• پنجشنبه / ۸ آبان ۱۳۹۳ / ۱۰:۲۷
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 93080804175
  • منبع : نمایندگی لرستان

کارشناس امور خانواده:

نبود امنیت شغلی، مانع جدی ازدواج بهنگام است

ازدواج

یک کارشناس حوزه خانواده گفت: در برخی استان‌ها از هر سه ازدواج یک ازدواج منجر به طلاق می‌شود.

یک کارشناس حوزه خانواده گفت: در برخی استان‌ها از هر سه ازدواج یک ازدواج منجر به طلاق می‌شود.

مریم رهسپار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، بیان کرد: مقوله ازدواج و چالش‌هایی که در این رابطه پیش روی جوانان قرار دارد یکی از بحرانی‌ترین مسائل کشور است و با وجود این‌که مسئولان، خانواده‌ها و حتی جوانان به این مسئله واقف‌ هستند، متأسفانه همگی در یک سکوت تلخ فرو رفته‌ایم.

وی ادامه داد: باید فرهنگ‌سازی لازم درباره این موضوع صورت بگیرد که از ازدواج ضروری برای یک انسان سالم دلالت دارد و سلامت روح و جسم او مستلزم پاسخ به این نیاز فطری است ولی به‌نظر می‌رسد که جابجایی نیازها صورت گرفته و امور غیر ضروری مانند تحصیلات، شغل و ... فضا را برای برآورده شدن نیاز به ازدواج تنگ کرده است.

رهسپار در رابطه با شفاف‌سازی درباره علل بالا رفتن سن ازدواج در جامعه تصریح کرد: افزایش جرایم و آسیب‌های اجتماعی اعم از اعتیاد، طلاق، مشکلات خانوادگی، خیانت و بی‌بندوباری، همسرآزاری و ... امنیت روانی جوانان را به مخاطره می‌اندازد؛ کما اینکه طبق آمار در برخی از استان‌های کشور از هر سه ازدواج که شکل می‌گیرد یک ازدواج به طلاق منجر می‌شود و این موجب هراس جوانان شده است.

این کارشناس امور خانواده ادامه داد: نبود امنیت شغلی یکی از موانع جدی ازدواج بهنگام در جامعه ماست در حالی‌که در یکی از کشورهای اروپایی به‌منظور ترغیب جوانان به تشکیل خانواده قانونی مبنی بر اختصاص بیمه بیکاری که رقمی معادل با حقوق یک کارمند است به زوجین تا پنج سال اول ازدواج در حال بررسی و تصویب است و این درحالی‌است که در کشور ما به‌علت نبود قوانین مناسب تأمین اجتماعی به این مقوله به‌صورت شعاری و تشریفاتی برخورد می‌شود و کمک و توصیه به ازدواج آسان و بهنگام در حد حرف باقی می‌ماند ولی اقدام مؤثری صورت نمی‌گیرد.

رهسپار توجه افراطی به تحصیلات عالیه را یکی دیگر از عوامل بالا رفتن سن ازدواج در جامعه دانست و افزود: امروز میان جوانان به‌ویژه دختران جامعه، مشاهده می‌شود که تحصیلات در اولویت زندگی قرار گرفته به‌طوری‌که آن‌ها ترجیح می‌دهند پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی اقدام به ازدواج کنند که گذر از این مرحله بالا رفتن سن ازدواج را درپی دارد به‌طوری‌که آن‌ها ترجیح می‌دهند پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی اقدام به ازدواج کنند که گذر از این مرحله بالا رفتن سن ازدواج را درپی دارد.

وی افزود: جوانان ما باید این نکته را مدنظر داشته باشند که به میزانی که سن ازدواج بالا برود و به همان اندازه قدرت انتخاب کمتر می‌شود.

این کارشناس با اشاره به نقش مهم رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی و تغییر نگرش و سبک زندگی افراد، تصریح کرد: خانواده‌ها باید در رابطه با سبک زندگی و نحوه تربیت اسلامی فرزندان آموزش ببینند و رسانه بهترین و مؤثرترین ابزار برای انتقال مهارت‌ها و آموزش‌های لازم و آگاهی‌بخشی به جامعه هستند چه‌بسا تأثیر یک فیلم سینمایی به مراتب بیشتر از مطالعه چندین جلد کتاب باشد.

رهسپار اضافه کرد: اهمیت آموزش به خانواده‌ها را نباید کم‌رنگ تلقی کرد زیرا امروز ریشه بسیاری از باورهای نادرست جوانان به‌ویژه در زمینه ازدواج را باید در خانواده‌ها و نوع تربیت والدین جست‌وجو کرد.

وی گفت: برخی از والدین این تفکر را به فرزندان خود القا می‌کنند که هرچه سن بالاتر می‌رود تصمیمات انسان عاقلانه‌تر می‌شود و اوایل جوانی را سن کمی برای تشکیل خانواده می‌دانند در حالی‌که ازدواج نیازی است که با هیچ‌یک از امکانات زندگی، رفاه اقتصادی، شغل و یا تحصیلات برآورده نمی‌شود و انسان بعد از یک سنی از نیازهای فیزیولوژی عبور می‌کند و نیاز به امنیت خاطر دارد که این مهم با ازدواج محقق می‌شود.

این کارشناس امور خانواده با اشاره به ناکارآمدی برخی از سازمان‌های متولی جوانان، اظهار کرد: بسیاری از سازمان‌های متولی امور فرهنگی و مربوط به جوانان، هزینه‌های هنگفتی را صرف برنامه‌ها و امور سطحی و مقطعی و صرفاً کمی می‌کنند در حالی‌که اساس برنامه‌ها باید مبتنی بر محتوای غنی و کیفی‌سازی و اقدامات کارشناسی و بنیادی باشد.

رهسپار گفت: کشور اسلامی ما که دارای ایدلوژی بوده و پایبند به اصول اخلاقی است همواره در معرض تهاجمات فرهنگی و اعتقادی دشمن قرار دارد و اگر باورهای دینی در جامعه کم‌رنگ شوند اولین ضربه آن به پیکره خانواده وارد می‌شود و شرایطی ایجاد می‌شود که جوانان از تشکیل خانواده طفره می‌روند، امروز تهاجمات فرهنگی تا جایی پیش رفته که دین در جامعه، مهجور و مظلوم واقع شده و حتی خانواده‌های مذهبی هم از انتقال صحیح مذهب به فرزندان خود عاجز مانده‌اند.

وی بیان کرد: لازم است که ضمن ارتقای باورهای دینی در جامعه تصویر زیبایی از دین را که متناسب با روح و روان آدمی است به جامعه عرضه شود، انسان‌ها فطرتاً پذیرای دین و دینداری و تشنه حقیقت‌اند اما متأسفانه به‌علت سلیقه‌انگاری و غرض‌‍ورزی‌های شخصی برخی از متولیان فرهنگی، چهره دین مخدوش شده؛ لذا باید علما و مجتهدان، دین را برای جوانان به‌روز کنند تا کارآمدی لازم را داشته و در تمام عرصه‌های اجتماع پاسخی منطقی و عقلانی داشته باشد، نباید ادبیات دینی، ادبیات هزار سال گذشته باشد که جوانان احساس کنند به بسیاری از نیازهای آن‌ها در چارچوب دین پاسخ داده نمی‌شود.

رهسپار در رابطه با تبعات منفی بالا رفتن سن ازدواج در جامعه تصریح کرد: افسردگی و از بین رفتن روحیه نشاط در جامعه، یکی از مهم‌ترین پیامدهای منفی حاصل از تأخیر در ازدواج است به‌طوری‌که طبق آمار رسمی در کشور از هر 10 نفر مجردی که سن ازدواج آ‌ها گذشته 6 یا 7 نفر به درجاتی از افسردگی مبتلا هستند از طرفی هرچه سن ازدواج بالاتر می‌رود میزان وسواس فکری افراد نیز بیشتر می‌شود و متأسفانه این وسواس فکری با ازدواج از بین نمی‌رود و فرد به شکل مزمنی این اختلال را تا آخر عمر به همراه خواهد داشت.

این کارشناس حوزه خانواده ادامه داد: تزلزل اخلاقی و دینی در جامعه احتمال افزایش آسیب‌ها و انحرافات، کاهش توان فرزندپروری که اخیراً دغدغه بسیاری از مسئولان کشور شده، فروپاشی نظام خانواده و دچار شدن به روابط غیر شرعی و خارج از چارچوب خانواده، احساس سربار بودن به‌ویژه در دختران از جمله دیگر تبعات بالا رفتن سن ازدواج در جامعه است.

رهسپار اضافه کرد: مسئولان و خانواده‌ها باید تمام همت خود را به‌کار بگیرند تا ازدواج آسان و بهنگام جوانان در اولویت برنامه‌ریزی‌هایشان قرار بگیرد و به این نکته توجه کنیم که حل بسیاری از مشکلات جامعه در گروی تحقق این مهم است، از طرفی خانواده‌ها باید بپذیرند که لازم نیست جوانان از ابتدای زندگی مدرک و شغل داشته باشند.

وی بیان کرد: بخش عظیمی از سلامت روانی جوانان تشکیل خانواده و ازدواج است، سایر خوشی‌ها و نیازها و سرگرمی‎ها تا زمان کوتاهی برای شما آرامش به‌همراه خواهد داشت پس تا فرصت هست آرامش روانی خود را در سایه یک ازدواج آسان به‌دست آورید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.