• شنبه / ۱۰ آبان ۱۳۹۳ / ۱۵:۲۲
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 93081005216
  • منبع : فضای مجازی

عصائب: «حاج قاسم» در خط مقدم است

سردار سليماني

«عصائب اهل الحق» نامی آشنا برای شهروندان عراقی و نیز آشنایان با مسائل این کشور مظلوم است. اهل‌الحق گروهی از مجاهدان شیعه هستند که پس از اشغال عراق به‌وسیله آمریکا در گردان‌هایی موسوم به "مجامیع خاصة" سازماندهی شدند و به دفاع از کشور و مردم خود برخاستند.

«عصائب اهل الحق» نامی آشنا برای شهروندان عراقی و نیز آشنایان با مسائل این کشور مظلوم است. اهل‌الحق گروهی از مجاهدان شیعه هستند که پس از اشغال عراق به‌وسیله آمریکا در گردان‌هایی موسوم به "مجامیع خاصة" سازماندهی شدند و به دفاع از کشور و مردم خود برخاستند.

به گزارش ایسنا، «ابنا» با انتشار این مطلب نوشت: نقش پررنگ‌تر این مجاهدان، در زمان حمله تروریست‌های متحد آمریکا و صهیونیسم به سوریه و سپس عراق دیده شد؛ یعنی زمانی که آنان همانند نیروهای حزب‌الله لبنان برای دفاع از حرم حضرت زینب کبری (س) سینه سپر کردند و شهدای زیادی را در دفاع از حریم عقیله بنی‌هاشم (س) تقدیم کردند.

عصائب اهل‌الحق سپس در زمان هجوم داعش به عراق، مأموریت دفاع از عتبات عالیات را بر عهده گرفتند و در این راه نیز در کنار ارتش عراق و گروه‌های دیگر مقاومت، مجاهدت‌های زیادی کردند. این گروه در آزادسازی مناطق مهمی همچون «آمرلی» و «جرف الصخر» نقش مهمی ایفاء کرد.

آنچه در پی می‌آید متن کامل گفت‌وگوی «ابنا» با دو رهبر گروه عصائب اهل‌الحق عراق است:

ابنا: عصائب اهل الحق چرا، چگونه و در چه سالی تشکیل شد؟

رجبی: بسم الله الرحمن الرحیم. این گروه دو دهه پیش، در زمان حضور «صدام حسین» دیکتاتور معدوم عراق و پس از آغاز فعالیت‌های آیت‌الله شهید «سید محمد محمدصادق الصدر» در عراق تشکیل شد. البته در آن زمان نام این گروه «عصائب اهل‌الحق» نبود و تمرکز آن روی نماز جمعه‌ها قرار داشت. حاج آقای طباطبایی از اولین مسئولان این گروه به‌ شمار می‌آیند که تنظیم برنامه‌های آن نمازجمعه‌ها را در زمان خفقان بعثی‌ها بر عهده داشت. حجت‌الاسلام و المسلمین شیخ «قیس خزعلی» دبیرکل فعلی عصائب نیز بعدها به این گروه پیوست.

ابنا: فرمودید نمازجمعه‌ها! نمازجمعه‌ شهید سید محمد الصدر در نجف معروف بود، آیا غیر از آن هم نمازجمعه‌ای در عراق وجود داشت؟

طباطبایی: بسم‌الله الرحمن الرحیم. شهید سید محمدصادق الصدر در ابتدای مرجعیت خود در سال 1992 میلادی (1412ه.ق) حرکت نوین دینی و تبلیغی را آغاز کرد و علماء و طلاب بسیاری را به مناطق مختلف گسیل داشت. از جمله کارهای ایشان، برگزاری نمازجمعه در شهرهای مختلف - حتی شهرهای دور از نجف مانند «موصل» و «هور» - بود.

ابنا: رژیم بعث نتوانست مانع این فعالیت‌ها شود؟

طباطبایی: قدرت صدام با وجود ارتش و تشکیلاتش، در مقابل قدرت خداوند متعال و قدرت معنوی شهید صدر بسیار کم و ناچیز بود. این قدرت به ائمه جمعه مناطق دیگر هم منتقل شد و با وجود اینکه رژیم صدام اصرار داشت که نام وی در نمازهای جمعه ذکر شود، خطبای جمعه از یاد کردن نام او امتناع می‌کردند. این امر به‌خاطر آن بود که این خطبا و مردم می‌دیدند که مرجع آنان فردی قوی و شجاع است.

سید محمد محمدصادق الصدر در جلسه‌ای که با ائمه جمعه داشت در سخنانی خطاب به آنان گفت: من واقعا خوشحالم که این چنین خطبای جمعه‌ای را در کشور داریم که از صدام و طاغوت ترسی ندارند. ائمه جمعه نیز در مقابل به سید شهید گفتند: ما هم به خودمان افتخار می‌کنیم که این چنین مرجعی داریم.

البته این اقدامات وسیع سید شهید باعث شد که متأسفانه عده‌ای در ابتدا فکر کنند که وی دست‌نشانده طاغوت عراق است! این اشخاص بعدها از گفته‌های خود پشیمان شدند، چراکه با چشمان خود دیدند که سید شهید چه می‌گوید و چه‌ کاری انجام می‌دهد. او فردی بسیار صادق و راستگو بود و از این‌رو بود که بر جامعه آن زمان عراق تأثیری بی‌مثل و مانند گذاشت.

ابنا: فعالیت نظامی عصائب از کی آغاز شد؟

رجبی: پس از شهادت آیت‌الله سید محمد محمدصادق الصدر فعالیت نظامی عصائب اهل‌الحق در منطقه جنوب عراق برای حمله به جنایتکاران حزب بعث آغاز شد. همچنین پس از سقوط صدام و ورود نیروهای آمریکایی، چندین گروه‌ مقاومت علیه این نیروها فعالیت می‌کردند که از بارزترین این گروه‌ها، گروه عصائب اهل‌الحق بود که در آن زمان به ‌نام "مجامیع خاصة" شهرت داشت.

ابنا: هدف از این فعالیت‌های نظامی چه بود؟

رجبی: هدف اصلی عصائب اهل‌الحق اخراج نیروهای اشغالگر آمریکایی و انگلیسی از خاک عراق بود. بنابراین تا آخرین سال حضور این نیروها در عراق یعنی سال 2010 به جهاد خود ادامه داد و با وجود اینکه دیگر گروه‌های مقاومت اسلحه خود را زمین گذاشتند، این گروه سلاحش را کنار نگذاشت و تا آخرین روزها علیه نیروهای اشغالگر مقاومت کرد. نیروهای عصائب اهل‌الحق در مجموع 5000 عملیات ویژه علیه اشغالگران آمریکایی انجام دادند که این آمار بیش از 70 درصد ضربات گروه‌های مقاومت علیه آمریکایی‌ها در خاک عراق را شامل می‌شود.

ابنا: بیش از 70 درصد؟!

طباطبایی: بله؛ نیروهای آمریکایی در اجلاس‌ رسمی خود، به عملیات گروه عصائب اهل‌الحق اقرار می‌کردند و در آن زمان می‌گفتند که 73 درصد از عملیاتی که علیه ما انجام می‌شود را مجامیع خاصة انجام می‌دهد.

ابنا: دلیل نامگذاری این گروه به مجامیع خاصة چه بود؟

طباطبایی: علت این نام‌گذاری، اندک بودن نیروهای مشغول به کار در گروه در آن زمان بود. مأموریتی که ما در ابتدا برای این مجامیع ترسیم کرده بودیم، هدف قرار دادن شخصیت‌های نزدیک صدام و از بین بردن جنایتکاران بعثی بود.

ابنا: چگونه می‌توان نتیجه گرفت که اخراج اشغالگران آمریکایی نتیجه مقاومت عصائب بوده است؟

طباطبایی: همانطور که گفتم در سال‌های ابتدایی اشغال عراق، گروه‌های مقاومت متعددی بودند که با نیروهای اشغالگر درگیر شدند؛ مانند «مجامیع خاصة»، «جیش الامام مهدی‌ (عج)» و «کتائب حزب‌الله عراق»؛ اما بعد‌ها مقاومت آنان متوقف شد و فقط عصائب اهل‌الحق مقاومت خود را در مقابل نیروهای اشغالگر ادامه داد. بنده آن زمان به کرات در سخنرانی‌هایم می‌گفتم که ما به برادرانمان در حزب‌الله لبنان اقتدا می‌کنیم که مقاومت خود را تا خروج آخرین سرباز رژیم صهیونیستی از خاک کشورشان ادامه دادند. عصائب اهل‌الحق نیز همین خط مشی را پیش گرفت و تا خروج آخرین سرباز آمریکایی از خاک عراق مقاومت خود را در مقابل این نیروهای اشغالگر ادامه داد.

خدا را شاکریم که با اعتماد به ذات اقدس الهی، خون شهدا، مقاومت مجاهدان در جبهه‌های نبرد و اطاعت از آیت‌الله العظمی «سیدعلی خامنه‌ای» (حفظه الله) رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، این پیروزی‌ها را به ‌دست آوردیم. خداوند در قرآن می‌فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرْکُمْ وَیُثَبِّتْ أَقْدَامَکُم (سوره محمد - 7).

ابنا: شما گفتید که عصائب اهل‌الحق، مجاهدان طرفدار شهید آیت‌الله سید محمد محمدصادق صدر هستند اما معروف است که این مجاهدین در جیش المهدی‌ (عج) که اکنون تحت فرماندهی «سید مقتدی الصدر» قرار دارد، فعالیت می‌کنند. مجاهدان شما و آنان چه ارتباطی با هم دارند؟

طباطبایی: یاران شهید محمد محمدصادق الصدر در جیش الامام مهدی‌ (عج) منحصر نمی‌شوند. عصائب اهل الحق هم ارتباط مستقیم با آنها ندارد.

ابنا: اگر اجازه دهید بپردازیم به حوادث روز منطقه و داعش. به نظر شما علت پیدایش داعش چه بود؟

طباطبایی: گروه‌های تروریستی و تکفیری، آفریده دشمنان غربی اسلام و محصول شکست‌های آنان در منطقه هستند. ما مطمئن بودیم که پس از اخراج نیروهای رژیم صهیونیستی از لبنان و خروج نیروهای اشغالگر آمریکایی از عراق، دشمن ساکت نخواهد نشست و برای بازگشت به منطقه، نقشه جدیدی می‌کشد. یکی از مراحل این نقشه شوم کشورهای غربی، ایجاد گروه‌های تروریستی مانند «جبهة النصرة» و «داعش» و ورود آنها به خاک سوریه و عراق بود.

آنها برای اجرای این نقشه از «محور عربی - عبری - ترکی ضد مقاومت» هم استفاده کردند؛ لذا کشورهایی که در ابتدا به‌طور جدی از این گروه‌های تروریستی حمایت کردند، ترکیه، قطر و در رأس آنان عربستان سعودی بودند که همگی اینها تحت فرمان آمریکا هستند. این مسأله در مشاهدات میدانی هم ثابت شد؛ مثلا هنگامی که مقاومت مواضع تروریست‌ها را فتح می‌کرد، سلاح‌هایی می‌یافت که روی آنها به زبان عبری نوشته شده بود.

بنابراین آمریکا حامی و اشباع‌کننده اصلی گروه‌های تروریستی بود و داعش ساخته دست آمریکا، اسرائیل و کشورهای عربی ضد مقاومت است و ما منتظر اقدام آنان بودیم؛ لذا دو سال پیش و قبل از ورود گروه تروریستی «داعش» به عراق، ما به عشایر عراق - به‌ویژه آنها که در مناطق خطرناک ساکن هستند - گفتیم که گروه عصائب اهل‌الحق آماده‌ است تا به فرزندان شما آموزش‌های نظامی دهد.

ابنا: اما فعالیت عصائب اهل‌الحق فقط در عراق نیست و نقش مهمی هم در دفاع از اماکن مقدس سوریه داشت. شما چرا به سوریه ورود کردید؟

طباطبایی: شعار ما در مراکز نظامی و آموزشی مجاهدین دائما این بوده است که: ما به‌طور عام همه کسانی که قصد دفاع از عراق را دارند و به‌طور خاص شیعیان حضرت علی بن‌ابی‌طالب‌ (ع) را آموزش می‌دهیم. بنابراین دفاع از شیعه و تشیع از اهدف ماست. لذا طبق تکلیف واجب شرعی و وظیفه‌مان در مقابل خداوند و اهل‌بیت (ع) و شیعیان، پس از شنیدن ورود این گروه‌های تروریستی به خاک سوریه، به صراحت اعلام کردیم که ما برای دفاع از اهداف، عقاید و حرم حضرت زینب‌ (س) به سوریه خواهیم رفت.

ابنا: همه نیروهای عصائب به سوریه رفتند؟

طباطبایی: خیر؛ حدود 80 درصد از اعضای عصائب اهل‌الحق برای جهاد و دفاع از مرقد حضرت زینب (س) به سوریه رفتند. تعداد زیادی از شهروندان عادی عراقی نیز برای رفتن به سوریه به‌ همراه اعضای عصائب اهل‌الحق اعلام آمادگی کردند و با آنان به میدان‌های نبرد اعزام شدند. فرماندهی نیروهای عصائب اهل‌الحق در آن زمان، به عهده یکی از برادران به نام «حاج مهدی» بود و اعضای گروه تروریستی جبهة النصرة به اعضای گروه ما، «فرزندان حاج مهدی» می‌گفتند. تروریست‌ها پس از مشاهده جرأت و شجاعت نیروهای عصائب اهل‌الحق می‌گفتند: اگر صد نفر از فرزندان حاج مهدی هم کشته شوند، آنان از مرگ هراسی نخواهند داشت و همچنان به میدان نبرد می‌آیند.

ابنا: ورود نیروهای عصائب به سوریه چه تأثیری داشت؟

طباطبایی: پس از ورود گروه‌های مقاومت و عصائب اهل‌الحق به خاک سوریه، معادله درگیری‌های میدانی عوض شد. افراد ما در مقابل اعضای گروه‌هایی مانند جبهة النصرة که به‌طور حرفه‌ای آموزش دیده بودند، به خوبی مقاومت کرده و باعث عقب‌نشینی این نیروها شدند. البته در این درگیری‌ها تعدادی شهید و زخمی نیز دادیم و خون همین شهیدان و مجروحان در واقع عامل اصلی پیروزی‌های ما در میدان‌های نبرد و عقب نشینی جبهة النصرة، داعش و بقیه تروریست‌های تکفیری از خاک سوریه شد. خداوند در قرآن می‌فرماید: «لَقَدْ نَصَرَکُمُ اللّهُ فِی مَوَاطِنَ کَثِیرَة ... (سوره توبه - 25)». ما نیز در مواقع و اماکن بسیاری شاهد این پیروزی از جانب خداوند بوده‌ایم؛ از جمله در سوریه.

ابنا: گفته می‌شود که تروریست‌ها نقشه‌های شومی برای حرم حضرت زینب (س) داشتند که بحمدالله نقش بر آب شد.

طباطبایی: بله؛ یک نمونه آن را ذکر می‌کنم. در یکی از حملات مجاهدان ما به مواضع تروریست‌ها در سوریه، یکی از این تروریست‌ها را دیدند که تیر خورده بود ولی هنوز جان داشت. آن تروریست زخمی، مجاهدان عصائب اهل‌الحق را با دوستان خود اشتباه گرفت و از آنها طلب آب کرد. مجاهدان عصائب هم بر طبق روش و سیره اهل بیت‌ (ع) آب را از اسیر منع نکرده و سیرابش کردند. این تروریست پس از این اقدام جوانمردانه نیروهای ما، چند بار گفت: «علیکم بالتمثال ... علیکم بالتمثال ...» یعنی: «مجسمه یادتان نرود ... مجسمه یادتان نرود ...». این جمله را چند بار تکرار کرد ولی مجاهدان متوجه منظور وی از تکرار کلمه مجسمه نشدند. نیروهای ما پس از مدتی به یکی از پایگاه‌های نیروهای تروریستی در همان منطقه حمله کردند و در بازرسی اتاق‌ها، متوجه اسنادی سری شدند. در بین این اسناد، نقشه‌ای وجود داشت که در وسط آن تصویر مجسمه‌ای کشیده شده و در توضیح نقشه آمده بود: «یکی از هدف ما از ورود به سوریه این است که به حرم سیده زینب وارد شویم، قبر او را نبش کنیم و مجسمه یزید بن معاویه در حالتی که سر حسین بن علی را در دست دارد به ‌جای قبر زینب بگذاریم».

اما به لطف خدا و به حرمت خون شهدا و مقاومت آنان، آنها شکست خوردند و این آرزوی تروریست‌ها به‌وقوع نپیوست و هیچگاه نیز واقع نخواهد شد.

ابنا: با وجود این شکست‌ها در شامات، چرا داعش وارد عراق شد؟

طباطبایی: اتفاقا بزرگ‌ترین دلیل ما بر شکست نیروهای تکفیری داعش در سوریه، همین ورود آنها به خاک عراق است؛ چرا‌که آنان به این نتیجه رسیدند که پیشروی در خاک سوریه و به‌دست گرفتن حرم حضرت زینب (س) امری بعید است.

ابنا: با ورود داعش به عراق، آیا عصائب از سوریه خارج شد؟

طباطبایی: خیر. پس از ورود داعش به خاک عراق، تمامی گروه‌های مقاومت عراقی از خاک سوریه به عراق رفتند اما عصائب اهل‌الحق در سوریه ماند. اکنون نیز عصائب اهل‌الحق، تنها گروه مقاومت عراقی است که همچنان در خاک سوریه فعالیت می‌کند. صراحتا اعلام می‌کنم که هم‌اکنون حراست از مناطقی از ریف دمشق تا حرم حضرت زینب (س) به ‌دست نیروهای عصائب اهل‌الحق عراق است.

ابنا: آیا فعالیت نظامی عصائب اهل‌الحق مورد تأیید علماء و مراجع است؟

رجبی: همانطور که گفتم سرمنشأ فعالیت‌های ما افکار آیت‌الله شهید «سید محمد محمدصادق الصدر» است که از مراجع عظام تقلید و سید مقاومت عراق بودند. پس از ایشان نیز عصائب اهل‌الحق همواره با مرجعیت رابطه داشته و در تمامی تصمیمات اصلی با آنها مشورت می‌کند. هیچ‌گاه به این صورت نبوده که ما خودسرانه عمل کنیم، بلکه دائما خود را تابع مرجعیت می‌دانیم.

عصائب از تعدادی از مراجع عظام تقلید - از جمله آیت‌الله العظمی «سیدکاظم حائری» و آیت‌الله العظمی «هاشمی‌ شاهرودی» - تقریر دارد و مراجع عالی‌قدر، عصائب اهل الحق را تأیید کرده‌اند. در سفر اخیر مسئولان عصائب به قم نیز خدمت تعدادی از مراجع عظام تقلید رسیدیم و گزارشی از فعالیت برهه اخیر خود ارائه دادیم. ضمن اینکه ما خود را ملتزم به ولایت فقیه می‌دانیم و به این امر افتخار می‌کنیم که تصویر آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای را در عراق بالا می‌بریم.

ابنا: به دیدارتان در این روزها با مراجع عظام در قم اشاره کردید. آقایان در این دیدارها چه نظرات یا توصیه‌هایی داشتند؟

رجبی: همراه حاج آقا سید محمد طباطبایی خدمت حضرات آیات عظام «جوادی آملی» و «علوی گرگانی» و نیز آیت‌الله «علوی بروجردی» و دیگر اساتید حوزه رسیدیم. نکات قابل ذکر مراجع معظم در این دیدارها این بود که مردم و حکومت‌های ایران و عراق به خاطر اشتراک فکری و عقیدتی با یک دشمن روبه‌رو هستند.

آیت‌الله جوادی آملی هم فرمودند که: اگر جهاد شما نبود ما در این مکان نمی‌توانستیم راحت بنشینیم و درس بگوییم و از شما می‌خواهیم که ارتباط مردم بین دو کشور را قوی‌تر کنید چرا که خاک عراق خاک کل شیعه است. آیت‌الله علوی گرگانی هم اشاره داشتند که: متأسفانه اخبار پیروزی‌های مقاومت در عراق در رسانه‌ها نقل نمی‌شود.

ان‌شاءالله پس از تحقق پیروزی‌های دیگر شیخ قیس خزعلی دبیرکل عصائب اهل‌الحق با خبرهای خوب به دیدار مراجع قم خواهند آمد.

ابنا: برگردیم به موضوع عراق. داعش چگونه توانست با سرعت شهر موصل را به اشغال خود درآورد؟

طباطبایی: اشغال شهر موصل به‌ دست داعشی‌ها در واقع خیانتی از طرف برخی مقامات سیاسی عراق بود؛ وگرنه گروه داعش‌ و اعضای آن مانند خانه عنکبوت بسیار سست هستند. داعش اگر کمک آمریکا و صهیونیست‌ها را نداشت و اگر خیانت برخی عراقی‌ها نبود، هیچگاه نمی‌توانست موصل را اشغال کند.

ابنا: ماجرای قتل عام و کشتار سربازهای نظامی پایگاه «اسپایکر» را می‌شود یکی از بزرگ‌ترین فجایع تاریخ عراق توصیف کرد ولی ابعاد و جزئیات این موضوع هنوز منتشر نشده و فقط گمانه‌زنی‌هایی در مورد علت قتل عام این سربازان وجود دارد. سؤالاتی که اکنون در این رابطه مطرح می‌شود این است که آیا واقعا مقامات ارشد این پایگاه نظامی برای آزادی خودشان، سربازان را با داعشی‌ها تبادل کردند یا اینکه موضوع دیگری در میان بود؟

طباطبایی: این‌گونه فجایع ناشی از خیانت فرماندهان این پایگاه‌های نظامی است. در مورد اسپایکر هم فرماندهان فهمیدند که داعش و آنها که از داعشی‌ها حمایت می‌کنند در منطقه حضور دارند و یقین کردند که داعشی‌ها سر آنها را از بدنشان جدا خواهند کرد. به همین دلیل از این پایگاه‌ها فرار کرده و سربازان را بدون فرمانده تنها گذاشتند؛ در نتیجه آنان مورد هجوم داعشی‌ها قرار گرفتند و فاجعه رخ داد.

ما تحقیقات خود را در این رابطه ادامه می‌دهیم و اعلام هم کردیم که هر شخصی در رابطه با فاجعه «پایگاه اسپایکر» و نیز جنایت «پایگاه شهر الصقلاویه» اطلاعاتی دارد با شماره‌هایی که اعلام کردیم تماس بگیرد تا ما با تکمیل تحقیقات، به حقیقت آن موضوع دست پیدا کنیم.

ابنا: شما به خلق داعش به وسیله آمریکا و سپس کمک‌های مالی و تسلیحاتی رژیم آل سعود، اسرائیل و عرب‌های مرتجع منطقه به آنها اشاره کردید. اما اکنون آمریکا و عرب‌ها را در میان کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی علیه داعش می‌بینیم. این تغییر موضع به چه دلیل است؟

طباطبایی: به نظر من، آمریکا و همپیمانانش - از جمله عربستان سعودی - هنگامی که دیدند گروه‌های مقاومت، میادین مبارزه با تروریسم را به ‌دست گرفته‌ و دشمن را در عراق و سوریه به عقب رانده‌اند گروهی موسوم به «ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش» را تشکیل دادند و قصد تمام کردن این فتوحات به نام خود را دارند.

ابنا: به نام این ائتلاف، نیروهای آمریکایی جدیدی وارد خاک عراق شده‌اند. البته ناظران سیاسی ورود این نیروها را «اشغال» نمی‌دانند. نظر شما در این رابطه چیست؟

طباطبایی: گروه‌های مقاومت عراق اعلام کردند که در صورت حضور نیروهای آمریکایی در خاک عراق، از میدان‌های نبرد عقب‌نشینی خواهند کرد؛ اما عصائب اهل‌الحق بر خلاف دیگر گروه‌های مقاومت در بیانیه‌ای اعلام کرد: مناطقی که به‌ دست مجاهدان ما آزاد شده است را ترک نخواهیم کرد.

این به معنی آن است که حضور نیروهای آمریکایی ائتلاف در خاک عراق را «اشغال مجدد عراق به‌ صورت غیر مستقیم» می‌دانیم. در اینجا هم به صراحت می‌گویم که هرگونه حضور نیروهای آمریکایی - به غیر از کارکنان سفارت آمریکا - در خاک عراق را نمی‌پذیریم. سلاح ما فقط به ‌سمت داعشی‌ها و نیروهای تکفیری نشانه نخواهد رفت، بلکه آمریکایی‌های اشغالگر را نیز هدف گلوله قرار خواهد داد.

ابنا: پس نیروهای ائتلاف چگونه باید علیه داعش عمل کنند؟

طباطبایی: ائتلاف بین‌المللی علیه داعش دروغ است و در واقع غرب با تشکیل این ائتلاف قصد خندیدن به مردم را دارد. ما هرگز این را نمی‌پذیریم که دولت عراق حتی به یک سرباز آمریکایی اجازه ورود به خاک کشور را دهد.

آمریکا اگر در گفتار خود صادق است، چرا برای مقابله با تروریست‌ها به ارتش عراق سلاح نمی‌دهد؟ در حالی‌ که ارتش عراق نیاز مبرمی به تجهیزات و نیروی هوایی دارد. دولت عراق حدود سه میلیارد دلار به آمریکا برای خرید سلاح پرداخت کرده اما تا این لحظه آمریکا هیچ سلاحی را تحویل نداده است. بهانه آمریکا برای عدم تحویل سلاح به عراق این بود که تا زمانی که حکومت جدید تشکیل نشده است، سلاح‌ها به حکومت عراق تحویل داده نمی‌شود، اما الان که حکومت عراق تشکیل شده نیز آمریکا از تحویل این سلاح‌ها خودداری می‌کند.

بنابراین هدف آمریکا از مورد هدف قرار دادن داعش، مبارزه با این گروه تروریستی نیست. به اعتقاد ما هدف از حضور نیروهای آمریکایی در عراق، تقسیم این کشور و از بین بردن گروه‌های مقاومت و برخی از سیاسیون عراق است.

ما به سیاسیون عراق هشدار دادیم که نیروهای آمریکایی اجازه ورود به عراق را ندارند؛ مگر به اجازه مجلس نمایندگان عراق. در اینجا هم دوباره اعلام می‌کنیم: ای سیاستمداران عراق! شما حق ندارید که در این مورد به تنهایی تصمیم‌گیری کنید. شما نمی‌توانید چنین اجازه‌ای را به تنهایی صادر کنید؛ بلکه علمای عراق، گروه‌های مقاومت، داوطلبان مردمی و همه اقشار مردم این کشور نیز در این تصمیم‌گیری شریک هستند.

ابنا: اخیراً انفجارهای متعددی در بغداد، کاظمین و کربلا رخ داد. آیا اینها پیامی از طرف داعش به دولت عراق بود که می‌خواستند بگویند ما توانایی هدف قرار گرفتن مواضع شیعیان در عراق را داریم؟ واکنش عصائب اهل‌الحق به این اقدام‌ها چیست؟

طباطبایی: ما تأیید می‌کنیم که این انفجارها هر کجا که باشد و توسط هر شخصی انجام شود، چه داعش و چه غیر داعش، انجام‌دهنده اصلی این انفجارها آمریکا است، چرا که می‌خواهد در عراق بین شیعیان و اهل سنت فتنه بیندازد. آمریکا با انجام اینگونه انفجار‌ها این هدف را دنبال می‌کند که شیعیان نیز در مناطق سنی‌نشین انفجار انجام دهند که بحمدالله تاکنون این توطئه کارگر نیفتاده است.

ابنا: در شهرهای «موصل» و «سنجار» تعداد زیادی از شهروندان مسیحی و ایزدی عراق سکونت دارند. داعش پس از اشغال این مناطق، تجاوز و تعرضاتی را نسبت به بانوان مسیحی و ایزدی روا داشت که تا مدت‌ها توجه شبکه‌های خبری و خبرگزاری‌های دنیا را به سوی خود جلب کرده بود. در پی این تجاوزات، عده‌ای نیز موفق به فرار از چنگال جانیان داعشی شدند. آیا عصائب اهل‌الحق کمکی هم به این شهروندان میسحی و ایزدی کرده است یا فقط به مسلمانان کمک می‌کند؟

طباطبایی: اینجا دیگر دین و مذهب مطرح نیست؛ اینجا سخن از انسانیت در میان است. بر هر عراقی واجب است که جهت‌گیری دینی و طایفه ای خود را کنار بگذارد و به آوارگان - از هر دین و مذهب که باشند - کمک‌رسانی کند. هر شهروند عراقی باید از حقوقی که دارد بهره‌مند شود. این امر ریشه در مکتب اهل بیت (ع) دارد؛ امیرمؤمنان امام علی (ع) هنگامی که آن سائل کهنسال مسیحی را دیدند، به جای کلمه «من» از کلمه «ما» استفاده کردند. یعنی نفرمودند: این کیست؟ بلکه فرمودند: «این چه وضعی است؟». سپس دستور دادند که از بیت‌المال مسلمین به آن فقیر مسیحی پرداخت شود.

ما نیز اگر خداوند توفیق دهد قصد داریم همین خط مشی مولا را دنبال کنیم. ما حتی برای ابراز همدردی به دیدار خانواده‌های پناهنده‌ها رفتیم و کمک‌های لازم را به دست آنان رساندیم. البته طبق گفته خداوند متعال که می‌فرماید: «لاَ یُکَلِّفُ اللّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَهَا لَهَا مَا کَسَبَتْ وَعَلَیْهَا مَا اکْتَسَبَتْ ...» (سوره بقره - 286) در حد توان خود و به میزانی که خداوند تبارک و تعالی توفیق داد، به آنان کمک کردیم.

ابنا: همانطور که اشاره کردید عراق از جمله کشور‌هایی است که تعدد مذاهب و طوایف دارد و متأسفانه اختلافات سیاسی در این کشور به وضوح مشاهده می‌شود؛ آیا پس از حمله داعش به خاک عراق اتحادی بین علمای مذهبی و دینی برای مبارزه با تروریسم به‌وجود آماده است؟

رجبی: نمونه‌ای از وحدت بین گروه‌های مقاومت سنی و شیعه، پس از حمله داعش به خاک عراق دیده شد. مثلا در آزادسازی شهر «الضلوعیه» که سنی‌نشین است ما به خواسته مردم آن منطقه، برای مقابله با داعش به شهروندان آنان آموزش‌های نظامی دادیم. ما اعلام کرده‌ایم که هر کس که می‌خواهد با ظالم بجنگد - چه در عراق و چه در غیر عراق - ما آماده‌ایم که به آنان آموزش و سلاح بدهیم و حتی به دنبال این نیستیم که این کمک‌ها به اسم عصائب باشد.

طباطبایی: نمونه دیگر وحدت گروه‌های مقاومت شیعه و سنی در آزادسازی شهر «آمرلی» بود که متحد شدند و ارتش عراق را یاری کردند. اما این امر فقط متوجه گروه‌های مقاومت نیست، بلکه تمامی احزاب و گروه‌ها هم باید با هم متحد شوند. من در اینجا سخن شهید آیت‌الله سید محمد محمدصادق الصدر را تکرار می‌کنم که در یکی از خطبه‌های نماز جمعه خود گفتند: اگر ما با هم متحد شویم، برای نابودی اسرائیل حتی به سلاح نیاز نداریم، بلکه آن را با نگاه کردن شکست خواهیم داد.

این شعار و خطاب ما به کل عراقی‌هاست که باید با یکدیگر متحد شوند؛ به‌خصوص این اتحاد باید بین مسلمانان شیعه و سنی انجام گیرد. ما نمی‌گوییم که سنی‌ها برادران ما هستند، بلکه می‌گوییم «آنان عزیزان ما هستند». اگر ما متحد شویم، حتی یک داعشی و بعثی در خاک عراق باقی نخواهد ماند.

ابنا: به غیر از آمرلی و الضلوعیه، عصائب در آزادی چه مناطقی نقش داشته است؟

رجبی: بنده به چند پیروزی که عصائب اهل حق داشتند اشاره می‌کنم: حصار منطقه «العظیم» (واقع در استان دیالی) که جزء مناطق مهم و استراتژیک به حساب می‌آید به طور اختصاصی با مجاهدت گروه عصائب اهل حق شکسته شد و منطقه آزاد شد و پس از آزادی این منطقه شیخ قیس خزعلی دبیرکل عصائب برای بازدید به این منطقه رفتند. همچنین منطقه «سلیمان بیک»، منطقه «گرمه» واقع در 10 کیلومتری بغداد، منطقه «ابراهیم بن علی» واقع در کمربند بغداد، مناطق «لطیفیه» و «محمودیه» و مناطق دیگری را عصائب به تنهایی آزاد کرد. در آزادی مناطق زیاد دیگری نیز با ارتش و گروه‌های مردمی همکاری داشت.

ابنا: مقامات رسمی ایران - از جمله آقای دکتر روحانی رئیس‌جمهور - صراحتا رفت و آمد فرماندهان نظامی ایران به عراق برای کمک فکری به نظامیان کشور شما را تأیید کرده‌اند. نقش ایران در ایجاد امنیت و مقدار تأثیرگذاری آن در عراق را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

طباطبایی: قاطع و بدون اغراق عرض می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران در عراق و سایر نقاط جهان نقش بسزایی دارد و با نیروهای مادی و معنوی خود گروه‌های مقاومت را در اقصی نقاط جهان حمایت می‌کند. ایران از مقاومت اسلامی در لبنان، عراق، افغانستان، پاکستان و دیگر نقاط جهان حمایت می‌کند و این در واقع ناشی از حکمت و بصیرت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای‌ (حفظه الله) است که افتخار اسلام و مسلمین هستند. این حمایت روحیه بسیار زیادی به مجاهدان می‌دهد و نقش بزرگی در ایجاد امنیت در عراق دارد.

ابنا: این روزها تصاویر زیادی از سردار حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فتوحات عراق منتشر می‌شود. نظر شما درباره ایشان چیست؟

طباطبایی: حاج قاسم فقط یک مسئول نیست که دورادور به اوضاع نظارت کند و در عقبه درگیری‌ها حضور داشته باشد؛ بلکه فرماندهی است که در خط‌های مقدم و در متن درگیری‌ها حضور می‌یابد. این را برای اولین بار می‌گویم که در یکی از عملیات‌ها علیه داعش، خمپاره‌ای به فاصله تقریبا 30 - 40 متری سردار سلیمانی اصابت کرد که بحمدالله آسیبی ندید. این حضور، نشان‌دهنده اوج قدرت و شجاعت یک فرمانده است.

حاج قاسم دو هفته قبل از آزادسازی آمرلی در عراق حضور داشت و با «حاج مهدی» یکی از فرماندهان عصائب اهل‌الحق، در مورد موقعیت استراتژیک این شهر به گفت‌وگو پرداخت. حاج قاسم پس از گپ و گفت با این فرمانده عصائب اهل‌الحق، هدیه‌ای به او داد و اظهار کرد: این هدیه از طرف خودم، کشورم، حزب‌الله لبنان و مردم سوریه است و بدین وسیله از فداکاری‌ها و اقدامات قهرمانانه گروه شما در خاک سوریه از شما تشکر می‌کنم.

ابنا: در پایان اگر سخن ناگفته‌ای مانده است بفرمایید.

طباطبایی: ما به کسانی که به داعش به‌ عنوان یک نیروی قدرتمند می‌نگرند می‌گوییم که این تصوری باطل است. داعش اگر قدرت داشت می‌توانست شهر «آمرلی» که منطقه‌ای کوچک است را بگیرد. مردم آمرلی با کوچکی شهرشان و بزرگ بودن روحیه‌شان 70 روز در مقابل داعش مقاومت کردند و داعشی‌ها نتوانستند این شهر را تصرف کنند. خداوند متعال می‌فرماید: کَمْ مِن فِئَة قَلِیلَة غَلَبَتْ فِئَةً کَثِیرَةً. (سوره بقره - 249).

خداوند تبارک و تعالی به ما توفیق اخراج نیروهای اشغالگر از خاک عراق و دور نگه داشتن گروه‌های تکفیری از حرم حضرت زینب (س) را داد. ما به پیروزی‌هایی که خداوند نصیبمان کرده افتخار می‌کنیم و این موفقیت‌ها موجب ایمان، قوت و شجاعت بیشتر ما می‌شود. در واقع آن را از امیرمؤمنان امام علی بن‌ابی‌طالب‌ (ع) کسب کرده‌ایم، چرا‌که امیرمؤمنان‌ (ع) هنگام کندن دَر قلعه خیبر فرمود: من این دَر را با قدرت خدایی از جا کندم.

بنده در هنگام بازدید از مراکز آموزشی و نظامی مجاهدین گروه عصائب اهل‌الحق دائما این آیه را برایشان می‌خوانم که خداوند متعال در قرآن می‌فرماید: وَمَا رَمَیْتَ إِذْ رَمَیْتَ وَلکِنَّ اللّهَ رَمَی. (سوره انفال - 17)؛ و نیز این آیه را که: وَأَعِدُّوا لَهُم مَااستَطَعْتُم مِن قُوَّة وَمِن رِبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللّهِ وَعَدُوَّکُمْ ... (سوره انفال - 60). ان شاءالله تمامی خاک سوریه و عراق از دشمنان اسلام به‌طور عام و دشمنان اهل بیت‌ (ع) به‌طور خاص پاک‌سازی خواهد شد.

رجبی: ما با وجود مردان مقاومت، ان‌شاء‌الله داعشی‌ها را لِه خواهیم کرد. ما مفتخریم که فرماندهانمان، حضوری حقیقی و میدانی دارند و مانند فرماندهان داعشی - مثل «ابوبکر بغدادی» - نیستند که معلوم نیست کجا هستند و چه می‌کنند! ابوبکر بغدادی در کنار کسانی که شراب می‌خورند و قماربازی می‌کنند مخفی شده است و در پناه صهیونیست‌ها قرار دارد؛ ولی فرماندهان مقاومت در میدان هستند.

در پایان این را هم بگویم که شیخ قیس خزعلی معتقد است که: ما با فلسطینی‌ها یکی هستیم و دشمن ما هم یکی است. آنان با خود صهیونیست‌ها می جنگند و ما با طرفداران و دست‌نشانده‌های آنان می‌جنگیم. همانطور که سید شهید فرمودند: کلا کلا یا باطل (نه نه به باطل) و آن را در واقعیت نیز انجام داد، ما هم ان‌شاءالله پیروز می‌شویم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.