• جمعه / ۱۶ آبان ۱۳۹۳ / ۰۸:۴۶
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 93081607200
  • خبرنگار : 71078

در صورت تصویب نهایی؛

جوان‌سراها و مراکز مشاوره کسب‌وکار جوانان راه‌اندازی می‌شوند

اوقات فراغت جوانان

رییس کمیته اشتغال و مسکن جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: براساس نخستین جلسه این کمیته قصد داریم زمینه راه‌اندازی جوان‌سراها، المپیادهای مهارت‌های شغلی و تاسیس مراکز مشاوره کسب و کار جوانان را در کشور فراهم کنیم.

رییس کمیته اشتغال و مسکن جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: براساس نخستین جلسه این کمیته قصد داریم زمینه راه‌اندازی جوان‌سراها، المپیادهای مهارت‌های شغلی و تاسیس مراکز مشاوره کسب و کار جوانان را در کشور فراهم کنیم.

مجید نداف در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «جوانان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: اشتغال یکی از مهمترین نیازهای جامعه جوانان امروز است و بیکاری مهمترین آسیب نظام اقتصادی خانوارهای دارای جوان به شمار می رود.

وی افزود: به طور متوسط 26 درصد جوانان کشور بیکار هستند که این آمار متاسفانه در برخی از استان‌ها فراتر از یک بحران معمولی به حدود 60 درصد نیز می‌رسد. این حجم از بیکاری متاثر از ناکارآیی نظام آموزشی و مهارتی کشور و سوء برنامه ریزی و سیاستگذاری دولتهای نهم و دهم در عرصه سرمایه گذاری و تولید شغل رقم خورده است که موید این موضوع آمار ارائه شده کمیسیون اقتصادی اتاق ایران است.

رییس کمیته اشتغال و مسکن جوانان وزارت ورزش و جوانان در ادامه گفت: بر اساس آمار این کمیسیون از سال 1384 به بعد 415 هزار شغل در بخش صنعت و 497 هزار شغل در بخش بازرگانی و تجارت و تعداد قابل توجهی از اشتغال در بخش ساخت و ساز و مسکن از دست رفته است که البته در این بین716 هزار شغل در بخش غیر قابل طبقه بندی مشاغل ایجاد شده است که سرجمع این موارد حاکی از منفی بودن خالص اشتغال ایجاد شده و رشد مشاغل کاذب است.

وی با بیان اینکه جوانان مهمترین پتانسیل و منشاء تحولات توسعه کشورها هستند، اظهارکرد: بی توجهی به موضوعات این گروه اجتماعی،چالش جدی را پیش روی حرکت رو به رشد جوامع بالاخص کشور ما خواهد گذاشت. دولت یازدهم با این رویکرد و با بهره گیری از نظرات مدیران اقتصادی کشور ، متخصصان و استادان دانشگاه از زمان آغاز به کار، با به چالش کشیدن این مهم در سطح وسیعی از جامعه برنامه های مناسبی در جهت اقدامات اساسی در این حوزه تدارک دیده است.

نداف اضافه کرد: کمیته تخصصی اشتغال جوانان به همین منظور و در جهت سیاستهای کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه اشتغال، برنامه پنجم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی،اهداف چهارگانه شورای عالی جوانان و با هدف توانمندسازی جوانان به عنوان مهمترین گروه هدف برنامه های اشتغال کشور راهکارهایی را در قالب روشهای تعاملی و غیر تعاملی مورد توجه قرار داده است.

وی از مهمترین برنامه های اجرایی این حوزه در وزارت ورزش و جوانان به طرحهایی نظیر برگزاری المپیاد مهارتهای شغلی در سطوح ملی و منطقه ای،تاسیس جوانسراها ( باشگاه جوانان کشور) و تاسیس مراکز مشاوره کسب و کار جوانان اشاره کرد.

رییس کمیته اشتغال و مسکن جوانان وزارت ورزش و جوانان در ادامه اظهار کرد: با اجرای طرح المپیاد مهارت‌های شغلی کارآفرینان نوآور - که در سایر کشورهای پیشرو نظیر کره جنوبی و مالزی نیز تجربه شده است- جوانان کشور مانند سایر المپیادها می توانند در سطح ملی و منطقه ای شرکت کنند و زمینه تجاری سازی و پرورش ایده ها و نوآوری های خویش را فراهم آورند.

نداف تصریح کرد: جوانان در پایان فرآیند رقابت در شهر و روستاها و انتخاب برترینها سپس قادر خواهند بود ایده‌های خود را در مسابقات بین المللی ارائه کنند همانند سایر المپیادهایی که در حوزه های مختلف علمی اجرا می شود برگزیدگان به عنوان نمایندگان ایران در مسابقات جهانی حضور یابند.

وی هدف از برگزاری المپیاد مهارت‌های شغلی را، عمدتا ترغیب جوانان در جهت تولید ایده ، فرهنگ‌سازی و تقویت اعتماد به نفس و در نهایت توانمند سازی آنان در زمینه اشتغال و کمک به مراکز متولی ایجاد فرصتهای شغلی دانست و گفت: تلاش می‌کنیم انگیزه‌های خوداشتغالی و زوداشتغالی را میان جوانان افزایش دهیم و اگر این رویداد در سطح ملی برگزار شود، می‌تواند دستاوردهای ماندگار وخوبی داشته باشد.

رییس کمیته اشتغال و مسکن جوانان وزارت ورزش و جوانان ایجاد باشگاه جوانان یا جوان‌سراها را دومین برنامه پیشنهادی کمیته اشتغال و مسکن جوانان ذکر و اظهار کرد: این طرح نتایج نسبتا موفقی در کشورهای خارجی داشته و مورد توجه دستگاه‌های مختلف اجرایی نیز قرار گرفته است.

وی گفت: ایجاد باشگاه‌های جوانان یا جوان‌سراها پیشخوانی است برای ایجاد ارتباط دو سویه با نسل جوان که منجر به بهره‌گیری از پتانسیل‌های جوانان و ظرفیت‌سازی و استعدادیابی آنها در حوزه اشتغال می‌شود و امکان تجربه کار و فعالیت در مدل کوچک اجتماعی را تجربه خواهند کرد و بر همین اساس در شناخت و بروز استعداد های آنها بسیار کارگشا خواهد بود. در این فضا است که امکان پاسخ گویی به سایر نیازهای جوانان بویژه برای دوره پس از استقلال آنها از خانواده و فراغت از تحصیل در زمینه کسب و کار فراهم می گردد.

نداف با اشاره به طرح راه‌اندازی مراکز مشاوره فنی- تخصصی کسب و کار گفت: قصد ما از راه‌اندازی این مراکز آموزش،اطلاع رسانی،مشاوره و تقویت مهارتهای شغلی و فرهنگ اشتغال است که به تولید اقتصادی و درآمدزایی قشر جوان سرعت می بخشد.

وی ادامه داد: این مراکز می توانند در فضاهای مجازی و با بهره گیری از دستگاه‌های مختلف اجرایی مرتبط شکل بگیرد، این مراکز مجرای بسیار پویا و مناسبی برای ارائه اطلاعات و دانش فنی لازم برای کار و فعالیت حرفه ای جوانان خواهد بود و با توجه به فناوری های نوین امروزی امکان ارائه خدمات با کمترین هزینه فراهم می‌شود و از طرفی جوانان نیز در یک مراوده غیرمستقیم(شبکه سازی) به کمک این کارشناسان می‌توانند بطور رایگان از این مشاوره ها بهره مند شوند.

رییس کمیته اشتغال و مسکن جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: جوانان می‌توانند از طریق مراجعه به فضای پیش‌بینی شده مباحث تئوریک و مهارت‌ها را در صنوف و حرف مختلف و در بخش‌های خدمات، تجارت ، صنعت و .... بیاموزند که در حال حاضر این خدمات توسط نهادهای عمومی و سازمانهای مردم نهاد در بسیاری از کشورهای توسعه یافته مثل آلمان،انگلیس ،سوئد؛ آمریکا و.....به شکل موفقیت آمیز ارائه می شود.

وی تاکید کرد: این طرح‌ها در مرحله تصویب است و در دومین کمیته تخصصی اشتغال جوانان که تا یک ماه آینده تشکیل می‌شود، بررسی می شود. پس از آن هم در ستاد ساماندهی ملی امور جوانان مورد کنکاش جدی تری قرار می گیرد و در صورت تصویب در شورای عالی جوانان، نهایی می‌شود.

به گزارش ایسنا، رییس کمیته اشتغال و مسکن جوانان وزارت ورزش و جوانان در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: طبق سیاست‌های ابلاغی جمعیتی موضوع اشتغال و مسکن باید به مصداق تعبیر مقام معظم رهبری جزء مفروضات اساسی ذیل ازدواج جوانان باشد، این در حالیست که در جریان سیاست‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای و تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی این موضوعات مغفول واقع شده است و از مولفه های سیاستهای جمعیتی عمدتا به فرزند پروری تاکید شده است و کمتر به این پیش نیازهای مهم جمعیتی پرداخته می‌شود.

مشاور ارشد معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: این معاونت به عنوان مطالبه گر مطالبات جوانان وظیفه ساماندهی،هماهنگی،انسجام و یکپارچگی برنامه های حوزه جوانان را در سایر دستگاههای اجرایی به عهده دارد و می تواند از طریق سایر نهادهای بالادستی مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی ، دولت، شورای عالی جوانان و .....سیاستهای خود را اعمال کند.

نداف تاکید کرد: معاونت امور جوانان وزارتخانه می‌تواند برنامه های اجرایی حوزه جوانان سایر دستگاههای مسئول را حسب وظایف ذاتی پایش و گزارش آن را به حوزه های مسئول ارائه کند و با توجه به ظرفیت‌های قانونی و منابع انسانی موجود راهبری سیاست‌ها و تصمیمات حوزه امور جوانان را از دستگاه‌های اجرایی بر عهده دارد.

رییس کمیته اشتغال و مسکن جوانان وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر ضرورت فرهنگسازی در حوزه اشتغال گفت: فرهنگسازی برای قشر جوان متفاوت از سایر حوزه ها است و باید به صورت ترویجی باشد نه ابلاغی و تجویزی. امری که بناست در دولت تدبیر و امید در آینده در فضاهای فیزیکی و مجازی به ظهور برسد.

نداف با تاکید بر ضرورت ارتقای فرهنگ اشتغال‌پذیری اظهار کرد: باید شرایطی فراهم شود که جوانان با دانش و مهارت تخصصی بیشتر بهره وری بالاتری را برای اقتصاد کشور به ارمغان آورند که این امر می تواند بهره وری ملی را نیز تحت الشعاع قرار دهد.

وی در پایان گفت: در این شرایط خوداشتغالی و زوداشتغالی نیز قابل تحقق است تا دست کم آنان دچار احساس بیکاری نشوند، چراکه مهم‌تر از بیکاری و آسیب‌های ناشی از آن، احساس بیکاری و کم بازدهی است. این احساس موجب افسردگی و سرخوردگی جوان می‌شود و حتی در برخی از مواقع ممکن است جوانان به خودکشی سوق پیدا ‌کنند. بنابراین باید شرایطی فراهم شود که آنها به نحوی در اقتصاد ملی موثر جلوه کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.