• شنبه / ۳ آبان ۱۳۹۳ / ۱۷:۰۰
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 93080301229
  • منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران

چند خبر از جشنواره روستاهای دوستدار کتاب

كتاب‌ها

مدیرکل کتابخانه‌های ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از مشارکت بیش از چهارهزار کتابخانه مساجد روستاهای کشور در برپایی جشنواره روستاهای دوستدار کتاب خبر داد.

مدیرکل کتابخانه‌های ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از مشارکت بیش از چهارهزار کتابخانه مساجد روستاهای کشور در برپایی جشنواره روستاهای دوستدار کتاب خبر داد.

به گزارش ایسنا، سیدابوالفضل هاشمی گفت: مطابق دستورالعمل و فراخوان برگزاری جشنواره روستاهای دوستدار کتاب، مصوب شد دبیری این جشنواره برعهده نمایندگان ستادعالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد قرار بگیرد.

وی درباره وظایف این ستاد برای برپایی این جشنواره، توضیح داد: اطلاع‌رسانی در سطح استان‌ها، ویرایش و ارسال طرح‌ها رسیده از روستاها به اداره‌های استانی، وظایف اصلی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد را تشکیل می‌دهد.

هاشمی ادامه داد: کانون‌های فرهنگی مساجد، نقش پررنگی در برپایی این جشنواره دارد. علاوه بر این‌که کتابخانه‌های مساجد قداست خاصی بین مردم دارند، امن‌ترین مراکز برای مطالعه خانواده‌ها به شمار می‌آیند. از طرف دیگر، ساعت کار این کتابخانه‌ها، به گونه‌ای است که دانشجویان و دانش‌آموزان، می‌توانند به بهترین شکل از آن‌ها استفاده کنند. به این ترتیب، مشارکت کانون‌های فرهنگی مساجد در برگزاری جشنواره روستاهای دوستدار کتاب، اتفاق خوشایندی است.

مدیرکل کتابخانه‌های ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد درباره تعداد کتابخانه‌های حاضر در برپایی این جشنواره توضیح داد: بیش از چهارهزار کتابخانه روستایی که زیرنظر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد فعالیت می‌کنند، آماده شرکت درا ین جشنواره‌اند.

وی افزود: نکته‌ای که درباره برگزاری این جشنواره می‌توان به آن اشاره کرد، بحث مالی آن است. معتقدم بودجه در نظر گرفته شده را برای جشنواره روستاهای دوستدار کتاب، می‌توان مدیریت کرد اما پیشنهاد می‌دهم از آنجا که نگاه به چنین جشنواره‌ای حرفه‌ای است، در دوره‌های آینده، بودجه بیشتری در اختیار برگزارکنندگان این رویداد فرهنگی قرار بگیرد.

**

مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش خبر داد:

اختصاص 25 میلیارد ریال به کتابخانه‌های مدارس روستایی و عشایری

طرح تجهیز کتابخانه‌های مدارس روستایی و عشایر کشور با همکاری وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی می‌شود.

مدیر کل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش گفت: اکنون تمام مدارس ابتدایی روستاهای کشور دارای کتابخانه کلاسی و مدارس متوسطه نیز دارای کتابخانه آموزشگاهی هستند.

علی اکبرزاده به انعقاد تفاهمنامه همکاری میان وزرای آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تقویت کتابخانه‌های مدارس روستایی و عشایری 12 استان با اولویت استانهای مرزی اشاره کرد و افزود: اعتبار 25 میلیارد ریالی این طرح در شرف تامین است که 50 درصد آن توسط آموزش و پرورش و مابقی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص می‌یابد.

وی با بیان اینکه این طرح 10 هزار کلاس مدرسه روستایی و عشایر را شامل می‌شود، گفت: 25 درصد اعتبار به مدارس عشایر و مابقی به کتابخانه‌های مدارس روستایی اختصاص خواهد یافت.

اکبر زاده افزود: به زودی تمام کتابخانه‌های مدارس عشایر و روستایی به تازه ‌های نشر و تجهیزات کافی مجهز می‌شوند.

**

اهدای 50 میلیون ریال تسهیلات به کتابخانه‌های برگزیده روستایی

انتصاب دهیار برگزیده جشنواره روستاهای دوستدار کتاب، به عنوان مشاور فرهنگی فرماندار شهرستان مربوطه، که به صورت افتخاری خواهد بود، از مصوبات چهارمین جلسه کمیته برگزاری نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب بود.

در این جلسه که با حضور ابوالفضل‌هاشمی، مدیر کل کتابخانه‌های ستاد عالی کانونهای فرهنگی هنری مساجد، رضا برزگر، مدیر کل فرهنگی توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری، و مجید صیادی، دبیر جشنواره روستاهای دوستدار کتاب، برگزار شد، همچنین مصوب شد علاوه بر جایزه اعطایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مبلغ 50 میلیون ریال کمک تسهیلاتی از محل اعتبار روستایی و نیز اهدای تجهیزات کتابخانه‌ای به ارزش 30 میلیون ریال از سوی ستاد عالی کانونهای فرهنگی و هنری مساجد در اختیار روستاهای برگزیده قرار گیرد.

***

امکان حضور 87 درصد جمعیت روستایی کشور در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب

مدیرکل اداره امور دهیاری‌های وزارت کشور از امکان حضور 87 درصد جمعیت روستایی ایران در نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب خبر داد.

اسماعیل زیارتی گفت: اداره امور دهیاری‌های وزارت کشور در سطوح ملی، استانی و محلی با معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد در برگزاری جشنواره‌ روستاهای دوستدار کتاب همکاری می‌کند.

وی با بیان این‌که 30 هزار و400 واحد زیر نظر اداره امور دهیاری‌های کشور فعالیت می‌کنند، افزود: واحدهای امور دهیاری‌ها مسئولیت امور اجرایی وزارت کشور در این جشنواره را برعهده دارند.

زیارتی در پاسخ به این پرسش که امور دهیاری‌ها در چه حوزه‌ای با برگزارکنندگان جشنواره روستاهای دوستدار کتاب، همکاری می‌کند؟ توضیح داد: 87 درصد جمعیت روستایی کشور که به روستاهای بالای 30 خانوار اختصاص دارند، زیرنظر اداره امور دهیاری‌ها قرار گرفته‌اند و جمع‌آوری اطلاعات، تایید فرم‌های مربوط به جشنواره و ارسال آن‌ها از واحدهای دهیاری به دفاتر استانی، فعالیت‌های مهم امور دهیاری‌های وزارت کشور را در این جشنواره تشکیل می‌دهند.

مدیرکل امور دهیاری‌های وزارت کشور اضافه کرد: بلافاصله پس از این‌که دستورالعمل برپایی این جشنواره به ما ابلاغ و پس از جلساتی که با جناب آقای سیدعباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد برگزار شد، وارد عمل شدیم. شیوه‌نامه برگزاری این جشنواره حدود یک ماه پیش به ما ابلاغ شد اما عملیات اجرایی آن از ابتدای سال جاری آغاز شده است.

زیارتی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا اداره کل امور دهیاری‌های وزارت کشور، نماینده‌ای هم برای داوری آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره دارد گفت: با توجه به اشرافی که ما در امور روستاها داریم، یک کرسی داوری برای اداره امور دهیاری‌ها در بخش نهایی برگزاری این جشنواره در نظر گرفته شده و به این ترتیب، ما هم در داوری نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب، سهیم هستیم.

**

دبیرخانه مرکزی آماده دریافت مستقیم آثار شرکت‌کنندگان

دبیر اجرایی نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب از امکان دریافت مستقیم آثار شرکت‌کنندگان در این جشنواره خبر داد.

مرضیه مرآت‌نیا گفت: از آنجا که ارتباط برخی روستاهای کشور با مراکز استانی به دشواری برقرار می‌شود، متقاضیان شرکت در این جشنواره می‌توانند آثارشان را به دبیرخانه مرکزی جشنواره روستاهای دوستدار کتاب ارسال کنند.

وی افزود: البته این موضوع به معنی موازی‌کاری با مراکز استانی نیست و هدف آن تسهیل و تسریع ارسال آثار برای حضور در جشنواره است. ضمن این‌که چنین امکانی برای شرکت‌کنندگانی در نظر گرفته شده که ارسال طرح‌هایشان به دبیرخانه مرکزی، راحت‌تر از برقراری ارتباط با مراکز استانی است.

دبیر اجرایی نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب، اضافه کرد: به این ترتیب متقاضیان می‌توانند آثارشان را به نشانی تهران، میدان هفت تیر، خیابان قائم مقام فراهانی، خیابان فجر، شماره 7، ساختمان فجر، طبقه ششم، دبیرخانه جشنواره روستاهای دوستدار کتاب و کد پستی 1589743111 ارسال کنند.

به گفته مرآت‌نیا متقاضیان همچنین می‌توانند فایل‌های طرح‌هایشان را به نشانی اینترنتی Festivalketab@farhang.gov.ir ارسال کنند.

نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب امسال به همت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سراسر کشور برگزار می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.