• جمعه / ۲ آبان ۱۳۹۳ / ۰۹:۰۷
  • دسته‌بندی: انرژی
  • کد خبر: 93080200346
  • خبرنگار : 71121

معاون سابق امور بین‌الملل وزارت نفت:

بند جریمه در قرارداد گازی با پاکستان وجود ندارد/هیچ کس نباید از ذخیرسازی گاز بترسد

ماجدي

علی ماجدی را می‌توان به یک دیپلمات در حوزه نفت و گاز تعبیر کرد. وی فردی است که زمانی‌که سفیر ایران در ژاپن بود قرارداد میدان آزادگان به عنوان یکی از مهمترین پروژه‌های نفتی بالادستی ایران به امضا رسید و در آن زمان وی با صنعت نفت در تماس بود. ماجدی می‌گوید در آلمان تلاش خواهد کرد تا آلمانی‌ها را به مشارکت در توسعه میادین نفت و گاز ایران متقاعد کند. صنعت نفت ایران در برخی زمینه‌ها به آلمان وابسته است و آقای سفیر برنامه‌هایی را برای صادرات نفت یا گاز ایران به آلمان در نظر دارد.

علی ماجدی را می‌توان به یک دیپلمات در حوزه نفت و گاز تعبیر کرد. وی فردی است که زمانی‌که سفیر ایران در ژاپن بود قرارداد میدان آزادگان به عنوان یکی از مهمترین پروژه‌های نفتی بالادستی ایران به امضا رسید و در آن زمان وی با صنعت نفت در تماس بود. ماجدی می‌گوید در آلمان تلاش خواهد کرد تا آلمانی‌ها را به مشارکت در توسعه میادین نفت و گاز ایران متقاعد کند. صنعت نفت ایران در برخی زمینه‌ها به آلمان وابسته است و آقای سفیر برنامه‌هایی را برای صادرات نفت یا گاز ایران به آلمان در نظر دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، معاون سابق امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت و سفیر کنونی ایران در آلمان قبل از ترک ساختمان خیابان طالقانی مصاحبه ای را با نشریه "ایران پترولیوم" انجام داده که متن آن را در زیر می‌خوانید:

بیش از 13 سال از شروع پروژه صادرات گاز ایران به پاکستان و هند می‌گذرد. هند از این پروژه کنار کشید. آیا امیدی به صادرات گاز ایران به پاکستان وجود دارد؟

صادرات گاز به پاکستان تا پایان سال 2014 محقق نخواهد شد زیرا هیچ خط لوله‌ای در این کشور ساخته نشده است. اما ایران بارها اعلام کرده که آماده صادرات گاز به پاکستان است. آنها اکنون باید بخش پاکستانی خط لوله را بسازند و طبیعتا مادامیکه این خط لوله در خاک پاکستان تکمیل نشود، هیچ گازی به این کشور نخواهد رفت. آنها ادعا می‌کنند که به دلیل تحریم‌ها (ی ایران) بودجه کافی برای این کار را ندارند، اما این ادعا قابل قبول نیست. البته آنها در حال حاضر در مذاکرات به تمایل خود برای دریافت گاز از ایران اذعان دارند. بنابراین ایران منتظر اقدام پاکستان است. پاکستانی ها راهکارهایی را برای تسریع صادرات گاز از سوی ایران پیشنهاد داده‌اند اما هیچ برآوردی درباره امکان این پروژه ندارند.

براساس این قرارداد پاکستان باید در صورت تاخیر در احداث خط لوله تا ضرب الاجل 31 دسامبر 2014، روزانه 200 میلیون دلار به ایران جریمه بدهد؟

وقتی که یک یا طرفین یک قرارداد از روند کار راضی نباشند، پرونده ممکن است به دیوان داوری بین‌المللی ارجاع داده شود. بنابراین اگر خط لوله احداث نشود پاکستان به پرداخت جریمه نقدی متعهد نیست. چنین بندی در قرارداد وجود ندارد. صادرات گاز ایران به ترکیه نیز به دیوان داوری بین‌المللی ارجاع داده شد و این پروژه نیز ممکن است به همین شکل مورد بررسی قرار گیرد. دیوان داوری بین‌المللی اولویت ایران نیست، زیرا ایران ترجیح می‌دهد که پاکستان بتواند پول خود را صرف احداث خط لوله کند و بخش خود را همانطور که در قرارداد قید شده احداث کند. باید گفت‌وگوهای جدی تری با آنها انجام شود و پاکستان نباید احداث بخش خود را تا زمان لغو تحریم‌های(ایران) به تاخیر بیندازد. آنها باید سعی کنند موانعی را که به آن اشاره می‌کنند، بردارند و این یک گام رو به جلو خواهد بود. ایران منتظر است ببیند پاکستان چه کار می‌کند.

آیا ایران به پاکستان در احداث بخش پاکستانی خط لوله کمک خواهد کرد؟

ایران نمی‌تواند در تامین اعتبار احداث خط لوله به دلیل شرایط کنونی این کشور کمک کند. البته در دولت قبلی ایران، دو کشور توافقنامه‌ای را امضا کردند که هرگز اجرایی نشد. بنابراین تامین مالی بخش پاکستانی خط لوله بر عهده خود پاکستانی‌ها است.

ایران با محدودیت‌هایی در زمینه تامین مالی میادین نفتی مشترک مواجه است. چرا باید ایران در تسریع این پروژه تلاش کند در حالیکه پاکستان هیچ کاری انجام نداده است؟

پاکستان دائما می‌گوید که واقعا خواهان دریافت گاز ایران است. اما اگر آنها تصمیم بگیرند پروژه را کنار بگذارند این خط لوله می‌تواند برای اهداف دیگری مورد استفاده قرار گیرد. اما بخش بزرگی از این خط لوله (بیش از 80 درصد) در حال حاضر در ایران ساخته شده در حالیکه پاکستان هنوز کار احداث خط لوله را شروع نکرده و تنها پنج درصد کار را انجام داده است. تفاوت زیادی بین کار ما و آن ها وجود دارد.

احداث خط لوله در ایران در سال 2008 شروع شد. ایران می‌دید که پاکستان هیچ پیشرفتی در بخش خود انجام نمی‌دهد، بنابراین چرا به ساخت خط لوله در خاک خود ادامه داد؟

بخشی از خط لوله در خاک ایران 1250 کیلومتر و بخش پاکستانی 780 کیلومتر است. ایران باید کار احداث را زودتر شروع می‌کرد. دولت قبلی پروژه‌ها را براساس اولویت خود طبقه بندی کرده است.

آیا مساله صادرات گاز به هند نیز مطرح است؟

هندی‌ها تمایل خود را به دریافت گاز از ایران اعلام کرده اند و بهترین راه از طریق پاکستان است، اما آنها نظر خود را تغییر دادند و اکنون خواهان ال ان جی از ایران هستند.

اما ایران دستکم تا سه سال آینده هیچ گونه ال ان جی برای صادرات ندارد!

هندی‌ها یک خط لوله زیر دریایی را پیشنهاد داده‌اند اما تاکنون هیچ کس این پروژه را به طور جدی دنبال نکرده است.

آیا هیچ گونه مذاکره برای صادرات بیشتر گاز به ترکیه انجام شده است؟

صادرات گاز یک طرح ملی است. افزایش صادرات گاز به ترکیه و اروپا چه در قالب ال ان جی و یا در قالب خط لوله باید به عنوان یک مورد مجزا بررسی شود. ایران به دلیل موقعیت استراتژیک خود راه‌های جایگزینی برای صادرات گاز دارد. بنابراین باید یک برنامه منعطف در این زمینه به منظور تامین تقاضای دو طرف مطابق با شرایط منطقه ای و بین‌المللی وجود داشته باشد. تولید گاز و صادرات آن در برنامه وزارت نفت است و فازهای پارس جنوبی به سرعت در حال توسعه هستند. ایران به تولید مازاد که بتواند آن را صادر کند خواهد رسید. امکان ذخیره سازی گاز در کشور وجود دارد و بنابراین هیچ کس نباید از اینکه ایران مجبور به ذخیره سازی گاز شود بترسد. افزایش ظرفیت تولید گاز توان چانه زنی و انعطاف‌پذیری ایران را در جهان افزایش خواهد داد.

چین بزرگترین شریک تجاری ایران است اما این کشور به دلیل عملکرد بد در زمینه‌هایی نظیر توسعه میدان آزادگان غیرقابل اعتماد شده است. درباره آینده روابط ایران و چین چه فکر می‌کنید؟

در زمینه ساختاری، اقتصاد دو کشور مکمل یکدیگر هستند اما مناسبت تجاری بین ایران و چین ممکن است افزایش پیدا کند. شرکت ساینوپک سابقه درخشانی در پروژه یادآوران نداشته اما قابل قبول بوده است. اما شرکت ملی نفت چین از برنامه عقب افتاده و هشدارهای شرکت ملی نفت ایران را نادیده گرفت و قرارداد توسعه میدان آزادگان با این شرکت به دستور وزیر نفت لغو شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.