• یکشنبه / ۴ آبان ۱۳۹۳ / ۱۷:۱۶
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 93080401944
  • منبع : ddd

در سینما و تئاتر چه خبر است؟

نتایج بازخوانی بخش تازه‌های تئاتر ایران سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاترفجر از سوی هیأت انتخاب این بخش اعلام شد.

نتایج بازخوانی بخش تازه‌های تئاتر ایران سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاترفجر از سوی هیأت انتخاب این بخش اعلام شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط‌عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، هیأت بازخوان بخش تازه‌های تئاتر ایران در سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر متشکل از حسین پاکدل، علی مؤذنی، امیر دژاکام، محمدامیر یاراحمدی و دکتر سعید اسدی از میان 547 اثر رسیده به دبیرخانه این جشنواره 64 اثر را انتخاب کردند.

*******************

به همت سفارت جمهوری اسلامی ایران در ورشو و با همکاری موسسه رسانه‌های تصویری کشورمان و موزه سینمای لهستان هفته فیلم ایران از تاریخ 27 مهر لغایت اول آبان در شهر ووج سومین شهر بزرگ لهستان برگزار شد.

در مراسم اختتامیه این جشنواره بهزاد محمدی کارشناس فرهنگی سفارت کشورمان گفت: سینما زبان گویای فرهنگ‌ها است و خوشحالم از اینکه هفته فیلم کشورم در محل موزه سینمای لهستان که یادآور آثار بزرگ و تاریخی سینما است برگزار شده است.

در هفته فیلم کشورمان فیلم های سینمایی گناه کاران ، زندگی خصوصی آقا و خانم و میم به همراه 4 فیلم دیگر به نمایش در آمد.

هم چنین در خرداد ماه سال جاری نیز هفته فیلم ایران در محل سینما فرهنگ شهر ورشو برگزار شده بود.نمایش فیلم‌های منتخب ایرانی در قلب فرهنگی ورشو که از دهم مهر ماه آغاز شده است چهارشنبه این هفته به کار خود پایان خواهد داد.

نمایش فیلم مستند «بختک» در خانه هنرمندان ایران

فیلم مستند «بختک» به کارگردانی محمد کارت در سینماتک خانه هنرمندان ایران به نمایش در می‌آید.

شصت و نهمین برنامه سینماتک خانه هنرمندان ایران دوشنبه 5 آبان به نمایش فیلم مستند «بختک» اختصاص دارد. این مستند اجتماعی که به تهیه‌کنندگی رامبد جوان ساخته شده است، به زندگی خصوصی زنانی از جنوب شهر شیراز می‌پردازد.

فیلم مستند «بختک» دوشنبه 5 آبان از ساعت 18 در تالار استاد ناصری خانه هنرمندان ایران به نمایش در می آید و پس از آن نشست نقد و بررسی فیلم با حضور محمد کارت کارگردان فیلم، رامبد جوان تهیه‌کننده و سعید قطبی زاده به عنوان منتقد برگزار می‌شود.

*****************

چهار فیلم «ماهی وگربه»، «برف»، «ردکارپت»و «نورآستنی» از «ایران نوین فیلم» به جشنواره فیلم‌های ایرانی لندن راه پیدا کردند.

در این میان دو فیلم «ماهی وگربه» به کارگردانی شهرام مکری و تهیه‌کنندگی سپهر سیفی و «ردکارپت» به کارگردانی رضا عطاران و تهیه‌کنندگی احمد احمدی و سرمایه‌گذاری مریم شفیعی از تولیدات «ایران نوین فیلم» هستند.

پخش بین‌المللی دو فیلم «برف» به کارگردانی مهدی رحمانی و «نورآستنی» به کارگردانی امید توتونچی برعهده ایران نوین فیلم است که این دو فیلم تا به حال حضور متعددی در جشنواره‌های معتبر جهانی داشته‌اند.

جشنواره فیلم‌های ایرانی در لندن از (7 تا 18 آبان) 29 اکتبر تا 9 نوامبر برگزار می‌شود. «ماهی و گربه» دو اکران در روزهای اول و نهم نوامبر در سینما لومیر و سالن تئاتر گرین‌وود دارد. «ردکارپت» 5 نوامبر در سینما لومیر اکران می‌شود. «برف» دو اکران در سینما لومیر و تئاتر گرین‌ودد در روزهای سوم و نهم نوامبر دارد و «نورآستنی» هم چهارم نوامبر یک اکران در سینما لومیر لندن دارد.

****************

حسین طاهری: تئاتر خیابانی، پل ارتباطی جامعه و اهالی هنرهای نمایشی است

مدیرکل هنرهای نمایشی در مراسم تودیع و معارفه شهرام نوشیر و قاسم طاهراحمدی، به اهمیت تئاتر خیابانی اشاره کرد و این گونه نمایشی را پل ارتباطی جامعه و اهالی تئاتر دانست.

مراسم تودیع و معارفه شهرام نوشیر و قاسم طاهر احمدی با حضور حسین طاهری مدیرکل هنرهای نمایشی، سید اشرف طباطبایی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، اردشیر صالح‌ پور دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، ناصر بابا شاهی مدیر کانون تئاتر دانشگاهیان، ایرج محمدی مدیر کانون تئاتر عروسکی، حسن رونده مدیر هماهنگی امور استان‌های اداره‌کل هنرهای نمایشی، یونس آبسالان مدیر تماشاخانه سنگلج و محمود فرهنگ مدیر کانون تئاتر دینی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، حسین طاهری با اشاره به این‌که جابه‌جایی سمت‌ها گاهی کمک می‌کند تا افراد با اشتیاق بیش‌تری فعالیت کنند، گفت: «افرادی که برای سمت‌های مختلف انتخاب می‌شوند، باید تحلیل درستی از وضعیت فرهنگ و اقتصاد هنر کشور و نیز درک درستی از خانواده تئاتر داشته باشند. همچنین نیروهای با انگیزه می‌توانند برای اهالی تئاتر بسترسازی کنند.»

مدیرکل هنرهای نمایشی در همین ارتباط به تئاتر خیابانی اشاره و اضافه کرد: «کانون تئاتر خیابانی می‌تواند با همکاری انجمن هنرهای نمایشی موجب توسعه و همچنین ایجاد ساز و کار و آموزش اهالی تئاتر شود. نباید تنها به فعالیت کانون تئاتر خیابانی اکتفا کرد. ‌مدیران کل فرهنگ و ارشاد تمامی استان‌ها باید در این زمینه فعال شوند و نماینده‌ای را برای فعالیت تئاتر خیابانی استان خود معرفی کنند.»

طاهری درباره اهمیت تئاتر خیابانی توضیح داد: «تئاتر خیابانی پل ارتباطی جامعه و اهالی تئاتر است، این گونه تئاتری، ایجاد روابط دوستانه را به همراه دارد.»

او درباره شهرام نوشیر که به عنوان سرپرست معاونت اداری ‌مالی اداره‌ کل هنرهای نمایشی منصوب شده است، گفت: «نگاه شهرام نوشیر به تئاتر همه‌ جانبه است و من چشم‌انداز خوبی نسبت به فعالیت در منصب جدیدش می‌بینم.»

مدیرکل هنرهای نمایشی درباره گسترش فعالیت در زمینه بین‌ الملل هم اظهار کرد: «نیازمند این هستیم که اقداماتی بیش از آن چه تاکنون صورت گرفته در زمینه بین‌الملل داشته باشیم. باید شرایطی ایجاد شود تا همکاری ما با سایر کشورها افزایش پیدا کند، زیرا تعدادی از کشورها با وجود داشتن نقاط مشترک، نمی‌توانند از فرهنگ غنی کشور ما بهره‌مند شوند. باید در حوزه بین‌الملل تلاش مضاعفی کنیم تا بتوانیم تئاتر و هنر ایران را در بیرون از مرزهای ایران به خوبی عرضه نماییم. دیپلماسی فرهنگی مقوله‌ای است که کمتر به آن توجه می‌شود، در صورتی که ظرفیت این مقوله در حوزه نماش و تئاتر بسیار جدی است.»

طاهری در پایان صحبت‌های خود افزود: «تئاتر خیابانی می‌تواند در دل تئاتر فجر هم بسیار پر انرژی عمل کند و این جشنواره فرصت مغتنمی برای اجرای نمایش‌های خوب و تاثیرگذار خیابانی است.»

شهرام نوشیر که به عنوان سرپرست معاونت اداری و ‌مالی اداره‌کل هنرهای نمایشی منصوب شده است، درباره قاسم طاهر‌احمدی بیان کرد: «خوشحالم که ادامه مسیر فعالیت کانون تئاتر خیابانی بر عهده فردی لایق است. من با تمام عشق و علاقه در کنار خانواده تئاتر خیابانی و طاهراحمدی مدیر جدید این کانون هستم و در حد توانم، به فعالیت‌های کانون تئاتر خیابانی کمک خواهم کرد.»

در ادامه این مراسم، قاسم طاهراحمدی که به عنوان مدیر کانون تئاتر خیابانی منصوب شده است، در سخنانی گفت: «من در فعالیت‌های خود قائل به پژوهش، هم‌گرایی و توجه به اقتصاد هنر هستم و ترجیح می‌دهم که درباره فعالیت‌های آینده خود زیاد صحبت نکنم. اما، می‌توانم به تثبیت گروه‌های تئاتر خیابانی در آینده اشاره کنم. بسیاری از مردم با سالن‌های تئاتر فاصله دارند، اما تئاتر خیابانی می‌تواند زمینه‌های آشتی مخاطب با تئاتر را فراهم کند.»

سیداشرف طباطبایی، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران هم درباره جشنواره تئاتر خیابانی مریوان عنوان کرد: «برای تنیده شدن مردم با تئاتر، جشنواره تئاتر خیابانی مریوان یک اتفاق بی‌نظیر است. من در این جشنواره از همدلی مردم با تئاتر خیابانی حیرت کردم.»

اردشیر صالح‌پور، دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز در این مراسم، ضمن تبریک به قاسم طاهراحمدی به عنوان مدیر جدید کانون تئاتر خیابانی کشور، گفت: « جشنواره تئاتر فجر می‌تواند فرصت ارزشمندی برای تئاتر خیابانی محسوب شود، زیرا تئاتر خیابانی، مردمی‌ترین گونه نمایشی است. اگر مردم فرصت آمدن به تئاتر را ندارند، ما تئاتر را با نمایش‌های خیابانی برای مردم اجرا می‌کنیم.»

وی افزود: «امیدوارم با مدیریت جدید این کانون، بهره‌مندی کامل‌تری از حضور والاترین تئاترهای خیابانی سراسر کشور در جشنواره فجر داشته باشیم.»

در پایان این مراسم، از سوی مدیر‌کل هنرهای نمایشی، حکم انتصاب مدیر جدید کانون نمایش‌های خیابانی کشور به قاسم طاهراحمدی تحویل شد.

******

«لرزاننده چربی» به کارگردانی محمد شیروانی در دانشگاه تورنتو نمایش داده شد.

«لرزاننده چربی» آخرین ساخته محمد شیروانی، چهارم آبان‌ماه (۲۶ اکتبر) در دانشگاه تورنتو نمایش داده شد.

بر اساس این گزارش، لوان هفتوان، مریم پالیزبان، حسن رستمی و نوید محمدزاده از جمله بازیگران این فیلم سینمایی هستند و تدوین آن را پویا پارسامقام و محمد شیروانی به طور مشترک انجام داده‌اند. محمد شیروانی علاوه بر کارگردانی این اثر، تهیه‌کننده، فیلمبردار و فیلمنامه‌نویس «لرزاننده چربی» را نیز بر عهده داشته است.

«لرزاننده چربی» پیش از این موفق شده بود ببر طلایی جشنواره روتردام را به دست بیاورد و در جشنواره فیلم ساندنس و جشنواره سینمای نو مونترال مورد توجه منتقدان قرار بگیرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.