• یکشنبه / ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ / ۱۴:۵۴
  • دسته‌بندی: اقتصاد کلان
  • کد خبر: 93011704083
  • منبع : مطبوعات

قفل عرضه نفت خام در بورس شکسته شد

بشكه نفت

در حالی که در روهای پایانی سال 92 مدیر عامل بورس انرژی از قطعی شدن عرضه نفت خام بعد از تعطیلات نوروز 93 خبر داده بود امروز این وعده عملی شده و برای نخستین بار در تاریخ، نفت خام در بورس انرژی مورد معامله قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته امروز برای اولین بار از سوی شرکت ملی نفت ایران 2 هزار و 920 بشکه از محصول نفت خام در بورس انرژی عرضه شد.از انجایی که باید قبل از شروع معامله 10 درصد بهای تقریبی معامله توسط خریدار پرداخت می‌شد،خبرها حاکی از آن بود که پنج پالایشگاه کوچک بخش خصوصی در صف خرید قرار گرفته‌ و تقاضا در همان ابتدا برای خرید وجود داشت.

این در حالی است که پالایشگاه‌هایی که مورد تایید شرکت ملی نفت بوده و امکان خرید نفت خام را دارند 12 پالایشگاه هستند اما برای عرضه امروز پنج پالایشگاه تقاضای خرید ارائه کرده‌ بودند.به این ترتیب در ساعت 12 به محض اینکه ساعت رسمی شروع معاملات نفت خام آغاز شود، رقابت از قیمت پایه که از سوی عرضه کننده نفت خام بشکه ای 306 هزار تومان اعلام شده بود آغاز شد.

در حالی برای اولین بار در تاریخ قیمت ریالی هر بشکه نفت خام از سوی شرکت ملی نفت اعلام شد که کف و سقفی برای آن در نظر گرفته شده بود، به طوری که با توجه به نوسانات قیمتی که در یکماه گذشته وجود داشته است،این قیمت بر اساس فرمولی به دست می آید که ماحصل یکماه فروش نفت است بر این اساس حداقل قیمت پایه 290 هزار تومان و حداکثر قیمت 321 هزار تومان است.

همچنین وزارت نفت متعهد شده است که روزانه پنج هزار بشکه نفت خام را در بورس انرژی عرضه کند زیرا کشور ما نفت را به صورت خط لوله و نفتکش صادر کند اما نفتی که در بورس انرژی عرضه می شود مصرف داخلی دارد.به این ترتیب پنج هزار بشکه در روز به صورت مستمر عرضه می شود اما قرار است در مرحله اول با روزی سه هزار بشکه آغاز شود تا بعد از سنجیدن شرایط بازار و روند تقاضا این میزان افزایش یابد.

این در حالی است که تفاوت عرضه نفت خام در بورس انرژی با سال‌های گذشته این است که بازاری به نام نفت خام شکل گرفته که قرار است نیاز پالایشگاه های بخش خصوصی را تامین کند و این عرضه برای مصرف داخلی است.

از سوی دیگر اتفاق مهم این است که برای اولین بار نفت خام تعیین قیمت شده و بخش خصوصی در قیمت‌گذاری این محصول شریک می‌شود.

از شرایط دیگر عرضه نفت خام این است که فروش نفت به صورت اعتباری بوده و خریدار می‌تواند مابقی ثمن معامله را یک ماه بعد از تحویل محموله تسویه کند که این اتفاق به نفع مصرف کننده است.

نفت خام در بورس انرژی به فروش رفت

در ساعت 12 با عرضه نفت خام از سوی شرکت ملی نفت ایران 2920 بشکه نفت خام داخلی را برای اولین بار در بورس انرژی عرضه کرد که این میزان به قیمت سه میلیون و 63 هزار و 27 ریال به فروش رفت.

در ابتدای این عرضه سفارش فروش شرکت ملی نفت براساس هر بشکه سه میلیون و 63 هزار ریال وارد سامانه شد و سه خریدار توانایی مصرف این ماده را داشته و مجوز لازم را در اختیار داشتند سفارش خود را وارد سامانه کردند.

همچنین در این عرضه 3300 بشکه تقاضا در قیمت‌های مختلف وارد سامانه شد و با توجه به این که حجم تقاضا بیشتر از عرضه بود معاملات در مرحله مظنه‌یابی ادامه یافت و به مرحله رقابت کشیده شد. در این عرضه دامنه نوسان قیمت مجاز 20 درصد لحاظ شد.

روز بزرگی در تاریخ بازار انرژی رقم خورد

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسن عرضه نفت خام در بورس انرژی با بیان این‌که با عرضه نفت خام در بورس انرژی روز بزرگی در تاریخ بازار انرژی ایران رقم خورد گفت: وزارت اقتصاد کاملا از بورس انرژی حمایت می کند.

شاپور محمدی گفت: امروز روز بزرگی در تاریخ بازار انرژی ایران است و معامله نفت در بورس انرژی به اندازه ملی شدن صنعت نفت مهم است.

وی تاکید کرد:‌وزارت اقتصاد کاملا از این بازار و معاملات آن حمایت کرده و اقداماتی را در راستای قابل قبول بودن هزینه‌های آن انجام می دهد.

محمدی تصریح کرد: اگر ابزارهای مالی وارد این بازار شود به اقتصاد کلان کمک کرده و مردم به عنوان جایگزین سرمایه‌گذاری می‌توانند به این بازار توجه کنند و از این بازار در جهت سرمایه‌گذاری در حوزه نفت استفاده شود.

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: در سال‌های گذشته بحث گواهی اوراق سلف ارزی و سلف موازی استاندارد نفت پیگیری شد که امیدواریم با حمایت وزیر نفت و شرکت ملی نفت عملیاتی شود.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که بورس انرژی بتواند به عنوان یک نهاد قیمت گذار در منطقه عمل کرده و در حوزه انرژی شاخص باشد.

توسعه بازار میعانات گازی در سال 93

در ادامه این مراسم مدیر عامل بورس انرژی به عرضه میعانات گازی در بورس انرژی اشاره کرد و گفت: امیدواریم در سال آینده بورس انرژی را به عنوان سرمایه ملی توسعه دهیم.

سیدعلی حسینی گفت: از آذر ماه سال 92 با همکاری بورس انرژی و مدیر عامل شرکت ملی نفت توانستیم میعانات گازی در بورس انرژی عرضه کنیم به طوری که هم اکنون بازار مناسبی دراین خصوص شکل گرفته و استقبال خوبی از این بازار انجام شده است.

وی افزود: امیدواریم در سال جاری شاهد توسعه این بازار باشیم و با حمایت جدی وزارت نفت و هماهنگی‌های خوبی دراین خصوص وجود دارد روز به روز بورس انرژی به عنوان سرمایه ملی توسعه دهیم.

حسینی تصریح کرد: بازار سرمایه ارتباط گسترده‌ای با وزارت نفت و شرکت‌های پتروشیمی دارد و امیدواریم در جهت منافع ملی این ارتباطات گسترش پیدا کند.

مدیر عامل بورس انرژی به عملکرد میعانات گازی در بورس انرژی اشاره کرد و افزود:‌در سوم آذر 92 معامله میعانات گازی در بورس انرژی آغاز شد و تا پایان اسفند ماه سال گذشته 200 هزار بشکه میعانات گازی به ارزش 38 میلیارد تومان فروخته شد.

وی ادامه داد: همچنین هشت خریدار در این بازار حضور داشتند که امیدواریم در سال 93 این بازار توسعه یابد.

حضور بخش خصوصی در عرضه نفت خام

رییس سازمان بورس از حضور بخش خصوصی در فروش نفت خام در بورس انرژی خبر داد و افزود: عرضه نفت خام در بورس انرژی به صورت مستمر انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی صالح‌آبادی گفت: امروز برای اولین بار حدود 3000 بشکه نفت خام در راستای اقتصاد مقاومتی در بورس انرژی عرضه شد که این عرضه به صورت مستمر انجام می‌شود.

وی با بیان این‌که باید روش‌های فروش در حوزه نفت و گاز متنوع شود، اظهار کرد: در عرضه امروز بخش خصوصی حضور پیدا کرد.

رییس سازمان بورس خاطرنشان کرد: البته در سه ماه گذشته عرضه میعانات گازی آغاز شد و 200 هزار بشکه میعانات گازی مورد معامله قرار گرفت و امروز نیز 3000 بشکه نفت خام به صورت موفق عرضه شد.

به گفته صالح‌آبادی، حجم عرضه با توجه به نیاز بخش خصوصی افزایش می‌یابد و در سال‌های آینده ابزارهای جدیدی وارد این بخش می‌شود.

اثرگذاری در قیمت نفت در منطقه با عرضه نفت خام در بورس انرژی

رییس سازمان بورس از عرضه موفق نفت در بورس خبر داد و گفت: با عرضه نفت خام در بورس انرژی می توانیم در آینده در قیمت‌های نفت در منطقه اثرگذار باشیم.

وی در مراسم عرضه نفت خام در بورس انرژی گفت: امروز شاهد عرضه موفق نفت خام در بورس انرژی بودیم.

وی افزود: در حوزه فعال کردن بورس انرژی در ابتدای تشکیل دولت جدید جلساتی برگزار شد و وزیر نفت تاکید داشت که بورس انرژی را در حوزه‌های مختلف فعال کنیم.بنابراین در راستای اقتصاد مقاومتی امروز نفت خام در بورس انرژی عرضه شد.

رییس سازمان بورس ادامه داد: البته طبیعتا این عرضه در حوزه نفت خام نقطه شروعی خواهد بود و اقدامات زیادی پیش رو است. که طبیعتا حجم عرضه‌ها در آینده افزایش می یابد و بخشی از صادرات نفت در این بازار انجام خواهد شد.

صالح آبادی اظهار کرد: علاوه بر این می توانیم قرارداد آتی و اختیار معامله نیز عرضه کرده و در منطقه بر قیمت‌های نفت اثرگذار باشیم و بازاری کاملا رقابتی و بزرگی بوجود آوریم.

وی با بیان این‌که عزم جدی برای عرضه نفت خام در بورس انرژی وجود داشت تصریح کرد: در حوزه نفت و میعانات تجربه قبلی موفق نبود ولی تجربه اخیر موفق بود و آن طور استنباط می شود عزم جدی دراین خصوص وجود دارد.

رییس سازمان بورس یادآور شد: در حال حاضر حجم معاملات بورس انرژی روز به روز در حال افزایش است و در آینده بورس انرژی در کنار سایر بورس‌ها حجم قابل توجهی خواهد داشت.

آماده عرضه نفت در بازار بین‌الملل هستیم

مدیرعامل شرکت ملی نفت نیز گفت: به دنبال تنوع‌سازی مشتریان و استفاده از بخش خصوصی برای صنعت نفت در بورس انرژی هستیم.

رکن‌الدین جوادی درباره عرضه نفت خام در بورس انرژی که از ظهر امروز آغاز شد، گفت: امروز توانستیم گام مهمی در این جهت برداریم. دو موضوع تنوع‌سازی در بخش مشتریان و استفاده از بخش خصوصی در شکوفایی اقتصاد به ویژه در عرضه فرآورده‌های نفتی از جمله اهداف این شرکت است.

وی با بیان این‌که ایران آمادگی عرضه نفت خام در بازار بین‌الملل را دارد گفت: در حال حاضر عرضه نفت خام با ریال آغاز شده و امیدواریم تا براساس تفاهم‌نامه پیش رویم اما برای معامله در بازار بین‌المللی محدودیتی از سوی ما وجود ندارد، مگر این که از سوی بورس محدودیت‌هایی وجود داشته باشد.

جوادی با اشاره به این‌که 12 مورد برای تایید حضور معامله‌کنندگان در بورس و انرژی ارائه شده است، گفت: باید این مسیر طی شود تا مصرف‌کننده اصلی مشخص شود، چرا که این عرضه تمرین اولیه در بازار داخلی است و امیدواریم در بازار جهانی نیز موفق شویم.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به عرضه میعانات گازی طی سه ماه گذشته اظهار کرد: تاکنون 200هزار بشکه از میعانات گازی در بورس عرضه شده و آمادگی عرضه بیشتر نیز داریم تا خریداران در این بازار وارد شوند.

وی هم‌چنین با اشاره به عرضه سه هزار بشکه گاز نیز گفت: امیدواریم تا یک‌ماه آینده این عرضه به 10 هزار بشکه در روز برسد.

جوادی در ادامه درباره تهاتر 20 میلیارد دلاری نفتی ایران و روسیه نیز گفت: در حال مذاکره‌ی جدی هستیم و هنوز تصمیمی برای زمان بندی اجرای آن گرفته نشده است.

وی هم چنین در پاسخ به پرسشی درباره‌ی اهداف صنعت نفت در سال 93 گفت: همه این اهداف در قانون بودجه مشخص شده است.

ساعت 12 امروز، نخستین محموله بشکه‌های نفت خام با حضور معاون وزیر نفت، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، دکتر شاپور محمدی معاون وزیر اقتصاد، دکتر علی صالح آبادی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و دکتر سید علی حسینی مدیرعامل بورس انرژی عرضه و فروخته شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.