• سه‌شنبه / ۸ مهر ۱۳۹۳ / ۱۳:۴۴
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 93070805086
  • منبع : فضای مجازی

چرا مردم بحران آب را باور نمی‌کنند؟

چرا مردم بحران آب را باور نمی‌کنند؟

پارسینه نوشت: در حال حاضر 90 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی، 7.5 درصد مربوط به مصارف خانگی و 2.5 درصد نیز از آن بخش صنعت و خدمات کشور است که متاسفانه 70 درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی هدر رفته و تنها کمتر از 30 درصد آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پارسینه نوشت: در حال حاضر 90 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی، 7.5 درصد مربوط به مصارف خانگی و 2.5 درصد نیز از آن بخش صنعت و خدمات کشور است که متاسفانه 70 درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی هدر رفته و تنها کمتر از 30 درصد آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، پارسینه در ادامه می‌نویسد: امسال نیز مانند چند سال گذشت به صورت مداوم شاهد هشدارهایی در مورد بحران آب بودیم چرا که گفته می‌شود بحران کمبود آب در ایران به حدی رسیده است که ایران را جزو کشورهایی قرار داده که مرحله آمادگی برای خطر را پشت سر گذاشته و وارد مرحله خطر شده است.

روبرو شدن کشور با شرایط خشکسالی و کم‌آبی گسترده از یک سو و افزایش تقاضای آب به موجب افزایش جمعیت و همچنین رشد و توسعه بخش‌های کشاورزی و صنعتی کشور از سوی دیگر، نیاز به نگاهی ویژه‌ در جهت پیاده‌سازی سیاست‌های مدیریت مصرف در جهت کاهش میزان تقاضا و مدیریت تامین آب بیش از گذشته احساس می‌شود. مدیریت تقاضای آب در بخشهای خانگی، کشاورزی و سایر بخش ها اقدامات موثری در جهت مصارف آب معرفی می کند.

در حال حاضر 90 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی، 7.5 درصد مربوط به مصارف خانگی و 2.5 درصد نیز از آن بخش صنعت و خدمات کشور است که متاسفانه 70 درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی هدر رفته و تنها کمتر از 30 درصد آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بخش خانگی نیز با وجود سهم کمتر در مصرف آب بی‌تاثیر نیست. با وجود تمام‌ هشدارهای داخلی و بین‌المللی گویا این مردم دوست ندارند بحران کم آبی را باور کنند!

خبرنگار پارسینه به سراغ برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رفت تا به این سوالات پاسخ دهند که چرا مردم بحران آب در ایران را باور نمی‌کنند؟ چه باید کرد؟ اصلا عمق بحران آب در ایران به چه میزان است؟

عباس فلاحی باباجان: اگر آب مصرفی در بخش کشاورزی را مدیریت کنیم دیگر مشکلی باقی نخواهد ماند

عباس فلاحی باباجان، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارسینه با جدی خواندن موضوع بحران آب در کشور گفت: اگر ما بخواهیم بحث آب شرب کشور را که تقریبا 6 تا 7 درصد مصرف آب کشور را تشکیل می‌دهند، مدیریت کنیم ابتدا باید به سراغ مدیریت آب‌های کشاورزی برویم.

وی افزود: اولین موضوع که در حال حاضر در کشور داریم، حفظ آب است. یعنی آبی که باید مورد استفاده اصولی قرار بگیرد، به راحتی در دشت‌ها و بیابان‌ها رها شده و در پایان به دریاها و رودهایی که به خارج از کشور هدایت‌ می‌شوند، می‌ریزد.

نماینده مردم اهر و هریس در ادامه اظهار داشت: اگر ما مصرف آب در بخش کشاورزی را مدیریت کنیم دیگر بخش آب شرب مشکلی نخواهد داشت.

وی اضافه کرد: مطلب دیگری که باید مدیریت شود این است که ما از آب شرب کشور تعریف درستی نداریم. مسئله دیگر کیفیت آب شرب مصرفی در کشور است. ما باید کیفیت این آب پرقیمت را به حدی برسانیم که مورد نگرش حیف‌مدارانه مردم قرار بگیرد. یعنی مردم بگویند حیف است به زمین نریزید. متاسفانه چون این وضعیت وجود ندارد ما از همین آب هم برای شرب استفاده می‌کنیم و هم برای شستشو. آیا کسی را دیده‌اید با بطری‌های آب معدنی دست و روی خود را بشویند؟ ما که ندیده‌ایم. این فضا هنوز در کشور ما ایجاد نشده است. در حای که در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته با کارت‌هایی مخصوص آب را خریداری می‌کنند و مردم به همین دلیل قدر آب را می‌دانند.

فلاحی باباجان تصریح کرد: موضوع قیمت آب‌بها نیز حائز اهمیت است. آب باید بعد از افزایش کیفیت آنقدر ارزش پیدا کند که تبدیل به یک سرمایه شود.

وی افزود: بحث دیگری که باعث نگرانی من و بسیاری از دوستان شده است بحث واردات آب است. واردات آب ما را نگران می‌کند. واردات آب ما را از مدیریت آب کشور غافل می‌کند. من نگران این هستم که آب وارد کنیم، وقتی از مدیریت آب غفلت کردیم بعد از 5 سال آن کشور بگوید من دیگر توان صادرات آب را ندارم و بعد ما می‌مانیم و هزاران مشکلی که باید امروز مدیریت آن را شروع می‌کردیم.

این نماینده مجلس با اشاره به بررسی موضوع بحران آب در مجلس خاطرنشان کرد: بحث مدیریت آب سه هفته‌ای است مورد بحث کمیسیون عمران مجلس است، نمایندگان 4 محور اساسی را در نظر گرفته‌اند شامل محور آب، مدیریت کلان کشور یعنی مدیریت جامع کشور و شهرهاست، مدیریت آب کشور شامل آب کشاورزی و آب شرب و همچنین بخش مسکن است. دوستان اصرار دارند که باید طرح مدیریت جامع آب کشور چه از لحاظ آب شرب و چه از لحاظ آب کشاورزی باید طرحی مدیریت شده، جامع و با استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصین حوزه باشد تا دیگر هم موجودی آب و میزان مصرف را بدانیم و هم چشم‌انداز آینده را بتوانیم ترسیم کنیم.

محمد رضا امیری: هر وقت آب قطع شد مردم باورشان می‌شود بحران داریم

به گزارش پارسینه، محمد رضا امیری، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به این سوال که چرا مردم بحران آب در کشور را باور نمی‌کنند، گفت: به قول معروف تا کسی سرش به سنگ نخورد باور نمی‌کند. هر وقت آب قطع شد باورشان می‌شود. ما الان خیلی مشکل داریم.

وی افزود: وضعیت در خیلی از روستاهای ما قرمز است و منابع آب بسیاری از شهرها همانند تهران نیز رو به اتمام است.

نماینده مردم کهنوج کرمان در خانه ملت ادامه داد: بخشی از این موضوع که چه باید کرد به مردم بر‌ می‌گردد که باید صرفه‌جویی کنند. البته میزان مصرف آب شرب نسبت به سایر بخش‌ها خیلی زیاد نیست اما در عین حال صرفه‌جویی لازم است.

وی خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی نیز که بیشترین مصرف را داریم باید فکری اساسی شود. مصرف بی‌رویه در کشور ما خیلی زیاد است. بیشترین هدر رفت منابع آبی در بخش کشاورزی است که هنوز هم به روش غرقابی و سنتی انجام می‌شود.

منصور آرامی: برای مصرف بهینه آب باید فرهنگ‌سازی کنیم

منصور آرامی، نماینده مردم بندرعباس از دیگر نمایندگانی بود که در گفتگو با خبرنگار پارسینه بحران آب در کشور را جدی عنوان کرده و گفت: به نظر من بخش‌های مختلفی در بحران آب دخیل هستند و نمی‌توانیم بگوییم فقط مردم در این موضوع مقصرند. درست است که نهایتا در شرایط به وجود آمده مردم نیز نقش دارند.

وی افزود: ما باید ببینیم سیاست‌های ما از قبل انقلاب تا به امروز به چه شکل بوده است. مشکلات جانمایی، مجوزهای صادرشده برای حفر چاه، سدسازی‌ها، چاه‌هایی که بدون مجوز حفر شدند، مصرف آب و فرهنگ مصرف، سنتی بودن کشاورزی و همچنین موضوع استفاده فضای سبز شهرهایمان از آب‌های شرب همه و همه دلایلی است که بحران کنونی آب در کشور را به وجود آورده‌اند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما باید در ارتباط با مصرف آب به ویژه آب شرب فرهنگ‌سازی کنیم. به اعتقاد من قیمت آب نیز در این موضوع دخیل است که باید بررسی‌های دقیقی انجام شود.

وی تاکید کرد: نظر من این است که آب سالم آشامیدنی باید از آب‌های دیگر تفکیک شود و به هیچ قیمتی این آب شرب برای شستشوی ماشین و غیره استفاده نشود. مهمترین مسئله آگاه‌کردن و اطلاع‌رسانی به مردم است.

آرامی تصریح کرد: البته باید توجه داشته باشیم آب شرب تنها 7 درصد آب‌های کشور را شامل می‌شود و 93 درصد دیگر مربوط به بخش کشاورزی است. ما متاسفانه خیلی کوتاهی کردیم. کارهای خوبی از سوی دولت و شورای عالی آب در حال انجام است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آب یک مسئله حیاتی و امنیتی برای هر کشوری است و دولت و حاکمیت باید در این خصوص تصمیم جدی بگیرند و سیاست‌گذاری کلان داشته باشیم. در مورد مردم هم من مطمئنم اگر آموزش‌های لازم داده شود حتما مردم فهیم ما رعایت می‌کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۳-۰۷-۰۸ ۱۴:۳۵

راه حل بحران آب در ايران ساده است اما مسئولان کشور يا نمي خواهند يا نمي دانند چگونه بايد بحران را مديريت کنند. 1)يک دهم هزينه بيخودي که در انرژي قديمي هسته اي و سدسازي بدون برنامه و بدون زيرساخت (چندين سد ساخته ايم اما آب هيچکدام صرف امور کشاورزي نمي شود و کشاورزان همچنان چاه عميق ميزنن ان هم در فاصله دو کيلومتري از همين سدها) که بيشتر محيط زيست را آلوده و نابود مي کند بايد بر روي توليد انرژي هاي تجديدپذير از خورشيد و باد هزينه کنيم. 2) سدها را يا باز کنيم يا آب پشت آنها را با کانال کشي به مصرف کشاورزي و بيابان زدايي برسانيم. 3) لوله کشي هاي آب و فاضلاب در سراسر کشور فرسوده است بايد با ارائه تسهيلات مناسب به مردم آنها را بهينه سازي کنيم. 4) از توربين هاي گازي براي توليد برق استفاده شود (همانند کشورهاي حاشيه خيلج فارس چون اينگونه کشورها رودخانه ندارند که آن را با سدسازي نابود کنند) 5) از هزينه براي طرح هاي بلندپروازانه انتقال آب فلان دريا به ساير استانها خودداري کنيم. 6) آب شرب را از غير شرب جدا نماييم 7) بارور سازي ابرها در استان‌هاي کم باران

avatar
۱۳۹۳-۰۷-۰۹ ۰۰:۳۲

چرا هميشه از مردم انتظار داريد كه كم كاري هاي شما مسئولين را تحمل كنند و با صرفه جويي و يا پرداخت هزينه بر روي مديريت ضعيف شما سرپوش بگذارند. آبي كه صرف كشاورزي مي شود به علت مديريت غلط از بين مي رود ولي چون اينجا شما بايد دست در جيبتان كنيد و كمي كار كنيد