• یکشنبه / ۳ آذر ۱۳۹۲ / ۰۶:۱۶
  • دسته‌بندی: انرژی هسته‎‌ای
  • کد خبر: 92090301386

بیانیه کاخ سفید درباره تفاهم با ایران

حق غنی‌سازی ایران به رسمیت شناخته شد

حق غنی‌سازی ایران به رسمیت شناخته شد

ایران و 1+5 بر سندی به توافق‌ رسیدند که بر اساس آن غنی‌سازی در برنامه هسته‌یی ایران باقی می‌ماند.

ایران و 1+5 بر سندی به توافق‌ رسیدند که بر اساس آن غنی‌سازی در برنامه هسته‌یی ایران باقی می‌ماند.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌یی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به ژنو، دفتر دبیر مطبوعاتی کاخ سفید بلا فاصله بعد از پایان مذاکرات ژنو 3 در بیانیه‌ای نسبت به انتشار تفاهم‌نامه میان ایران و 1+5 و قرار گرفتن آن در اختیار رسانه‌های آمریکایی اقدام کرد.

در این بیانیه آمده است: فعالیت در سایت‌های هسته‌یی اراک نطنز و فردو به شکل کنونی ادامه پیدا خواهد کرد و تحریم‌ها افزایش نخواهد یافت.

درک‌ گام‌های اولیه در زمینه‌ برنامه هسته‌یی ایران

در این تفاهم‌نامه که به امضاء طرفین رسیده به نقل از گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، روسیه و چین به کمک اتحادیه اروپا) با بیان این‌که در مذاکرات جدی و اساسی با ایران با هدف رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک و قابل راستی‌آزمایی که مانع دستیابی ایران به یک سلاح هسته‌یی می‌شود، شرکت داشته‌اند، آمده است: رییس‌جمهور اوباما با صراحت گفته است که دستیابی به یک راه حل صلح‌آمیز که ایران را از رسیدن به بمب هسته‌یی بازدارد به نفع منافع ملی آمریکاست.

این ادعا در متن آن‌چه منتشر شده آمده است که «امروز ایران و گروه 1+5 به مجموعه‌ای از درک‌های اولیه رسیدند که پیشرفت برنامه هسته‌یی ایران را متوقف می‌کند و آن را از نظر جنبه‌های کلیدی عقب می‌راند.

این‌ها اولین محدودیت‌های معناداری است که ایران پس از نزدیک به یک دهه در زمینه برنامه هسته‌یی‌اش پذیرفته است.»

1+5 معتقدند: گام شش ماهه اولیه شامل محدودیت‌های قابل توجه برای برنامه هسته‌یی ایران است و به مهم‌ترین نگرانی‌های ما از جمله در زمینه‌ توانایی‌های غنی‌سازی ایران، ذخایر اورانیوم غنی‌شده، تعداد و توانایی‌های سانتریفیوژهایش و توانایی ایران برای تولید پلوتونیوم در سطح تسلیحاتی با استفاده از رآکتور اراک می‌پردازد. مصالحاتی که ایران متعهد شده است به عنوان بخشی از این گام اولیه انجام دهد علاوه بر آن شفافیت بیشتر و نظارت‌های سرزده‌تر برنامه هسته‌یی‌اش را در اختیار ما قرار می‌دهد.

مذاکره کنندگان با ایران در متن توافقنامه منتشر شده آورده اند: در گذشته این نگرانی مطرح شده بود که ایران از مذاکرات برای خرید زمان به منظور پیشبرد برنامه‌ هسته‌یی‌اش استفاده خواهد کرد. این اقدامات گام اولیه اگر با یکدیگر اتخاذ شود کمک می‌کند که ایران نتواند از پوشش مذاکرات برای تداوم پیشبرد برنامه هسته‌یی‌اش در مدتی که ما درباره‌ یک راه حل درازمدت و جامع که همه‌ نگرانی‌های جامعه بین‌المللی را برطرف می‌کند مذاکره می‌کنیم، استفاده کند. در ازای آن و به عنوان بخشی از این گام اولیه، گروه 1+5 لغو تحریم‌های محدود، موقتی، هدفمند و قابل بازگشتی را به ایران ارایه می‌ کند. ساختار این لغو تحریم‌ها طوری است که بخش اعظم رژیم تحریم‌ها از جمله ساختار تحریم‌های کلیدی نفت، بانکداری و مالی در جای خود باقی می‌ماند. گروه 1+5 به اعمال شدید این تحریم‌ها ادامه خواهد داد. اگر ایران به تعهداتش عمل نکند، ما لغو تحریم‌های محدود را لغو خواهیم کرد و تحریم‌های اضافی به ایران اعمال می‌کنیم.

گروه 1+5 و ایران علاوه بر آن درباره‌ پارامترهای کلی یک راه حل جامع که برنامه هسته‌یی ایران را در درازمدت محدود خواهد کرد، تضمین‌های قابل راستی‌آزمایی مبنی بر ماهیت منحصرا صلح‌آمیز فعالیت‌های هسته‌یی ایران به جامعه بین‌المللی ارایه خواهد کرد و اطمینان حاصل می‌کند که هرگونه تلاشی از جانب ایران برای دنبال کردن سلاح هسته‌یی بلافاصله تشخیص داده خواهد شد، گفت‌وگو کردند.

مجموعه درک‌ها علاوه بر آن شامل اذعان ایران به این است که باید به همه‌ قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و همین‌طور مسائل گذشته و حال مربوط به برنامه هسته‌یی ایران که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشخص شده است بپردازد. این شامل حل سوالات مربوط به ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌یی ایران از جمله فعالیت‌های ایران در پارچین است.

به عنوان بخشی از یک راه حل جامع، ایران علاوه بر آن کاملا به وظایفش تحت معاهده‌ منع گسترش تسلیحات هسته‌یی (ان‌پی‌تی) و وظایفش در قبال آژانس عمل کند. در زمینه‌ یک راه حل جامع، تا زمانی که همه چیز مورد توافق قرار نگیرد، توافقی حاصل نمی‌شود. به طور خلاصه این گام اولیه تا شش ماه اعتبار دارد و یک وضعیت نهایی قابل پذیرش برای آمریکا یا شرکای ما در گروه 1+5 به حساب نمی‌آید.

بر اساس توافقنامه منتشر شده از سوی 1+5:

ایران متعهد شده است که غنی‌سازی بالاتر از 5 درصد را متوقف کند و ارتباطات فنی لازم برای غنی‌سازی بالای 5 درصد را برچیند.

ایران تعهد کرده است که همه‌ ذخایر اورانیوم غنی شده تا نزدیکی 20 درصد خود را پیش از به پایان رسیدن فاز اولیه به زیر 5 درصد تضعیف کند و یا به شکلی تبدیل کند که برای غنی‌سازی بیشتر مناسب نیست.

ایران متعهد شده است که پیشرفت توانایی غنی‌سازی‌اش را متوقف کند.

هیچ‌گونه سانتریفیوژ نسل بعدی برای غنی‌سازی اورانیوم نصب نکند یا از آن‌ها استفاده نکند.

تقریبا نیمی از سانتریفیوژهای نصب شده در نطنز و سه چهارم سانتریفیوژهای نصب شده در فردو را به کار نیندازد؛ طوری که نتوان از آن‌ها برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده کرد.

تولید سانتریفیوژش را به تعدادی که برای تعویض ماشین‌های خراب شده لازم است محدود کند؛ طوری که ایران نتواند از این شش ماه برای جمع‌آوری سانتریفیوژها استفاده کند.

ایران متعهد شده است که ذخایر اورانیوم با غنای پایین 3/5 درصد خود را افزایش ندهد، طوری که میزان آن در پایان شش ماه نسبت به آن‌چه در آغاز (این مدت زمانی) داریم بیشتر نشود و هرگونه اورانیوم غنی شده‌ی 3/5 درصدی که به تازگی غنی‌سازی شده به اکسید تبدیل شود.

ایران متعهد شده است که فعالیت‌هایش در اراک را بیشتر از این پیش نبرد و پیشرفت در زمینه‌ مسیر پلوتونیوم را متوقف کند.

ایران متعهد شده است که رآکتور اراک را راه‌اندازی و سوخت‌گذاری نکند و تولید سوخت برای رآکتور اراک را متوقف کند. سوخت رآکتور اراک را بیشتر از این آزمایش نکند. هیچ‌یک از قطعات اضافی رآکتور در اراک را نصب نکند. سوخت و آب سنگین را به سایت رآکتور منتقل نکند. تاسیساتی که قابلیت بازفرآوری داشته باشد، نسازد.

ایران بدون بازفرآوری نمی‌تواند پلوتونیوم را از سوخت مصرف شده جدا کند.

شفاف‌سازی بی‌سابقه و نظارت سرزده روی برنامه هسته‌یی ایران

ایران متعهد شده است که:

دسترسی روزانه به نطنز و فردو را در اختیار بازرسان آژانس قرار دهد. این دسترسی روزانه به بازرسان اجازه می‌دهد که تصاویر دوربین‌های امنیتی را بررسی کنند تا از نظارت جامع مطمئن شوند. این دسترسی اجازه‌ شفافیت بیشتر در زمینه‌ غنی‌سازی را در این سایت‌ها می‌دهد و زمان تشخیص هرگونه خودداری از پایبندی (نسبت به تعهدات) کوتاه‌تر می‌کند.

دسترسی به تاسیسات مجموعه سانتریفیوژها را برای آژانس فراهم کند.

دسترسی به تاسیسات تولید و انبار قطعات گرداننده‌ی سانتریفیوژها را برای آژانس فراهم کند.

دسترسی به معادن و کارخانه‌های تولید اورانیوم را برای آژانس فراهم کند.

دسترسی به اطلاعات طراحی رآکتور اراک را که از مدت‌ها پیش خواستار آن بودیم فراهم کند. این اقدام، اطلاعاتی بسیار مهم را درباره‌ این رآکتور که پیش از این در دسترس قرار نداشت، ارایه می‌کند.

دسترسی بیشتری به رآکتور اراک را برای بازرسان فراهم کند.

برخی داده‌ها و اطلاعات کلیدی که در پروتکل الحاقی توافقنامه‌ پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کد اصلاح شده‌ 3/1 به آن اشاره شده است، ارایه کند.

مکانیزم راستی‌آزمایی

از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته می‌شود که بسیاری از این گام‌های راستی‌آزمایی را که در راستای نقش این سازمان در زمینه‌ بازرسی‌ها در ایران است، انجام دهد. علاوه بر آن گروه 1+5 و ایران نسبت به برقراری یک کمیسیون مشترک برای همکاری با آژانس به منظور نظارت بر اجرا و حل مسائلی که ممکن است پیش آید متعهد شده‌اند.

این کمیسیون مشترک علاوه بر آن با آژانس برای تسهیل رفع نگرانی‌های حال و گذشته در زمینه‌ برنامه‌ هسته‌یی ایران از جمله گام نظامی احتمالی برنامه هسته‌یی ایران و فعالیت‌های ایران در پارچین، کار می‌کند.

لغو محدود، موقتی و قابل بازگشت تحریم‌ها

در ازای این گام‌ها، گروه 1+5 لغو تحریم‌های محدود، موقتی، هدفمند و قابل بازگشتی را ارایه می‌کند و در عین حال بخش اعظم تحریم‌های‌مان از جمله ساختار تحریم‌های نفتی، مالی و بانکداری را حفظ می‌کنیم. اگر ایران به تعهداتش عمل نکند، لغو تحریم‌ها را لغو می‌کنیم. گروه 1+5 به طور مشخص متعهد شده است که:

به مدت شش ماه، اگر ایران به تعهداتش تحت این توافق عمل کند، تا جایی که تحت سیستم‌های سیاسی‌شان امکان‌پذیر باشد تحریم‌های هسته‌یی جدیدی را اعمال نکنند.

برخی تحریم‌ها در زمینه‌ طلا و فلزات گرانبها، بخش خودروسازی ایران و صادرات پتروشمی ایران را به حالت تعلیق درآورد و احتمالا حدود 1/5 میلیارد دلار درآمد را در اختیار ایران قرار دهد.

مجوز بازرسی‌ها و تعمیرات مرتبط با ایمنی در داخل ایران را برای برخی خطوط هوایی خاص ایرانی بدهد.

اجازه دهد که خرید نفت ایران در سطح فعلی که به نحو قابل توجهی کاهش یافته است یعنی سطوحی که 60 درصد کمتر از دو سال پیش است باقی بماند.

در مدتی که ایران به تعهداتش عمل می‌کند، 4/2 میلیارد دلار از این فروش‌ها اجازه پیدا می‌کند در اقساط به ایران انتقال یابد.

اجازه دهد که 400 میلیون دلار به صورت کمک‌های تحصیلی دولتی از صندوق‌های ایرانی محدودی مستقیما به موسسات آموزشی شناخته شده در کشورهای ثالث انتقال یابد تا هزینه‌های تحصیلی دانشجویان ایرانی تسویه شود.

تعاملات انسان‌دوستانه

تعاملات انسان‌دوستانه که طبق قانون آمریکا اجازه‌ آن داده شده است را تسهیل بخشند. تعاملات انسان‌دوستانه با صراحت از تحریم‌های کنگره مستثنی قرار داده شده است تا این کانال، دسترسی به هیچ‌گونه منبع جدید درآمدی را در اختیار ایران قرار ندهد. تعاملات انسان‌دوستانه، تعاملات مربوط به خرید غذا، کالاهای کشاورزی، دارو، ابزارآلات پزشکی توسط ایران است؛ ما علاوه بر آن معاملات مربوط به هزینه‌های پزشکی را که در خارج از کشور به وجود آمده است تسهیل می‌بخشیم. ما این کانال را برای نفع‌رسانی به مردم ایران برقرار خواهیم کرد.

مدنظر قرار دادن لغو محدود تحریم‌ها

به طور کلی حدود 7 میلیارد دلار حاصل از لغو تحریم‌ها بخش کوچکی از هزینه‌هایی است که ایران در مدت زمان این فاز اولیه تحت تحریم‌هایی که در جای خود باقی خواهد ماند دریافت خواهد کرد. دسترسی به بخش اعظم دارایی‌های خارجی ایران که حدود 100 میلیارد دلار است به واسطه‌ تحریم‌ها امکان‌پذیر نیست یا محدود است.

در شش ماه آینده فروش نفت خام ایران نمی‌تواند افزایش یابد. تحریم‌های نفتی به تنهایی در مقایسه با آن‌چه ایران در یک دوره‌ شش ماهه در سال 2011 یعنی پیش از اجرایی شدن این تحریم‌ها به دست آورد، باعث از دست رفتن حدود 30 میلیارد دلار درآمد توسط ایران می‌شود که حدود 5 میلیارد دلار در ماه است. اگرچه ایران اجازه‌ دسترسی به 4/2 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی‌اش را خواهد داشت، حدود 15 میلیارد دلار از درآمدهایش در طول این مدت به حساب‌های مسدود شده‌اش در خارج از کشور ریخته خواهد شد. به طور خلاصه ما انتظار داریم که موجودی پول ایران در حساب‌های مسدود شده‌اش در خارج از کشور تحت مفاد این توافق افزایش یابد، نه کاهش.

گروه 1+5 با تاکید بر «حفظ فشار اقتصادی به ایران و حفظ ساختار تحریم‌های‌شان» آورده‌اند: در طول فاز اولیه، ما به اعمال شدید تحریم‌های‌مان علیه ایران از جمله اتخاذ اقدامات علیه کسانی که سعی می‌کنند از تحریم‌های‌مان اجتناب کنند یا آن‌ها را دور بزنند ادامه خواهیم داد. تحریم‌هایی که روی فروش نفت خام تاثیر می‌گذارند هم‌چنان به دولت ایران فشار وارد خواهند آورد.

1+5 در توافقنامه منتشر شده مدعی شده اند: ما در همکاری با شرکای بین‌المللی‌مان فروش نفت ایران را از 2/5 میلیون بشکه در روز در اوایل سال 2012 به یک میلیون بشکه در روز در مرحله‌ کنونی رسانده‌ایم و توانایی فروش تقریبا 1/5 میلیون بشکه در روز را از ایران گرفته‌ایم. یعنی از دست رفتن بیش از 80 میلیارد دلار از اوایل سال 2012 که ایران هرگز نمی‌تواند آن را جبران کند. تحت این گام اولیه، ممنوعیت فروش نفت خام به اتحادیه اروپا در جای خود باقی خواهد ماند و فروش نفت ایران به حدود یک میلیون بشکه در روز محدود خواهد شد که موجب می‌شود ایران هر ماه 4 میلیارد دلار بیشتر را در زمینه‌ فروش نفت از دست بدهد.

تحریم‌هایی که روی صادرات کالاهای نفتی به ایران تاثیر می‌گذرارد که باعث از دست رفتن میلیاردها دلار درآمد می‌شود، در جای خود باقی خواهد ماند.

بخش اعظم حدود 100 میلیارد دلار ایران که در منابع ارزی خارجی این کشور قرار دهد طبق تحریم‌ها هم‌چنان خارج از دسترس یا محدود است.

بخش‌های مهم دیگر رژیم تحریم‌های ما در جای خود باقی می‌مانند، از جمله:

تحریم‌ها علیه بانک مرکزی ایران و حدود 24 بانک ایرانی مهم و موسسات مالی دیگر؛

تحریم‌های ثانویه، به موجب قانون تحریم‌های جامع ایران، پاسخگویی و بی‌بهره‌سازی (CISADA) و برخی قوانین دیگر، علیه بانک‌هایی که با افراد و موسسات تحریم شده توسط آمریکا تعامل تجاری دارند.

تحریم‌ها علیه کسانی که دامنه گسترده‌ای از دیگر خدمات مالی مانند انواع مختلف بیمه را به ایران ارائه می‌کنند؛ و دسترسی محدود شده به سیستم مالی آمریکا همه تحریم‌های مربوط به ششصد شخص و موسسه که به خاطر حمایت از برنامه هسته‌یی و موشک بالستیک ایران هدف قرار داده شدند، در جای خود باقی خواهد ماند.

تحریم‌ها علیه سرمایه‌گذاری‌های درازمدت و ارائه خدمات فنی به بخش انرژی ایران در جای خود باقی خواهد ماند.

تحریم‌ها علیه برنامه نظامی ایران در جای خود باقی خواهد ماند.

تحریم‌های گسترده آمریکا علیه تجارت با ایران در جای خود باقی خواهد ماند و جلوی دسترسی ایران به هرگونه تعاملی با بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را خواهد گرفت.

همه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل در جای خود باقی خواهد ماند.

همه تحریم‌های هدفمند ما در رابطه با حمایت ایران از تروریسم، نقش بی‌ثبات‌کننده ایران در بحران سوریه و سابقه بد حقوق بشرش در میان نگرانی‌های دیگر در جای خود باقی خواهد ماند.

یک راه‌حل جامع

در فاز اولیه شش ماهه، گروه 1+5 درباره محتوای یک راه‌حل جامع مذاکره خواهد کرد. تا اینجا خطوط پارامترهای کلی راه‌حل جامع گام‌های ملموسی را ترسیم می‌کند که به جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که فعالیت‌های هسته‌یی ایران منحصرا صلح‌آمیز خواهد بود. در رابطه با این راه‌حل جامع: هیچ‌گونه توافقی در زمینه راه‌حل جامع صورت نمی‌گیرد، تا زمانی که موافقت در زمینه همه چیز حاصل شود. در شش ماه آینده ما تشخیص خواهیم داد که آیا راه‌حلی که به ما اطمینان کافی دهد که برنامه هسته‌یی ایران صلح‌آمیز است وجود دارد یا خیر؟ اگر ایران نتواند نگرانی‌های ما را حل کند، ما آماده‌ایم که تحریم‌ها و فشار را افزایش دهیم.

5+1 به طور خلاصه این گام اولیه را برای خود پیشرفت بسیار زیادی دانسته و مدعی شده‌اند: بدون این توافقنامه مرحله‌ای ایران می‌تواند چرخش هزاران سانتریفیوژ دیگر را آغاز کند. می‌تواند سانتریفیوژهای نسل جدید را که مدت زمان فوران (اشاره به رسیدن ایران به آنچه غرب توانایی ساخت سلاح هسته‌یی می‌کند) را کوتاه‌تر می‌کند، نصب کند. می‌تواند راکتور آب سنگین اراک را سوخت‌گذاری و راه‌اندازی کند. می‌تواند ذخایر اورانیوم 20 درصدی خود را از آستانه اورانیوم لازم برای ساخت بمب فراتر ببرد. ایران تحت شرایط درک گام اولیه هیچ یک از این موارد را نمی‌تواند انجام دهد.

علاوه بر آن بدون این رویکرد مرحله‌ای، ائتلاف تحریم‌های بین‌المللی تضعیف خواهد شد، زیرا ایران این استدلال را برای جهان مطرح خواهد کرد که درباره رسیدن به یک راه‌حل دیپلماتیک جدی بود و ما نبودیم. در آن صورت نمی‌توانستیم شرکای‌مان را در زمینه عمل مهم اعمال تحریم‌های‌مان با خود همراه کنیم. ما با این گام اولیه برنامه هسته‌یی ایران را متوقف می‌کنیم و به عقب می‌رانیم و یک گزینه مشخص را در اختیار ایران قرار می‌دهیم؛ به تعهداتش عمل کند و با حسن نیت برای رسیدن به یک توافق نهایی مذاکره کند یا کل جامعه بین‌المللی با انزوا و فشار بیشتر واکنش نشان خواهد داد.

مذاکره کنندگان با ایران معتقدند: مردم آمریکا یک راه‌حل صلح‌آمیز و پایدار را که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌یی شود و رژیم منع اشاعه جهانی را تقویت کند ترجیح می‌دهند. این راه‌حل پتانسیل تحقق این هدف را دارد. آمریکا از طریق دیپلماسی قاطع و اصولی نقش خود را برای تحقق صلح بیشتر، امنیت و همکاری در میان کشورها ایفا خواهد کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۶:۳۵

اللللللللللللللللله اکبببببببببببببر الللللللللللللللله اکبببببببببببببر خدايا شکرت دارم هق هق گريه ميکنم.حس لحظه ي ازادي خرمشهرو دارم.ظريف دلاور خدا قوت

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۶:۳۹

امروز روز تولدمه.خيلي دوست داشتم بدونم نتيجه چي ميشه براي همين امشب اصلا نخوابيدم .الانم واقعا خوشحالم که تو روز تولدم جنين خبر مهمي رو شنيدم.تبريک به همه ملت ايران به خاطر مقاومتي که تو اين چند سال از خودشون نشون دادند.بلاخره حق غني سازي به رسميت شناخته شد.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۶:۰۷

خيلي دوسشون دارم مرسي

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۶:۴۴

تبريک ميگويم موفق باسه ايران هميشه تبريک به جناب ظريف و گروه خود و همه ملت ايران

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۷:۱۱

آقاي ظريف خسته نباشيد. مردم ايران خدا قوت. ان مع العسر يسرا

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۷:۱۶

سبزيم چو از نسل بهاران هستيم پاكيم چو از تبار ياران هستيم ننگ است به ما تن به مذلت دادن چون وارث خون سربداران هستيم سلام و درود به روح پرفتوح شهدا و امام راحل. درود بر آناني كه در جبهه‌هاي جنگ طنين الله اكبرشان طنين دلنواز خاكريزهاي جنگ بود و اينك صداي غيرتشان در احقاق حق ايران ناقوس كليساها را به خجالت وا داشت. تبريك به مردان اين سرزمين، ظريف ايران‌زمين.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۷:۳۹

تا چند درصد غني‌سازي به رسميت شناخته شده؟ متاسفانه يه عده احساساتي ميشن نمي‌دونن چه مي‌خواستن. کار تبليغاته ديگه، اين مسئله را هم قبلا داشتيم

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۸:۱۹

سلام بر صلح ... سلام بر سفير صلح ... سلام بر ايران و سلام بر دنيا ... ما از خاک پاک ايرانيم و هميشه طالب صلح و دوستي

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۸:۲۴

خدايا شکرت ، خون شهداي هسته اي پايمال نشد.متشکريم دولت تدبير و اميد

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۸:۲۴

با سلام و خسته نباشيد به شما. خواهشا از کلمات ساده‌تر و جمله‌بندي‌هاي ساده‌تر براي بيان مطالب استفاده کنيد

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۸:۳۳

خدا را شکر. دست آقاي ظريف درد نکنه که روسفيدمان کرد

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۸:۴۷

ممنون از دكتر ظريف. ممنون از دكتر روحاني. بسيار بسيار ممنون از كساني كه موج شادي را به دل ملت شريف ايران آوردند. انشاءالله نتايج و بركات اين موفقيت بزرگ سر سفره ملت ديده شود.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۸:۴۸

اين همه ما تعهد داديم که فقط ما رو بيشتر از اين تحريم نکنند پس لغو تحريم هاي ايران چي شد؟ من نمي خواهم زحمات تيم مذاکره کننده رو منکر شم اما هر چي اونا خواستن ما قبول کرديم اما اين بايد به شرط لغو تحريم هاي بانکي نفتي و صنعتي ايران در يک برنامه زمان بندي مي شد. شايد هم چنين برنامه اي هست و اينجا ذکر نشده باشد. خواهشمند است بيان فرمائيد.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۸:۴۹

اميدوارم که اين توافق نامه براي ملت ايران منشا خير وبرکت باشد وهر مکري که دشمنان در ذهن دارند به نفع ايران تمام شود

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۸:۵۱

خوشحال شدم که به رسميت شناخته شد ... ولي تعهداتشو که خوندم اصلا خوشحال نشدم...

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۸:۵۸

درود بر بزرگ مرد ايران دکتر ظريف عزيز که آسايش و آرامش ملت را خواستاريد خدا قوت مرد خدايي درود بر شما و تمام همکارانتان در دولت تدبير و اميد

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۰۱

ظريف عاشقتم

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۱۱

فقط ميتونم بگم دست‌مريزاد آقاي ظريف. اميدوارم به هر چي كه مي‌خواي تو دنيا برسي كه دل مردم ايرانو شاد كردي. خدا دلتو شاد كنه. به اميد ادامه روزهاي خوب براي ايراني‌هاي عزيز. زنده باد ايران و ايراني.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۱۳

سلام تقريبا اين توافقات قابل پيش بيني بود ولي يادمان باشد چنين توافقاتي که بوي بازگشت دارد ايران را دست به عصا کرده تا مبادا خطايي نکند.اميد دارم پس از اين شش ماه شاهد اين باشيم که ديگر حرفي از بازگشت تحريم ها به ميان نيايد و البته ايران نيز بتواند سوخت هسته اي با غناي مورد نظر خود را در فضايي اعتماد گونه و بدون قيد و شرط توليد کند.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۱۴

اميدوارم اين دولت هميشه پايدار و پابرجا و مثل اين چند وقت سبز باشد. واقعا پاقدم دولت سبز بود . از نتايج مسابقات ورزشي و ... ميشه فهميد. ممنون که لبخند رو دوباره آوردين رو لب مردم

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۱۷

اميدوارم ايران هرچه سريع تر ثبات بازارش را بيابد تا مردم نگران خريد نباشند. که امروز گران تر است يا فردا ... ممنون از دولت تدبير و اميد که اينگونه با تدبير جلو رفت ما همچنان منتظر خبرهاي خوش تر هستيم

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۱۸

در سراشيب قرار گرفتن تحريم ها براي شروع بد نيست ولي بنظرم بخش آخر توافق مثل اينکه بيانيه تاکيد بر ادامه تحريم هاست . ياد خروس قندي افتادم. اميدوارم هرچي خيره همون اتفاق بيفته.از بدبيني يا ذوق زده گي پرهيز کنيم.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۲۱

خوبه نظرات منفي را ننويس

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۲۲

به به خيلي خوشحالم

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۲۴

بابا جو زده نشيد ما اين توصيفاتي كه اينجا نوشته ما خروس قندي گرفتيم

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۲۶

دکتر ظريف متشکريم؛ زنده باد ايران؛ زنده باد ايراني

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۳۰

اينکه همش همون حرفها و محدوديتهاي قديمه!چه فرقي کرد پس؟همش گفتن محدوديت،ممنوعيت،حق ندارد،کاهش دهد،متوقف کند،...

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۳۰

درود بر ظريف عزيز و تيم همراه خدا قوت واقعا اينكار همون شاخ غول شكستن بود مبارك باد به ملت و رهبر اين پيروزي

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۵۴

دوست عزيز مثل اينکه خيلي خوشحالي. لطفا دوباره از اول تعهدات ما و تعهدات اونا رو بخون ...

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۳۴

دمت گرم

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۳۵

اين جزئياتي به نقل از کاخ سفيده که کامل نيست

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۳۶

ظريف جونم دوستت داريم، به دکتر ظريف و همه معاوناشون خسته نباشيد ميگيم.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۴۰

شير مادرتان حلالتان باد ايرانيان سربلند

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۴۰

اين براي ما برد ولي براي ابرقدرتهايي که توافق را با اجازه رژيم اسرائيل انجام داده اند شکست و سرافکندگي است

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۴۱

درود بر دکتر ظريف و تيم مذاکره کننده

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۴۱

درود بر مرد بزرگ سرزمين پارس جناب دکتر ظريف. خدا قوت ابر مرد

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۴۳

دست‌مريزاد آقاي ظريف. انشاالله هميشه مستدام بماني

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۴۷

قالي ايراني

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۴۹

گروه ايراني خدا قوت

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۵۱

خداکنه هر دو طرف به تعهداتشون پايبند باشند.ايران پاينده باد.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۹:۵۹

تبريك به ملت ايران ودولت تدبير و اميد أحسنت به جواد ظريف و تيم مذاكره كننده

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۰۲

خدا به دادمون برسه تقريبا فعاليت هسته اي مون متوقف شد ولي فقط تحريم هايي به ارزش 7 ميليارد از 100 ميلياردمون آزاد شد!!!!!!؟ خدا کنه بعد شيش ماه يه خبر خوب بشنويم چون اين همش به ضرر ما بود ولي به هر حال خسته نباشيد

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۰۴

چرچيل هم اينقدر ظريف نبود!!

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۰۸

خدايا شکر. درود بر شرف ايراني. الله اکبر. خدا رو صد هزار بار شکر که چشم اسراييل کور شد

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۱۶

هميشه اعتدال . آقاي ظريف و تيم همراه از شما تشکر مي کنيم چون فارغ از هر نتيجه اي براي ملت ايران واقعا تلاش مي کنيد . بيايد بد بين نباشيم، درسته نبايد خوشبين قطعي هم باشيم اما همونجور که از اسمش پيداست توافق اوليه و موقتي هست نه هميشگي و پايدار و براي ابتداي راه بعد از مدتها چهاردست و پا رفتن خوبه. دعا کنيم براي ايرانمون و براي ايرانيان .به اميد روزهاي بهتر

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۲۳

خدا قوت مرد خدايي. درود بر شما و تمام همکارانتان در دولت تدبير و اميد

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۲۷

سلام بر خون پاک شهدا سلام برايران نوين سلام بر ظريف دلها

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۲۸

الله اکبر,الله اکبر,الله اکبر

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۳۲

کجاي اين توافق‌نامه حرفي از حق غني‌سازي آورده شده؟ اگر طي اين 6 ماهه با شيطنت و گزارش‌هاي سياسي آژانس ما رو به عدم رعايت مقررات سخت وضع شده متهم کردند چي؟ تازه همه اطلاعات نيروگاهها و مراکز هسته‌اي ما رو بردن دوباره هر چي دلشون خواست سرمون ميارن خيلي سخت‌تر و بدتر.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۳۵

واقعا جاي تعحب داره که بعضي‌ها الکي جو شادي و خوشحالي ميدن. معلومم نيست از کجاي اين بيانيه خوشحالند. ظريف تلاش کرد ولي شاخ غول شکستن و اين جور عبارات عجيبه

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۴۰

الان دليل خوشحاليتون را نمي‌فهمم. اينکه همش محدوديته ... مثلا تسويه‌حساب دانشجويان خارجي مي‌ارزه به رآکتور اراک؟؟ نفت ببرن پولش را قسط‌بندي کنن؟؟؟ خدايا ....

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۴۶

به نظر مي‌رسه هيچي به نفع ما نبوده

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۵۰

بالاخره تموم شد

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۵۳

واي به حال عربستان

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۵۴

دمت گرم ولي کاش در زمينه نفت و بانکداري و مالي هم لغو ميشد ولي بازم نميشه به حرف اين خارجي‌ها اعتماد کرد چون خيلي بهانه‌گير هستند

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۵۶

اينايي که نظر دادن اصلا متن توافقنامه رو خوندن؟ما بازهم همون کلک ده سال پيش رو خورديم

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۵۸

امان از دست استکبار. انشا الله يه روز پوزشونو به خاک ميماليم

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۰۲

تو فوتبال و واليبال و فوتسال و فوتبال ساحلي هالشونو گرفته بوديم. فقط همين مونده بود

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۰۵

آخ دلم ميخواد ايران تو اين 6 ماه فقط غذا و دارو بخره تا بعد حال اونارو با يه مقاومت حسابي با پشتکار مردم وتدبير دولت و رهبري امام خامنه اي بگيره

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۱۲

خداييش يکي نيست به اين چند + چند بگه به شما چه ربطي داره؟ اصلا سنه نه؟ ها؟

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۱۶

مذاکرات = معادلات هيچ وقت نميشه با نمره خوب از امتحانش بيرون بياي. هميشه يا ميفتي يا با يه نمره ده ناپلئوني ردش ميکني بره.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۱۸

اگه با من بود همين الان دبه در مي‌آوردم :)

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۳۱

خسته نباشيد. عالي کار کرديد

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۳۳

اين توافق مثل اين ميمونه که مابنز خريديم با سرعت 5 کيلومتر در ساعت ولي بنزه !!!!!!!!!!!!!!!!

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۳۱

دوستاني كه خوشحاليد خواهشا يه بار ديگه متن رو بخونيد.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۵:۱۴

آقاي ظريف تشکر. من تو داروخانه کار ميکنم. از صبح تا شب مردم دنبال شير خشک و داروهايي بودن که باورم نمي‌شد روزي بياد که مردم نتونن گير بيارن. مرسي که کمک کردي اين مشکل حل بشه

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۶:۱۸

دست ظريف و همکاراشون درد نکنه. من نميگم خوب شد ولي براي شروع بد نيست. ميخواي شاخ غول رو بشکني مستقيم نميتوني بشکني بايد اول کورش کني بعد شاخش رو بشکني