• جمعه / ۹ آبان ۱۳۹۳ / ۱۱:۵۴
  • دسته‌بندی: توپ و تور
  • کد خبر: 93080904528
  • خبرنگار : 71419

سرمربی تیم والیبال جوانان: از ابتدا چوب لای چرخ ما می‌گذاشتند

فرهاد نفرزاده

سرمربی تیم والیبال جوانان ایران با ارزیابی از عمکرد تیمش در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا گفت: افراد متعددی در جامعه از ابتدا چوب لای چرخ ما گذاشتند اما این مدال طلا پاسخی برای آنها و پاداش بسیار خوبی برای ما بود.

سرمربی تیم والیبال جوانان ایران با ارزیابی از عمکرد تیمش در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا گفت: افراد متعددی در جامعه از ابتدا چوب لای چرخ ما گذاشتند اما این مدال طلا پاسخی برای آنها و پاداش بسیار خوبی برای ما بود.

فرهاد نفرزاده در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: ما از خرداد برای شرکت در مسابقات قهرمانی آسیا تمرینات را شروع کردیم. یک دوره 15 روزه در نیمه دوم ماه رمضان استراحت داشتیم و می توانم بگویم به طور مفید چهار ماه تمرین منسجم کردیم. ما در این 130 روز 12 مرحله اردوی مفید داشتیم. یکی از آنها اردوی خارج از کشور در بلغارستان بود که از نظر تمرینی و بازی های تدارکاتی دیدارهای بسیار خوبی را پشت سر گذاشتیم. در این مدت برنامه‌ریزی‌های خوبی از نظر آمادگی جسمانی داشتیم و کارهای ذهنی، روانشناسی، تغذیه را به طور جامع انجام دادیم. ترکیب این بازیکنان از رده سنی نوجوانان به رده سنی جوانان و بزرگسال وارد می‌شدند. سعی کردیم ذهنیت و افکار آنها را به سوی حرفه‌ای‌گری ببریم. خوشبختانه به نظر خودم 50 درصد این مسیر مورد نظر خود را طبق برنامه پیش رفتیم و 50 درصد دیگر را هم تا مسابقات جهانی طی خواهیم کرد.

وی درباره حاشیه‌هایی که قبل از این مسابقات درباره دلایل دیر اعزام شدن دو بازیکن به مسابقات بحرین مطرح شد، افزود: همیشه این حرف و حدیث‌ها مطرح است. افراد متعددی در جامعه از ابتدا چوب لای چرخ ما گذاشتند که تیم ملی جوانان به موفقیت نرسد. خیلی هم خوشحال می‌شدند که این تیم در این دوره از مسابقات نتیجه نگرفت. از قدیم هم راجع به هر تیمی در رده سنی پایه، هر کاری می‌کردند که شایعه‌ها گسترش یابد. ما در دوره قبلی مسابقات و در بازی نیمه نهایی مقابل چین باختیم و همه دیدند که ما بهتر بازی کرده بودیم اما در ست پنجم 15 توپ ایران از حمله تبدیل به امتیاز نشد اما همین موضوع ما را از راهیابی به فینال بازداشت. با این حال برخی با تخریب ما به تمجید از کادر فنی تیم ژاپن که قهرمان شد، پرداختند. در حالی که سال قبل در رقابت‌های قهرمانی جهان ما خیلی راحت ژاپن را 3 بر صفر شکست دادیم و آب از آب تکان نخورد. می‌خواهم بگویم برخی افراد همیشه این مسائل را می‌سازند. در این دوره هم دو بازیکن فقط و فقط به دلیل عدم صدور ویزا از جانب بحرین نتوانسته بودند، بیایند. داور اعزامی ایران و امیدوار حاتمی هم نتوانستند زودتر ویزا بگیرند. این موضوع هیچ ربطی به خروج از کشور و فرودگاه ایران نداشت. نمی‌دانم چه کسانی از مدال طلای ایران متضرر شدند که مغرضانه به این حاشیه‌ها دامن زدند.

سرمربی تیم والیبال ایران درباره دور مقدماتی مسابقات قهرمانی آسیا گفت: همانطور که می‌دانید، دو بازیکن تیم ایران در شروع مسابقات همراه ما به قطر نیامدند و ما بدون دو نفر در قطر پاسور و دریافت کننده بازی‌ها را آغاز کردیم. ما با دو لیبرو شرکت کرده بودیم و عملا هشت بازیکن داشتیم. به ویژه در پست قطر هیچ بازیکن ذخیره‌ای نداشتیم. همچنین بدون یک دریافت کننده ذخیره بازی کردیم. این غیبت‌ها خیلی روی کار تیمی ما تاثیر گذاشت زیرا عملا هیچ تعویضی هم در بازی‌های اول وجود نداشت. در بازی با هنگ کنگ در امتیاز 25 بر 18 جلو بودیم اما آنها می‌خواستند ریسکی بازی کنند و با همین ترفند یک ست گرفتند. اما بعد از آن خیلی خوب به جو بازی برگشتیم. دادن یک ست به حریفان هم خیلی نامتعارف نبود، اصلا قرار نبود که همه بازی‌ها را 3 بر صفر ببریم.

وی ادامه داد: در بازی دوم برابر قطر نیز فشار زیادی به تیم وارد شد. قطری‌ها 11 بازیکن خارجی داشتند. فقط یک بازیکن قطری الاصل داشتند. چهار بازیکن صربستانی و دو بازیکن از قاره آمریکا و پنج بازیکن آفریقایی خیلی خوب در ترکیب آنها بود. دو بازیکن سرعتی خیلی خوب اهل کشور مالی و کشور کنیا هم داشتند. واقعا تیم یکدست و کاملی بودند و خیلی خوب بازی کردند. اما به نظرم بدنسازی خوبی نداشتند و در مراحل بالاتر از نظر بدنی کم آوردند. تیم پتاسیل خوبی داشت و از نظر توانمندی بازیکنانش مشکلی نداشت و می‌توانست روی سکو برود.

سرمربی تیم والیبال درباره برنامه‌ریزی مسابقات هم گفت: چیزی که بعدا به ذهن ما رسید، این بود که عرب‌ها برنامه‌ریزی‌ها را به سود خود تغییر داده بودند. به طوری که قطر بازی اولش استراحت داشت. ما هیچ اطلاعاتی از این تیم نداشتیم اما آنها بازی ایران و هنگ کنگ را دیده بودند. برنامه‌ریزی مسابقات طوری بود که به واسطه ندادن ویزای دو بازیکن ایران، شانس باخت ما به قطر بالا برود و در گروه دوم شویم و قطر اول شود که در این صورت ایران به بازی با بحرین نرسد. بعدها البته نتیجه بازی با بحرین هم خیلی سخت شد، زیرا برنامه زیادی برای پیروزی بر ایران داشتند. آنها پاداش‌های خیلی خوبی تعیین کرده بودند و واقعا جو بازی بسیار سنگین بود. حتی داور دوم مسابقه بحرین الاصل بود و در طول بازی شاید حدود 15 مورد به ضرر رای داد. مدیریت تیم در آن شرایط خیلی سخت بود و فقط لطف خدا شامل حال ما بود و توانستیم بحرین را شکست دهیم و فینالیست شویم. تمام بازیکنان این تیم برابر ما بسیار خوب بازی کردند. واقعا بازیکنان این تیم سنگ تمام گذاشته بودند و شاید در بازی بعد از نظر بدنی تخلیه شدند.

نفرزاده درباره بازی با چین و گرفتن انتقام باخت دوره قبل از این تیم گفت: ما تیم چین را خیلی خوب می‌شناختیم. چین تنها تیمی بود که در مسابقات نوجوانان آسیا به سختی مقابل ایران تسلیم شده بود. چین واقعا تیم خوب و قدرتمند و یکدستی در اختیار دارد. می‌دانستیم که بهترین تیم این تورنمنت چین بود. طبق مطالعه جدول می‌دانستیم اگر در گروه مقدماتی اول شویم و بازی‌ها روند عادی را در پیش بگیرد قبل از فینال به این تیم نمی‌خوردیم اما شرایط بازی‌های این تیم را در طول مسابقات زیر نظر داشتیم. در بازی فینال به لطف خدا تمام نقاط قوت و ضعف این تیم را شناسایی کردیم و آنها را در سه ست پیاپی بردیم.

وی درباره پاداش قهرمانی تیمش گفت: با توجه به مدال برنزی که در دوره قبلی مسابقات در ارومیه گرفته بودیم، خیلی مهم بود که عنوان سومی آن رقابت‌ها را ارتقا ببخشیم. ارتقای خوبی گرفتیم و در فینال کار خود را تکمیل کردیم و بهترین عنوان را بدست آوردیم. این مدال طلا پاداش بسیار خوبی برای ما بود. من خودم در کنار تیم‌های ملی جوانان در دوره‌های 2004 و 2010 بودم که در آن سال‌ها مدال نقره گرفته بودیم. این مدال طلا برای من بسیار ارزشمند بود. پاداش‌ها هم طبق تعریف از سوی وزارت ورزش پرداخت می‌شود. ما اصلا این کار و برنامه را به دلیل پاداش انجام ندادیم. هدف این بود که مردم عزیز را شاد کنیم.

سرمربی تیم والیبال جوانان در پایان گفت: برنامه‌ریزی‌های خوبی را برای مسابقات قهرمانی جهان به کار بستیم. بعد مسافت و دوری کار خیلی روی کار ما تاثیر گذاشت. ان‌شاءالله بلافاصله بعد از پایان لیگ برتر ایران از فروردین برنامه تمرینی و اردوها شروع می شود. تمرینات خود را ادامه می‌دهیم و ان‌شاءالله با این شرایط آمادگی‌ را به 100 درصد می‌رسانیم. ما قطعا برای شرکت در مسابقات قهرمانی جهان به حداقل 15 بازی بین المللی در خارج از کشور نیاز داریم و حتما باید دو اردوی خارج از کشور داشته باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.