• جمعه / ۱۷ مرداد ۱۳۹۳ / ۱۲:۰۴
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 93051707988
  • خبرنگار : 99997

رئیس بنیاد ملی نخبگان اعلام کرد

تشویق نخبگان به ایجاد شرکتهای دانش‌بنیان/تهیه برنامه جامع فرهنگی نخبگان

رئیس بنیاد ملی نخبگان، توانمندسازی نخبگان و استعدادهای برتر را محور فعالیتهای بنیاد ملی نخبگان عنوان کرد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر سورنا ستاری در دومین روز از هجدهمین نشست سراسری رؤسای بنیادهای نخبگان استانی که در مشهد مقدس برگزار شد، با اشاره به ورودی های بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: یک بخش از این ورودی‌ها آموزشی شامل برترین‌های کنکورهای سراسری، برگزیدگان المپیادهای علمی هستند و بخش دیگر پژوهشی شامل مخترعان برگزیدگان جشنواره‌های معتبر علمی مانند خوارزمی، فارابی و رازی هستند که بر اساس آیین نامه‌های بنیاد ملی نخبگان که در دست تغییر است، نوع نگاه‌ها به این دو بخش متفاوت است.

ستاری با تاکید بر اینکه نخبگان باید بتوانند بروی پای خود بایستند، تصریح کرد: با این وجود در دوران جدید مدیریت بنیاد ملی نخبگان تمامی تسهیلات بنیاد تقویت شده، اما هدف بنیاد تنها ارائه تسهیلات نیست، بلکه هدف تمامی حمایتها و تسهیلات بنیاد ملی نخبگان توانمندسازی نخبگان و استعدادهای برتر است که بسیاری از آیین نامه های بنیاد نیز در این راستا در حال تغییر است که در ضمن باعث گسترش شناسایی نخبگان در بنیاد هم خواهد شد.

به گفته وی به طور کلی روح حاکم بر فعالیتهای بنیاد، توانمندسازی است چرا که بنیاد کمیته امداد نیست که تنها به نخبگان مقرری ماهیانه بدهد، بلکه بنیاد یک نهاد توانمند ساز است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود: رابطه بین نخبگان و بنیاد ملی نخبگان دو طرفه است و نخبگان در مقابل دریافت تسهیلاتی که دریافت می‌کنند مسئولیتی در قبال جامعه دارند تا بتوانند اثرگذاری خوبی در کشور داشته باشند.

ستاری تصریح کرد: نگاه از پایین به بالا در بنیاد به جایی منتهی می‌شود که در آخر ماه نخبگان باید منتظر دریافت مقرری ماهیانه باشند، اما نگاه از بالا به پایین در اقتصاد کشور ظرفیتی به وجود می آورد که نخبگان را جذب کند. در این صورت هر کس در قبال مسئولیتی که بر عهده دارد، باید حمایت شود در غیر اینصورت تسهیلات بنیاد ملی نخبگان نمی تواند تحول زا باشد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور اقتصاد دانش بنیان نیست و تنها متکی بر درآمدهای نفتی است، خاطرنشان کرد: در اقتصادی که نفت را 5 دلار استخراج کرده و 100 دلار می‌فروشد تولید جایگاهی نخواهد داشت، چون سودی برای کشور ندارد در مقابل این اقتصاد نیازی هم به نخبه و فارغ التحصیل دانشگاهی ندارد در این اقتصاد تکنولوژی هم از خارج از کشور با صرف هزینه تامین می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه باید نگرش ما نسبت به اقتصاد تغییر کند، خاطرنشان کرد: مشکل اصلی ما در اقتصاد دانش بنیان مشکل فرهنگی است که باید تلاش شود فرهنگ دانش بنیان در کشور تقویت شود.

ستاری با اشاره به ضرورت تغییر آیین‌نامه‌های ارتقا در دانشگاه‌ها گفت: در این راستا باید استادان به سمت کارآفرینی پیش روند تا نخبگان در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد دانشگاهی حفظ شوند؛ بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درصدد است که با حمایت ها جهت گیری دانشگاه ها را تغییر دهد.

وی افزود: در ورودی‌های پژوهشی بنیاد ملی نخبگان به دنبال تشویق نخبگان به ایجاد شرکتهای دانش بنیان هستیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به برگزاری 6 جشنواره منطقه ای و ملی نوآوری و شکوفایی گفت: مخترعانی که در جشنواره های بنیاد ملی نخبگان شرکت کرده و یا داوران بنیاد در سایر جشنواره ها مانند جشنواره اختراعات دانشگاه آزاد اسلامی اختراعات آنها را تایید کنند و موفق به دریافت تاییدیه سطح اختراعات بنیاد شوند، مخترع مورد تایید بیناد محسوب می شود.

وی افزود: در این جشنواره ها بخش تجاری سازی و کریدورهای تجاری سازی استقرار یافته است که بحث توانمندسازی مخترعان را پیگیری می کنند و باید پارکهای فناوری و صندوق‌های خطرپذیر نیز در این جشنواره‌ها حضور فعالی داشته باشند. در مرحله بعد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وارد عمل شده و حمایتهای بعدی را برای تجاری سازی اختراع صورت می‌دهد، اما شرط اساسی آن ایجاد یک شرکت دانش بنیان بر اساس اختراع مورد تایید است که آن شرکت هم باید از طریق سامانه ارزیابی تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش بنیان اقدام به تایید صلاحیت خود کنند.

دبیر هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی خاطرنشان کرد: تاکنون 600 شرکت دانش بنیان پس از ثبت نام در این سامانه در کارگروه ارزیابی تشخیص صلاحیت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تایید صلاحیت شده اند که پیش بینی می کنیم که تا پایان سال این تعداد به 1500 شرکت دانش بنیان برسد.

وی با بیان اینکه پایه تمامی برنامه‌های بنیاد فرهنگی است، تصریح کرد: هم اکنون در حال تهیه برنامه جامع فرهنگی نخبگان در بنیاد هستیم تا این برنامه ها تمامی نخبگان را شامل شوند. همچنین باید تلاش شود که نخبگان در طراحی و اجرای برنامه های فرهنگی مشارکت کنند و به شدت تمامی رؤسای بنیادهای نخبگان استانی را از وارد شدن به فعالیت اجرایی پرهیز می دهم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به چابک سازی ساختار معاونت علمی گفت: نقطه قوت معاونت ساختار چابک و نیروی انسانی اندک، اما با قدرت آن است که در این زمینه توصیه می کنم که بنیادهای نخبگان استانی نیز به صورت چابک اداره شوند.

ستاری با بیان اینکه در حوزه پژوهش هزینه های زیادی در کشور می شود، اظهارکرد: متاسفانه مردم تاثیر این پژوهش ها را در زندگی خود نمی بینند و وقت آن رسیده است که پژوهش ها به سمت کاربردی شدن پیش بروند و پژوهش هایی حمایت شوند که مشکلی از جامعه را حل کنند.

وی پژوهش‌ها را به دو قمست پژوهش‌های در مرزهای دانش و پژوهش‌های تجاری سازی تقسیم کرد و گفت: بر پژوهش‌های تجاری سازی مکانیزم بازار حاکم است که در آن رقابت و خدمات پس از فروش اهمیت دارد. در حالی که در اکثر پژوهشکده‌های کشور که قرار است محصولی به جامعه عرضه کنند، درجا می زنیم و نیازهای داخل را از خارج تامین می کنیم. حتی در حوزه علوم انسانی بر تجاری سازی محصولات این حوزه و مهندسی علوم انسانی و فرهنگی فکر نشده است. در این زمینه و در جهت پرکردن خلاهای این بخش در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ستاد فناوری‌های نرم راه اندازی شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه تمامی مشکلات استانها در استان قابل حل است، خاطرنشان کرد: پروژه‌های استانی باید در راستای حل مشکلات استان باشد و دانشگاه‌ها نیز به این سمت حرکت کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان را یکی از مترقی ترین قوانین کشور دانست و افزود: بر اساس این قانون صندوق نوآوری و شکوفایی تشکیل شده است که در سال جاری برای این صندوق هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است و این اعتبار برای حمایت از شرکتهای دانش بنیان به صورت تسهیلات اعطا می‌شود.

به گفته وی تاکنون 30 میلیارد تومان وام از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکتهای دانش بنیان اعطا شده است.

هجدهمین نشست سراسری بنیادهای استانی نخبگان پانزدهم و شانزدهم مردادماه در مشهد مقدس برگزار شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.