• پنجشنبه / ۱۵ آبان ۱۳۹۳ / ۱۰:۰۴
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 93081506950
  • منبع : نمایندگی کرمان

علت عقب‌ماندگی گردشگری کرمان چیست؟

کلوت های شهداد کرمان

ایسنا/کرمان اولین میزگرد اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با موضوع گردشگری برگزار شد.

اولین میزگرد اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با موضوع گردشگری برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، پس از اینکه برگزاری نشست‌های تخصصی با موضوعات مختلف در نشست هیات نمایندگان اتاق پیشنهاد شد، اولین میزگرد با موضوع گردشگری برگزار و وضعیت فعلی، پتانسیل‌ها، پیش بینی افق‌های این صنعت و ارایه راهکاری حل موانع توسعه گردشگری بررسی، تحلیل و تبیین شد.

در ابتدای این نشست، رییس کمیسیون گردشگری و حمل و نقل اتاق کرمان گفت: گردشگری به عنوان سومین صنعت درآمدزا و اشتغال زا پس از صنعت نفت و خودروسازی در جهان مطرح است.

"سید محمد ابراهیم علوی" با بیان اینکه روابط عمومی با همکاری کمیسیون گردشگری اتاق نسبت به برگزاری اولین میزگرد اقتصادی با موضوع گردشگری اقدام کرده است، اظهارکرد: سلسله برنامه‌هایی در این خصوص تدارک دیده شده که در آینده‌ای نزدیک اجرایی خواهد شد.

وی افزود: در نشست هیات رییسه اتاق کرمان با مدیر و معاونان صدا و سیما مقرر شد برنامه‌هایی با موضوع توسعه اقتصادی استان در زمینه‌های مختلف صنعتی، معدنی، کشاورزی، گردشگری و... با همکاری مشترک اتاق و صدا و سیما با حمایت استانداری تهیه شود.

عضو کمیسیون گردشگری اتاق کرمان در این نشست با بیان اینکه صنعت گردشگری از ارکان مهم توسعه اقتصادی است و به عنوان یک صنعت پاک هر روز بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، اظهار کرد: سهم و نقش اقتصادی صنعت گردشگری به دلیل اشتغالزایی و درآمدزایی بالا در کشورهای در حال توسعه همواره در حال افزایش است.

"مونا کنعانیان" اذعان کرد: اطلاع از اینکه کرمان در کجای این نقشه جهانی قرار دارد و آگاهی از وضعیت فعلی گردشگری استان، مهمترین دلیل برگزاری این میزگرد است.

مسوول روابط عمومی اتاق بازرگانی کرمان نیز در این میزگرد گفت: روابط عمومی اتاق کرمان قصد دارد میزگردهای اقتصادی را در بخش‌هایی که استان کرمان دارای مزیت است، برگزار نماید.

"عباس عسجدی" افزود: این میزگردها برای بررسی توانمندی‌های موجود و استفاده از نظرات و پیشنهادات نخبگان اقتصادی در بخش‌های مختلف برای برنامه ریزی و پایش برنامه‌های قابل اجرا برگزار خواهد شد.

عضو کارگروه مشترک اتاق و صدا و سیمای کرمان همچنین با تاکید بر نقش صدا و سیما بر فرهنگ سازی و آشنا نمودن اقشار مخاطب خود با مسایل اقتصادی روز گفت: در آینده‌ای نزدیک پس از برنامه ریزی، میزگردهای آتی اتاق از صدا و سیمای مرکز کرمان نیز پخش خواهد شد.

وی ضمن تشکر از کمیسیون گردشگری اتاق به جهت اعلام آمادگی برای برگزاری اولین میزگرد اقتصادی اتاق در رویکرد جدید ابراز امیدواری کرد میزگردهای بعدی در بخش‌های مختلف نیز در زمان مقتضی با برنامه ریزی مناسب اجرا شوند.

در ادامه، دبیر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی اتاق کرمان، وضعیت کنونی صنعت گردشگری در استان را نسبت به دولت دهم مطلوب ارزیابی و اظهارکرد: اما اگر سیری در جاذبه‌های گردشگری کرمان داشته باشیم متوجه خواهید شد که تا رسیدن به نقطه آرمانی، هنوز یک اقیانوس فاصله داریم.

"محمدعلی گلاب زاده" با بیان اینکه حضور گردشگران در استان افزایش چشمگیری داشته است، تصریح کرد: حرکت در مسیر خروج از رکود آغاز شده است اما تا رسیدن به هدف هنوز راه بسیاری مانده است.

وی در ادامه جاذبه‌های گردشگری استان اعم از آثار باستانی، تفریحی و طبیعی را به اندازه کل کشور عنوان کرد و گفت: همه استان‌های کشور بخشی از آثار تاریخی را دارند، مثلاً آثار باستانی اصفهان مربوط به دوره صفویه، شیراز به دوره زندیه و تبریز مربوط به دوره قاجاریه است اما ارزش و اعتبار کرمان در زمینه گردشگری باستانی این است که آثار باستانی کرمان به منظور کنکاش، پژوهش، دیدن، نوشتن و خواندن از دوره پیش از تاریخ آغاز می شود و به امروز می رسد.

گلاب زاده ادامه داد: بُعد ارزشی این مهم را در هیچ کجای کشور نمی توانید بیابید اما متاسفانه در طرح‌ها و برنامه ریزیهای گردشگری به این قضیه چندان توجه نشده است.

این محقق تاریخ استان کرمان، بر اطلاع رسانی و معرفی آثار باستانی کرمان به مردم دیگر استان‌ها تاکید کرد و گفت: علاقه‌مندی مردم به تاریخ مشهود است، گسترش و اشاعه آگاهی آنها، تاثیر زیادی در جذب گردشگر خواهد داشت که امیدواریم مسوولان میراث فرهنگی نیز در این زمینه بیش از پیش حساسیت نشان دهند.

اما دبیر کمیسیون گردشگری اتاق کرمان ضمن گلایه از عملکرد میراث فرهنگی استان در سال‌های گذشته، یادآور شد: متاسفانه اتفاقاتی در مدیریت‌های گذشته رقم خورده که باعث عدم ریسک پذیری مدیران جدید شده است.

"مسعود دهقانی" با بیان اینکه بودجه پژوهشی سازمان میراث فرهنگی کرمان در سال جاری برگشت خورده است اذعان کرد: این همان عدم ریسک پذیری است و برخوردهای گذشته نه تنها کار ساز نبوده بلکه دست آنهایی را هم که می خواهند کاری را به درستی انجام دهند بسته است.

وی با اشاره به حمایت دولت‌های مختلف دنیا از صنعت گردشگری، اذعان کرد: در کشور ترکیه که روزانه بیش از 20 پرواز از فرودگاه‌های ایران به مقصد این کشور انجام می‌شود تسهیلات و مزایایی را برای آژانس‌های مسافرتی در نظر گرفته اند.

عضو هیات نمایندگان اتاق کرمان با بیان اینکه 10 درصد از کل اشتغال ایجاد شده جهان در سال 2012 به صنعت گردشگری اختصاص دارد، افزود: متاسفانه آمار ورود گردشگر به کشور ما مشخص نیست و آمارهایی که ارایه می شود مبنای دقیقی ندارد.

دهقانی خواستار حمایت دولت از صنعت گردشگری شد و اظهارکرد: با وجود اینکه کرمان جز پنج استان برتر کشور در زمینه گردشگری و تاریخی قرار دارد اما متاسفانه به زیرساخت‌های گردشگری این استان آن‌گونه که باید توجه نشده است.

وی با اشاره با اطلاع رسانی‌های ضعیف در حوزه معرفی جاذبه‌های گردشگری و عدم ارایه پکیج اطلاع رسانی استان، یادآور شد: سال‌ها پیش مسوولان وقت اعلام کردند در 50 کیلومتری هر جاده باید سرویس بهداشتی ساخته شود اما متاسفانه حتی یک سرویس هم ساخته نشد و با این حرکت لاک پشتی امکان جذب توریست در حد مطلوب وجود ندارد.

دهقانی با اشاره به اقدامات دیپلماسی دولت یازدهم، وضعیت کنونی را بهترین فرصت برای جذب گردشگر عنوان کرد و گفت: حضور توریست در کشور می تواند توطئه‌های استکبار مخصوصاً صهیونیست‌ها را علیه ایران خنثی کند، ضمن اینکه برگشت همراه با رضایت این توریست‌ها به کشورهایشان، ارمغان آور رونق اقتصاد کشور خواهد بود.

نایب رییس کمیسیون گردشگری اتاق کرمان با بیان اینکه در استان کرمان 43 منطقه نمونه گردشگری اعلام شده اما در حال حاضر تنها یک تابلو از آنها باقی مانده است، تصریح کرد: هیچ‌گونه زیر ساختی برای این مناطق گردشگری در نظر گرفته نشده است.

وی عدم آموزش صحیح و مناسب فعالان حوزه گردشگری را از جمله دیگر مشکلات این صنعت برشمرد و گفت: مراکز آموزشی به روز نیستند و جزوه‌های سالهای گذشته را تدریس می کنند.

صدور بی رویه مجوز فعالیت شرکت‌های زیارتی از دیگر مشکلاتی بود که دهقانی مطرح کرد و گفت: طی دو سال گذشته 30 مجوز شرکت زیارتی توسط حج و زیارت صادر شده است که این مهم نه تنها کمکی به این صنعت نمی کند بلکه مشکلاتی را نیز به وجود می آورد.

در ادامه رییس انجمن هتلداران استان کرمان از افزایش ضریب اشتغال هتل‌های استان از 28 درصد در دولت گذشته به بیش از 50 درصد خبر داد و گفت: مقایسه میزان جذب گردشگر در کرمان با سایر استان‌ها قابل مقایسه نیست زیرا زیرساخت‌های گردشگری کرمان مورد توجه مسوولان قرار نگرفته است.

"محمدرضا بهرامی" با بیان اینکه کرمان تنها یک هتل پنج ستاره دارد و جذب توریست یک همت همه جانبه را می طلبد ادامه داد: اعطای تسهیلات به بخش خصوصی و معافیت مالیاتی از جمله حمایت‌هایی است که دولت می تواند از بخش خصوصی به منظور تکمیل زیرساخت‌ها انجام دهد.

همچنین عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان، با بیان اینکه گردشگری به سه بخش فرهنگی، تاریخی و طبیعی تقسیم می شود اذعان کرد: استان کرمان در هر سه بخش پتانسیل‌های فراوانی دارد اما در زمینه زیرساخت ها مشکلات فراوانی وجود دارد.

"سیدعبدالرضا جعفری صدر"، اطلاعات، امکانات و احترام را سه خواسته اصلی گردشگران عنوان کرد و گفت: برای ارایه این پکیج، نیاز به آموزش فعلان صنعت گردشگری داریم.

وی با بیان اینکه نسبت به گردشگری باید یک نگاه توسعه پایدار وجود داشته باشد، افزود: پایداری، یک نگاه همه جانبه می خواهد یک نگاه فرهنگی، انتظامی، پژوهشی و... که همه این موارد باید در توسعه پایداری دیده شود.

عضو کمیسیون گردشگری افزود: اما در ارزیابی وضعیت کنونی گردشگری به این نتیجه می رسیم که استان کرمان دچار فقر شدید معرفی و اطلاع رسانی است که باید یک نمودار اطلاعاتی از استان تهیه و به روز شود.

وی پیشنهاد ارایه بسته‌های تشویقی به منظور ایجاد شرکت‌های دانش بنیان را ارایه داد و اظهارکرد: سال 1391 اولین شرکت دانش بنیان در تهران تاسیس شد و اکنون هشت استان دیگر به این شرکت‌ها مجهز شده‌اند اما ما هنوز نتوانستیم تاسیس شرکت‌های دانش بنیان در کرمان را استارت بزنیم.

جعفری در تشریح شرکت‌های دانش بنیان، گفت: جایی که برنامه نویسان، طراحان، گرافیست‌ها، سرمایه داران، فعالان گردشگری و... در یک نشست سه روزه در کنار هم تیم‌های کاری را تشکیل می‌دهند و پس از تحلیل و بررسی به سه ایده برتر می‌رسند و این سه ایده اجرا می‌شود. عضو هیات علمی دانشگاه در پایان یادآور شد: گردشگری استان کرمان یارانه نمی خواهد بلکه فکر می خواهد.

در ادامه عضو کمیسیون گردشگری اتاق کرمان به بیان جاذبه‌های طبیعی و متنوع استان پرداخت و افزود: افزایش قیمت دلار در کشور ما به نفع صنعت گردشگری است که باید از این فرصت استفاده کنیم.

"منصور رشیدی" با بیان اینکه جاذبه‌های کویر استان در هیچ کجای دنیا وجود ندارد گفت: اما متاسفانه این جاذبه ها آن‌طور که باید معرفی نشده‌اند که امیدواریم صداوسیمای مرکز کرمان در این زمینه مساعدت و توجه‌ای ویژه داشته باشد.

دبیر انجمن راهنمایان گردشگری استان کرمان نیز در این نشست گفت: در استان کرمان استعدادهای خوبی در زمینه آموزش دست اندرکاران عرصه گرشگری وجود دارد اما در بسیاری موارد بروکراسی‌های پیچیده اداری مانع از به ثمر رسیدن این توانایی می‌شود.

"علی زندی" ضمن گلایه از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان، عدم آموزش لازم فعالان صنعت گردشگری را در بین راهنمایان گردشگری جدی‌تر عنوان کرد و گفت: به زودی کلاس‌های آموزشی تخصصی برای راهنمایان گردشگری توسط انجمن راهنمایان برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: متاسفانه تاکنون هیچ برنامه مدونی در خصوص گردشگری استان از طرف سازمان میراث فرهنگی ارایه نشده‌است که امیدواریم از این پس این سازمان به عنوان متولی گردشگری توجه بیشتری داشته باشد.

عضو کمیسیون گردشگری اتاق کرمان با بیان اینکه گردشگر تنها وارداتی است که ارز خارج نمی‌کند، اظهارکرد: با این وجود آن‌گونه که باید به این صنعت توجه نشده است.

"سید محمد حسین طباطبایی" وسعت و کمیت جاذبه‌های گردشگری استان کرمان در حوزه‌های مختلف را کم نظیر عنوان کرد و گفت: اما به دلیل، پراکندگی بودجه، سرمایه گذاری و تبلیغات این وسعت یک تهدید نیز محسوب می شود.

وی با بیان اینکه در تبلیغات نباید همه جاذبه‌های استان بیان شود اظهارکرد: بیان همه جاذبه‌ها در یک فرصت اندک باعث می شود فرصت پردازش آن جاذبه در ذهن مخاطب فراهم نشود.

عضو کمیسیون گردشگری ادامه داد: مشکل اساسی گردشگری در زمینه تبلیغات، پردازش جاذبه‌هاست، کرمان به جاذبه‌های فراوان نیاز ندارد به شرط اینکه تنها روی چند جاذبه به خوبی کار شود.

وی خواستار اختصاص یک برند برای گردشگری استان شد و گفت: ما در جذب توریست مشکل نداریم، در زمینه گردشگری باید به گونه‌ای عمل کنیم که گردشگر با رضایت کامل استان را ترک کند.

طباطبایی با بیان اینکه در حال حاضر طرحی برای گردشگری استان وجود ندارد و در طراحی جاذبه‌های جانبی هنور به خوبی عمل نکرده‌ایم، تصریح کرد: سرمایه گذاری در برخی پروژه‌های جذاب و درآمدزای گردشگری به دلیل وابسته بودن این پروژه‌ها به جاذبه‌های کم درآمد، ریسک پذیری بالایی لازم است.

وی در این خصوص، طراحی سبد سرمایه گذاری را پیشنهاد کرد و گفت: وقتی سبد سرمایه گذاری طراحی شود هم ریسک سرمایه گذاری پایین می آید و هم ترغیب سرمایه گذار راحت می شود.

استفاده از منازل روستایی به عنوان مهمانسرا برای گردشگران خارجی، و تعریف پکیج گردشگری از دیگر پیشنهاداتی بود که طباطبایی مطرح کرد و گفت: پیش بینی پکیج برای گردشگر باعث می‌شود که ایشان پس از ورود به استان، برای چند روز برنامه داشته باشد و وقتش بیهوده تلف نشود و بد نگذراند.

مدیر وب سایت گردشگری استان کرمان نیز در این نشست گفت: علاقه و انگیزه شخصی باعث شد نسبت به طراحی وب سایت پایگاه گردشگری استان به زبان انگلیسی اقدام کنم.

"فرشته قاضی زاده" در تشریح این اقدام خود اظهارکرد: به دلیل اینکه قبل از ورود توریست به کشور نمی‌توانیم اطلاعات لازم در خصوص جاذبه‌های گردشگری را در اختیار ایشان قرار دهیم تصمیم گرفتم با ایجاد این سایت نسبت به معرفی استان و ترغیب گردشگران برای ورود به کرمان اقدام کنم.

وی ادامه داد: در این وب سایت اطلاعات کاملی از وضعیت هتل‌ها، جاذبه‌های گردشگری، صنایع دستی، سوغات و... نمایش داده شده است.

وی خواستار ایجاد جایگاه‌هایی در فرودگاه و راه آهن کرمان برای دراختیار گذاشتن بروشور و لوح‌های فشرده تبلیغاتی به منظور معرفی استان شد و گفت: فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان نیز باید در این تبلیغات بیان شود.

قاضی زاده با بیان اینکه سهم آژانس‌های کرمان از ورود گردشگر صفر است اذعان کرد: اگر بحث اقتصاد گردشگری مطرح است و باید از محل ورود توریست، درآمد و اشتغال زایی ایجاد شود می‌توان پکیج‌های چند روزه تعریف و گردشگر را برای چند روز در استان نگه داریم که این مهم باید از طریق آژانس‌های کرمان انجام شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.