• پنجشنبه / ۸ آبان ۱۳۹۳ / ۱۶:۴۱
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 93080804329
  • منبع : کمیته امداد امام خمینی (ره)

سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره):

کارآمدی کمیته امداد امام خمینی(ره)مستلزم داشتن مدیران کارآمد

انواري سرپرست كميته امداد

سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) کارآمدی این نهاد را مستلزم داشتن مدیران کارآفرین دانست و گفت: پذیرش مسئولیت به عنوان امانت و وسیله آزمایش الهی،داشتن انگیزه الهی،روحیه ایثار و فداکاری همراه با شجاعت،رعایت تقوا در عمل، داشتن نگاه امیدوارانه و راهبردی، همراهی قول و فعل، مشاوره با افراد دانا و با تجربه و متقی، دفاع از حق وهمت بلند و عزم قوی و مقاومت در برابر سختی ها از ویژگیهای مدیران کارآفرین است.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) کارآمدی این نهاد را مستلزم داشتن مدیران کارآفرین دانست و گفت: پذیرش مسئولیت به عنوان امانت و وسیله آزمایش الهی،داشتن انگیزه الهی،روحیه ایثار و فداکاری همراه با شجاعت،رعایت تقوا در عمل، داشتن نگاه امیدوارانه و راهبردی، همراهی قول و فعل، مشاوره با افراد دانا و با تجربه و متقی، دفاع از حق وهمت بلند و عزم قوی و مقاومت در برابر سختی ها از ویژگیهای مدیران کارآفرین است.

به گزارش سرویس اجتماعی ایسنا، حسین انواری در دومین روز از اجلاس آموزشی مدیران شهرستانهای کشور که در سالن همایشهای غدیر این نهاد برگزار شد،ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)،با اشاره به جایگاه این نهاد در نظام ولایی،گفت: تاسیس کمیته امداد امام خمینی(ره) بر اساس اندیشه و تفکر دینی و فقهی حضرت امام(ره) در منظومه حکومت ولایی قابل تبیین و تعریف است.

وی با بیان اینکه در تفکر و ابتکار حضرت امام(ره)،این نهاد قطعه ای از عناصر تشکیل دهنده و نظام سازی ایشان بر اساس احکام الهی است،افزود:این نهاد شجره طیبه ای است که اصول و مبانی آن ثابت و مبتنی بر هویت اسلامی و میوه های آن گسترده و در هر زمان میوه های شیرین و گوارا و آرام بخش تولید می کند.

وی کمیته امداد امام(ره) را جوشیده از متن انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود:این نهاد توسط حضرت امام(ره) تاسیس شده و تحت نظارت عالیه ولایت مطلقه فقیه اداره می شود که دارای هویت دینی و پایبند به اصول و مبانی اسلامی است.

وی ادامه داد: این نهاد متکی بر تقوا،ولایت مدار،عدالت محور و ارزش گرا و تامین کننده عزت و کرامت انسانی و بر حضور و مشارکت مردم متکی است.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) این نهاد را پیام آور فرهنگ احسان،ایثار،انفاق،همدردی عمومی و نیکوکاری عنوان کرد و یادآور شد:کمیته امداد امام خمینی(ره) توسعه دهنده پیوندها و ارتباطات اجتماعی میان مردم و تکیه گاه و مدافع حقوق محرومان و به عنوان نهادی کارآفرین،الگو ساز،مسئولیت پذیر و پاسخگو در داخل و خارج از کشور مطرح است.

انواری توانمندسازی و سلامت خانواده های تحت حمایت،گسترش حضور و مشارکت مردم و ارتقاء کارآمدی این نهاد را از وظایف اصلی این نهاد عنوان کرد و افزود: تامین سلامت در همه ابعاد جسمی،روانی،فکری و فرهنگی،اقتصادی و اجتماعی،خانوادگی،ایجاد تعادل در قوای ذهنی،عاطفی و عقلی،بازسازی آثار تخریبها و نارسایی ها و محرومیتهای گذشته،رفع نگرانیها و دغدغه های ناظر بر آینده،خروج از انزوا و

افسردگی و افزایش نرخ امید و نشاط در زندگی،ارتقاء خودباوری و اعتماد به نفس،شکوفایی استعدادهای بالقوه،بازتوانی قوای کم بازده به توانمندیهای جدید در حوزه فکری و عملی،ترویج فرهنگ کار و تلاش به عنوان یک رسالت و تکلیف و ایجاد ثبات و استحکام اقتصاد خانواده از جمله اهم اقدامات این نهاد در جهت توانمندسازی و سلامت خانواده های تحت حمایت است.

عضو شورای مرکزی کمیته امداد امام خمینی(ره) اهتمام بر تقویت خوداتکایی و کسب مهارتهای لازم، اصلاح سبک زندگی،ایجاد ثبات در اشتغال،درگیر نمودن اعضاء خانواده در امر اقتصادی خانواده،توسعه حرفه آموزی دانش آموزان در دوره دبیرستان،هدایت دانش آموزان جهت ادامه تحصیل در هنرستانها،تقویت خدمات مشاوره و مددکاری،ترویج ازدواج مجدد زنان سرپرست خانوار،گسترش ازدواجهای دانشجویی،توسعه آموزشهای اعتقادی،فرهنگی،مهارت زندگی و تقویت منزلت و کرامت سالمندان از دیگر اقدامات این نهاد برای توانمندسازی و تامین سلامت خانواده ها است.

انواری با تاکید بر گسترش حضور و مشارکت مردم،از مردم سالاری دینی به عنوان گفتمان اصلی انقلاب یاد کرد و افزود:مردم سالاری دینی در نظام اسلامی محور مقبولیت نظام اسلامی است.

وی حفظ عزت و کرامت مردم را اصل اساسی در مردم سالاری دینی عنوان کرد و گفت: در حکومت ولایی مدیران با آحاد مردم پیوندهای محبت آمیز و عاطفی و فکری و عقیدتی دارند و در نظام اسلامی،کشور متعلق به مردم است و اصل رضایت آنان است و برای اداره نظام، نیازمند الفت دلها هستیم.

وی پیوند و ارتباطات میان مردم را یک منبع با ارزش و سرمایه اجتماعی معرفی کرد و گفت:بدون توجه به سرمایه اجتماعی پایداری نظم و مشارکت و مسئولیت پذیری اجتماعی غیر ممکن است.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) اعتمادسازی در مردم،حضور و مشارکت مردم،همبستگی مردم،قبول مسئولیت و احساس تعهد به عنوان یک تکلیف را به عنوان عناصر کلیدی سرمایه اجتماعی معرفی کرد و یادآور شد: عدم رضایتمندی،رشد خودخواهی ها و قدرت طلبی ها،بی دردی اجتماعی،بروز تعارضات اجتماعی،عدم همکاری و مشارکت و عدم مسئولیت پذیری از جمله تهدیدات سرمایه اجتماعی محسوب می شود.

وی در ادامه با اشاره به تاثیر ساماندهی شبکه های نیکوکاری،خاطر نشان کرد:گسترش پیوندها و ارتباطات میان مردم،تقویت همبستگیهای اجتماعی، احیاء و ترویج سنتهای حسنه اسلامی، توسعه فرهنگ تعاون، همدردی، احسان و انفاق،گسترش مشارکتهای مردمی،حفظ همگرایی مردم با

نظام اسلامی، پیشگیری از انزوای اجتماعی و عدم همگرایی مردم، ارتقاء عبادات اجتماعی، زنده نگه داشتن روحیه کمک به محرومان در مردم،به کارگیری ظرفیتها و قابلیت‌های متنوع مردمی و ارتقاء مسئولیت پذیری در مردم و احیاء فریضه زکات به عنوان پل ارتباطی بین مردم و نظام اسلامی از مزیتهای شبکه نیکوکاری است.

وی انسجام و همبستگی‌های بین مردم،افزایش احساس مسئولیت نسبت به یکدیگر،احیاء سنتهای حسنه و عبادات اجتماعی،صیانت از همگرایی مردم با نظام اسلامی،افزایش همدردی عمومی،توسعه فرهنگ تعاون، انفاق و احسان و توازن اجتماعی از مزایای شبکه نیکوکاری با محوریت مساجد عنوان کرد.

انواری در ادامه کارآمدی این نهاد را مستلزم داشتن مدیران کارآفرین دانست و افزود:پذیرش مسئولیت به عنوان امانت و وسیله آزمایش الهی،داشتن انگیزه الهی،روحیه ایثار و فداکاری همراه با شجاعت،رعایت تقوا در عمل،داشتن نگاه امیدوارانه و راهبردی،همراهی قول و فعل،مشاوره با افراد دانا و با تجربه و متقی،دفاع از حق وهمت بلند و عزم قوی و مقاومت در برابر سختی ها از ویژگیهای مدیران کارآفرین است.

وی برخورداری از استحکام و زیبایی در عمل و توسعه کارآمدی،تقویت ارتباطات مردمی و همنشینی با علما، و اهل فضل و دانش،پویا و قابل انطباق با شرایط و مقتضیات زمان،اتکا به عزت نفس و پرهیز از هرگونه ریا و تفاخر و عدم تزلزل در برابر ثنا گویان،الگو شدن در صحنه سبقت در خیرات،صیانت از منافع محرومان، اتکا به نگاه علمی، فکر نو، مهارتها و تجربیات مفید،ارتقاء سلامت محیط کار و تقویت نظارت بر عملکردها، نهادینه سازی وجدان کار، انضباط و فرهنگ خودکنترلی و امانت داری،برخورد جدی با منکرات و مفاسد اداری،رعایت لیاقت،اهلیت و شایستگیها در واگذاری و تقسیم امور و مسئولیتها،توجه به استحکام خانواده و ایجاد تعادل بین کار و زندگی همکاران،تقسیم اوقات و اختصاص زمان با توجه به اولویتها،اختصاص وقتی با نشاط و با طراوت در شبانه روز برای خلوت با خداوند و تقویت نظارت خداوند و کار برای جلب خشنودی خداوند و اهتمام به تقویت اصل تشویق و تنبیه در محیط کار و توجه افزونتر به مناطق محروم تر را از دیگر ویژگیهای مدیران کارآفرین دانست.

این مقام مسئول به فعلیت رساندن استعدادها،پایبندی به پیمانها و رعایت عهدها،اهتمام جدی به رشد و تعالی انسانها،پیوند دو عنصر محبت و خدمت،مدیریت بر فکرها و دلها،حفظ و صیانت ازعزت و کرامت انسانها را سبک مدیریت در نظام اسلامی عنوان کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.