• شنبه / ۳ آبان ۱۳۹۳ / ۱۶:۴۶
  • دسته‌بندی: سایر ورزش‌ها
  • کد خبر: 93080301217
  • منبع : نمایندگی خراسان جنوبی

نگاهی به مشکلات ورزش خراسان جنوبی

بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون - مسابقات تیراندازی بانوان

کمبود منابع مالی در سطح ورزش استان باعث شده تا هیات­های ورزشی نتوانند به صورت بایسته و شایسته به ورزش استان بپردازند.

کمبود منابع مالی در سطح ورزش استان باعث شده تا هیات­های ورزشی نتوانند به صورت بایسته و شایسته به ورزش استان بپردازند.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان جنوبی، قهرمانانی که در میادین بین‌المللی برای میهن خود کسب افتخار می­‌کنند، نقش مهمی در ترغیب جوانان آن جامعه به ورزش کردن دارند؛ به گونه‌ای که کسب مدال­های رنگارنگ توسط نجمه خدمتی، قهرمان تیراندازی آسیا، نقش مهمی در جذب علاقمندان به ورزش به ویژه این رشته ورزشی ایفا کرده است. زیرساخت‌های ورزشی در خراسان‌جنوبی فراهم نبوده و این عامل باعث مشکلاتی برای مدال‌آوران و ورزشکاران این استان شده است.

اما باز هم با این وجود ورزشکاران خراسان‌جنوبی با تلاش و کوشش توانسته‌اند در میادین ورزشی چه در سطح کشور و چه در سطح بین‌المللی جایگاه خوبی را کسب کنند.

با توجه به آغاز هفته تربیت‌بدنی برآن شدیم تا از مشکلات و کمبود‌های ورزشکاران استان جویا شویم و در این خصوص با چند نفراز روسای هیات‌ها هم صحبت شدیم.

علیرضاحمیدی، رییس هیات پینگ‌پنگ خراسان جنوبی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: دو سال است که مسابقات لیگ تعطیل شده و مسابقات پینگ‌پنگ به صورت مسابقات آزاد برگزار می‌شود که شرکت در این مسابقات نیاز به ورودی داشته با این حال هیات پینگ‌پنگ با کمک به ورزشکاران زمینه حضور این ورزشکاران استان را در مسابقات کشوری فراهم می‌آورد.

وی افزود: مشکلات ملی و نبود بودجه در اداره کل و به طبع آن در هیات‌های ورزشی از مهم‌ترین معضل پیش‌روی ورزش استان است.

حمیدی تصریح کرد: خانواده‌ها همانند توجه به درس فرزندان خود به امر ورزش آنان نیز اهمیت بیشتری قایل شوند و بدانند که روح و جسم به مراتب از تحصیلات بالاتر است.

وی تاکیدکرد: حضور در میادین ورزشی نه تنها روح و جسم دانش‌آموزان را ارتقا می‌دهد؛ بلکه با ایجاد روحیه نشاط و شادابی باعث می‌شود جامعه با نشاط و سرزنده داشته باشیم و در تقویت روحیه فرزندان برای درس خواندن نیز تاثیرگذار است.

رییس هیات پینگ‌پنگ خراسان جنوبی یادآور شد: هیات پینگ‌پنگ از سال 87 هیچ‌گونه کمک نقدی از اداره کل دریافت نکرده و تنها کمک‌هایی که به این هیات شده دریافت وسایل ورزشی بوده است.

نوروزپور، دبیر هیات تیرو کمان خراسان جنوبی نیز گفت: در حال حاضر در سطح استان کمبودی که ورزشکارن حس می‌کنند کمبود تجهیزات و لوازم ورزشی در این رشته است.

وی افزود: با توجه به برگزاری مسابقات آسیایی و اطلاع‌رسانی این مسابقات در زمینه جذب بازیکن و معرفی این رشته‌ها مشکلی نداریم و تنها مشکل ما تهیه لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای ورزشکاران است.

دبیر هیات تیرو کمان خراسان جنوبی تصریح کرد: مسئولین مربوطه در استان با کمک به هیات‌ها برای تهیه لوازم هر رشته می‌توانند در گسترش و ارتقاء رشته‌های ورزشی در استان کمک کنند.

نوروزپور با اشاره به عدم برگزاری نمایشگاه هفته تربیت‌بدنی درامسال تصریح کرد: نمایشگاه هفته تربیت‌بدنی یک کار فرهنگی و تاثیرگذار و در راستای جذب و شناسایی رشته‌ها ورزشی خوب است اما با توجه به اینکه در حال حاضر برای معرفی و جذب ورزشکاران مشکلی وجود ندارد در صورتی که هزینه آماده‌سازی و هزینه غرفه‌ها در نمایشگاه به هیات‌ها واگذار شود می‌تواند کمک شایانی به ارتقاء ورزش استان بکند.

علیرضا ثانی، رییس هیات بدمینتون خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: با توجه به کسری بودجه و نبود سالن‌های تخصصی بدمینتون در استان مقداری ریزش در این رشته داشته‌ایم.

وی افزود: با توجه به اینکه تجهیزات این رشته در استان کم بوده، به علت نداشتن بودجه قادر به تهیه لوازم مورد نیاز ورزشکاران نیستیم.

رییس هیات بدمینتون خراسان جنوبی اظهارکرد: آموزش و پرورش، صدا و سیما و رسانه‌ها می‌توانند به رشد این رشته در استان کمک کنند.

ثانی ادامه داد: با توجه به اینکه این رشته جذابیت و تحرک بالایی داشته و نیاز به ضریب هوشی بالایی دارد؛ اما با توجه به هزینه‌بر بودن این رشته کسی تمایل به آن ندارد.

وی اظهارکرد: با توجه به اینکه این رشته از نظر فیزیکی و تحرکی سنگین است؛ امید است با همکاری رسانه‌ها و صدا و سیما بتوانم این رشته را در استان به خوبی معرفی کنیم.

رییس هیات بدمینتون خراسان جنوبی یادآور شد: با توجه به برگزاری مسابقات رنکینگ بدمینتون در قاین این مسایقات هزینه زیادی را برای هیات در برداشته که تنها توانسته‌ایم یک میلیون تومان از اداره کل کمک دریافت کنیم.

محمدامین محمدپرست، رییس هیات بدنسازی و پروش اندام خراسان جنوبی نیز در گفت‌و‌گو با ایسنا گفت: به تازگی معاونت بانوان در فدراسیون بدنسازی راه‌اندازی شده و در این راستا نیز هیات استان در راستای آموزش بانوان فعالیت‌های خود را شروع کرده است.

وی افزود: ورزشکارن برای اینکه بتوانند خود را محک بزنند نیاز به شرکت در مسابقات مختلف داشته و برگزاری مسابقات هزینه‌بر است.

رییس هیات بدنسازی و پرورش‌اندام خراسان جنوبی ادامه داد: برای بحث آموزش نیز نیاز به حضور اساتیدی از تهران است و این کار نیز هزینه‌بر بوده و نیازمند کمک و تعامل بیشتر با این هیات را دارد.

محمدپرست یادآور شد: مهم‌ترین مشکل در بحث رشته بدنسازی عدم‌اطلاع‌رسانی درست در خصوص این رشته است که این امر باعث شد تا با شنیدن نام این رشته ذهن‌ها به سمت مواد نیروزا برود.

وی تصریح کرد: مکمل‌های غذایی که ورزشکاران در این رشته استفاده می‌کنند با مواد نیروزا متفاوت بوده و زیر نظر کارشناس و متخصص این رشته استفاده می‌شود.

رییس هیات بدنسازی و پروش‌اندام خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در صورتی که در خصوص این رشته اطلاع‌رسانی درستی انجام شود جوانان به سمت سالن‌های ورزشی رو آورده و از بروز معضلات اجتماعی جلوگیری می‌شود.

با این حال و با توجه به مشکلات مالی بازهم ورزشکاران استان توانسته‌اند در میادین ورزشی به خوبی حضور یابند که در این خصوص بهرام عزیززاده‌مقدم، سرپرست اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی گفت: طی یک سال اخیر 71 اعزام به مسابقات کشوری،7 عضو تیم ملی و یک نفر دعوت شده به اردوی تیم ملی داشته‌ایم.

وی افزود: طی این یک سال در سطح کشور یک مدال طلا، 3 نقره و 2 برنز و در سطح آسیایی یک طلا و یک نقره توسط ورزشکاران استان کسب شده است.

عزیززاده‌مقدم ادامه داد: نجمه خدمتی، تیرانداز؛ مهسا کدخدا؛ والیبال، علی محمدزاده وطنچی، بسکتبال؛ قاسم‌ احدی، جودو؛ سعید علیزاده، سه‌گانه؛ مسعود علیزاده، سه‌گانه؛ امیرحسین عباسپور، پینگ‌پنگ ورزشکاران عضو تیم ملی استان هستند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین ورزشکاران استان توانسته‌اند نقره کشوری نوجوانان دو و میدانی، نقره کشوری پیشکسوتان بدنسازی، برنز کشوری نوجوانان پینگ‌پنگ، برنز کشوری نوجوانان کشتی فرنگی، طلا و نقره کشوری نوجوانان تیراندازی و طلا و نقره کشوری و آسیایی تیراندازی را کسب کنند.

سرپرست اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی با اشاره به اینکه 20هزارو99 ورزشکار سازمان‌یافته در سطح استان فعالیت دارند، تصریح کرد: 93 باشگاه خصوصی و 42 هیات ورزشی فعال،91 مکان سالن سرپوشیده ورزشی و 45 مکان ورزشی سرباز از جمله امکانات موجود در استان است.

عزیززاده‌مقدم خاطرنشان کرد:91 پروژه ورزشی در دست اجرا داریم که با اتمام این پروژه در افزایش سرانه ورزشی و کمک به ورزش استان کمک زیادی می‌شود.

اما با توجه به این کمبودها و مشکلات مالی در ورزش استان ورزشکاران این خطه با تلاش و کوشش بسیاری توانسته‌اند در میادین کشوری و بین‌المللی خوب ظاهر شده و با توجه به استعدادهایی که در این استان وجود دارد اگر این مشکلات برطرف شود خراسان جنوبی می‌تواند در سطح ورزش کشور از جایگاه بهتری برخوردار باشد و ورزشکاران استان را در مقام و جایگاه‌های بالاتر ببینیم.

گزارش از سیده طوبی موسوی‌نژاد

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.