• سه‌شنبه / ۱۳ آبان ۱۳۹۳ / ۱۲:۲۹
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 93081306193

راهکارهای معاون موسسه مطالعات جمعیت برای افزایش نرخ ازدواج و باروری

جمعيت

معاون موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور گفت: تأمین فرصت‌های شغلی برای جوانان، امنیت و ثبات اقتصادی را بالا برده و تمایل جوانان به ازدواج و باروری را افزایش می دهد.

معاون موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور گفت: تأمین فرصت‌های شغلی برای جوانان، امنیت و ثبات اقتصادی را بالا برده و تمایل جوانان به ازدواج و باروری را افزایش می دهد.

دکتر رسول صادقی استاد دانشگاه و عضو هیت مدیره انجمن جمعیت شناسی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار«جوانان» دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به سیاست‌های جمعیتی گفت: ساختار جمعیت کشور در وضعیت مطلوبی است چون در حال حاضر 70 درصد جمعیت کشور ما را جوانان در سن فعالیت اقتصادی تشکیل می‌دهند؛ درحالی که ما نتوانستیم امکانات مورد نیاز برای این نسل را فراهم کرده و شاید نتوانیم از این فرصت پیش آمده به خوبی استفاده کنیم.

وی جوانان امروز را متفاوت از جوانان سال‌های گذشته دانست و افزود: اکثر جوانان امروز تحصیلکرده هستند و از بهره‌وری بالاتری برخوردارند، اما همه اینها منوط به این است که از این فرصت طلایی استفاده کرده و برای آنها شغل ایجاد کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه جوانان، نه تنها به لحاظ وزن جمعیتی؛ بلکه از نظر اقتصادی، اجتماعی و سیاستی نیز اهمیت یافته‌اند و سطح کیفی جوانان مثل باسوادی، ‌شهرنشینی و‌ استفاده از رسانه های جمعی هم ارتقاء یافته است، گفت: جمعیت جوان عصر حاضر از ویژگی‌های توسعه‌ای نظیر تحصیلات عالی، آگاهی و مهارت برخوردار است که می تواند منشاء تحولات اجتماعی، اقتصادی و تکنولوژیکی در کشور باشد.

صادقی با اشاره به اینکه جمعیت شناسان چنین ساختار جمعیتی را به "پنجره" یا "هدیه" جمعیتی تعبیر می کنند و اقتصاددانان نیز این پدیده را به عنوان "سود جمعیتی" می شناسند، تصریح کرد: استفاده ازاین سرمایه بالقوه مستلزم آن است که اولاً شناخت درستی از ویژگی ها و مزایای این جمعیت وجود داشته باشد، ثانیاً امکانات و شرایط لازم برای استفاده از چنین موهبتی فراهم گردد. در چنین شرایطی است که نیروی جوان موجود می تواند به تولید و بهره وری کمک کند و رونق اقتصادی و رفاه اجتماعی را تضمین نماید.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه نتایج یکی از تحقیقات ما نشان می دهد، 40 درصد از پسران و 26 درصد از دختران بالای 30 سال ازدواج نکرده‌اند، افزود: طی سال‌های گذشته برای این تعداد از جمعیت جوان برنامه‌ریزی نشده و هم‌اکنون چالش فراگیر آنها بیکاری است. بدیهی است که وقتی جوانی شاغل نیست و درآمدی ندارد به ازدواج هم فکر نمی‌کند و آن را به تأخیر می‌اندازد.

عضو هیت مدیره انجمن جمعیت شناسی ایران با طرح این نکته که میزان باروری در ایران از 6 فرزند به حدود 2 و زیر 2 فرزند کاهش یافته، یکی از عوامل موثر و مرتبط با این کاهش باروری را افزایش سن ازدواج دانست و خاطرنشان کرد: در برآوردهای جمعیتی، سن باروی زنان را 15 تا 49 سال درنظر می گیرند درحالی که هم اکنون بخش عمده ای از زنان سن 30 سالگی را درحالی رد می کنند که هنوز ازدواج نکرده‌اند، بنابراین در این شرایط نمی توان انتظار داشت که باروری افزایش یابد.

معاون موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشوربا تأکید بر اینکه سیاست جمعیتی درصورتی که خواسته خود مردم باشد، موفق است، گفت: سیاستی که مردم بتوانند اجرایش کنند و با شرایط واقعی زندگی آنها منطبق باشد قطعا موفق خواهد بود. از این رو در این سیاست ها بایستی دید که موانع ازدواج و فرزندآوری چیست تا با سیاست گذاری دقیق و اجرای موثر این موانع را برطرف کرد.

صادقی با تأکید براینکه اولین راه حل افزایش باروری،‌ فراهم کردن شرایط (بویژه اقتصادی) برای ازدواج جوانان است،‌ تقویت زیرساخت‌های اقتصادی را عاملی مهم برای ایجاد امید و امنیت اقتصادی دانست و ادامه داد: مردم باید احساس کنند در امنیت اقتصادی قرار دارند. وقتی جوانان شغل داشته باشند و به آینده شغلی خود امیدوار شوند، حتما ازدواج می‌کنند و بیشتر تمایل پیدا می‌کنند بچه‌دار شوند. در حالی که وقتی در شرایط نامناسب اقتصادی زندگی می‌کنند، فرزندآوری و ازدواج را به تأخیر می‌اندازند.

استادیار گروه جمعیت شناسی با اشاره به اینکه سیاست‌های جمعیتی ابلاغی مقام معظم رهبری به عنوان جامعترین سند جمعیتی موجود، برافزایش کیفی جمعیت همراه با افزایش کمی تأکید می‌کند، تصریح کرد: ما نمی خواهیم صرفا جمعیت را افزایش دهیم،‌ بلکه جمعیتی که به کشور اضافه می شود، باید از سلامت جسمانی، روانی و‌ اجتماعی-فرهنگی بهره مند باشد ضمن اینکه سیاست گذاران باید برای هرگروه از جامعه برنامه ای متناسب با نیازمندی‌های همان گروه را پیش بینی کنند.

صادقی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به طرح جمعیت و تعالی خانواده بر لزوم تدوین راهکارهای کارشناسی شده تأکید کرد و با بیان اینکه هرسال بر میزان ولادت افزود می شود،‌ گفت: ‌رشد جمعیت در حال حاضر و تا چند سال آینده مثبت خواهد بود و اگر ما با همین روند پیش برویم می توانیم رشد جمعیت را همچنان مثبت نگه داریم، اما بعضی با تأکید بر بدبینانه ترین سناریوی پیش بینی‌های جمعیتی سازمان ملل می خواهند وضعیت را بحرانی و نگران کننده قلمداد کنند. در حالی که طبق تحقیقاتی که چندی پیش انجام دادیم، اغلب جوانان تمایل دارند ازدواج کنند همچنین اکثر دختران تحصیلکرده جوان دوست دارند مادر شوند، اما ازدواج و فرزندآوری را به دلیل فراهم نبودن شرایط مناسب به تأخیر انداخته اند.

وی با بیان اینکه تنظیم خانواده یکی از ابزارهای کنترل و تنظیم فرزندآوری است و این مسئله می‌تواند از روش‌های خطرناک‌تر کاهش باروری مثل سقط جنین جلوگیری کند، گفت: در واقع به وسیله تنظیم خانواده می توانیم شرایط باروری برنامه‌ریزی‌شده و سالم را فراهم کنیم تا آسیب‌های سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی در این زمینه کاهش یابد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در همین خصوص افزود: تنظیم خانواده در کنار اجرای سیاست های جمعیتی باید با تغییر رویکرد به سمت بهداشت و سلامت مادر و کودک و باروری سالم حرکت کند و با گوشزد کردن پیامدهای دیر ازدواج کردن، روابط خارج از حیطه ازدواج، فرزندآوری های تاخیری، ناباروری و غیره در جهت آگاهی بخشی به عموم اقدام کند.

صادقی با بیان اینکه علاوه بر فراهم کردن بسترها و شرایط ازدواج و فرزندآوری باید سیاست‌گذاری‌های لازم برای کاهش مرگ ومیر بویژه مرگ های ناشی از تصادفات در کشور تدوین شود، افزود: باید عوامل مهم و شایع مرگ و میر مثل تصادفات را مدیریت کنیم تا جمعیتی که برای رشد و تعالی آن هزینه های زیادی صرف شده به راحتی از دست نروند.

وی دراین باره ادامه داد: اکثر قربانیان تصادفات افرادی هستند که در سنین 15 تا 29 سال قرار دارند. به این ترتیب افرادی که می‌توانند فرزند به دنیا بیاورند، براثر تصادف می‌میرند یا براثر معلولیت‌های ناشی از آن، مسیر زندگی‌شان دچار تغییرات خاصی می‌شود که امکان ازدواج و باروری آنها کاهش می یابد.

صادقی تجهیز جاده‌ها و وسایل نقلیه، فرهنگسازی در زمینه احترام به قوانین رانندگی در کنار فراهم کردن زیرساخت‌های اقتصادی در زمینه اشتغال، تامین انرژی و منابع مورد نیاز نسل‌های آینده را ازجمله مهمترین اقداماتی دانست که می تواند تا حد زیادی تأثیر عوامل مرگ و میر را خنثی کرده و مردم را به سوی فرزندآوری بیشتر متمایل کند.

وی یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در کاهش رشد جمعیت در سال های اخیر را از دست دادن جوانان تحصیل کرده‌ای دانست که به خارج از کشور مهاجرت می کنند و گفت: باید با برنامه ریزی‌های اصولی جوانان کشور را از مهاجرت منصرف کنیم.

عضو هیت مدیره انجمن جمعیت شناسی ایران با بیان اینکه کشور ما در آینده پدیده سالخوردگی را تجربه می کند،‌ اظهارکرد: البته سالخوردگی جمعیت بدان معنا نیست که همه جمعیت پیر شوند حتی در شرایط سالخوردگی جمعیت هم سالمندان تنها 15 تا 20 درصد کل جمعیت را تشکیل می دهد و حدود 60 درصد جمعیت در سن فعالیت اقتصادی هستند و 20 درصد جمعیت نیز کودکان زیر 15 سال خواهند بود.

استادیار گروه جمعیت شناسی دانشگاه تهران در ادامه افزود: سالمندان آینده جوانان امروز ما هستند. از اینرو، ما باید از حالا برای گذراندن دوره سالمندی فعال، سالم و موفق آنها تلاش کنیم. جوانی سالم و موفق، سالمندی سالم و موفق را در پی خواهد داشت. کیفیت زندگی سالمندان به کیفیت زندگی در دوره جوانی آنها بسیار مرتبط است. برای مثال، اکثر بیماری‌های سالمندی ریشه در رفتارهای ناسالم دوره جوانی دارد که در طول زندگی ما رخ داده است.

وی با اشاره به اینکه سرعت تغییرات اجتماعی، امکان میزان موفقیت ما در تبدیل شرایط موجود از چالش به فرصت را کاهش می دهد،‌ اظهارکرد: هرچه سرعت افزایش جمعیت در کشور ما بیشتر باشد، امکان اینکه بتوانیم برای نسل بعدی زندگی همراه با رفاه و کیفیت بیشتر را فراهم کنیم، کمتر خواهد بود. اما با رشد جمعیت ملایم و با سرعت بطئی می توان زیرساخت‌های بالا بردن سطح کیفی زندگی نسل‌های بعدی را فراهم کرد، در غیراینصورت فقط آسیب‌ها زیاد می‌شود و جمعیت بی‌بضاعت افزایش می‌یابد. برای مثال پاکستان یکی از کشورهایی است که میزان باروری بالایی دارد در حالی که میزان فقر و آسیب‌های اجتماعی در این کشور هم بالاست.

صادقی بر لزوم واقع بینی و توجه به ساختار جمعیتی حال حاضر با رجوع به عمق زندگی مردم تأکید کرد و افزود: برنامه های جمعیتی باید معطوف به برطرف کردن نیازها و آرزوهای جوانان از قبیل ادامه تحصیل، ازدواج، و نیز تأمین فرصت‌های اشتغال، مسکن و بهداشت باشد. دراین صورت می توانیم با پرورش جوان سالم و با نشاط در برنامه ریزی، اجرا و ارزیابی فعالیت‌های توسعه‌ای تاثیر مستقیمی بر آینده زندگی آنها داشته و به توسعه پایدار کشور کمک کنیم. به این ترتیب جوان به جای اینکه سربار جمعیت باشد، به عامل افزایش تولید و سرمایه کشور تبدیل می شود.

وی در پایان تاکید کرد: این وضعیت نه تنها امنیت اجتماعی و اقتصادی و رفاه جمعیت را فراهم می سازد، بلکه قدرت پس انداز آینده جمعیت سالخورده را نیز تضمین خواهد کرد، درصورتی که عدم تامین نیازمندی های توسعه‎ای جوانان نه تنها موجب از دست رفتن این سرمایه بالقوه می شود بلکه عواقب نامناسب اقتصادی،اجتماعی و امنیتی را به دنبال خواهد داشت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.