکست روبرو شده‌اند. زیرا برنامه‌ها بدون توجه به نیازهای مردم بوده است در حالی که دولتی موفق است که کارشناسی اجتماعی داشته باشد.

غرضی تاکید کرد: سند چشم‌انداز متکی به کارشناسی افراد یا گروه‌های منتخب دولت‌ها بوده است. در حالی که کشور نیاز به کارشناسی دارد که در کشور مولد است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به شعار انتخاباتی خود یعنی « دولت ضد تورم» گفت: در صد سال گذشته کشور دچار تورم بوده و تولید از بین رفته است و من مصمم هستم با دولتی که سر کار می‌آید با تورم مبارزه کنم و موتور آن را متوقف نمایم. زیرا بدون غلبه بر تورم هر برنامه و سندی شکست می‌خورد.

وی با بیان این‌که دولت ها باید حافظ پول ملی باشند، گفت: تا پول ملی تصویب نشود، اتفاق خاصی نمی‌افتد اما متاسفانه تمام دولت‌ها از زمان مشروطه تاکنون به نحوی پول ملی را تضعیف کردند.

غرضی در پاسخ به سوال دیگری درباره راهکارش برای حل معضل بیکاری و ازدواج و مسکن جوانان اظهار کرد: تاکنون جوانان را برای مدرک تربیت کرده‌ایم نه برای اشتغال و این نوع روش مطابق نیاز کشور نبوده است.باید جوانان را در هر استانی مطابق با نیاز و منابع آن استان تربیت کنیم و بایستی همتی از مردم در این زمینه ایجاد شود و آموزش مطابق نیاز هر استان باشد.

وی در ادامه درباره جایگاه نظارت مستمر و دقیق در دولت خود نیز اینگونه پاسخ داد که ابتدا قانون باید یکپارچه و منظم باشد اگر در قانون تبعیض وجود داشته باشد مشکلات ایجاد می‌شود و آن وقت ما نیاز به نظارت پیدا می‌کنیم.

وی ادامه داد: من در دولت خود به گونه‌ای عمل می‌کنم که در بحث نظارت و عمل به قانون دچار مشکل نشوم من می‌دانم که 15 نوع بازرسی در کشور برای بازرسی دولت وجود دارد. من می‌توانم آنها را به یک نظارت تبدیل کنم که فسادی رخ ندهد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: من استانداران را از طریق دولت بر سر کار نمی‌آورم، بلکه به مردم می‌گویم خودتان استاندار تعیین کنید و وظایف رئیس‌جمهور را به استاندار منتقل می‌کنم تا اگر کسی تخلف کرد در همان استان برخورد شود.

غرضی با بیان این‌که باید کشور را طوری اداره کنیم تا تعداد کسانی که از دولت شکایت می‌کنند به حداقل برسد گفت: امروز متخصصان استان‌ها برای امرار معاش به تهران می‌آیند و این خوب نیست. امروز تهران خیلی بد شده است و دیگر نمی‌تواند بیش از این بزرگ شود. من امیدوارم در دولت خود 30 تا تهران ایجاد کنم.

وی ادامه داد: من در دولت خود به گونه‌ای رفتار می کنم که هر کس تخلف کرد پاسخگو باشد و از متخلف دفاع نمی‌کنم و می دانم که اگر کسی درمقام قدرت از غیر حق دفاع کند، دشمنان دور او جمع می‌شوند و هر کس رئیس‌جمهور می‌شود باید مواظب باشد که از متخلف دفاع نکند.

وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره اصلاح سود بانکی گفت: من معتقدم تورم بالاست و علت اصلی که تولید سود پیدا نمی‌کند به خاطر تورم است و تا تورم را کنترل نکنیم سود پول پایین نمی‌آید و اگر اینگونه نباشد نمی‌توانیم با خیلی از کشورها رقابت کنیم. علت اینکه تولید سامان نمی‌یابد به خاطر این است که سود پول بالاست.

وی درباره اینکه چه برنامه‌ای برای ورزش و مسائل مالی رشته‌های ورزشی گفت: تا کشور ثروتمند نشود و بر تورم تسلط پیدا نکند هرچه هزینه کند نتیجه عکس می‌گیرد .

کاندیدای ریاست جمهوری خاطرنشان کرد:آنچه به ورزش آسیب می‌رساند این است که آثار مثبت ورزش به مردم تبیین نشده و این وظیفه دولت است.

غرضی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه در تشکیل کابینه آیا فقط از نیروهای همسو استفاده می کنید، گفت: من از متن انقلاب هستم و این یعنی همه استعداد. آنهایی که دنبال عناوین اصولگرا و اصلاح‌طلب هستند به دنبال مسلط شدن بر متن انقلاب هستند. من اعتقاد دارم باید از نیروها استفاده کنیم و مدیریت‌ها را قوی کنیم. متاسفانه همه دولت‌ها اتوبوسی عمل کردند ودستاوردها و تجربیات دولت قبلی را نادیده گرفتند.

وی گفت: یکی از کارهایم این خواهد بود که معاونین وزارتخانه‌ها را برای مدت ده سال تثبیت و از مجلس تصویب آن را بگیرم.

غرضی در پاسخ به این سوال که آیا شما قائل به ارائه گزارش به مردم هستید و چگونه این کار را می‌کنید، گفت:من دولت پاسخگو تشکیل می‌دهم و به تناسب استعداد رسانه‌ها با تمام کسانی که صاحب‌نظر هستند به صورت سوال و جواب به مردم ارائه گزارش می‌کنم و رسانه‌های متعهد به مردم را نمایندگان مردم می‌دانم که می‌توانند سوالات خود را بپرسند.

وی افزود: من این کار را نمی‌کنم که یک نفر را انتخاب و یکسری سوالات از قبل تعیین شده را مطرح کنند و من پاسخ بگویم.بنابراین از مردم می‌خواهم به روش رای دهند، نه به شخص و روش من مبارزه با تورم، توسعه جمهوریت و اسلامیت است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.