• شنبه / ۱۰ آبان ۱۳۹۳ / ۱۳:۴۹
  • دسته‌بندی: انرژی
  • کد خبر: 93081005122

فلاحتیان در پاسخ به ایسنا:

نرخ گاز نیروگاه‌های صادرکننده برق باید با خوراک پتروشیمی برابر باشد

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به ایسنا با تاکید بر این‌که احتمال می دهم وزارت نفت موفق نشود در همه فصول سال 1394 صد درصد گاز مورد نیاز نیروگاه را تامین کند، در مورد صادرات برق توسط وزارت نفت نیز گفت: صادرات برق امر مورد قبول وزارت نیرو است اما هر گونه صادراتی باید با همکاری تنگاتنگ با وزارت نیرو صورت گیرد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به ایسنا با تاکید بر این‌که احتمال می دهم وزارت نفت موفق نشود در همه فصول سال 1394 صد درصد گاز مورد نیاز نیروگاه را تامین کند، در مورد صادرات برق توسط وزارت نفت نیز گفت: صادرات برق امر مورد قبول وزارت نیرو است اما هر گونه صادراتی باید با همکاری تنگاتنگ با وزارت نیرو صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هوشنگ فلاحتیان در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر نظر وزارت نیرو درباره اقدام اخیر وزارت نفت برای صادرات برق با مشارکت بخش خصوصی گفت: بین نرخ گاز برق صادراتی و برق باید توازن ایجاد شود؛ وزارت نفت تشویق‌هایی را دراین زمینه برای بحث صادرات برق صورت داده است. صادرات برق امر مورد قبول وزارت نیرو هست اما هر گونه صادرات توسط وزارت نفت باید همکاری تنگاتنگ با وزارت نیرو باشد.

وی افزود: راهبرد استراتژیک صنعت برق توسعه صادرات است و هر کسی تمایلی به این امر دارد باید نسبت به اخذ پروانه احداث نیروگاه برای صادرات برق از وزارت نیرو اقدام کند.

فلاحتیان تاکید کرد:‌زمینه اصلی صادرات در شرایطی فراهم می‌شود که نرخ سوخت نیروگاه ها از طریق مراجع ذیربط مشخص شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تاکید کرد:‌وزارت نیرو می خواهد نرخ سوخت نیروگاه‌های صادرکننده برق با قیمت خوراک پتروشیمی‌ها برابر باشد که در این زمینه هماهنگی‌های لازم در حال انجام است.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر این که آیا وزارت نفت قادر است صد درصد گاز نیروگاه‌ها در سال 1394 را تامین کند و استفاده از گازوئیل و مازوت در سال‌ آتی حذف شود؟ گفت: وزارت نفت این وعده را به ما داده که با افزایش ظرفیت تولید گاز در عسلویه زمینه برای فراهم آوردن سوخت گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها فراهم شود اما این امر بستگی به این امر وزارت نفت به تعهدات خود عمل کند یا خیر؟

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در ادامه صحبت‌های خود در نشست خبری از اتصال خط زیردریایی بندر لنگه ، امارات در سال آینده با هدف صادرات برق به آفریقا خبر داد و گفت: برای صادرات برق به اروپا از طریق کشورهای همسایه نیز در حال گفت‌وگو هستیم و اکنون با آذربایجان و روسیه مذاکره می کنیم.

استفاده از گواهی اعتباری برای پرداخت بدهی

فلاحتیان با تاکید بر این‌که نظام تعرفه‌ای برق باید اصلاح شود، به مابه التفاوت نرخ تمام شده تولید و قیمت فروش برق اشاره کرد و گفت: سه راهکار در این زمینه پیش رو است یکی این است که قیمت فروش برق و انشعاب ثابت باشد و در عوض افزایش بدهی داشته باشیم. راه حل دوم این است که قیمت فروش برق و انشعاب ثابت باشد اما مابه التفاوت نرخ تمام شده و قیمت فروش تکلیفی پرداخت شود.

وی تاکید کرد:‌راهکار سوم که مدنظر وزارت نیرو است بر این اساس طراحی شده که در صورت ثبات قیمت فروش و انشعاب برق، گواهی اعتباری شکل گیرد به گونه ای که معادل مابه التفاوت قیمت فروش تکلیفی و هزینه تمام شده گواهی اعتباری چاپ ودر اختیار تولیدکنندگان برق قرار گیرد بدین صورت تولیدکنندگان می توانند این گواهی را برای خرید گاز ، گازوئیل و مازوت به وزارت نفت بدهند یا مالیات خود را ازطریق این گواهی پرداخت کنند.این امر به شرکت‌های برق کمک می کند که مانند یک بنگاه اقتصادی اداره شوند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به آغاز برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین المللی برق در روز هفدهم آبان ماه گفت: حضور شرکت کنندگان داخلی و خارجی دراین دوره نمایشگاه به طور چشمگیر افزایش پیدا کرده و در پی آن فضای فیزیکی نمایشگاه نیز گسترده تر شده است.

فلاحتیان تصریح کرد: در این نمایشگاه 98 شرکت خارجی که عمدتا اروپایی هستند حضور دارند که ازآن‌ها 48 شرکت خارجی به صورت مستقیم در نمایشگاه شرکت می کند و سایرین نمایندگان شرکت‌های خارجی هستند.به طور کلی 441 شرکت داخلی و خارجی دراین دوره نمایشگاه شرکت می کنند و امیدواریم نمایشگاه باعث توسعه صادرات، کاهش تلفات و استفاده از بازار عراق ، حضور پررنگ ایران در بازار جهانی، ارتقای تکنولوژی، بهبود ارائه خدمات در سراسر کشور، افزایش پایداری شبکه‌های برق با استفاده از تجربیات جهانی، افزایش کیفیت تولیدات برق و حضور پررنگ‌تر ایران در بازار جهانی شود.

وی افزود: در این دوره نمایشگاه فضای مناسبی برای مخترعین و متبکرین در نظر گرفته شده تا بتوانند دستاوردهای خود که عمدتا دانش بنیان است عرضه کنند و زمینه برای تولید انبوه آن ایجاد شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود:‌در این دوره نمایشگاه چهار نشست تخصصی در زمینه‌های ساخت داخل صنعت، چالش ها و راهکارها، نشست توسعه صادرات صنعت برق، نشست کاهش تلفات و فرصت‌های کسب و کار و نشست بازار عراق، فرصت‌هاو چالش‌ها برگزار می شود.

فلاحتیان با اشاره به این‌که ایران جزو هشت کشور نیروگاه ساز جهان است گفت: در حال حاضر در بیش از 20 کشور خارجی خدمات فنی و مهندسی ایران در زمنیه برق به ارزش بیش از دو میلیارد دلار صورت می گیرد و ان شاءالله با تعاملات نمایشگاه برق این دوره شاهد افزایش سطح صادرات خدمات فنی و مهندسی خواهیم بود.

پذیرش تلفات یا استفاده از مولدهای دیزلی در روستاها؟

وی در مورد برق رسانی به روستاهای دور افتاده با تعداد خانوار کم از جمله 10 خانوار گفت:‌ معمولا گازرسانی به این روستاها نیز هزینه های سنگین دارد بنابراین دو راه وجود دارد یکی این که شبکه برق ایجاد کنیم و یا تلفات را بپذیریم و یا از سوی دیگر توسط DGها یا مولدهای دیزلی منطقه‌ای یا حتی احداث نیروگاه‌های بزرگتر با استفاده از انرژی خورشیدی و بادی، برق رسانی کنیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: در حال حاضر استفاده از پنل‌های خورشیدی در مناطق دور دست در دستور کار قرار گرفته و در حال توسعه است. همچنین در صورت لوله کشی گاز می توانیم با نصب مولدهای کوچک به صورت جزیره‌ای و مستقل تامین برق داشته باشیم.

چگونه تلفات برق از 15.5 درصد به 10 درصد می‌رسد؟

فلاحتیان با اشاره به این‌که در سالیان گذشته تلفات برق از بیش از 20 درصد به 15.5 درصد رسیده است گفت:‌ عمده این تلفات مربوط به بخش‌های توزیع و تنها سه درصد مربوط به تولید است.

وی با مشکل خواندن کاهش حدود شش درصد تلفات در طول یک سال و تا اواخر مهر ماه سال آینده گفت: در حال حاضر بخش قابل توجهی از تلفات انرژی مربوط به استفاده غیر مجاز از برق است. دراین زمینه با محدودیت قانونی مواجه ایم به گونه ای که نمی توانیم به کسانی که برق غیر مجاز مصرف می کنند انشعاب و کنتور دهیم بنابراین باید انشعاب آن ها را قطع کنیم که این مساله چالش‌ها و مسائل متعددی را در پیش خواهد داشت.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاکید بر عزم جدی مدیران برای افزایش سطح تعاملات گفت: در درجه اول نسبت به کاهش استفاده غیر مجاز از برق باید موفق شویم و در عین حال شبکه‌های فشار ضعیف باید کاهش پیدا کرده و شبکه‌های فشار متوسط را افزایش دهیم تا از حجم تلفات کاسته شود.

فلاحتیان با ابراز امیدواری نسبت به کاهش تلفات به کمتر از 10 درصد تا مهر سال آینده گفت: در حال حاضر حداقل چهار درصد از تلفات مربوط به استفاده غیر مجاز از برق است که بیشتر در حاشیه شهرها صورت می گیرد.

نتیجه واگذاری شرکت‌های توزیع مشکل است

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به این‌که واگذاری شرکت‌های توزیع در شرایطی که قیمت تکلیفی و تمام شده برق تفاوت زیادی دارند، این شرکت‌ها را دچار مشکل جدی می کند گفت: موضوع واگذاری شرکت‌های توزیع درچندین جلسه مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته است.

فلاحتیان تاکید کرد: دارایی شرکت‌های توزیع برق به صورت دفتری کمتر از 10 هزار میلیارد تومان است در حالی که 50 هزار میلیارد تومان به نرخ روز قیمت گذاری‌ می‌شود که این موضوع در نهایت موجب افزایش هزینه‌های توزیع می شود.بنابراین هیات واگذاری مساله را بر عهده دولت گذاشته و اکنون دولت در حال بررسی این موضوع است.

وی با اشاره به این‌که قیمت تمام شده برق با احتساب نرخ سوخت 330 تومان به ازای هر کیلووات است گفت: با احداث نیروگاه اتمی بوشهر حداقل 1.8 میلیارد لیتر سوخت فسیلی صرفه جویی شد.

بازار عراق هنوز برای ایران فرصت است

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به بازار عراق به عنوان یک بازار صادراتی برق ایران، گفت: درسال های گذشته و در سال اخیر به کشور عراق صادرات برق داشتیم و در قالب قراردادهای جاری انتقال برق صورت می گیرد.

فلاحتیان تصریح کرد: در شرایط سختی که مردم عراق تجربه می کنند به آن‌ها کمک می کنیم و برق را براساس قراردادها تامین می کنیم.سیاست ما در جهت اقتصاد مقاومتی و توسعه صادرات برق است.

وی افزود: بازار عراق برای تولیدکنندگان تجهیزات صنعت برق بازار خوبی است و امیدواریم زمینه حضور در عراق بیش از پیش افزایش پیدا کند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در ادامه با اشاره به کابل زیردریایی ایران امارات گفت: هدفگیری ما در صنعت برق این است که در بازه زمانی منطقی بین ایران و امارات اتصال صورت گیرد و به نظر می رسد در چند ماه آینده با کمک یک مشاور بین المللی وارد بحث اجرایی شویم.

فلاحتیان تصریح کرد: در سال آینده شاهد اتصال کابل زیردریایی ایران و امارات خواهیم بود و از سوی دیگر با آذربایجان و روسیه برای انتقال برق ایران در حال مذاکره هستیم.

لامپ‌های کم مصرف در انتظار خریدار و ال ای دی‌ها سوگولی مشتریان

وی با اشاره به این‌که در این اواخر استقبال از لامپ های کم مصرف کاهش پیدا کرده و لامپ‌های رشته‌ای همچنان خریداری می شوند گفت:‌خوشبختانه با افزایش سطح آگاهی، مردم رو به استفاده از لامپ‌های ال ای دی آورده‌اند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به این‌که 32 درصد از مصرف برق کشور در بخش خانگی و 36 درصد مربوط به صنعت است گفت: بخش تجاری سهمی کمتر از 10 درصد دارد البته در استان‌هایی چون یزد و اصفهان سهم مصرف برق خانگی کمتر از 30 درصد است.

جایگزینی کولرها با 75 درصد کمک بلاعوض

فلاحتیان در ادامه تاکید کرد: با استفاده از بند ق بودجه سال 1393 برای تعویض میلیون‌ها کولر آبی 75 درصد کمک بلاعوض پیشنهاد دادیم تا بهینه سازی مصرف انرژی صورت گیرد.

وی تاکید کرد: این پیشنهاد مورد توافق قرار گرفته و به شورای اقتصادی می رود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پایان به تعویض کولرهای آب برای کاهش مصرف آب و برق، توسعه به کارگیری لامپ‌های ال ای دی، جایگزینی نیروگاه‌های فرسوده با نیروگاه‌های راندمان بالا، بازتوانی نیروگا‌ه‌های حرارتی موجود و کاهش تلفات انرژی از طریق روش‌های بیع متقابل اشاره کرد که در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته‌اند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.