• چهارشنبه / ۱۷ مهر ۱۳۹۲ / ۲۰:۳۱
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 92071711669
  • منبع : مطبوعات

نیک‌نژاد: از شفاف‌سازی درباره‌ی پروژه‌ی «لاله» خوشحال می‌شوم

نیک‌نژاد: از شفاف‌سازی درباره‌ی پروژه‌ی «لاله» خوشحال می‌شوم

کارگردان «لاله» در پی اظهارت مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نکاتی را مطرح کرد.

کارگردان «لاله» در پی اظهارت مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نکاتی را مطرح کرد.

اسدالله نیک‌نژاد در گفت‌وگویی با خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اظهارات اخیر طباطبایی‌نژاد، بیان کرد: فکر می‌کنم تمام مطالبی که ایشان مطرح کردند، درست است اما با چند تذکر. مواردی بود که دوست داشتم خودشان آن‌ها را تصحیح کنند یا توضیح بدهند اما گویا متاسفانه در این زمینه عجله شده است.

وی با ابراز خرسندی از اینکه میزان پرداخت‌ها به پروژه «لاله» رسما اعلام شده است، گفت: خوشحالم که بالاخره بعد از تمام سر و صداهایی که برای پرداخت ارقام 17، 20 یا 30 میلیارد تومانی به پروژه شد، آقای طباطبایی‌نژاد گفت‌وگو کرده‌ و رسما آمار داده‌اند که از اولین ریال تا آخرین ریال پرداختی به «لاله» کمتر از 6.5 میلیارد تومان بوده است. این موضوع برایم باعث خوشحالی است که درباره مسائل مختلفی از جمله پروژه «لاله» شفاف‌سازی صورت بگیرد.

کارگردان «لاله» در عین‌حال خاطرنشان کرد: دوست داشتم آقای طباطبایی‌نژاد برای توضیح وضعیت پروژه «لاله» دقیق‌تر درباره مسائل صحبت کنند. امیدوار بودم با ایشان یکی دو جلسه دیگر صحبت می‌کردیم چون ما داوطلبانه خواسته بودیم که همه واقعیت‌ها را مطرح کنیم تا ایشان به‌عنوان یک مدیر همانطور که خدمت‌شان گفتم بدون لجاجت‌های سیاسی، غرض‌های شخصی و حسادت‌ها بتوانند درباره مسائل پروژه تصمیم‌گیری کنند و اطلاعاتی را در اختیار مردم بگذارند.

نیک‌نژاد افزود: متاسفانه ما فقط دو جلسه در خدمت آقای طباطبایی‌نژاد بودیم که آن دو جلسه هم بیشتر شبیه جلسات آشنایی بود، همانطور که خودشان در مصاحبه‌شان گفته‌اند.

دوست داشتم درباره تهیه‌کننده قبلی «لاله» هم توضیح بدهند / به امضایم متعهدم

کارگردان «لاله» در ادامه مطرح کرد: من از زحمات آقای طباطبایی‌نژاد و گروه‌شان که سعی کردند در این مدت کوتاه تمام واقعیات را جمع‌آوری کنند، تشکر می‌کنم. فقط دوست داشتم ایشان راجع‌به تهیه‌کننده قبلی فیلم هم که اسنادش روی میزشان بود، صحبت می‌کردند. نمی‌دانم که می‌توانم مسائلی در این زمینه را مطرح کنم یا خودشان در این‌باره می‌گویند چون وقتی شما با مدیری در جلسه هستید، بعضی از مطالب را می‌توان به‌جدی گفت و بعضی‌ها را به شوخی؛ همانطور که خودشان شوخ‌طبع‌ هستند و توأمان جدی هستند و مطالبی مطرح کردند و از ما خواستند که در جایی گفته نشود و ما هم به درخواست ایشان احترام گذاشتیم و می‌گذاریم.

نیک‌نژاد درباره مطلبی که طباطبایی‌نژاد پیرامون امضای قرارداد با دست‌چپ و... مطرح کرده است، نیز توضیح داد: در آن جلسات که برای آشنایی بود، مطالبی هم به شوخی مطرح کردیم که امضای قرارداد با دست چپ از جمله آن‌ها بود. من به شوخی گفتم با ‌دست چپ قرارداد را امضا کردم و ایشان آن را به‌عنوان غیر معتبر دانستن قرارداد تعبیر کرده‌اند، در حالی‌که مطلقا اینطور نیست.

وی تاکید کرد: ایشان می‌دانند هرکس هر قراردادی را با دست چپ یا راست یا انگشت چپ یا راست امضا یا تایید کنند، متعهد به اجرای آن هستند و من نیز به امضاء و اثر انگشت خودم متعهد هستم.

بحث کپی‌رایت را بد متوجه شدند

نیک‌نژاد همچنین درباره بحث کپی‌رایت که در سخنان طباطبایی‌نژاد مطرح شده بود، توضیح داد: با تاکید می‌گویم که مالکیت پروژه «لاله» قطعا در اختیار مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است اما درباره کپی رایت کارهایی را باید انجام می‌دادند که ندادند. آقای طباطبایی‌نژاد پرسیدند اگر این‌ کارها انجام نشود چه می‌شود؟‌ که من پاسخ دادم موضوع مثل این است که شما زمینی را خریده‌اید اما هنوز آن را به‌نام‌تان نزده‌اید. الان همه چیز این پروژه به نام مرکز ثبت نشده است. بحث ما در این زمینه بود و من امیدوار بودم که موضوعات را در جلسه دیگری ادامه دهیم. همانطور که خودشان قول داده بودند که این بحث را ادامه خواهیم داد.

کارگردان «لاله» با انتقاد از مطرح شدن مسائل اینچنینی در رسانه‌ها گفت: قرار نبود تمام گفته‌های ما که هنوز کامل نشده، در رسانه‌ها مطرح شود. البته مصاحبه ایشان هم مشکلی نداشت و خوب بود‌. امیدوارم آقای طباطبایی‌نژاد مطالب دیگری که می‌توانیم با بیان آن‌ها به ایشان کمک کنیم‌ را روشن‌تر به اطلاع مردم برسانند. ما داوطلبانه و البته عاجزانه درخواست داریم که هر چه زودتر همه مدارک و مسائل مربوط به پروژه «لاله» بررسی و نتایج آن به مردم اعلام شود، همانطور که قبلا قول چنین کاری را داده بودم.

توصیه‌ می‌کنم که اجازه دهند پروژه را از 25 مهرماه کلید بزنیم

نیک‌نژاد در ادامه این گفت‌وگو با تاکید بر اینکه «توصیه‌ می‌کنم که اجازه دهند پروژه را از 25 مهرماه کلید بزنیم» اظهار کرد: پیست «آزادی» که برای تکمیل کردن کارمان به آن نیاز داشتیم، 25 مهرماه آماده می‌شود. اجازه دهند از 25 مهرماه که پیست پس از 5 ماه کار شبانه‌روزی و مخارج بسیار سنگین آماده می‌شود، گروه کارش را آغاز کند و فیلمبرداری را تا 25 آبان‌ماه تمام کند، با این اقدام، جلوی هرنوع ضرر و زیان به بودجه و فیلم گرفته می‌شود.

وی درباره هزینه‌ی پایان فیلمبرداری پروژه «لاله» اظهار کرد: آقای طباطبایی‌نژاد گفته‌اند که سه میلیارد تومان برای پایان فیلمبرداری نیاز است، اما اعلام می‌کنم که ما با یک، سوم این هزینه، فیلم را به اتاق تدوین می‌رسانیم. البته در این شرایط باز هم رقم هزینه شده کمتر از برآورد هزینه خانم پرتو، به‌روایتی کمتر از هزینه برآورد شده تهیه‌کننده قبلی و به روایت دیگر کمتر از هزینه تصویب‌شده پروژه در مرکز گسترش است.

کارگردان «لاله» خاطرنشان کرد: امیدوارم و البته از تمام گروه‌ها خواهش می‌کنم کمک کنند که پروژه‌ای که امروز به وسیله مدیر مسئولش شفاف‌سازی شده‌ و دیگر جای هیچ‌گونه شبهه و قیل و قالی باقی نگذاشته را تمام کنیم.

این کارگردان افزود: لحظات پایانی پروژه است و خدای ناکرده برخی به‌خاطر منافع سیاسی، احیانا شخصی و یا صنفی عامل دور ریختن پولی که مصرف شده و همچنین هدررفتن زحمات بچه‌های ایرانی هنرمند گروه که در طول ماه‌ها تحت فشارهای جانبی بهترین کار خود را ارائه داده‌اند، نشوند.

600 هزار دلار هزینه پست پروداکشن «لاله» در خارج از ایران است اما...

وی در بخش پایانی گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در پاسخ به پرسشی درباره هزینه 600 هزار دلاری پست پروداکشن «لاله» که طباطبایی‌نژاد از آن سخن گفته است، گفت: ماه‌ها قبل، در جلسه‌ای با حضور اساتید سازمان سینمایی و شورای عالی سینمای کشور، بحث پست پروداکشن «لاله» شد و گفتیم که این کار می‌تواند در ایران یا خارج از کشور انجام شود. همانجا پرسیدند هزینه پست پروداکشن پروژه در داخل چقدر است که کسی نمی‌دانست اما وقتی از من پرسیدند، هزینه این‌ بخش در خارج از کشور چقدر است، گفتم با تلاش فراوان می‌توان آن را با 600 هزار دلار تمام کرد.

کارگردان «لاله» خاطرنشان کرد: برای من مهم نیست که پست پروداکشن در داخل یا خارج از ایران انجام شود. برای من تنها آنچه به صلاح پروژه است، مهم خواهد بود. حالا مسوولان باید خودشان تکلیف را روشن کنند.

اسی نیک‌نژاد در پایان گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد: اگر واقعا دوست داریم فیلم «لاله» به اتمام برسد، می‌توانیم در جلسه‌ای با مسئولان سازمان سینمایی و مرکز گسترش، همه مسائل مطرح شده از جمله موضوع کپی رایت را بحث کرده و حل کنیم. امیدوارم که هیچ تصمیمی در ارتباط با پروژه بدون مشورت با مسئولین دخیل در آن گرفته نشود، چراکه آن‌ها می‌توانند اطلاعات دست‌اول و واقعی را در اختیار مدیران قرار دهند تا قضاوت صحیحی در ادامه پروژه داشته باشند. من و همکارانم منتظر فراهم شدن راهی برای تعامل با مدیران مرکز گسترش هستیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۲-۰۷-۱۸ ۱۱:۰۷

بعيد مي دانم نتيجه کار رضايت‌بخش باشد. با اين پول بچه‌هاي کشور مي‌توانستند حداقل چند تا فيلم بسازند.