• جمعه / ۱۶ آبان ۱۳۹۳ / ۰۰:۲۳
  • دسته‌بندی: فوتبال، فوتسال
  • کد خبر: 93081607145
  • خبرنگار : 71518

"بر سر یک میلیارد توافق کردیم صفایی فراهانی قبول نکرد"

فتح‌الله‌زاده: صداوسیما 300 میلیون به ما می‌داد تا حق پخش را پیگیری نکنیم

فتح‌الله‌زاده

مدیرعامل سابق استقلال می‌گوید زمانی که در دهه هشتاد مساله حق پخش تلویزیونی را دنبال می‌کرده، صدا و سیما پیشنهاد پرداخت 300 میلیون تومان به استقلال و پرسپولیس داده تا آنها مساله حق و پخش تلویزیونی را پیگیری نکنند.

مدیرعامل سابق استقلال می‌گوید زمانی که در دهه هشتاد مساله حق پخش تلویزیونی را دنبال می‌کرده، صدا و سیما پیشنهاد پرداخت 300 میلیون تومان به استقلال و پرسپولیس داده تا آنها مساله حق و پخش تلویزیونی را پیگیری نکنند.

علی فتح‌الله‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ایسنا، درباره توافق فدراسیون فوتبال و صدا و سیما، اظهار کرد: زمانی که 20 سال پیش صحبت از حق پخش تلویزیونی بود، برای خیلی‌ها عجیب بود. به ما گفتند همین که بازی‌ها را پخش می‌کنیم و پول نمی‌گیرم باید خدا را هم شکر کنید. این دیدگاه 20 سال پیش بود. آن دیدگاه حال به جایی رسیده که فوتبال حق پخش دریافت می‌کند و مدیران صدا و سیما به این نتیجه‌ رسیده‌اند که باید حق فوتبال را پرداخت کنند.

وی افزود: این اتفاقات قدم به قدم رخ می‌دهد. هر چند که مقدار افزایش مبلغ حق پخش ناچیز بود، اما مسئولان را متوجه این موضوع کرد که برای این مساله ردیف بودجه ای در نظر بگیرند. یعنی در بودجه‌ای که برای سال آینده تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد به این موضوع رسیدگی بیشتری خواهد شد.

فتح‌الله‌زاده تصریح کرد: در کشور ما صداوسیما دولتی است و این باعث شد، ما با مشکلات این چنینی روبرو شویم. فوتبال دنیا بر پایه دریافت حق پخش تلویزیونی استوار است. ما هم اگر می‌خواهیم فوتبال‌مان رشد پیدا کند باید حق پخش و سایر حق و حقوق باشگاه‌ها را بپردازیم.

مدیرعامل سابق باشگاه استقلال تاکید کرد: امروز که سال 93 است این را اعلام می‌کنم. اگر به ورزش فوتبال و توسعه آن فکر نکنیم، در آینده دچار مشکلات تحریم اجتماعی خواهیم شد و این جوانان ما به راهی خواهند رفت که ناسالم است. بنابراین مجبور می شویم هزینه‌های زیادی را برای آن بپردازیم. باید بدانیم فوتبال یک ورزش، سرگرمی و یک صنعت است.

فتح‌الله‌زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این که مبلغ ناچیزی به حق پخش اضافه شد، اضافه کرد: من معقتدم این یک پیشرفت است و فدراسیون توانست از حق خود دفاع کند و حقش را بگیرد. امیدوارم مسئولان برای سال‌های بعد چاره‌ای بیاندیشند و حق و حقوق فوتبال را بدهند که این همه نگویند از بیت المال به فوتبال کمک می‌کنند. شما حق و حقوق فوتبال را بدهید دیگر نمی‌خواهد کمکی کنید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قبول دارید فدراسیون فوتبال در این اختلافات کوتاه آمد، به ایسنا گفت: من با نظر شما موافقم، اما باید بگویم صداوسیما هم کوتاه آمده. صدا و سیما هم از پخش نشدن فوتبال دچار ضرر و زیان خواهد شد. شما حساب کنید برنامه‌ای مثل «90» که سالیانه حدود 400، 500 میلیارد تومان درآمد دارد اگر دو هفته‌ پخش نشود، چقدر ضرر به صدا و سیما وارد می‌کند؟! توصیه من به فدراسیون فوتبال این است که برای اختلافات موجود ساز و کارهای محکمی از قبل تدارک ببیند. البته با توجه به این که قرار است آقای سرافراز به جای آقای ضرغامی هدایت صدا و سیما را بر عهده بگیرند، من امیدوارم در آینده دیگر اختلافی میان این سازمان و فدراسیون فوتبال رخ ندهد. من از ایشان شناخت خوبی دارم و می‌دانم به مسائل اجتماعی توجه ویژه‌ای دارد.

او همچنین درباره پرداخت پول حق پخش به حساب وزارت ورزش و جوانان نیز گفت: این کار با قوانین AFC سازگار نیست و به نوعی غیر قانونی است. پول حق پخش باید مستقیما به حساب فدراسیون فوتبال واریز شود زیرا طرف حساب صداوسیما، فدراسیون فوتبال است.

کاظم اولیایی در مصاحبه‌ای با ایسنا درباره حق پخش تلویزیونی گفته بود: "محسن صفایی فراهانی در زمان مجلس ششم شورای اسلامی، تلاش زیادی برای حل مساله حق پخش تلویزیونی داشت،‌ اما مدیران وقت پرسپولیس و استقلال خیانتی بزرگ کردند و این مشکل حل نشد." فتح‌الله‌زاده در واکنش به این صحبت‌ها اظهار کرد: آقای اولیایی یک بار این اشتباه را مرتکب شد و ما به ایشان توضیحات لازم را دادیم. دعوای حق پخش را من راه انداختم. در ابتدا به غیر از من چه کسی به دنبال حق پخش بود؟! آرشیو رسانه‌ها گواه این ادعاست. ابتدا من این موضوع را مطرح کردم و بعد آقای عابدینی هم آمدند و چند سال جنگیدیم. ما نامه‌ای به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستادیم تا ردیف بودجه‌ای در مجلس اختصاص داده شود. ما با مدیران صدا و سیما هم جلسه گذاشتیم تا برای یک فصل یک میلیارد تومان پرداخت کنند. یک میلیارد آن زمان پول زیادی می‌شد، اما مدیر وقت فدراسیون فوتبال آقای صفایی فراهانی قبول نکرد و گفت این پول کم است و بعد اختلافات رخ داد.

وی اضافه کرد: وقتی کنار رفتم، سال بعد کسی این موضوع را پیگیری نکرد تا ببیند این ردیف بودجه چه شد. صدا و سیما آن زمان به ما پیشنهاد داد که 300 میلیون به باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس بدهد و ما دیگر موضوع حق پخش را پیگیری نکنیم، اما ما قبول نکردیم. اگر یک ریال از صدا و سیما می گرفتم اتهامات وارده را قبول می‌کردم.

مدیرعامل سابق استقلال در ادامه با بیان این که بعد از به نتیجه‌ نرسیدن دعوا، طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت، اظهار کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام هم طرح را به مجلس شورای اسلامی ارجاع داد و گفت برای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و ورزش ردیف بودجه اختصاص داده شود، اما من برکنار شدم و مدیران بعدی این موضوع را پیگیری نکردند.

وی تاکید کرد: محتوای نامه‌ای که به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستادیم، این بود که با صدا و سیما دعوا نداریم، زیرا مسئولان وقت صدا و سیما گفته بودند شما بگویید ما دعوا نداریم و بعد بیایید تا با هم توافق کنیم. ما می‌خواستیم دعوا را کنار بگذاریم و با صدا و سیما توافق کنیم. ما هم با صدا و سیما بر سر پرداخت یک میلیارد توافق کردیم، اما آقای صفایی فراهانی گفت یک میلیارد کم است و باید دو میلیارد پرداخت شود.

فتح‌الله‌زاده تصریح کرد: اگر سه نفر برای دریافت حق پخش تلویزیونی جنگیده باشند، یکی از آنها من بودم. آقای غمخوار به من گفتند صدا و سیما مشکل بودجه دارد. آنها یک نامه می‌خواهند که ما بگوییم این معضل مشکل ما نیست و بعد با هم توافق کنیم. ما هم این نامه را نوشتیم و فرستادیم تا آنها با ما توافق کنند که در نهایت هم توافق جامعی انجام دادیم. در حالی که آنها دوست داشتند این پول را فقط به ما بدهند. مسئولان صدا و سیما حاضر بودند به استقلال و پرسپولیس هر کدام 300 میلیون تومان بدهند تا ما موضوع حق پخش را پیگیری نکنیم. در آن زمان 300 میلیون کل هزینه‌های ما را تامین می‌کرد، اما ما این پول را قبول نکردیم. من یک ریال هم نگرفتم و مطمئن هستم آقای غمخوار هم نگرفتند، بی انصافی است که بعضی از آقایان ندانسته اتهام می‌زنند. اگر الان هم پولی از سوی صدا و سیما پرداخت می‌شود به خاطر پیگیری‌های آن زمان ما بوده است.

ا‌نتها‌ی پیا‌م

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.