• چهارشنبه / ۱۴ آبان ۱۳۹۳ / ۱۵:۴۵
  • دسته‌بندی: فوتبال، فوتسال
  • کد خبر: 93081406807

پشت پرده توافق حق پخش و سوال‌های بی‌پاسخ

ديدار ضرغامي و مديران فوتبال

باز هم زور فوتبال به صداوسیما نرسید و مدیران رسانه ملی حرفشان را در موضوع حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال ایران به کرسی نشاندند.

باز هم زور فوتبال به صداوسیما نرسید و مدیران رسانه ملی حرفشان را در موضوع حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال ایران به کرسی نشاندند.

به گزارش ایسنا، در شرایطی که با رد پیشنهاد 22 میلیارد تومانی صداوسیما از سوی فدراسیون فوتبال برای حق پخش تلویزیونی مسابقات لیگ برتر و در پی آن ایستادگی فوتبالی‌ها برای افزایش این رقم ماجرا را تا پخش نشدن موقتی بازی‌ها پیش برد و انتظارها را برای افزایش مبلغ حق پخش بالا برد، اما توافق حاصل شده خلاف این موضوع را نشان می‌دهد.

فدراسیون سال گذشته هم تهدیدهایی داشت اما امسال با حمایت همه جانبه از سوی باشگاه‌ها دوربین‌های تلویزیونی را به استادیوم‌ها راه نداد و علی کفاشیان که درخواست دوسالانه 160 میلیارد تومانی داشت، در رسانه‌ها قاطعانه بر ایستادگی روی مواضعش تاکید می‌کرد.

** وقتی ضرغامی آب پاکی را روی دست فوتبالی‌ها ریخت!

هفته گذشته به درخواست عزت‌الله ضرغامی، مدیران فدراسیون و باشگاه‌ها گرد رییس صداوسیما درآمدند تا شاید شاهد کوتاه آمدن او باشند اما خروجی جلسه درنظر کفاشیان بی‌فایده بود و گویا ضرغامی همانجا آب پاکی را روی دست مهمانانش ریخت.

اما یکشنبه مهدی تاج، رییس سازمان لیگ از حل مساله حق پخش تلویزیونی و توافق بر سر مبلغ 22.5 میلیارد تومان خبر داد؛ خبری که کسی انتظارش را نداشت!

** چگونه و با چه کسی درباره حق پخش توافق شد؟

پیش از این با وجود آنکه مساله فوق کاملا میان فدراسیون فوتبال و صداوسیما بود اما همواره یک پای جلسات طرفین نماینده‌ای از وزارت ورزش و جوانان بود. سیدمناف هاشمی، معاون توسعه و پشتیبانی وزارتخانه در جلسات اولیه و تا نشستی که در معاونت امنیتی وزارت کشور برگزار شد هم حاضر بود که گویا مواضع‌شان هم حمایت از فوتبالی‌ها بوده اما به یکباره و پس از عدم توافق فدراسیون فوتبال و صداوسیما، کمیته‌ای سه نفره با حضور وزیر ورزش و جوانان، وزیر کشور و رییس صداوسیما و بدون حضور علی کفاشیان تشکیل شد!

خروجی این جلسه توافق روی افزایش 30 درصدی (فقط برای امسال) رقم حق پخش نسبت به آخرین قرارداد منعقد شده بود که باب میل صداوسیما شد، هرچند که نمی‌تواند مورد پذیرش فوتبالی‌ها باشد.

** پیچش بزرگ از نوع تلویزیونی!

یکی از موضوعات مطرح شده در این کمیته، افزایش حق پخش براساس افزایش بودجه سالیانه صداوسیما بوده است. به گفته مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما، بودجه صداوسیما امسال رشد 13 درصدی داشته اما با درخواست وزیر ورزش و موافقت کمیته، حق پخش امسال 30 درصد افزایش یافته است. صداوسیما در ضرب اول از کمترین رشد ممکن شروع کرد و نهایتا به افزایش 30 درصدی طرف مقابلش را راضی کرد اما از سال آینده، حق پخش تلویزیونی بر اساس افزایش بودجه صداوسیما در لایحه دولت افزایش می‌یابد. این روش شاید به ظاهر قانونی باشد اما عملا این طور نیست، چرا که:

1- ماهیت درآمدها و چرخشی مالی فوتبال در دنیا با سایر بخش‌ها متفاوت بوده و طبعا ایران هم از این قاعده مستثنی نیست. 2- آیا تعرفه‌های تبلیغاتی تلویزیونی صداوسیما هم براساس افزایش بودجه سالیانه این سازمان افزایش می‌یابد؟! 3- سهم ارزش و افزوده تعدد درآمدهای تبلیغاتی مستقیم و غیرمستقیم تلویزیون از محل فوتبال، کجای توافق دیده شده است؟

** پول به حساب وزارت ورزش ریخته می‌شود

یکی از تصمیمات عجیبی که در نشست مشترک ضرغامی با وزیر ورزش و وزیر کشور، گرفته شده این که مبلغ حق پخش به حساب وزارت ورزش و جوانان واریز شود. این مساله واکنش منفی فوتبالی‌ها را در پی داشته و هنوز کسی در صداوسیما و وزارت ورزش در مورد علت این تصمیم سخن نگفته است. این موضوع خلاف اصل 44 قانون اساسی و کاهش تصدی‌گری دولت است،‌ خوشبختانه دولت در بخشهای دیگر به صورت جدی دنبال اجرای این سیاست است اما این تصمیم نشان می‌دهد که در ورزش خلاف آن صورت می‌گیرد.

** مبلغ واقعی حق پخش بالاخره چقدر است؟

تاج: 29.250 میلیارد

اولین‌بار مبلغ توافق شده حق پخش از زبان مهدی تاج بیان شد؛ او اعلام کرد: " رقم آخرین قرارداد حق پخش میان فدراسیون و صداوسیما 22.5 میلیارد تومان بوده و الان روی افزایش 30 درصدی توافق شده است." براساس صحبت‌های تاج مبلغ توافق شده حق پخش حدود 29.250 میلیارد است.

صداوسیما: 22.750 میلیارد

اما سیدتقی سهرابی‌نژاد مدیرکل روابط عمومی صداوسیما به ایسنا گفت: "مبلغ آخرین قرارداد صداوسیما با فدراسیون بر سر حق پخش تلویزیونی که در سال 92 منعقد شده 17.5 میلیارد تومان بوده و صداوسیما خواهان افزایش این رقم براساس افزایش بودجه امسال یعنی به میزان 13 درصد است. اما بنا بر درخواست وزیر ورزش و جوانان از رییس سازمان صداوسیما استثنائا این افزایش برای سال 93 به میزان 30 درصد تعیین شده است." براساس صحبت وی، مبلغ حق پخش امسال حدود 22.750 میلیارد می‌شود.

** پیش به سوی فوتبال آماتوری

به گزارش ایسنا، در فوتبال دنیا حق پخش تلویزیونی جدی‌ترین محل درآمدی باشگاه‌های فوتبال محسوب می‌شود که سهم بیش از 60 درصدی مجموع درآمدهایشان را شامل می‌شود. این محل درآمدی از کانال‌های استاندارد و رسمی مدنظر فیفا و به تبع آن کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) بوده که الزاما باید بر اساس قراردادهای منعقد شده میان شبکه‌های تلویزیونی و فدراسیون‌ها و به دنبال آن باشگاه‌ها باشد.

تردیدی نیست که فاصله گرفتن از دنیای حرفه‌ای و مرسوم فوتبال در جهان، زمینه کشیده شدن فوتبال ایران به ورطه آماتوری را فراهم می‌سازد و آن زمان است که بی‌ارتباط با عرصه‌های بین‌المللی، دیگر راحت هستیم هر تصمیم یا قانون عجیب دیگری را برای آینده فوتبال کشور بگیریم.

** استعفای کفاشیان نزدیک است؟

علی کفاشیان اما فعلا سکوت کرده و هنوز موضع‌گیری نسبت به توافق اعلام شده درباره حق‌پخش تلویزیونی نداشته است، هرچند اگر چاره‌ای جز پذیرش آن نداشته باشد، یک شکست تمام عیار برایش محسوب خواهد شد. او چندین ماه پیش در یکی از مصاحبه‌هایش با ایسنا اعلام کرده بود تنها در صورتی که مجمع فدراسیون در مساله حق پخش تلویزیونی از او حمایت نکند، استعفا خواهد داد و باید دید در شرایطی که توافق کنونی درباره حق‌پخش به هیچ وجه آنی نیست که او و هم‌پیمانانش طلب می‌کرده، استعفایی به نشانه اعتراض در کار خواهد بود؟

در این بین اما سوال‌ها و ابهام‌هایی همچنان مطرح است:

* آیا فدراسیون به عنوان متولی فوتبال در کشور حکمیت کمیته سه‌گانه فوق در مساله حق پخش را پذیرفته است؟ * آیا کفاشیان اختیاری برای نپذیرفتن تصمیمات این کمیته دارد؟ *‌ رقم واقعی حق پخش چقدر است؟ * آیا کفاشیان در اعتراض به توافق انجام شده و ناکامی در گرفتن حقوق مالی فوتبال، استعفا می‌دهد؟ * آیا همه این تصمیم‌ها نهایتا فوتبال ایران را به ورطه آماتوری می‌کشاند؟

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۳-۰۸-۱۴ ۱۶:۰۳

اينجا صدا و سيما داره زور ميگه و هيچ منطقي رو هم نمي پذيره.

avatar
۱۳۹۳-۰۸-۱۴ ۱۶:۴۳

قضيه حق پخش بجايي نرسيد چون وزير ورزش بخاطر دشمني با کفاشيان سنگ اندازي کرد. ميخواست حال کفاشيان را بگيره

avatar
۱۳۹۳-۰۸-۱۴ ۱۷:۱۵

هر وقت پشت گوشتونو ديديد حق پخش هم ميبينيد

avatar
۱۳۹۳-۰۸-۱۴ ۱۸:۰۴

کفاشيان براي فرار از برکناري توسط مجمع، بازيها را پخش نکرد.وگرنه اين تهديدها از ليگ12 شروع شد و ختم بخير شد.اين وسط فقط ما بازي خورديم.

avatar
۱۳۹۳-۰۸-۱۴ ۱۸:۲۵

اقاي کفاشيان خواهش ميکنم برو .

avatar
۱۳۹۳-۰۸-۱۴ ۲۱:۴۰

بهتر که آماتور بشه به دليل اينکه خروجي حرفه اي بودنش جز اينکه فقط چند نفر از بازيکنان چند دلال چند نفر فاسد وچند نفر از فدراسيون پولهاي هنگفت به جيب زدن فايده ديگري نداشته است

avatar
۱۳۹۳-۰۸-۱۵ ۰۰:۴۵

با توجه به دولتي بودن صدا و سيما ايران و نبود شبکه هاي تلويزيوني خصوصي و ملاحضات خاصي که در مورد اين نهاد وجود داره هيچ راهي براي برون رفت از اين بحران وجود نداره... متاسفانه موضوع حق پخش تلويزيوني از اون دست مواردي که حل شدني نيست ... ضمنا هيچ تضميني وجود نداره که لايحه حق پخش در مجلس تصويب بشه ... اگر بصورت يک تبصره به بودجه کل کشور اضافه بشه بايد هر سال در مجلس تصويب بشه ... بدين ترتيب فدراسيون فوتبال عملا هيچ اختياري در مورد رقم دريافتي نداره و بايد منتظر تصويب مبلغ در کميسيون بودجه و صحن علني باشه که اين مورد هم بسيار پيچيده است و ممکنه مبلغ تصويب شده با انتظارت باشگاه ها فاصله زيادي داشته باشه و در نهايت فوتبال متضرر بشه... اما اگر رضايت به تاسيس شبکه هاي خصوصي داده شود يا طبق ضوابط مشخص اجازه حضور شبکه هاي خارحي داده بشه اين موضوع ميتونه ختم به خير بشه در غير اينصورت شيوه تصويب شده در کارگروه مورد اشاره در خبر تضمين اجرايي نداره و با مشکلات زيادي روبرو خواهد شد. با تشکر