• سه‌شنبه / ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ / ۱۱:۴۱
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 93023019244
  • منبع : نمایندگی خراسان رضوی

حمید استاد: انصار حزب الله مشهد مستقل عمل می‌کند

مسوول انصار حزب الله مشهد با بیان این‌که در روزهای حساس، بسیار موثر عمل کردیم و برای شخصیت‌های ملی-مذهبی همچون دکتر سروش سخنرانی در هیچ جا مانند مشهد سخت نبوده است، تصریح کرد که انصار حزب الله مشهد مستقل عمل می‌کند و نیازی به رهبری خارج از استان ندارد.

حمید استاد، مسوول انصار حزب الله مشهد در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-منطقه خراسان درباره سخنان اخیر محتشم مبنی بر این‌که حمید استاد را به عنوان مسوول انصار حزب الله به رسمیت نمی‎شناسد و او صرفا در این زمینه مدعی است گفت : قبل از اینکه نظرم را در مورد صحبت‌های آقای محتشم بیان کنم باید توضیح دهم که تشکل حزب الله تشکلی مردمی، انقلابی و مستقل است که هیچ گونه وابستگی به هیچ نهاد یا سازمانی ندارد و در بیشتر شهرها بیشتر به صورت خودجوش به وجود آمده، اینگونه نبوده که تهران انصار حزب الله شهری را فعال کند.

وی ادامه داد: مبنای آغاز کار ما هم طبق اصل 8 قانون اساسی و بند میم وصیت نامه امام خمینی(ره) با محوریت و نگرش دیدگاه‌های مقام معظم رهبری بوده که در صحنه‌ها حضور پیدا کرده و به تکلیف خود عمل می‌کردیم.نوع عمل ما هم براساس مقتضیات محلی و منطقه است، دلیل آن هم این است که بهترین تصمیم گیرنده و فرمانده کسی است که در محل یا منطقه حضور دارد، کسی از خارج نمی‌تواند بهترین تصمیم را برای آنجا می‌گیرد، لذا مستقل و منطقی عمل می‌کنند و از دور هدایت نمی‌شود، مشهد هم به همین شکل است.

استاد یادآور شد:انصار حزب‌الله تهران یک موسسه فرهنگی است، یعنی یک عده در سال 1373 نام این موسسه را در سازمان ثبت شرکت‌ها به ثبت رساندند، یعنی در آن سال یک موسسه یا شرکت به نام انصار حزب الله به ثبت رسید که می‌تواند در شهرستان‌ها هم شعبه داشته باشد، مثلا شعبه انصار حزب الله در کرج یا شعبه انصار حزب الله درمشهد.

وی درباره این‌که آیا انصار حزب‌الله مشهد هیچ ارتباطی با حزب الله تهران ندارد و این تنها تشابه اسمی است؟ گفت: در ابتدا به خاطر خروج دوستانمان از انصار هیچ ارتباطی در این دو دهه با انصار تهران نداشتیم، ارتباط نداشتیم که بماند در بعضی مواقع هم رقابت یا اختلاف شدید داشتیم، مثلا گاهی شده که آنان از ما شکایت کردند تا سایت انصار نیوز که متعلق به انصار است باید تعطیل شود، بعد از اینکه از ما شکایت شد به دادگاه رفتیم که به نفع ما رای داد، سایت انصار نیوز کشوری است، از مشهد هدایت می‌شود ودر حال حاضر هم فیلتر شده است.

وی با تاکید بر این‌که انصار حزب الله درمشهد یک موسسه یا شرکت نیست، یک جریان است و طبیعتا شعبه موسسه فرهنگی انصار حزب الله تهران در مشهد به شمار نمی‌آید، تصریح کرد: در تهران مجموعه‌هایی که تحت عنوان حزب الله کار می‌کنند به دلیل شرایط مختلف اسامی مختلفی هم به خود می‌گیرند، در تهران هم موسسه فرهنگی انصار حزب الله را داریم که آقای محتشم مسوول آن هستند و هم شورای هماهنگی نیروهای حزب‌الله، اتحادیه دانشجویان حزب الله، حزب الله شرق و غرب، نوسازی معنوی حزب الله و...، اینها تشکل‌هایی هستند که در حزب الله کار می‌کنند و به جز موسسه فرهنگی انصار حزب الله، ما با سایر این تشکل‌ها در این 2 دهه ارتباط تنگاتنگ تشکیلاتی داریم.

ور درباره دلیل اختلاف خود با محتشم گفت: ما با تشکل متبوع آقای محتشم و شخص ایشان اختلافات دیدگاهی داریم، چون خودشان این نام را به ثبت رساندند به دنبال انحصارگرایی بودند و معتقدند هر کس که می‌خواهد با آنها کار کند باید تحت نظرشان فعالیت کند.محتشم به همین دلیل از سایت انصار نیوز شکایت کرده و دادگاه هم به نفع ما رای صادر کرد.

استاد با یادآوری این‌که ما از ابتدا با موسسه انصار حزب الله تهران هماهنگی نداششیم، تصریح کرد: با آقایان الله‌ کرم و ده نمکی هماهنگ بودیم، اگر بخواهم حزب الله را به یک تیم تشبیه کنیم، از ابتدا الله کرم را به عنوان لیدر این تیم قبول داشته و داریم.

وی درباره دلیل جدایی الله کرم از انصار حزب‌الله نیز تصریح کرد:الله کرم نرفت، او به خاطر کارکردهای جدید حزب الله و به خاطر اینکه حزب الله باید برنامه‌های مختلفی داشت، گروه‌ها و جریان‌های دیگر را به وجود آورد و به آنها ملحق شد، مثل نوسازی معنوی حزب الله و ...

مسئول انصار حزب الله مشهد درباره این‌که آیا در حال حاضر هم با الله‌کرم ارتباط دارید؟ گفت:بله، با تمام جریانات و تشکل‌های حزب الهی سراسر کشور به خصوص تهران ارتباط تنگاتنگ داریم و تبادل اخبار و تجربه می‌کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این سوال این اظهارات شما در شرایطی مطرح می‌شود که دبیر کل انصار حزب الله تهران وجود این ارتباط را رد می‌کند؟ گفت:اشکال کار این است که شما همه ارتباط را در موسسه فرهنگی حزب الله می‌دانید، درحالیکه حزب الله تشکل‌ها و عنوان‌های مختلفی دارد، به خاطر کارکردهای جدید حزب الله عنوان‌های مختلفی وجود دارد و نیروهای اجتماعی و انقلابی بیشتر در این قالب‌ها کار می‌کنند، موسسه فرهنگی انصار حزب الله یک تشکل بوده که بیشتر فعالیتش معطوف به انتشار نشریه یالثارات بوده و در حوزه رسانه‌ای فعالیت داشتند.

وی با بیان اینکه دبیر کل انصار حزب الله تهران مسئول شاخه کوچکی از انصار حزب الله است، گفت: او دبیر کل موسسه فرهنگی انصار حزب الله است، همانطور که گفتم انصار شاخه های مختلفی دارد، مثلا در اصفهان انصار حزب الله که مسوول آن کمیل کاوه است، تحت عنوان انصار ولایت فعالیت می‌کند.

وی همچنین با تاکید بر این‌که ما با موسسه انصار تهران مشکل داریم، افزود: با شورای هماهنگی حزب الله، اتحادیه دانشجویان حزب الله، نوسازی معنوی حزب الله و حزب الله تهران ارتباط تنگاتنگ داریم، به خاطر رویکرد و کارکرد حزب در زمانهای مختلف تحت عناوین مختلفی فعالیت می‌کردیم، در مشهد بعد از نماز جمعه اگر راهپیمایی داشتیم تحت عنوان حزب الله نماز جمعه یا برنامه‌های مختلف دیگر را تحت عنوان شورای هماهنگی نیروهای حزب یا در مواقعی هم تحت عنوان انصار حزب الله فعالیت می‌کردیم.

وی اضافه کرد: غیر از آن مشهد شهری سیاسی است و فعالیت در آن بسیار اهمیت دارد، اگر بخواهیم ایران را به کبوتری تشبیه کنیم که 2 بال دارد، قطعا یک بال این کبوتر مشهد است، اما به خاطر همین همیشه حساسیت روی آن بوده، ما هم ارتباط خاصی با تشکل‌های مرتبط در تهران هم داشته‌ایم.

استاد ادامه داد:آقای محتشم هم اگر گفته حزب الله تهران با برخی مسوولین شهرستانی انصار حزب الله رفاقتی ارتباط دارد، ما با آنان ارتباط تنگاتنگی داریم مثلا با کمیل کاوه در کرمانشاه، حزب الله تبریز و با بیشتر تشکل‌های حزب الله که در کل کشور فعال هستند ارتباط داریم و با یکدیگر تبادل اخبار و اطلاعات می‌کنیم.

وی یادآور شد:تشکل‌های حزب الله نیروهای اجتماعی انقلابی هستند که در دفاع از ارزش‌ها و جلوگیری از فضاسازی و تبلیغ علیه جریان حزب الله به صورت حافظه‌دار، هوشمندانه، حساب شده و هدفمند واکنش نشان می‌دهد، در مواقع ضروری با هیجانات کشور و نیروهای نفوذی گروه های خودسر و افراد افراطی برخورد می‌کند و یک نظم درونی و انضباط درونی در خودش به وجود می‌آورد.

وی در ادامه با بیان این که ما با توجه به موضوع و شرایط خودمان را ارزیابی می‌کنیم، مشورت می‌کنیم سپس جلسه می‌گذاریم و درباره حضور خود به نتیجه می‌رسیم و نوع برخوردمان را مشخص می‌کنیم که صدور بیانیه، حضور میدانی، برگزاری مراسم مختلف باشد یا... ، گفت: اما متاسفانه در بعضی جریانات سبدی عمل می‌شود، مثلا برخورد با سروش یک سبد بود که همه در آن دخالت داشتند، این گونه نبود که بگوییم در برخورد با سروش فقط جریان حزب الله برخورد می‌کرد، از نهادهای مختلف همچون دانشگاه یا قوه قضائیه هم در این مخالفت‌ها و در برخورد و مخالفت با سروش دخالت داشتند، چرا که حرفهایش چالش برانگیز و ضد نظام و انقلاب بود.

استاد با یادآوری این‌که برخورد ما از ابتدا با ملی‌گرایان بیشتر بود، افزود: به همان دلایلی که گفتم،حرفهای سروش چالش‌زا بود، ما بر اساس نتیجه‌گیری‌هایی که می‌کردیم یا مقابل جلسه او تجمع می‌کردیم و یا با مسوول برنامه‌اش صحبت می‌کردیم و اجازه سخنرانی به او را نمی‌دادیم.‌

وی در ادامه درباره این‌که فکر نمی‌کنید بعضی اوقات آستانه تحمل نیروهای انصار حزب الله در برخورد با آنچه که مخالف آن هستند اندک و گاها تند است؟ تصریح کرد: تحمل نیروهای حزب الله بسیار بالاست، به خصوص هنگامی که در میدان حاضر می‌شوند، مثلا زمانی استراتژی یک عده فشار از پایین چانه‌زنی از بالا بود، یعنی در پایین نیروهای خود را در میدان می‌دادند تا در بالا بتوانند چانه زنی کنند و فشار بیاورند، ما هم مجبور بودیم در مقابل انها نیروهای حزب اللهی را به میدان بیاوریم، در صحنه حاضر شویم و اجازه فشار ندهیم، دلیل حضور میدانی ما این بود. استراتژی آنها به این شکل بود، ما هم مجبور بودیم جهت مقابله با نیروهایی که در خیابان می‌آمدند تا فشار بیاورند ناگزیر به حضور میدانی می‌شدیم.

استاد با تاکید بر این که ما اجازه نمی‌دادیم تا گروهی نظم را به هم بزنند ، گفت: این عملکرد و حضور جواب هم داد، طوری که اصلاح طلبان همان طور که سنگر به سنگر شورای شهر، مجلس و ریاست جمهوری را فتح کردند به همان صورت هم سنگر به سنگر عقب‌نشینی کردند.البته ما تنها حضور میدانی نداشتیم، سایت فعال انصار نیوز و نشریه‌ای به نام نبرد ملت و بعد از ان نشریه همت را داشتیم که کشوری کار می‌کرد و در زمان خودش اثر گذار بود.

وی در ادامه این گفت‌وگو با بیان‌این‌که هر شهرستان و استانی مستقل فعالیت می‌کند اما با یکدیگر تبادل اخبار و تجربه می‌کنیم، گفت: در بحث رهبری هم ما الله کرم را به عنوان لیدر انصار حزب الله به رسمیت می‌شناسیم.

مسئول انصار حزب الله مشهد اضافه کرد: ما با رویکردهای جدید برای هر فعالیت یا اقدامی جلسه می‌گذاریم، مشورت می‌کنیم و سپس چگونگی و نوع فعالیت خود را مشخص می‌کنیم، اما در مشهد نوع برنامه‌های در دوم خرداد به یک شکل بود و زمان احمد‌ی‌نژاد هم به شکل دیگر .

وی خاطرنشان کرد: جریانات سیاسی از ملی مذهبی‌ها گرفته تا گروه های مختلف سیاسی که می‌خواستند صدایشان به جایی برسد به مشهد می‌آمدند تا صحبت‌شان بازتاب پیدا کند، ما هم بسیار خوب کار می‌کردیم تا جایی که روزنامه‌های دوم خردادی لقب انصار پروازی را به مشهد داده بودند به خاطر اینکه در تجمعات تهران در کوی دانشگاه از مشهد نیروهای حزب اللهی عازم تهران می شدند و در آنجا حضور می یافتند، نیروهای مشهد از اینها عازم تهران می‌شدند و در صحنه‌های حساس حضور پیدا می‌کردند.

وی همچنین گفت: سروش در سایتش آورده که سخت‌ترین جایی که در آن سخنرانی کردم مشهد بود، اگر از ملی مذهبی‌ها سوال کنید متوجه می‌شوید، مشهد برایشان راحت نبوده است. نوع فعالیت ما فوق العاده بالا بوده و در اکثر برنامه‌هایی که دشمن پیاده کرده مثلا در بحث نوارسازان 2 مورد آن به مشهد نسبت داده شده، یا اینکه عبدالله نوری در مشهد سخنرانی در مسجد امام صادق سخنرانی داشت که در نوارسازان گفتند حزب الله مشهد قصد داشته او را ترور کند، یا مثلا می‌گفتند کیانوش مظفری را فرستاده اند مشهد تا حزب الله او را معتاد کند، در بین تشکل‌های حزب اللهی شاید مشهد بعد از تهران دوم باشد، حزب الله اگر این همه فعالیت داشتند هزینه هم زیاد پرداخته، اگر در این زمینه اتفاقی هم می‌افتاد مسئولیت آن مربوط به من می شد، مثلا از شخص خاتمی گرفته تا وزیر و نماینده علیه من شکایت‌ کردند و من هم در دادگاه جوابگوی تمامی فعالیت‌هایی که انجام دادیم، بودیم.

وی درباره این که آیا فکر نمی‌کنید فعالیت‌های انصار در زمان اصلاحات جنب و جوش بیشتری داشته اما در دولت احمدی‌نژاد به صورت کاملا مشهودی منفعل شد ،اظهارداشت: اشتباه دوستان ما هم در همین است، در برهه‌های زمانی خاص، کارکردها و نوع فعالیت انصار فرق می‌کرد، شاید در ان زمان چون بحث‌های میدانی و خیابانی بیشتر بود و دلیل آن هم فشار از پایین بود که ما را مجبور به مقابله با برخی سخنرانی‌ها و فعالیت‌ها می‌کرد، به همین دلیل حضور ما هم پررنگ تر دیده می‌شد.

وی در معرفی شاخص ترین فعالیت انصار حزب الله مشهد در زمان احمدی نژاد تصریح کرد: در آن زمان از گفتمان پیشرفت اسلامی و بحث مقاومت حمایت می‌کردیم و به دولت کمک می‌کردیم، بیشتر فعالیت‌هایمان در زمینه فرهنگی و مذهبی بود.در بحث امر به معروف و نهی از منکر طبق فرمایش مقام معظم رهبری حرکت می کنیم و تا جایی جلو می رویم که سلطه اشرار حاکم یا علم مخالفت برپا باشد، در بحث حجاب هم وقتی واکنش نشان می دهیم که علم مخالفت باشد، یعنی اگر فردی به خاطر مخالفت با نظام و ارزش های ان بی‌حجابی می‌کند، در چنین مواقعی ما نیز واکنش نشان می‌دهیم و معتقدیم باید امر به معروف کرد، در غیر این صورت بی حجابی را گناه صغیره می‌دانیم، اصل امر به معروف و نهی از بیشتر دولتی است و بعد شامل بحث های اجتماعی می شود.

وی در عین حال یادآور شد : سخت‌ترین زمان برای ما وقتی بود که مجلس، دولت و شورا در اختیار دوم خرداد‌ی‌ها بود که وقتمان را بسیار ‌گرفت و فشار زیادی روی ما بود و مجبور بودیم به بیشتر در صحنه حضور داشته باشیم.

استاد درباره برگزاری کنسرت موسیقی در مشهد و این‌که گفته می شود یک بار انصار باعث لغو کنسرت محمد اصفهانی در مشهد شده است، خاطرنشان کرد:در مشهد به خاطر بارگاه حرم حضرت رضا(ع) بحث موسیقی با آن مخالف می‌شود، کنسرت محمد اصفهانی هم که به آن اشاره کردید نوعی خط شکنی بود، از او به عنوان چهره حزب الهی دعوت شده بود تا بعد از آن بتوانند از سایر خواننده‌ها برای برگزاری کنسرت در مشهد دعوت کنند، تنها مسئله‌ای هم که وجود آمد، مشکل مالی میان اصفهانی و برگزار کننده کنسرت به وجود آمد.

وی تاکید کرد:در بحث موسیقی هم مسئولین مربوطبه شورای فرهنگی و شورای نظارتی باید تصمیم گیری کنند و ما در این زمینه دخالتی نداریم.

مسئول انصار حزب الله مشهد در بیان برجسته ترین اقدامات تشکل متبوعش طی سنوات گذشته، کمک به احمدی نژاد در هشت سال قبل و کمک به گفتمانی که در سال 84 موفق شد رای بیاورد را برشمرد و گفت: در آن زمان ستاد مرکزی- مردمی برایش زدیم و ستادهای مختلف را تحت عنوان ستاد مرکزی مردمی احمدی نژاد راه انداختیم که مسئول استانی آن خودم بودم.

وی درباره دیدگاهش نسبت به 11 روز خانه نشینی احمدی‌نژاد تصریح کرد: در بحث خانه‌نشینی، احمدی نژاد گفته بود من دورکاری می‌کردم اما ما هم در این زمینه پیگیر بودیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.